سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تنها پروژه عمراني كه به دستور امام(ره) احداث شد بلااستفاده نشود

بروز شده : ۴-٠٨-١٣٨٩, ١٣:٣٨    نسخه چاپی    
رئيس هيئت دو و ميداني استان قم گفت: بيش از 300 دو و ميداني‌كار حضور چشمگيري در همايش بزرگ دو و ميداني قم داشتند و يك روز باشكوه در اين رشته ورزشي رقم خورد.
معظم له به خوبي آگاهند همه كساني كه به قم از قديم تشريف فرما مي‌شدند در كنار خاطرات معنوي خاطره تلخي به نام آب شور يا تلخ يا هر اسمي كه خودشان بر روي آن مي‌گذاشتند با خود مي‌بردند. در زمان رژيم ستم‌شاهي چاه‌هايي در بستر رودخانه براي تأمين آب شرب قم حفر شد ولي مشكل را نه تنها حل نكرد، بلكه بعضاً آلودگي را نيز به آنها اضافه نمود. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به همت شهيد زنده هفتم تير شهيد دكتر قندي و سپس دكتر غفوري‌فرد چندين حلقه چاه در جعفرآباد حفر و با ايجاد مخازن در سالاريه نزديك به 70 درصد وضعيت آب شرب قم بهبود يافت. ولي با افزايش جمعيت و شور شدن آب‌هاي جعفرآباد و وصل شدن دوباره چاه‌هاي داخل شهر مشكل به روز اول بازگشت، به حدي كه با گزارشي كه فرماندار وقت قم آقاي خليليان از وضعيت آب آشاميدني خدمت امام امت ارائه كرد؛ ايشان ضمن دستوري كه به دولت براي ايجاد سد 15 خرداد و تأمين آب آشاميدني كردند، آيت‌ا... حاج شيخ حسن صاني را مأمور پيگيري تا حصول نتيجه آن نمودند. به طور قطع مي‌توان ادعا نمود معمار كبير انقلاب اسلامي، خميني عزيز تنها پروژه‌اي كه به نام دستور احداث مستقيم آن را در دوران رهبري خود صادر كردند، احداث سد 15 خرداد براي تأمين آب آشاميدني بود. جالب اينجا است كه نام اين سد را نيز به خاطر علاقه‌اي كه حضرت امام به شهداي 15 خرداد و اين روز‌عظيم داشتند به نام 15 خرداد نامگذاري شد.
با اهتمام دولت وقت اين سد با ذخيره 200 ميليون متر مكعب آب احداث و مورد بهره‌برداري قرار گرفته و كام مردم قم شيرين شد. ولي اين روز‌ها خبر‌هاي ناگواري از سد 15 خرداد به گوش مي‌رسد. رئيس شركت آب و فاضلاب قم كه چندي پيش اعلام كرده بود آب سد 15 خرداد به اتمام رسيده و با پمپ آب از اين سد برداشت مي‌شود با صراحت روز گذشته در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فارس از وضعيت بحران سد 15 خرداد و شمارش معكوس بلا استفاده ماندن آن سخن گفت و تصريح كرد: با توجه به اين كه حجم آب سد 15 خرداد به اتمام رسيده بود، باز هم آب را جيره‌بندي نكرده و توانستيم در همه ايام روز حتي در گرم‌ترين روز‌ها نيز آب را در شبكه داشته باشيم. اين جمله رئيس شركت آب و فاضلاب به معناي اين است كه دوباره چاه‌هاي داخل شهر مورد استفاده قرار گرفته و وضعيت آب آشاميدني قم به زمان 30 سال قبل و حتي پيش‌تر از آن بازگشته است. البته مردم قم از عنايت جنابعالي نسبت به تخصيص اعتبار براي سرعت بخشيدن به انتقال آب از سرشاخه دز مطلع هستند و از عنايت جنابعالي كه همچون حضرت امام نگاه ويژه‌اي به شهر قم داشتند، داريد، سپاسگذارند. ولي نكته مهم كه شايد مورد توجه قرار نمي‌گيرد اينجا است كه همه مي‌دانند كه از بعد از پيروزي انقلاب حضرت امام(ره)، حضرتعالي، رؤساي جمهوري همه اين دوره‌ها و تقريباً سران كشور توجه ويژه‌اي به شهر مقدس قم داشته‌اند، و هيچ طرح و پروژه‌اي نبوده است كه مردم قم بخواهند و سران كشور با آن مخالفت كنند ولي علت چيست كه قم هنوز از يك عقب ماندگي مزمن رنج مي‌برد و هر زمان كه حضرتعالي يا ديگر سران كشور به قم مي‌آيند، مشكلات تكراري را مي‌شنوند.
به نظر اينجانب كه اسائه ادب كرده و به عنوان روزنامه نگار قديمي اين سطور را رسانه‌اي كرده‌ام، بسياري از مشكلات قم اگر به سر انجام درست نمي‌رسد، مشكل مديريتي است. اشتباه نشود اينجانب كسي را مقصر، ضعيف يا قوي نمي‌دانم، همين سد 15 خرداد كه گفته مي‌شود به علت خشكسالي آب آن به اتمام رسيده است. در تحقيقي كه اينجانب انجام دادم در ده‌ سال گذشته ميزان بارندگي بالا دست سد از متوسط بلند مدت بارندگي اين منطقه بيشتر بوده است. حتي در سال گذشته نيز ميزان بارندگي از ميزان متوسط بالاتر مي‌باشد. ولي روز به روز دبي ورودي آب به سد 15 خرداد كاهش و به صفر رسيده است. حتي در فصل‌هاي بارندگي نيز بعضاً سد 15 خرداد ورودي نداشته است. اين بيان حكايت از آن دارد كه در بالادست سد اقداماتي انجام گرفته است. كه مغاير با فلسفه و سرمايه‌گذاري اين سد انجام شده است و مديران منطقه‌اي بالادست براي دستمالي، قيصريه‌اي را به آتش كشيده‌اند.
در سفر حضرتعالي در سال 1374 به قم، براي اين كه مشكلات قم به طور ريشه‌اي حل شود اعلام كرديد جايگاه قم بايستي در ساختار سياسي و مديريتي كشور افزايش پيدا كرده و به استان تبديل شود. خبري كه جشن و سروري در شهر قم برپا كرد. ولي همين اقدام مؤثر و كارگشا به خاطر نوع برخورد مديريتي با استان شدن قم به نظر نگارنده به يك تهديد تبديل شد تا يك فرصت.
با تك شهر كردن استان قم عملاً مسير به انحراف كشيده شده به طوري كه مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمين ايراني نماينده وقت قم از استان قم به عنوان «شير بي يال و دم و اشكم» نام مي‌برد.
به تحقيق اگر در زمان استان شدن قم براي اين استان حوزه حياتي تعريف مي‌شد و مركز آب آشاميدني شهر قم در حوزه ديگري قرار نمي‌گرفت و همان روز دليجان و برخي نقاط ديگر جزء استان قم تعريف مي‌شد (دليجان زماني يكي از بخش‌هاي اين شهر بود وقتي به اراك ملحق شد، پس از جدايي آن را در استان مركزي جاگذاشت) امروز ما با مشكل سد 15 خرداد روبه‌رو نبوديم.
امروز نيز كه موضوع انتقال آب از سرشاخه‌هاي دز به قم در دست احداث است همين موضوع موجب نگراني دلسوزان است. لذا تجديد نظر در مسأله تك شهر شدن استان قم و تعريف حوزه‌هاي حياتي براي اين استان يكي از حلقه‌هاي گمشده در عقب ماندگي پس از استان شدن است.
البته مسائل راجع به قم زياد است كه نمي‌دانم خدمت حضرتعالي گزارش شده يا مي‌شود يا نه، ولي تأكيدي كه راجع به معماري اسلامي شهر قم نموديد، حقير را وا مي‌دارد كه عرض كند وضعيت شهرسازي، تراكم و بلند مرتبه‌سازي و اجازه احداث ساختمان ده طبقه در كوچه‌هاي 8 متري در قم، دارد همان فاجعه‌اي را به بار مي‌آورد كه در دهه 70 در شهرداري تهران رخ داد و حضرتعالي دستور توقف آن را داديد.
امروز مي‌خواهند از كنار حرم مطهر مونوريلي رد كنند كه مغاير با همه مؤلفه‌هاي معماري در اين‌گونه فضا‌هاي شهري به ويژه اماكن متبركه است. هر كس هم مي‌خواهد نظر مخالفي بدهد و يا سؤال كند كه اصلاً چه نيازي به اين مونوريل است و مسافري كه اين مونوريل منتقل مي‌كند با چند دستگاه اتوبوس از داخل رودخانه نيز ممكن است، فوراً انواع اتهام‌ها نصيب اومي‌شود و هر فرد معترض را از هر سمتي كه دارد تغيير مي‌دهند؛ به نحوي كه غالب به اتفاق مهندسين قم علي‌رغم مخالفت، سكوت كرده‌اند. مديران مربوطه بدون اين كه به مردم بگويند چرا و به چه دليل اين مسير را انتخاب كرده‌اند؟ و چرا مسير خط مترو كه مسير كليدي براي تردد شهري قم است حذف شده است؟ فقط به فكر احداث سريع مونوريل هستند كه ضرورت آن بسيار اندك است.
علي‌اي حال مطالب آخر تكمله‌اي بود به درد اصلي دلسوزان شهر و كساني كه نمي‌خواهند شاهد اين خبر باشند كه چند روز ديگر گفته شود سد 15 خرداد از حيز‌انتفاع افتاد. در حالي كه ايجاد مديريت واحد در زمينه بهره‌وري آب در اين منطقه و آسيب‌شناسي و رفع آسيب‌ها مي‌تواند دوباره سد 15 خرداد را به يك سد شكوفا و پرآب تبديل كند. البته اين نوشتار يك يادداشت است تا يك نامه يا يك تقاضا، از اين كه رسومات معمول را به جا نيآوردم پوزش مي‌طلبم.
مرتضي داستاني
telegram 19dey.com
مجد    9 آبان 1389 02:34
سلام جناب داستانی
عذر تقصیر بابت اینکه مدتی است خدمت تان نرسیدم!
خیلی حال کردم با این نوشته و از زاویه ی ورود و خروج تان به مطلب چیز یاد گرفتم!
خسته نباشید بابت این سایت تون/ ایشالا که آرزوهای روزنامه نگاری تون تو این شهر به تحقق بپیونده!
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٨-١٣٨٩, ١٣:٣٨

   

پر مبحث ترین ها