سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گفتگوی 19 دی با خانواده شهدای منای استان قم مطرح شد:

مسئولان در قبال شهدای منا گزارش کار ارائه دهند

ما می خواهیم دولت، مجلس، قوه قضاییه و وزارت دادگستری دست به دست هم دهند و نقش پررنگی در خصوص پیگیری حادثه منا بازی کنند.

صبح عید قربان 1436 برابر با دوم مهرماه سال 94 سرزمین منا میزبان کبوترهای سفید بالی بود که زبانشان به ذکر خداوند مترنم و قدم هایشان به سمت رمی جمرات می رفت که ناگهان خبر از فاجعه‌ای به میان آمد که قلب امت اسلامی را به درد آورد و ایران اسلامی را عزادار کرد.

روزی که در آن هفت هزار انسان بی گناه کشته شدند و در این میان حدود پانصد ایرانی به شهادت رسیدند و فجایعی در آن رقم زده شد که ابعاد آن پس از گذشت یک سال هنوز مشخص نشده است.

آیت الله مسلم قلی پور گیلانی(عارف) یکی از شهدای منا بود که جدا از این که به فیض شهادت در سرزمین منا رسید دارای مدارج علمی بالایی هم بود که شایسته است در این گزارش اشاره ای مختصر به آن شود.

 وی یکی از اساتید برجسته حوزه علمیه و مولف قریب به 80 مجلد آثار ارزشمند و تنها شهید منا بود که مقام معظم رهبری برای ایشان پیام تسلیت فرستادند و تعبیر عالم سختکوش را برای ایشان بکار بردند.

بر آن شدیم تا با فرزند ایشان مصاحبه ای را داشته باشیم؛ محمد حسین عارف سخن از ابهاماتی قابل تامل پس از گذشت قریب به یک سال از این فاجعه به میان آورد که چکیده ای از آن در ذیل می‌آید.

فرزند شهید آیت الله قلی پور گیلانی در ابتدا با انتقاد از اطلاع رسانی ناکافی در خصوص فاجعه منا اظهارداشت:‌ به خانواده های شهدای منا اطلاع رسانی دقیقی در رابطه با روند پیگیری حادثه نمی‌شود و ما از طریق رسانه ها اخبار را متوجه می شویم.

وی تاکید کرد:‌ ما می خواهیم دولت، مجلس، قوه قضاییه و وزارت دادگستری دست به دست هم دهند و نقش پررنگی در خصوص پیگیری حادثه منا بازی کنند.

وی با انتقاد از عملکرد دستگاه های مسئول در این رابطه نیز گفت: درست است که عربستان مقصر و مسئول است اما دولت و نهادهای مربوطه هر کدام وظایفی در قبال این فاجعه ملی داشتند.

این فرزند شهید با بیان این که برخی صاحبنظران پیش بینی روی دادن اتفاقی ناگوار را در حج 94 می دادند، گفت:‌ با وجود احتمال خطر برای زائران، آیا لزومی داشت تا حج 94 از سوی ایرانی ها برگزار شود؟.

وی با بیان این که سوالاتی در قضیه فاجعه منا وجود دارد که ما از مسئولان می خواهیم ابهامات را برطرف کنند، گفت:‌ زمانی که تعداد مفقودین به 60 نفر رسید، سازمان حج و زیارت اعلام کرد که برای شناسایی پیکرها نیاز به «دی ان ای» دارند تا به عربستان بفرستند.

وی ادامه داد: من 15 روز در کشور عربستان بودم هیچ کس از طریق «دی ان ای» ایران شناسایی نشد و این ابهام وجود دارد که نتیجه این آزمایش چه شد؟ و آیا پیکرهایی که به کشور بازگردانده شد توسط پزشکی قانونی به طوردقیق شناسایی شدند؟

این فرزند شهید منا با بیان این که من از معدود افرادی در دنیا هستم که تمام تصاویر شهدای منا از کل کشورها را مشاهده کردم، بیان کرد:‌ در میان آن ها تصویری از پدرم پیدا نکردم  و روزهای آخر چند عکس نشان دادند و سپس جواب «دی ان ای» آمد اما قضیه مشکوک بود.

وی ادامه داد: ما به سازمان حج و زیارت و بعثه انتقاد داریم زیرا با چه مجوزی زمانی که پیکری را پیدا نکردند گفتند که همه جان باخته اند؟

فرزند آیت الله قلی پور با بیان این که پیکر پدر من سه ماه پس از این بیانیه پیدا شد، اظهارداشت: اگر با احتمال یک هزارم یک نفر زنده بود این بیانیه دست عربستان را باز کرد که بتواند آن ها را نیز بکشد.

محمد حسین عارف به ابهام دیگری در این قضیه اشاره کرد و گفت: کمتر از نیم درصد از حجاج  ایرانی ها بودند، چرا باید حدود 9 یا 10 درصد شهدا ایرانی باشند؟

وی با بیان این که انتقاد دیگر ما این است که صدا و سیما در مواجهه با این فاجعه سوار موج شد، ‌گفت: برای کسانی که نزدیکترین فرد زندگی خود را از دست داده بودند و یا هنوز اثری از وی نداشتند تماشای هر تصویر تلویزیون مانند شوکی بود .

وی با بیان سختی ها و دست تنهایی های خانواده ها در این قضیه عنوان کرد: دو هفته در عربستان بودم یک نفر از سفارت ایران ندیدم و حتی یک نفر از سفارت به ما کمک نکرد.

این فرزند شهید با بیان این که یک ادعایی مطرح شد که پخش موادی در هوا سبب بی حالی حجاج و این تعداد کشته شده است، بیان کرد: این مساله مشکوک است ما می خواهیم بدانیم آیا در این زمینه تحقیق یا آزمایشی انجام داده اند؟

انتقام لبیک های ناتمام را می گیریم

آیت الله محمد رضا مویدی قمی نیز یکی از شهدا بود که برای به جای آوردن عمره تمتع عازم این سرزمین الهی شده بود اما...

فرزند ایشان حجت الاسلام محمد حسین مویدی قمی در گفتگو با ۱۹دی در پاسخ به این سوال که آیا از پیگیری ها و اقدامات دولت ایران و مسئولان مربوطه راضی بودید؟ اظهارداشت: نه متاسفانه توقع بود که اقدامات از حالت شعاری خارج شود اما این گونه نشد و نتیجه پیگیری مسئولان دولتی در خصوص فاجعه منا و احقاق حق خانواده های شهدای منا برای ما مشهود نبوده است.

وی گفت: مسئولان روزهای اول مصر بودند که علیه عربستان شکایت پر کنیم اما ما نتیجه کار را پس از یک سال ندیدیم.

وی گفت: در این مدت بنیاد شهید برای خانواده معظم شهدای منا فقط بحث فرهنگی همچون معافیت فرزندان از خدمت سربازی و سهمیه دانشگاه را مدنظر قرار داد که طلاب به این تسهیلات نیازی نداشتند.

وی در خصوص بحث بیمه شهدای منا نیز گفت: 18 مردادماه یعنی پس از یازده ماه قسط دوم بیمه را پرداخت کردند.

وی با تاکید بر این که فاجعه منا طبق شواهد 90 درصد عمدی و شاید با اغراض سیاسی بوده است، گفت: به عنوان مثال پدر من یکی از علمای مشهور بود که در سایت خود علیه آل سعود نیز بیانیه داده بودند و چندین شبکه ماهواره ای وضعیت حیات یا ممات ایشان را دنبال و مرتب این قضیه را تکذیب و تایید می کردند.

فرزند آیت الله مویدی قمی با بیان این که پدر من پیش از فاجعه منا دو بار به عنوان عالم شیعه در همان مدت که در حج بود دستگیر شده بود، ابرازداشت:‌ چندین بار به ما خبر دادند که ایشان در بیمارستان هستند و پس از 23 روز خبر شهادت ایشان را به ما دادند.

وی ادامه داد: بین عکس ها و شهدا بیمارستان ها هیچ نشانی از ایشان پیدا نکردیم و این قضیه برای ما هنوز روشن نشده که ایشان در این فاجعه یا پس از آن به شهادت رسیده است؟.

نباید عنوان فاجعه منا را به حادثه تقلیل داد

حسین فهیمی برادر حسن فهیمی از شهدای منا در این خصوص اظهارداشت: برخی می گویند به دلیل برنامه برائت از مشرکان عربستان این اقدام را انجام داده اما این برنامه هر ساله در موسم حج برپا می شد و برخی نیز می گویند سعودی ها عمدی زائران را به مسیری هدایت کردند که جلوی آن مسدود بوده و زائران از ازدحام خفه شدند.

برادر شهید منا با بیان این که اگر هم سیاست مداران اختلاف داشته باشند نباید عقده شان را بر سر مردم بی دفاع خالی می کردند، بیان کرد:‌ برخی از حاضران می گفتند اگر آب به آنان داده بودند شاید نیمی از آنان کشته نمی شدند زیرا برخی از تشنگی به چادر دیگران می رفتند و برخی حتی آب کولرها را می نوشیدند و به این ترتیب عربستان مقصر این فاجعه است و نمی تواند عنوان فاجعه منا را به حادثه تقلیل دهد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠۶-١٣٩۵, ٠٩:٣۶

   

پر مبحث ترین ها