سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نمره قبولی اعضای کمیسیون بهداشت به حوزه سلامت

عملکرد دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان مثبت بود

طرح تحول سلامت از ارزشمند ترین دستاورد در حوزه بهداشت و درمان کشور بود

اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار 19دی عملکرد حوزه بهداشت و درمان را مثبت ارزیابی کردند.

عملکرد دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان مثبت بود

نماینده مردم سمیرم در خصوص عملکرد وزارت بهداشت دولت یازدهم اظهارداشت: به طور کلی عملکرد دولت و وزیر بهداشت در حوزه سلامت و بهداشت جامعه مثبت بود و توانست تا حد زیادی رضایت مردم را جلب کند.

اصغر سلیمی گفت: چندین ویژگی در خصوص بهداشت و درمان دولت یازدهم وجود دارد که طرح تحول سلامت پررنگ ترین و مهم ترین طرحی بود که در حوزه سلامت جامعه از سوی دولت اجرا شد.

وی افزود: اجرای طرح تحول سلامت در اردیبهشت سال 93 آغاز شد که شامل اصلاحات در بیمارستان ها و کاهش سهم پرداختی مردم بود که همگان توانستند از آن بهره گیرند.

وی به مقیم شدن پزشکان متخصص در محل زندگی خود نیز اشاره کرد و ادامه داد: در این طرح پزشکان موظف شدند در بیمارستان های محل اقامت خود بمانند که از اقدامات شایان توجه دولت یازدهم است.

سلیمی خاطرنشان کرد: طرح پزشک خانواده و تعمیر و تجهیز زیرساخت های بیمارستانی از جمله مواردی است که در این دولت به آن توجه خاص شده است.

وی ابرازداشت: طرح اعزام پزشکان متخصص به مناطق محروم با افزایش دستمزدها نیز از جمله اقدامات مهم بود که مردم مناطق محروم مجبور به آمدن به شهرهای نباشند.

این عضو کمیسیون بهداشت به در دسترس شدن داروهای کمیاب در دولت تدبیر و امید نیز اشاره کرد و گفت: در این دولت دسترسی به داروهای کمیاب راحت تر شد و بخشی از این داروها را وارد و مشابه خارجی برخی دیگر ساخته شد و شاهد بودیم که بیماران کمتری برای درمان به خارج از کشور رفتند. 

وی ادامه داد: به این منظور اعتبار ویژه ای برای رفع بحران دارویی، تأمین داروهای مورد نیاز بیماران و جلوگیری از ادامه روند کمبود و گرانی دارو در نظر گرفته شد که جای قدردانی از وزیر بهداشت دارد.

طرح تحول سلامت از برنامه های مهم دولت بود

محسن علیجانی زمانی نیز در این راستا اظهارداشت: بحث سلامت مردم دغدغه رهبری، برنامه اجتماعی مهم دولت و نیاز مردم است که در کل مورد تایید است اما چند نکته باید در آن مدنظر قرار گیرد تا قوت و اجرای آن تسهیل شود.

نماینده مردم تهران افزود: طرح تحول سلامت منطبق بر برنامه پنجم و ششم توسعه است اگر بخواهیم آنچه در آن مورد توجه قرار گرفته مانند نظام ارجاع، پرونده الکترونیکی و بیمه های پایه دیده شود باید منطبق با برنامه پیش رود، از منابع مالی پایدار برخوردار شود و اولویت پیشگیری بر درمان در آن حاکم شود تا خروجی لازم را داشته و مشکل عرصه سلامت را حل کند.

          عضو مجمع مشورتی توئسعه استان تهران ادامه داد: این طرح تاکنون خوب بوده اما اگر سه شرط ذکر شده در آن لحاظ نشود در آینده دچار مشکلات مهم شده و به شکست منجر می شود.

وی نمره 14 را به دولت روحانی و وزیر بهداشت در بحث سلامت داد.

سهم بهداشت در دولت ای گذشته ناچیز بود

بهروز بنیادی در خصوص بحث سلامت در دولت یازدهم اظهارداشت: در دولت های گذشته و با وجود تحریم ها سهم بهداشت و درمان از عدد تولید ناخالص ملی ناچیز بود که در این دولت افزایش خوبی پیدا کرده است.   

نماینده مردم کاشمر افزود: طرح تحول سلامت، دسترسی آسان به مکان های پزشکی، دسترسی خدمات درمانی به همه گروه ها، عدالت محوری در توزیع سرانه بهداشت از جمله اقدامات بهداشتی دولت یازدهم بود.

وی خاطرنشان کرد: البته مشکلاتی در بحث نقدینگی بود که بودجه طرح تحول هم مقداری متاثر شد.

طرح تحول سلامت، بسته سلامت است در بحث درمان، مراکز بهداشتی، کمبود خانه های بهداشت و مراکز درمانی و بهداشتی طرح دارد که امیدوارم این طرح در برنامه ششم نیز حفظ شود تا در آینده شاهد خدمات بیشتری در حوزه بهداشت و درمان باشیم.

وی ادامه داد: دسترسی به پزشکان در روستاها و مناطق محروم، توزیع بسته های بهداشتی در آن مناطق، ارتقاء سطح واکسیناسیون کودکان با یک واکسن اضافه از جمله خدمات بهداشتی دولت یازدهم بوده است.

وی با خبر این که به زنجیره واکسیناسیون کودکان یک واکسن اضافه شد، افزود: چند روز پیش همه اعضای کمیسیون تصویب کردند تا در برنامه ششم در کشور ما هم 9 واکسن به کودکان تزریق شود.

وی با بیان این که استانداردهای کشورهای صنعتی بین 13 تا 14 واکسن است، افزود: ما هم در نظر داریم تا زنجیره واکسیناسیون ایران کامل شود و مانند سایر کشورهای پیشرفته از واکسن های مورد نیاز استفاده شود تا کمتر شاهد مرگ و میر کودکان باشیم.

وی در خصوص ارائه نمره ای به وضعیت بهداشتی دولت تدبیر و امید گفت:‌ نمره بالای 18 را در این خصوص می دهم زیرا کارنامه هر کس مشخص می کند که نمره آن چند است جایگاه و سطح ارتقای بهداشتی، تلاش ها و رضایتمندی مردم از حوزه بهداشت نمره بهشداتی دولت دکتر روحانی را مشخص می کند.

یکی از امتیازات اساسی دولت در زمینه بهداشت و درمان روی داد

همایون یوسفی نیز اظهارداشت: طرح تحول سلامت در دولت یازدهم اتفاق افتاد توانست رویکرد جدیدی را در برنامه ریزی و بودجه ریزی نسبت به سلامت ایجاد کند.

این عضو هیات علمی و مدرس دانشگاه اهواز معتقد است که طرح تحول سلامت نقطه عطفی بود که اولویت در بودجه ریزی و برنامه ها به سلامت جامعه داده شد.

نماینده مردم اهواز با اشاره به این که در مجموع خدمات خوبی در حوزه سلامت و بهداشت جامعه انجام شده ادامه داد: ممکن است تا کسب نتیجه مطلوب سال ها به طول انجامد و بایستی نقاط ضعف و قدرت این طرح بررسی شود تا شاهد شکوفایی بیشتر در حوزه سلامت باشیم.

وی در خصوص ارائه نمره ای به حوزه بهداشت و درمان کشور گفت: نمره  خوبی به عملکرد دولت در حوزه سلامت می دهم.

دولت یازدهم ناوگان بیمارستانی کشور را بازسازی و تجهیز کرد

سید مرتضی خاتمی هم در خصوص وضعیت بهداشت و درمان اظهارداشت: طرح تحول سلامت بر اساس ضرورت و نیاز واقعی کشور تصویب و اجرا شد و طرح بسیار خوب، مفید و نافعی برای مردم بود و کاهش پرداخت از جیب مردم را به دنبال داشت.

نائب رییس اول کمیسیون بهداشت افزود: در این دولت ناوگان بیمارستانی کشور بازسازی و تجهیز شد، تخت های بیمارستانی به شکل چشم گیری اضافه شد، تجهیزات پزشکی کامل شده و در بخش حمل و نقل، اورژانس تجدید و تقویت شدب بسیاری  از متخصصان در اقصی نقاط کشور مقیم شدند.

نماینده مردم ماهنشان بیان کرد: هر طرحی به این وسعت دارای اشکالاتی است طرح های جدید اشکالات باید بازنگری و رفع شود.

 وی گفت: این دولت در مجموع نمره خوبی می گیرد قطعا بالاتر از نمره قبولی می گیرد.

تمرکز دولت یازدهم بر بحث سلامت بود

احمد همتی در این خصوص اظهارداشت: تمرکز دولت یازدهم بر بحث سلامت بود و وزارت بهداشت و درمان هم در این راستا حرکت کرد.

وی خاطرنشان کرد: نوسازی و بازسازی بیمارستان ها و تخت های بیمارستانی و تحت پوشش بیمه قرار دادن حدود 11 میلیون نفر از افرادی که توانایی بیمه شدن نداشتند از اقدامات درخور توجه دولت یازدهم بوده است.

نماینده دو دوره مردم سمنان در مجلس افزود:‌ سهم پرداخت های مربوط به جیب مردم از 70 به 40 درصد در بیمارستان ها رسیده که موفقیت دولت را در بخش بهداشت و درمان نشان می دهد.

معاون حقوقی و پارلمانی دیوان محاسبات کشور گفت: مشکلات مالی به لحاظ تحریم و ارزان شدن قیمت نفت وجود داشته اما دو روز پیش رییس جمهوری با قاطعیت اعلام کرد طرح را ادامه می دهد.

وی گفت: من به عملکرد بهداشت و درمان در کشور نمره بالای 15 می دهم.

عملکرد بهداشتی دولت یازدهم قابل دفاع است

محمد حسین قربانی نیز در این خصوص اظهارداشت:‌ یکی از اقدامات خوب در حوزه سلامت این است که با گزارشی کارهای درخور توجه حوزه بهداشت برای همه ملموس شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه با اشاره به مزایای طرح تحول اقتصادی از جمله بحث بیمه و کاهش پرداخت از جیب مردم افزود: در این دولت زیرمیزی ها تا حدودی از میان رفت، تعرفه ها واقعی شد، خدمات بهداشتی و درمانی در نقاط مختلف کشور گسترش یافت، وضعیت بیمارستان ها و خانه های بهداشت مطلوب شد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد: ضعف هایی نیز در حوزه بهداشت و درمان بوده اما عملکرد در حوزه سلامت قابل دفاع است.

 وی گفت: نمره عملکرد دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان قابل قبول است.

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۶-١٣٩۵, ١۶:٣٢

   

پر مبحث ترین ها