سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برخورد با اسراف و سفر های پرهزینه مقامات

 در سال 2010 نیز برخی از مقامات دولتی چین در دادگاههای این کشور به اتهام فساد مالی محاکمه شدند. پیشتر "چن لیانگ یو" رئیس سابق حزب کمونیست چین در شهر شانگهای به اتهام دریافت رشوه و سوءاستفاده از قدرت به 18 سال زندان محکوم شد.
 
دولت چین در گزارشی در پایان سال 2010 اعلام کرد که مقامات قضائی این کشور از سال 2003 تا 2009 بیش از 240 هزار پرونده اختلاس، رشوه خواری و دیگر پرونده های فساد مالی شامل پرونده های فساد مالی مقامات ارشد را مورد بررسی قرار داد.
 
به گزارش  خبرگزاری شینهوا، شورای دولتی چین (کابینه چین) در گزارشی 39 صفحه ای اعلام کرد که از بیش از سه دهه گذشته زمانیکه چین سیاستهای اقتصادی جدیدی را اتخاذ کرد که تحت آن مسیر برای افزایش فعالیت شرکتها و سرمایه گذاری های خارجی فراهم شد، فساد مالی در میان مقامات رسمی این کشور گسترش یافت. بدین ترتیب دولت چین تلاش کرده تا با اتخاذ سیاستهای سازنده و کارآمد سطح فساد مالی در این کشور به ویژه میان مقامات دولتی را کاهش دهد.
 
این گزارش سالانه در حالی از سوی دولت چین منتشر شده است که در چند ماه اخیر بررسی پرونده های فساد مالی چند مقام ارشد و محاکمه آنها تیتر اکثر
رسانه های این کشور را تشکیل داده است. در سال 2010 نیز برخی از مقامات دولتی چین در دادگاههای این کشور به اتهام فساد مالی محاکمه شدند. پیشتر "چن لیانگ یو" رئیس سابق حزب کمونیست چین در شهر شانگهای به اتهام دریافت رشوه و سوءاستفاده از قدرت به 18 سال زندان محکوم شد.
 
دولت چین همچنین قصد دارد در سال 2011 برای جلوگیری از ریخت و پاش های دولتی و همچنین مُمانعت از فراهم شدن زمینه فساد مالی از برگزاری مهمانی ها و سمینارهای مجلل و پرهزینه جلوگیری به عمل آورد. رشد اقتصادی چین باعث بهبود کیفیت استانداردهای معیشتی در این کشور شده اما این رشد اقتصادی عامل افزایش فاصله طبقاتی میان ثروتمندان و فقرا در چین نیز شده است. افزایش فساد مالی در میان مقامات دولتی نیز باعث افزایش انتقادها از دولت پکن شده بود. دولت پکن نیز نارضایتی های عمومی را تهدیدی برای ثبات دولت خود می دانست به همین دلیل در راستای ریشه کنی فساد مالی در میان مقامات دولتی گام برداشت. هزینه های سفرهای برخی از مقامات چین نیز دولت
این کشور را متقاعد کرده که دستورالعمل هایی را برای عدم سفرهای پرهزینه مقامات دولتی این کشور تعیین کند. شبکه "سی سی تی وی" چین در گزارشی
اعلام کرد که سفرهای مقامات چینی به کشورهای خارجی هر ساله 58 میلیارد دلار برای مالیات دهندگان چینی هزینه داشته است. حتی "هو جین تائو" رئیس جمهور چین نیز پیشتر در سخنرانی به مقامات دولتی نسبت به وسوسه شدن این مقامات به قدرت و پول هشدار داده بود. "وو یولیانگ" یک مقام رسمی ارشد ضد فساد مالی حزب کمونیست چین نیز اعلام کرد که 113 هزار مقام رسمی چینی در سال 2010 به اتهام فساد مالی مجازات شدند و بیش از 4300 پرونده فساد مالی نیز برای صدور حکم به نهادهای قضایی تحویل داده شدند. وی خاطر نشان کرد که دولت پکن در راستای مقابله جدی با پدیده اسراف کاری در نهادهای دولتی نیز اقداماتی انجام داده است. دولت چین همچنین اعلام کرد که یک چارچوب حقوقی کارآمد و موثر برای مقابله هرچه سودمندتر با فساد مالی ایجاد کرده است. کابینه دولتی چین در گزارشی با عنوان "اقدامات چین برای مقابله با فساد مالی و ایجاد یک دولت پاک" اعلام کرد که دولت در راستای مقابله جدی با فساد مالی گام بر می دارد تا بدین ترتیب یک دولت کاملا پاک و همچنین مقامات دولتی سالم از لحاظ اقدامات دولتی در این کشور فعالیت کنند.
 
" رن جیان مینگ" مدیر مرکز تحقیقاتی ضد فساد مالی در دانشگاه سینگوا گفت: فساد مالی مسئله حساس و مهمی در جوامع مختلف به حساب می آید. در چین نیز این گونه است. دولت چین با انتشار این گزارش نشان داده که در مقابله با فساد مالی هم جدی است و هم شفاف عمل می کند. "وو یولیانگ" همچنین در ادامه گفت که از سال 2005 تا 2009، بیش از 69 هزار پرونده مربوط به رشوه خواری در نهادهای قضایی چین مورد بررسی قرار گرفت. در سال 2009 نیز بیش از 7000 مقام دولتی به دلیل ارتکاب اشتباه، سوءاستفاده از سمت های دولتی و ناتوانی در انجام وظیفه شان تنبیه شدند. این اقدامات جدی چین در مقابله با فساد مالی باعث شد در نظرسنجی اخیر انجام شده در این کشور 83.8 درصد از مردم اعتقاد داشته باشند که سطح فساد مالی در سال 2010 در مقایسه با سالهای گذشته کاهش یافته است." دایره ملی آمار چین" در گزارشی اعلام کرد که میزان رضایت عمومی از عملکرد دولت در مقابله با فساد مالی از سال 2003 تا 2010 از 51.9 درصد به 70.6 درصد افزایش یافته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٠-١٣٨٩, ١۴:٣٣

   

پر مبحث ترین ها