سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

9 نماینده مجلس در گفت وگو با 19دی:

فساد کارآمدی نظام را تهدید می کند

بزرگترین چالشی که هر نظامی را تهدید می کند مساله کارایی و کارآمدی است و نبود آن اعتماد مردم را سلب و پایه های آن را متزلزل می کند.

 فاطمه محمدی

 19دی: نزدیک به 40 سال فرصت برای ساخت کشور و پابرجایی عدالت گذشته است و هم اکنون با مشاهده بی عدالتی ها باید پاسخگوی مردم در قبال باندبازی، فساد، تبعیض و اختلاف طبقاتی بود.

چندی پیش حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری گفت که «من با مطالعه رتبه ایران در فساد احساس حقارت کردم اینکه از رتبه ۸۶ به ۱۳۶ نزول کرده‌ایم با مبانی انقلاب متضاد است آیا این جمهوری اسلامی است.

امروز با این همه شهیدی که داده‌ایم باید رتبه آخر را در مبارزه با فساد داشته باشیم. این‌ها همه نتیجه این است که وقتی از فساد فلان مدیر به خاطر هم‌گروهی بودن یا به مصلحت نبودن آن می‌گذریم این نتیجه برای ما به ارمغان می‌آید.

تملق، رودبایستی و باندبازی مانند موریانه این انقلاب را پودر می‌کند و تا وقتی که این سه مورد وجود دارد، هیچ مشکلی از کشور حل نمی‌شود.

وی افزود: می‌گوییم که اسلام دین کامل است، چه بلایی سر دین کامل آورده‌ایم که مقام ما در دنیا از رتبه ۸۷ به ۱۳۶ رسیده است؟»

 

برخی مصادیق آماری نشان می دهد که کشور ما کاملا اسلامی نیست؛ اختلاس، فساد، تبعیض نبود خردورزی در نوشتار و گفتار چهره اسلام را زشت و باعث افت کارآمدی می شود.

انتقاد آيت الله مکارم از گسترش رانت در کشور و انتقاد مراجع تقلید از سیستم بانکداری کشور نمونه های بارز این امر است اما اخیرا مساله ژن خوب نیز در کشور بر سر زبان ها افتاده و یکسری فرزندان و بستگان نماینده ها و مسئولان از سنین پایین در مسندهای بزرگ می نشینند و در بسیاری از موارد رابطه جای ضابطه را گرفته و گویی ذاتا هم فکر می کنند که شایستگی های لازم را هم دارند و در این میان شایسته سالاری کمرنگ شده و سهم خواهی و خویشاوند سالاری در کشور در حال شکل گیری است.

مردم در سایت ها، کانال ها و روزنامه ها از وجود رانت ها، تبعیض ها و پارتی بازی ها مطلع و ناامید می شوند گویی دستورالعملی آمده که مدیران فردا باید از میان فرزندان و بستگان مدیران امروز انتخاب شوند.

این تبعیض و فسادها مانند آتش زیر خاکستر عمل می کند اما کسی آنگونه که باید جلوی این اقدامات که کارآمدی نظام را نشانه گرفته، نمی ایستد.

در این راستا 9 نماینده مجلس به سوال های خبرنگار 19دی در مورد نقش فساد و مدیریت های نادرست در به چالش کشیدن کارآمدی نظام واز بین بردن انقلاب پاسخ می دهند که در ادامه می خوانید:

باید عدالت در بکارگیری افراد رعایت شود

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو جامعه روحانیت مبارز تهران و نماینده ادوار مجلس در پاسخ به این که چرا برخی مسئولان خویشاوندان و بستگان خود را بر سمت های مختلف می گمارند؟، اظهارداشت: نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی نباید از رانت مسئولیت خود برای بستگان و دوستان خود استفاده کنند این مانند هر رانت دیگری فساد به حساب می آید و این مسئولان تبعا باید اعمال نفوذ کنند و به دستگاه ها فشار بیاورند تا افراد نزدیک به خود را بکار گیرند.

 این فشارها موجب منحرف شدن رفتار مدیران دولتی است و از این راه هزینه ای به دوش بیت المال می گذارند که اقدامی نامشروع است.

جذب افراد به سازمان ها، ادارات و شرکت های دولتی باید بر اساس دستورالعملی باشد که قانون مشخص کرده و باید تحت عنوان فراخوان عمومی در یک رقابت مساوی میان متقاضیان برپا شود و هر کس بابت شایستگی ها باید جذب دستگاه های دولتی شود که این رقابت رفتاری عادلانه است که خویشاوند، مسئول و نماینده را نمی شناسد باید نظام حق و عدل را به اجرا بگذاریم اگر غیر از این باشد عدالت رعایت نشده است.

دولت برای انتصاب های ضابطه مند لایحه به مجلس ارائه دهد

اکبر رنجبرزاده عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه به سوالات ما پاسخ گفت.

نظرتان را در مورد انتصاب های خویشاوندی سهم خواهی و خویشاوند سالاری در کشور بفرمایید؟

باید به صورت کارشناسی و مدون شاخص های لازم را برای احزار پست های مدیریتی تعیین کرد زیرا انتصاب های خویشاوندی، نخبگان جامعه را دچار یاس و سردرگمی می کند و توانمندی ها و شایستگی های آنان تخریب و احساس امید و نوید در مردم سرکوب می شود.

راهکار چیست؟

بهترین حالت ممکن این است که مجلس و دولت شاخص ها و ویژگی هایی را برای احراز پست های سیاسی و مدیریت های میانی و بالایی جامعه تعیین کنند که این ضرورت انکار ناپذیر است.

عواقب انتصاب های بی ضابطه چیست؟

انتصاب های فامیلی خسارت های جبران ناپذیری را به جامعه تحمیل می کند و استخدام های بی ضابطه تهدیدی برای نظام است

دولت باید برای انتصاب های ضابطه مند لایحه به مجلس ارائه دهد.

در بحث کارآمدی چرا پس از گذشت40 سال از انقلاب فساد و تبعیض تا این حد در یک کشور اسلامی وجود داشته باشد؟

متاسفانه پس از گذشت 40 سال از انقلاب اعتقادات، باورها و فرهنگ اوایل انقلاب کمرنگ شده و وضعیت کشور در مواردی همچون نبود کامل عدالت محوری و تبعیض نسبت به اوایل انقلاب بدتر شده است.

نسبت به اوایل انقلاب سطح تعهد مدیریتی در ایران کاهش یافته و دنیاطلبی پررنگ تر شده و برای رفع تبعیض ها باید به باورهای اوایل انقلاب برگردیم.

انتخاب جناحی مدیران، کارآمدی نظام را به خطر می اندازد

محمد جواد جمالی عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در این باره به سوالات ما پاسخ گفت.

بزرگترین چالش نظام کارآمدی آن است که نباید به آن لطمه ای وارد شود، نظر شما در این باره چیست؟

توقع ما از یک کشور اسلامی بیش از این ها است؛ متاسفانه کشور ما گرفتار باند بازی و هدر رفت انرژی جناح های مختلف کشور و سیاسی کردن برخی امور شده و برخی مسئولان حتی محیط زیست، ورزش و بهداشت و درمان را هم برای زدن همدیگر سیاسی کرده اند که این اقدامات کارآمدی نظام را به خطر می اندازد.

چند عامل سبب بوجود آمدن وضعیت اقتصادی نامناسب کشور است؟

پس از انقلاب به دلیل مواجه شدن با جنگ و تحریم ها، برداشت های زیادی از بانک مرکزی شد که به تبع آن تورم افزایش و در عین حال تولید کاهش یافت و سپس تحریم های هوشمند علیه ایران رقم خورد.

متاسفانه فرهنگ کار نیز در میان مردم ما نهادینه نشده و بسیاری از مردم به دنبال کار کمتر با سود بیشتر هستند.

دولت ها هم به جای حمایت های لازم، رقیب بخش خصوصی در بخش اقتصاد شدند و برخی هم از این شرایط سوء استفاده های کلان کردند.

از بعد نظارتی هم ایران تشکیلات خوبی برای نظارت و بستن روزنه های فساد ندارد و مقداری هم از شعارهای دوران انقلاب فاصله گرفته ایم و قبح بسیاری از اقدامات ریخته شده و تنها بازگشت به مبانی و اهداف اول انقلاب، ما را موفق می کند.

چند مورد از قبح های ریخته شده پس از انقلاب را بفرمایید؟

نخست این که افراد برای گرفتن یک مسئولیت حاضرند فرد شایسته ای را با تخریب به هر نحوی بکوبند تا خودشان جای وی بنشینند و دوم این که دنیا طلبی و منفعت طلبی گسترش چشم گیری پیدا کرده که در دوران انقلاب به جای آن از خودگذشتگی بود و نیروهای انقلابی منفعت جمع و و نظام را حتی به قیمت جان خود در نظر می گرفتند.

تخریب، منفعت طلبی و نادیده گرفتن حق الناس هم از عوامل زیربنایی است که باعث کاسته شدن اعتماد مردم به همه مسئولان و در کل نظام و می شود.

این اشکال به مدیریت هم برمی گردد؟

بله؛ نحوه رشد و آموزش مدیران صحیح نیست و معیارهای مدیریتی ایران مشخص نشده است و به عنوان مثال مسئولان به دنیال این هستند که چه کسی را بر مسند بنشانند که خط و خطوط شان نزیک تر باشد و بدون توجه به کارآمدی، افراد بدون تخصص، تجربه و تعهد را وارد سیستم مدیریتی کشور می کنند.

خردورزی در نوشتار و گفتار مسئولان و رسانه ها و تاثیر آن بر ناکارآمد شدن نظام را به چه شکل می بینید؟

نبود خردورزی و انصاف در گفتار و نوشتار برخی مسئولان و تریبون داران، کشور را با یک انحطاط اخلاقی مواجه ساخته است.

 کوبیدن و لگد مال کردن و لکه دار کردن افراد به هر قیمتی مشکلاتی است که در حوزه اخلاق اجتماعی و مدیریتی ما وجود دارد و این یک بحث اساسی است.

همه گروه ها باید نقاط ممتاز مدیریت کشور را تقویت کنند

علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است که فساد در هر کشوری مانند سم مهلکی عمل می کند و با انتخاب مدیران کارآمد و نظارت دقیق می توان مانع این امر شد؛ وی نیز به سوالات ما در این خصوص پاسخ می دهد.

در خصوص فسادی که در کشور وجود دارد چه نظری دارید و نقش آن در کاهش کارآمدی نظام چیست؟

موضوع کارآمدی یک بحث ملی است و اعتبار مدیریتی نظام به کارآمدی آن و عملکرد مدیران وابسته است.

 طرفداری و اعتقاد به دولت ها باید با هدف پیشرفت کشور و نزدیک شدن به اهداف قانون اساسی باشد زیرا قانون اساسی و اعتبار و سربلندی کشور فصل مشترک همه جناح ها و گروه ها است و هر چقدر کارآمدی دولت و مدیران بالاتر باشد شرایط بهبود یافته و یک قدم به جلو خواهیم رفت.

منظور شما این هست که چالش به صورت کلی به مدیریت برمی گردد؟

در یک ارزیابی کلی یک نمره نسبی پایینی از مدیریت کشور ارائه می شود که یکی از چالش های قابل توجه است.

همه گروه ها باید نقاط ممتاز مدیریت کشور را تقویت ونقاط ضعف را ترمیم کنند.

نظارت قوی و انتخاب مدیران کارآمد می تواند ضعف ها را جبران کند؛ اگر مدیری در مسندی مدیریت ناکارآمدی داشته دلیلی ندارد که در جای دیگر سمتی را بگیرد و با جابه جایی، یک فرصت جدید را در اختیار وی قرار دهند.

نقش فساد در از بین بردن انقلاب تا چه حدی است؟

فساد در هر بخش اعم از خصوصی، دولتی، میان مدیران و بین مردم باشد سم مهلک است که این امر در حوزه مدیریتی و برای اقتصاد کشور و بر پابرجایی انقلاب تاثیرگذار است.

وظیفه ملی و دینی همه است که با مشاهده فساد در هر حوزه ای، حساسیت لازم را داشته باشند.

اجرای فرمان مبارزه با فساد رهبری، فساد را کاهش می دهد

عبدالکریم حسین زاده عضو کمیسیون عمران در دو دوره مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است ما مرز میان نقد، انتقاد و تخریب را نیاموخته ایم و این مساله ارکان اصلی نظام را مورد تهدید قرار می دهد؛ پاسخ سوال های ما را با وی در این باره می خوانید:

به نظر شما چرا کارآمدی که مدنظر جمهوری اسلامی است پس از گذشت نزدیک به 40 سال هنوز به صورت کامل محقق نشده است؟

یکی از مشکلات اساسی کشور ما نداشتن احزاب کارآمد است؛ پس از اتمام دوره دولت های ایران، تاکنون هیچ پاسخگویی از آنان شاهد نبودیم، در حالی که وعده و وعیدهای بر زمین مانده ای داشتند که باید مطالبه می شد و نیازمند حزب مطالبه گر مردمی هستیم تا دولت ها را مورد پرسشگری قرار دهند.

به غیر از پیدایش احزاب کارآمد چه راه دیگری برای پیشبرد اهداف نظام وجود دارد؟

زمان آن رسیده که برنامه های توسعه پنج ساله به پایان برسد و ایران وارد سیکل برنامه های شناور شود.

بکارگیری کسانی که از ظرفیت اجرایی بالایی برخوردار هستند در موفقیت دولت ها و در عملی شدن برنامه های اجرایی کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت.

عوامل اصلی بوجود آمدن فساد چیست؟

 مقام معظم رهبری سال 1380 فرمان مهمی را در خصوص مبارزه همه جانبه و سازمان یافته با مفاسد مالی و اقتصادی، خطاب به سران قوا صادر کردند که اگر همه مسئولان نظارت دقیقی داشتند، هم اکنون این سطح از فساد اداری و مالی صورت نمی گرفت.

یک دلیل دیگر این است که اگر امروز به پایداری نظام کشوری و سرزمین مان فکر می کنیم بایستی نسبت به شفاف سازی ابایی نداشته باشیم و با فساد اداری و مالی در هر جا که باشد به قاطعانه ترین شکل ممکن برخورد شود.

نیازمند برخورد قاطع قوه قضا برای حفظ چهره ها هستیم

بیکاری جوانان انقلاب را تهدید می کند

محمد مهدی برومندی منتخب مردم مرودشت در مجالس نهم و دهم و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز با خبرنگار ما به گفت وگو پرداخته که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

برای مقابله با فاسد در کشور باید چه اقدام عملی شود؟

نخست مسئولان جمهوری اسلامی باید الگو باشند و دوم این که باید نظارت در ابعاد مختلف در درون سه قوه بسیار قوی تر شود.

فساد، تملق، پرده پوشی، آمارهای غلط و تبعیض نباید در نظامی که خون جوانان برای به ثمر رسیدن آن ریخته شده، وجود داشته باشد زیرا نبود برخورد قاطع با فساد، اعتماد مردم به نظام را به عنوان سرمایه اساسی انقلاب سلب می کند و نیازمند مقابله و برخورد جدی با همه عاملان فساد هستیم زیرا تبعیض در اجرای قانون موجب بروز فساد است.

راهکار عملی در این مورد چیست؟

اگر قوانین برای مقابله با فساد کم است باید در یک جمع بندی مشترک در درون نظام نسبت به تصویب آن ها اقدام شود و اگر قوانین موجود نقص دارد باید نسبت به اصلاح آن اقدام سریع شود و اگر قانون اجرا نشود ناظران باید به همه اعلام کنند زیرا مردم نظام جمهوری اسلامی را مانند یک آکواریوم شفاف می خواهند.

فساد تا چه حد می تواند تهدید کننده انقلاب اسلامی ایران باشد؟

فساد و ارائه آمارهای غلط، تملق و مشکلات این چنینی برای هر نظام سیاسی در دنیا خطرآفرین است اما از نظام جمهوری اسلامی به دلیل اسلامی بودن توقع بیشتری است و قطعا مردم دوست ندارند در نظامی که به خاطر آن خون بهترین جوانان خود را داده اند شاهد فساد، تملق و پرده پوشی باشند.

برخورد با متخلفان در هر مقام و منصبی باید بدون تبعیض صورت گیرد اما اگر برخورد جدی با مساله فساد و مشکلاتی که وجود دارد نداشته باشیم قطعا مشکلات بزرگتری بوجود می آید.

البته یکی از بزرگترین مشکلاتی که انقلاب ما را تهدید می کند مساله بیکاری نسل جوان است که باید تدابیر اساسی به این منظور اندیشیده شود و اگر این مشکل حل نشود تبعات زیادی به همراه خواهد داشت.

برخورد با فساد تبعیض پذیر نیست 

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده دو دوره ای مجلس شورای اسلامی معتقد است تبعیض، بستر را برای فساد فراهم و کارآمدی نظام را تحت تاثیر قرار می دهد که نظرات وی را در این مورد می خوانیم:  

چرا در یک کشور اسلامی باید شاهد فساد درحجم گسترده باشیم؟

عوامل مختلفی در ایجاد فساد گسترده در کشور دخیل است که زیرپا گذاشتن قانون، تملق، رودربایستی، ملاحظه های سیاسی و تبعیض از مهمترین آن ها است زیرا برخورد نکردن با فساد در همه موارد، آن را نهادینه کرده و برخورد با عاملان پرونده های بزرگ، فساد را ریشه کن می کند.

اگر با دولتمردان قبلی که پرونده های بزرگ فساد دارند، برخورد می شد به اینجا نمی رسیدیم اما زمانی که با همه ارکان نظام برخورد نشود و استثنا قائل شوند بستر را برای فسادهای آینده فراهم می کنند.

تبعیت نکردن از قانون و درست اجرا نشدن و تفسیرهای شخصی از آن و جایگزینی فرهنگ قانون شکنی سبب شده که کارآمدی نظام جمهوری اسلامی با مشکل مواجه شود که راهکار آن عمل به قانون است.

مساله کارآمدی به مدیریت هم برمی گردد و اگر ما قانون را حاکم می کردیم مدیران ما هم قانونمند می شدند و مبارزه با فساد به صورت اساسی انجام می شد.

ساختارگرایی جرات فساد را از مفسادان می گیرد

همایون یوسفی عضو کمیسیون بهداشت و درمان هم در پاسخ به این سوال که چه مانعی بوده که نتوانستیم در این مدت به تمام اهداف انقلاب دست پیدا کنیم؟ گفت: اگر ساختارها و بسترها پا برجا شود هیچ کس و هیچ فردی جرات فساد را به خود نمی دهد.

کشور آقازاده زده شده است

ابوالفضل ابوترابی نماینده دو دوره ای مجلس شورای اسلامی نیز گفت که کشور ما آقازاده زده شده و شایسته سالاری تحت الشعاع انتصابات خویشاوندی قرار گرفته و متاسفانه این چرخه در کشور ما ادامه پیدا کرده است.

با مفسدان به سخت ترین شکل برخورد شود

محمد رضا تابش نیز دلیل فساد های گسرتده در کشور را اجرا نشدن قانون به صورت کامل دانست و گفت راهکار کاهش آن این است که طرح کره شمالی در آن اجرا و برای ریشه کنی فساد در برابر مفسدان محکم ایستادگی شود.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٨-١٣٩۶, ١۴:۵٧

   

پر مبحث ترین ها