سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جلسه معرفی وزرا در صحن علنی مجلس و حاشیه های آن

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم با حضور رئیس‌جمهور آغاز و با حاشیه هایی همراه شد.

 

فاطمه محمدی

به گزارش خبرنگار روزنامه ۱۹دی: رییس جمهور برای دفاع از وزرا به مجلس رفت و وزرا هم برای ارائه عملکرد خود به خانه ملت رفتند.

۲۶۷ نماینده در این جلسه حضور داشتند

رییس جمهور ابتدا در دفاع از وزرا سخنرانی کرد 

وی در دفاع از وزیر اقتصاد گفت: به جای فشار مالیاتی به مردم عدالت مالیاتی را اجرا می کنیم.

وی در مورد وزیر امور خارجه نیز بیان کرد: چماقی همیشه بالای سر ملت ایران بود که همان قطع نامه شورای حکام بود وما این چماق را از بین بردیم و شما نماینده ها تکلیفمان را روشن کنید؛ اگر می خواهید همه تحریم ها را حذف کنیم اهلا و سهلا.

وی درباره وزیر بهداشت گفت که قاضی زاده هاشمی در مورد طرح تحول سلامت زحمات زیادی کشید که در این دوره به کار خود ادامه خواهد داد تا به نتیجه برسد.

وی درباره وزیر اطلاعات گفت که دستگاه های اطلاعاتی دیگر، باید خود را با وزارت اطلاعات هماهنگ کنند.

وی در مورد وزیر جوان ارتباطات خود گفت: قفل فضای مجازی را روحانی باز نکرد بلکه مردم باز کردند.

وی درباره وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش  به نماینده ها پیشنهاد کرد که به بطحایی رای دهند هر چه رای بیشتر و سرمایه گذاری بیشتری در حوزه آموزش و پرروش شود نتیجه بهتری خواهد داشت.

وی گفت دلم می خواست سه وزیر زن معرفی کنم اما نشد و پس از تعریف از وزیر رفاه رییس مجلس گفت از وزیری که تعریف کردید حضور نداشت و دکتر روحانی نیز پس از نگاهی جستجو گرایانه و نیافتن وزیر با خنده گفت که اگر نبودند  بگویید برای تنبیه اسم آنان را نخوانیم.

در مورد آقای آوایی وزیر دادگستری نیز گفت: ارتباط ما با قوه قضاییه خوب است و با انتخاب ایشان بهتر خواهد شد و تامین حقوق بشر، حقوق شهروندی و بهبود وضعیت حقوقی ایرانیان خارج از کشور و ارتباط بهتر با سازمان تعزیرات را از وظایف اصلی وی برشمرد.

وی در مورد وزیر دفاع پیشین گفت: وی فردی فعال بود و در بخش تسلیحات اقدامات راهبردی را انجام داد و به صورت جدید در فناوری ها حرکت کرد واین بار فردی از ارتش انتخاب شده و ارتش و سپاه برای ما تفاوتی ندارد اهداف و فرمانده آنان یکی است و هر دو برای امنیت کشور تلاش می کنند.

وی گفت: امیر سرتیپ حاتمی در رده های مختلف ارتش بوده و مورد اعتماد خانواده بزرگ نیروهای مسلح است و در مورد توان موشکی فعالیت بیشتری خواهد کرد و در مورد شفاف سازی شرکت های وابسته به وزارت دفاع، ساماندهی صندوق های بازنشستگی این وزارتخانه و واگذاری بسیاری از امور به بخش های غیر نظامی فعالیت خواهد داشت.

وی در مورد عباس آخوندی وزارت راه و شهرسازی نیز گفت: وی فردی فعال است و من به جد از ایشان در مورد مسکن می خواهم از طریق خاصی با همکاری بخش خصوصی وارد عمل شود و مهمترین معیار بازسازی بافت فرسوده است زیرا آب، برق، گاز مسجد و تمام زیرساخت ها را دارد و وی راه آهن چابهار، زاهدان و خراسان را راه اندازی خواهد کرد.

وی گفت: در صنعت هواپیمایی تابو شکسته و با شرکت مهم هواپیماسازی قرارداد بسته شد؛ چطور می شود برخی برای خرید هواپیمای دست دوم ۱۰ سال کار کرده خوشحال می شوند اما از خرید هواپیمای نو که عزت ملی ما است و بودجه ای بر کشور تحمیل نمی کند ناراحت می شوند؟

رییس جمهور گفت: امیدواریم آقای آخوندی سریع تر از پروژه مسکن مهر خلاص شود تا مسیر درستی برای مسکن تعریف شود.

آقای محبی نیا در میان صحبت های رییس جمهور تذکر داد که دکتر روحانی باید اسامی همه وزرا را با هم اعلام می کرد وهمه هیات وزیران باید معرفی شوند.

لاریجانی هم در پاسخ تصریح کرد که ما کلمه همه را در قانون نداریم.

حجت الاسلام سلیمی نیز اخطار وارد کرد که باید طبق قانون اساسی و آیین نامه اسامی تمام وزرا اعلام می شد.

 نادر قاضی پور نیز گفت رییس جمهور باید از میان آذربایجانی ها هم یک نفر را به عنوان وزیر اعلام می کرد.

در پاسخ به سه نماینده مجلس علی لاریجانی گفت منع قانونی درباره اعلام اسامی به صورت کامل وجود نداشته است و زنجانی ها را هم آذری حساب کنید.

 وی همچنین گفت که وزرا طبق قانون باید اموال خود را معرفی می کردند.

و رییس مجلس در پاسخ گفت که وزرا این اقدام را انجام دادند.

پس از اخطارها رییس جمهور گفت من منع قانونی برای این که یک وزری را معرفی نکنم ندیدم و ادامه بحث را در مورد وزیر راه کامل کرد و پیشرفت صنعت ساختمان، مسکن مناسب حل مشکل حاشیه نشینی و ایجاد بستر مناسب برای بخش خصوصی و لحاظ ملاحظات محیط زیستی را از برنامه های آخوندی برشمرد.

وی در مورد وزیر صنعت، معدن و تجارت هم گفت این که آقای نعمت زاده را پدر صنعت ایران می نامند شاید بی ربط نباشد زیرا وی در بخش صنعت و معدن خدمات زیادی انجام داد و ساخت خودرو با سرمایه و مشارکت خارجی و با فناوری روز و صادرات آن برای نخستین بار در کشور بوده است.

وی در مورد محمد شریعتمداری نیز گفت: وی از مدیران ارشد نظام و فعال و بی تخلف است سه معاون کارآمد برای تجارت، صنعت و معدن خواهد آورد و مبارزه با فساد از اقدامات وی خواهد بود.

وی پس از تشکر از علی جنتی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی، صالحی امیری را تحصیل کرده حوزه و دانشگاه دانست و گفت نباید اجازه داد تا سلیقه در کشور حاکم شود یک آقایی سلیقه ای دارد اما ما باید قانون را اجرا کنیم مگر این که مجلس این اختیار را از قوه مجریه بگیرد و به کس دیگری بدهد.

وی ادامه داد: وقتی کتاب، فیلم و اجرای مراسم های فرهنگی وظیفه قوه مجریه است هیچ دستگاهی حق مداخله ندارد یا باید مجلس این وظیفه را به مداخله گران واگذار کند که ما وطیفه ای بر دوش نداشته باشیم.

وی در مورد وزیر کشاورزی گفت: آقای حجتی تحولات خوبی ایجاد کرده و پس از سال ها ایران را در تولید گندم خودکفا کرده و در مورد تولید شکر، دانه های روغنی، ماهی در قفس، صرفه جویی و بهره وری در مصرف آب اقدامات مهمی داشته که این روند را ادامه خواهد داد.

وی در مورد رحمانی فضلی وزیر کشور نیز گفت: وی تقویت انسجام ملی، استفاده از زنان و اهل تسنن به عنوان بخشدار، استاندار و فرماندار کوشا بوده و  احقاق حقوق شهروندی، مبارزه با قاچاق کالا، مبارزه با خشونت و افراطی گری و مقابله با بحرا ن ها را در دستور کار دارد.

وی در خصوص آقای زنگنه وزیر نفت نیز گفت: گازرسانی به روستاها، جمع آوری فلرها برای کمک به محیط زیست، حفظ بازار نفت ایران در اوپک، نوسازی صنعت نفت و پتروشیمی و جلوگیری از هدررفت گاز در میادین را در دستور اصلی کار خود دارد.

رییس جمهور دو قول اتصال لوله نفت به جزیره جاسک و صادرات بیشتر نفت را از زنگنه گرفت.

وی در مورد وزیر نیرو نیز گفت که آقای چیت چیان ۳۷ سد افتتاح کرد و هم اکنون آقای بی طرف پیشنهاد می شود و در زمینه آب و برق، تولید و انتقال برق، آب آشامیدنی، صنعت کشاورزی، حق آبه ها، تدوین گزارش ملی و قانون جامع آب فعال خواهد بود.

وی با تشکر از اقدامات آقای گودرزی به عنوان وزیر سابق ورزش و جوانان، آقای مسعود سلطانی فر را برای بالا بردن سرانه فضاهای ورزشی، عدالت در برخورداری و افزایش سهم بانوان، آماده سازی برای میزبانی رویدادهای ورزشی و حمایت سازمان های مردم نهاد از مدیران جوان برگزید.

ساعت ۱۰:۴۵ دقیقه صحبت های رییس جمهور تمام شد.

محمد رضا پورابراهیمی تذکر داد که معرفی نکردن وزرا به صورت کامل نباید رویه روسای جمهور شود و در صورت نیاز، آیین نامه باید اصلاح شود.

محبی نیا نیز همین اشکال را وارد کرد.

و رییس مجلس دوباره تایید کرد که این موضوع اشکال قانون اساسی ندارد و نماینده ها می توانند طرح بیاورند تا بررسی شود و کلمه «همه» در آن گنجانده شود.

هادی قوامی لزوم رای گیری درباره کلیات برنامه های وزاری پیشنهادی را مطرح کرد.

صباغیان نیز برنامه های وزرا را احساسی دانست و گفت: برنامه وزرا به صورت کمی مشخص نمی کند که ایران هم اکنون کجا هست و باید به کجا برسد باید تطبیق با برنامه ششم داده می شد و در مورد وضعیت فعلی و آینده دولت آمار ارائه شود و دولت باید در زمینه اعتیاد، طلاق و کارتن خواب ها و حقوق پایین کارگران و فرار مالیاتی توضیح دهد.

 ۱۱ و هشت دقیقه رییس جمهور صحن مجلس را ترک کرد.

حمید رضا فولادگر به عنوان منتقد گفت که جایگاه اقتصاد مقاومتی در برنامه های دولت کمرنگ است و ارزیابی دقیقی از برنامه چهار سال پیش و برنامه فعلی نیست که باید آسیب شناسی انجام شود.

کواکبیان نیز در این میان اخطار داد که چرا وزیر علوم در آستانه بازگشایی دانشگاه معرفی نشده و باید رای بگیرید

لاریجانی هم با خنده گفت که خب رای می گیریم این قدر داد و بیداد نداشت.

موافق اول

یوناتن بت کلیا حمایت خود را از وزرای آقای روحانی اعلام کرد و تمام برنامه های وی را مثبت تشریح کرد و لزوم جلوگیری از تبدیل سازمان نظام مهندسی به بنگاه اقتصادی را مهم دانست.

احمدی لاشکی به عنوان موافق گفت که برنامه های دولت مغایرتی با قوانین بالادستی ندارد و آنقدر توضیح خارج از وقت داد که لاریجانی به طعنه گفت که ان شاء الله حج شما مقبول باشد.

حشمت الله فلاحت پیشه به عنوان مخالف گفت که مردم از کلی گویی خسته شده اند و در تعهدات دولت کمتر به برنامه ششم توجه شده است و رقم و زمان باید تعیین شود، تصدی گری دولت کاهش یابد و نقش احزاب روشن شود.

 سید محمد جواد ابطحی نیز به عنوان منتقد گفت که برنامه دولت دوازدهم روشن نیست و قانون برنامه ششم باید با ارائه  شاخص اجرا شود.

وی انتقادات تندی را به واردات بی رویه از چین وارد کرد.

سپس محمد رضا عارف پس از تشکر از عملکرد خوب دولت از همراهی مجلس دهم با دولت گفت و انتقاداتی در خصوص نبود زن در میان وزرا مطرح کرد اما برنامه های دولت را مطابق با سند چشم انداز دانست.

حسن کامران به عنوان مخالف گفت که طرح کارورزی به امنیت شغلی و بیمه کارگران توجهی ندارد

سید حسین نقوی حسینی با انتقاد از عدم پرداخت پول گندم کاران گفت قانون تصویب و اعتبارات مشخص شد و دولت باید قانون را اجرا کند.

زهرا ساعی هم به عنوان موافق گفت که توجه به مطالبات کارگری و رفع مشکلات و دغدغه های این قشر زحمت کش تنها با انتخاب وزیر حاذق و با تجربه تحقق خواهد یافت.

احمد همتی در موافقت با کابینه گفت که سازمان ها و نهادهای فرهنگی غیردولتی بیش از ۸۵ درصد بودجه فرهنگی را دریافت می کنند اما گزارش دقیقی را به مجلس ارائه نمی دهند.

داداشی در موافقت با وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر انسجام در برنامه های وزیر پیشنهادی گفت آموزش و پرورش باید کیفیت محور باشد.

علی ادیانی در تذکری گفت: نام وزرای پیشنهادی باید توسط رییس مجلس قرائت می شد.

 قاضی پور به عنوان مخالف وزیرارتباطات گفت: جهرمی از بیت المال ۴۰۰ میلیون تومان به آقازاده ها داده و هیچ اعتقادی به ولایت فقیه ندارد و به این خاطر با وی اعلام مخالفت می کنیم.

سید حمیده زرآبادی نیز به عنوان مخالف این وزیر گفت که اگر جوان گرایی با تعهد و تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است و وی اشرافی برکار خود ندارد.

سیدحسین افضلی به عنوان موافق اول گفت: فضای مجاز اسب تروایی شده که وسط میدان شهر و خانه ما است و امکان آتش زدن آن نیست و تنها راه مهار آن که در دل آن اسب پنهان است شناخت و مدیریت ملی این فضا است و به شدت تاثیرگذار است و جوانان را باید باور کرد تا خود را نشان دهند.

وی گفت من به عنوان کسی که ۲۷ سال عضو هیات عملی دانشگاه شیراز هستم می گویم که مدرک مهم نیست بلگه کارایی مهم است که این وزیر دارد.

رمضانعلی سبحانی فرد به عنوان موافق دوم گفت: زیرساخت های اشتغال و فناوری در هر جامعه امروز در بستر فضای مجازی شکل می گیرد و مدیران شرکت های مهم سن ۲۵ تا ۳۵ سال را دارند و در زمان وزیر پیشنهادی ۴۵ درصد قیمت اینترنت کاهش یافته و برای محتواهای اسلامی رایگان است و سرورهای همه به داخل ایران انتقال پیدا کرده است عده ای از منافع شان در خارج ترس دارند و دست به تخریب می زنند.

مخالف دوم پورمختار بود که گفت: پنهان کاری و عدم شفافیت از ویژگی های آقای جهرمی است و قیاس جوان گرایی با زمان جنگ غیرمرتبط است و هفت سال سابقه برای تصدی یک وزارتخانه کافی نیست.

رضایی به عنوان موافق وزیر ارتباطات گفت وی از خانواده شهید، سالم و پاکدست است و تحولات بزرگی در زمان وی روی داده است و کاهش ۱۵ درصدی هزینه های غیرضروری شرکت دشند و افزایش ۲۰ درصدی درآمد معادل۶۰۰ میلیارد تومان به نفع مردم از ویژگی های مدیریتی وی است.

کبیری نماینده دیگری بود که تذکرداد که نماینده های موافق و مخالف باید در جای خود صحبت کنند.

تذکر حجت الاسلام علیرضا سلیمی این بود که پس از تذکر نماینده اگر رییس مجلس تشخیص دهد باید به آن ترتیب اثر داده شود چرا ترتیب اثر داده نمی شود؟

که مسعود پزشکیان نائب رییس اول مجلس بیان کرد که ترتیب اثر داده شده و قرار بر این شده که جوابیه تکثیر و در اختیار همه نماندیه ها قرار گیرد.

جهرمی نیز در دفاع از خود به سخنرانی پرداخت و گفت که از صحبت آقای قاضی پور دلخور شده و افتخار وی پایبندی به ولایت فقیه است و وی خود را حلقه نسل اول و سوم می داند.

توسعه ای در این چهار سال اتفاق افتاده که اگر یک روز اینترنت قطع شود گمان می کنید هزار سال عقب مانده اید.

این که می گویند شبکه ملی اطلاعات اجرا نشده ظلم است ما در بخش محتوا کمبود داریم اما شبکه اجرا شده است.

بستن کانال های تلگرامی و دوری از فضای مجازی عاقلانه نیست هجوم تهدیدات بالاست که ضعف ما را همدلی و همکاری می پوشاند اما دراین سه – چهار سال چوب لای چرخ گذاشتیم یا همکاری کردیم؟ وزارت ارتباطات در این مدت چوب خورد و ایستاد.

دکترین ما مقام معظم رهبری است که فضای مجازی را فرصت و تهدید می دانند

اشتغال در عرصه فناوری اطلاعات از سال ۹۲ تا ۹۵ ، از ۴۵ هزا به  ۱۰۰ هزار رسیده است

مدیریت شود پیام رسان ها بیمه مالیات وزارت ارتباطات و اطلاعات نمی شناسد داخل س۱۰۰ مانع دارد

وی تعهد داد که اگر انتخاب شود هر سه ماه یک بار به مجلس گزارش می دهیم و از جان خود می گذرد تا حافظ حریم شخصی مردم باشد.

کاظم دلخوش به عنوان مخالف اول وزیر اطلاعات گفت که آرمان ها و مردم و مسئولان در فضای مجازی مورد هجوم وتوهین قرار می گیرند و آقای علی در این زمینه اقدامی انجام نداده است.

و در زمینه جنگ نرم و آموزش مدیران اقدام قابل توجهی انجام نداده است.

 محمد قسیم عثمانی نیز به عنوان آخرین نفر گفت که امنیت کشور به دلیل توانمندی های نیروهای وزارت اطلاعات است اما وزارت اطلاعات سرشار از نیروهای متعهد است که در شان وزارت هستند و وزیر باید از میان معاونان خود کسی را انتخاب می کرد.

در پایان آقای پزشکیان اعلام کرد که جلسه بعدی ۲۵ مرداد ساعت هشت صبح برپا می شود.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۵-١٣٩۶, ١٠:۵٣

   

پر مبحث ترین ها