سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تاخیر ۱۴ ساله در ساخت مجموعه فرهنگی خضر نبی و پاسخ مسئولان

محدوده کوه خضر نبی از نظر وسعت عرصه و داشتن چشم انداز خوب این ویژگی را دارد که تبدیل به قطب سوم گردشگری - مذهبی قم شود.

فاطمه محمدی

کوه خضر نبی(ع) در شش کیلومتری مرکزشهر قم به سمت جنوب و در نزدیکی کوه دوبرادران در ادامه رشته کوه زاگرس و با ارتفاع ۳۰۰ متر است و به دلیل این که شهر قم از فراز آن قابل رویت است بام قم نیز محسوب می شود.

 این مکان دارای چشم اندازی است که گلدسته ها و گنبد جمکران و حرم حضرت معصومه(س) از آنجا مانند مثلث سه ضلعی با چشم غیرمسلح قابل رویت است.

سه هزار سال پیش بر قله این کوه غاری بوده که بعدها به مسجدی تبدیل شده که گفته می‌شود محل زیارت خضر نبی و نیایش عارفان بوده و به دنبال خاکسپاری ۱۴ شهید گمنام در سال ۱۳۸۱ مراسم های ویژه فرهنگی و مذهبی در این مکان برگزار و با استقبال چشمگیر مردم مواجه شده است.

از این رو از سال ۸۲ صحبت از تبدیل این محوطه به مجموعه فرهنگی-تفریحی-زیارتی شامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و بوستان خضر نبی به گوش رسید؛ هم اکنون ۱۴ سال از این وعده مسئولان شهر قم می گذرد و خبرنگار ۱۹دی برآن شد که علت تاخیر در احداث این مجموعه را از مسئولان مربوطه جویا شود. 

نخست گفت وگوی ما با رضا سیار فرماندار قم را در این زمینه می خوانید:

علت تاخیر در احداث مجموعه فرهنگی و زیارتی کوه خضر چه بوده که پس از ۱۴ سال هنوز انجام نشده است؟

باید تعیین تکلیف مالکیت زمین انجام، متولی معین و اعتبار لازم برای آن در نظر گرفته می شد که پس از جلسات متعدد با ارائه اسناد مشخص شد که مالکیت اراضی پیرامون کوه خضر با اداره کل راه وشهرسازی و متولی مسجد، اداره کل اوقاف وامور خیریه است.

طرح مطالعاتی شهرداری برای این منطقه در کمیسیون های مربوطه، شورای اسلامی شهر و کمیسیون ماده پنج به تصویب رسید و برای احداث آن اعتبار در نظر گرفته شده است.

محدوده آن از کجا آغاز می شود؟

طی تفاهم نامه ای مجموعه عرصه پیرامون بزرگراه شهید آوینی تا کوه دو برادران برای ایجاد فضای سبز از سوی اداره کل راه وشهرسازی در اختیار شهرداری قرار گرفت و هم اکنون موانع اجرایی برای ایجاد این مجموعه بزرگ توریستی زیارتی برطرف شده است.

به غیر از موزه و بوستان اقدامات دیگری در این مسیر پیش بینی شده است؟

شهرداری مجموعه باغ پرندگان و تله سیژ را هم ایجاد می کند.

امکاناتی برای استقرار زائران، مجاوران و حتی توریست ها ایجاد می شود و به عنوان منطقه هدف از ناحیه گردشگران مذهبی مورد توجه قرار می گیرد.

مسیرهای مناسب و راه های ارتباطی برای افرادی که می خواهند از موزه تا کوه را پیاده روی کنند باید در نظر گرفته شود زیرا بلوار شهید آوینی دسترسی را قطع می کند.

 این مکان دارای مسجد و زیارتگاه و محلی برای کوهنوردی، پیاده روی است و محلی برای برپایی مراسم های خاص مانند نماز عید فطر، دعاهای ندبه، کمیل وعرفه و برپایی اجتماعات بزرگ فرهنگی می شود.

با وجود امامزاده هایی مانند موسی مبرقع و شاه سید علی این مکان می تواند به سومین مکان زیارتی - تفریحی قم تبدیل شود؟

از نظر وسعت عرصه و داشتن چشم انداز خوب این ویژگی را دارد که تبدیل به قطب سوم گردشگری - مذهبی قم شود.

با توجه به این که تا نزدیکی آنجا آپارتمان سازی شده دیگر چشم انداز زیبا را ندارد؛ نظر شما در این باره چیست؟

عرصه مسکونی آنجا واگذار شده و دیگر به سمت کوه خزر ساخت و ساز جدیدی اتفاق نمی افتد و در طرح جامع و طرح تفصیلی شهر، این عرصه به عنوان فضای سبز در نظر گرفته شده است.

این پروژه چه زمانی عملیاتی می شود؟

با توجه به این که در سال جاری شهرداری برای آن اعتبار گذاشته به سرعت عملیاتی می شود.

این طرح شاید ده ها میلیارد تومان اعتبار نیاز داشته باشد که روند اجرایی آن بستگی به توان شهرداری دارد و اگر اعتبارات دولتی به آن تعلق گیرد به عنوان مکمل استفاده و کمکی در جبران آن می شود اما در حال حاضر باید همه دستگاه هایی که می توانند در راستای ماموریت های خود آنجا نقش ایفا کنند و شهرداری باید از توان بخش خصوصی در بخش های اقتصادی آن استفاده کند.

۱۴ سال خیلی زیاد بود که طرح به این مرحله برسد؛ به نظر شما این نتیجه کوتاهی مدیران قبلی نبوده است؟

یک اراده می خواسته که اگر حاکم بود قطعا این پروژه در زمان کوتاه تری انجام می شد اما مسئولان وقت این امر را در اولویت قرار ندادند که اگر بگوییم در تشخیص اولویت اشتباه کردند واژه کوتاهی به آن تعلق می گیرد.

مهم این است که مسئولان فعلی به یک دیدگاه واحد رسیده اند و دیگر اختلافی نیست و و انجام این طرح در اولویت عملیات های عمرانی و فرهنگی در حوزه شهر و شهرداری است.

حسن صبوری فخار مدیرکل راه وشهرسازی استان قم نیز به سوال های ما در این رابطه پاسخ داد:

چرا روند انجام پروژه کوه خضر نبی اینقدر طولانی شده است؟

اتفاقا این از مطالبات ما هم هست زیرا ۷۵ هکتار زمین برای ایجاد فضای سبز و احداث موزه دفاع مقدس در اختیار شهرداری و دفتر حفظ آثار قرار داده شد اما هنوز این اقدام انجام نشده است.

گفته می شود شما اسناد را سریع ارائه ندادید و با اوقاف در این زمینه اختلاف داشتید؟

نه؛ هیچ مشکلی در این مورد نبوده؛ با تشکیل جلسه ای در معاونت عمرانی، حیطه کاری شهرداری و اوقاف مشخص شد.

 شهرداری واگذاری زمین را می خواست که من در این جلسه گفتم به منظور واگذاری زمین باید هزینه کارشناسی آن پرداخت شود که این امر به صلاح شهر و در توان شهرداری نیست.

اراضی با حفظ مالکیت دولت از سال ۸۲ برای ایجاد فضای سبز در اختیار شهرداری قرار داده شد که از این سهل تر نمی شد.

اینکه می گویند متولی در این سال ها مشخص نبوده، درست نیست؟

متولی مشخص شده و هیچ مانعی در اجرا نیست.

در خصوص ساخت وسازهایی که از زیبایی این منطقه کاسته بفرمایید؟

با ایجاد هر گونه ساخت وسازی که زیبایی منظر این محدوده را مخدوش کند مخالف هستیم.

تا محدوده چند متری آنجا نباید ساخت وساز انجام شود؟

از میدان مفید به سمت کوهستانی هیچ ساخت وسازی انجام نشده است.

نظر شما درباره آپارتمان سازی هایی که تا نزدیکی آن محدوده آمده، چیست؟

ساخت وسازها نباید مانع دید کوهستان شود؛ یک مورد نیروی انتظامی با حداقل ارتفاع در دو طبقه و در حدود ۶۰ مترمربع ساخته که با هماهنگی ما نبود و قرار شد در حد یک پاسگاه باشد؛ بقیه ساخت وسازها را طرح تفصیلی شهر اجازه داده است.

گفت وگوی خبرنگار ۱۹دی با محسن بهشتی معاون امور عمرانی استانداری قم را نیز در این مورد می خوانید:

چرا پس از سال ها مجموعه فرهنگی - تفریحی کوه خضر احداث نشده است؟

چندین سال است که ۷۵ هکتار زمین در اختیار شهرداری قرار گرفته و طراحی، اجرا ونگهداری آن بر عهده این سازمان است.

شهرداری در این مدت طرحی تهیه کرده ومقرر شد که از ظرفیت تمام ادارات در بهسازی اطراف حرم شهدای گمنام و تبدیل این منطقه به قطب فرهنگی استفاده شود.

با این که شهرداری به عنوان متولی اصلی مشخص شده، دلیل طولانی شدن احداث آن چیست؟

متاسفانه شهرداری در چند سال گذشته اقدام قابل توجهی را انجام نداد اما اخیرا برای فضای سبز آن اقدام شده است.

چند تولی گری باعث کند شدن کار شد و شهرداری نیز مقداری به بوستان های علوی، غدیر و امثال آن پرداخت و توجه به این پروژه کمتر شد اما ماه گذشته در جلسه ای مقرر شد که در اولویت کارهای شهرداری باشد و جهت هماهنگی های بیشتر با محوریت استانداری چند وقت یک بار جلساتی برگزار شود.

در مورد آپارتمان سازی تا نزدیک این کوه، اقدامی انجام نمی شود؟

 در خصوص ساخت وسازهای انجام شده دیگر کاری نمی شود کرد باید با مدیریت مناسب از ادامه این کار جلوگیری شود و با ایجاد فضای تفرجگاهی با کیفیت خوب مقداری از عارضه های نامناسبی که ایجاد شده و جاهایی که منظر این طرح را مخدوش کرده کاسته شود.

ضرورت ایجاد چنین فضایی برای قم چیست؟

سرانه فضای سبز و فضای تفرجگاهی در قم کم است این منطقه به دلیل داشتن ارتفاعات مشرف به شهر، منحصر به فرد است و موزه دفاع مقدس هم که در شهرهای دیگر اجرا شده مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

تفاوت موزه قم با سایر استان ها در چیست؟

در سایر استان ها موزه «دفاع مقدس» احداث شده اما به دلیل این که قم خاستگاه انقلاب و دارای کارنامه ای درخشان در دوران دفاع مقدس بوده، موزه «انقلاب و دفاع مقدس» ایجاد می شود.

این موزه می تواند محوریت بسیاری از فعالیت های فرهنگی استان باشد و تکمیل موزه و توسعه فضای سبز این منطقه نیازمند توجه بیشتر است.

احداث مجموعه فرهنگی کوه خضر و موزه دفاع مقدس نیازمند همت مسئولان

سرهنگ احمد حسینی مدیرکل حفظ آثار ونشر ارزش های دفاع مقدس استان قم نیز در این گفت وگو شرکت کرد که نظرات وی را در ادامه می خوانید:

چرا موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم تاکنون احداث نشده است؟

 ساخت موزه از جمله پروژه های مصوب سفر مقام معظم رهبری در سال ۸۹ بود وطبق جدول زمان بندی باید سال ها پیش به اتمام می رسید اما به دلیل تامین نشدن اعتبار، پروژه دو بار متوقف شد و زمان آن به تاخیر افتاد.

مگر سال ۸۲ این مطالبه در استان مطرح نشد؟

سال ۸۲ مسئولان در فکر ایجاد موزه بودند اما پیگیری زمانی به نتیجه رسید که جزء مصوبات سفر رهبری قرار گرفت.

ساختمان اصلی موزه چند مترمربع است؟

هشت هزار و ۵۰۰ مترمربع است.

هم اکنون در چه مرحله ای است؟

۹۵ درصد ساختمان اصلی موزه به اتمام رسیده است.

چه زمانی به اتمام می رسد؟

امیدواریم این طرح که از مطالبات جدی خانواده شهدا، جانبازان و مردم و مرکزی برای ترویج فرهنگ ایثار وشهادت است تا پایان سال مالی ۹۶ (خردادماه سال ۹۷) افتتاح شود که منجر به افزایش توقف مسافران در قم خواهد شد.

این پروژه ملی و متعلق به کل استان است ومنحصر به یک نهاد نیست و اتمام آن نیاز به اراده و همت همه مسئولان استان دارد.

ضرورت ایجاد این موزه چه بوده است؟

 این موزه در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، تربیتی و حتی اقتصادی می تواند تاثیرگذار باشد بازدیدکنندگان می توانند تا شش ساعت از بخش های مختلف آن استفاده کنند.

موزه چه بخش هایی دارد؟

در کمیته محتوایی بیش از ۱۰۰ سرفصل دفاع مقدس تهیه شده که ۱۸ بخش آن برای موزه تعریف شده و به معرفی اجمالی تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و وضعیت گذشته، حال و آینده می پردازد و مراکز پژوهشی تحقیقی، مرکز اسناد، کتابخانه تخصصی و نمایشگاه های متعدد متناسب با سن افراد در نظر گرفته شده است.

قم ویژگی های بی نظیری از جمله این که مقام دوم شهادت کشور را پس از استان اصفهان دارد و خاستگاه انقلاب و تجلی حوادث پر افتخار است وشهدای بی نظیری مانند شهید زین الدین و شهید فهمیده را تقدیم انقلاب کرده که تحلیل این مسائل با زبان هنر و رسانه در این موزه به مخاطب منعکس می شود.

تاکنون چقدر اعتبار برای آن هزینه شده و چه مقدار نیاز است؟

حدود ۱۲ میلیارد هزینه شده و پنج میلیارد برای بهره برداری آن نیاز است که بیش از ۹۵ درصد بودجه آن از طریق دفتر رهبری تامین شده است.

از استاندار و معاون عمرانی وی، نمایندگان قم در مجلس، شهرداری و شورای شهر، اداره کل راه وشهرسازی، ائمه جمعه و ادارات گاز، آب، برق وتلفن که قول همکاری دادند تشکر می کنیم و امیدوارم با توجه بیشتر آنان این پروژه هر چه زودتر به نتیجه برسد و به مرکز توریسم فرهنگی استان تبدیل شود.

مسئولان، شهرداری را به عنوان متولی اصلی پروژه کوه خضر نبی دانستند و این طور نتیجه گیری می شود که کوتاهی های چندین ساله بیشتر متوجه این سازمان بوده؛ برای پاسخ به این سوال به سراغ مجید متین فر شهردار منطقه چهار رفتیم که مشروح گفت وگو را در ادامه می خوانید:

دلیل بر زمین ماندن پروژه ۷۵ هکتاری کوه خضر نبی چه بوده است؟

در این مدت بحث های زیادی میان اداره کل راه وشهرسازی، شهرداری و دانشگاه مفید انجام شده و در دو سال اخیر عزم همه مسئولان بر حل این مشکل بوده است.

در این مدت همکاری ها دچار فراز ونشیب می شد حتی در مقطعی آب مجموعه توسط اداره کل اوقاف قطع شد و شهرداری به صورت تانکری به این مکان آبرسانی کرد.

در حال حاضر شهرداری چه اقداماتی را در این مکان انجام می دهد؟

 نظافت و شستشو، جمع آوری زباله، تامین روشنایی، نصب کانکس ۱۲ چشمه سرویس بهداشتی و تامین آب آن و پشتیبانی خدماتی در مناسبت های مختلف در طول سال انجام می شود ودر یک سال گذشته درخت کاری بوستان شهدای گمنام و خضرنبی انجام شده است.

چه خدماتی قرار است با انجام این پروژه به مردم ارائه شود؟

 نمازخانه، حسینیه، آمفی تئاتر، سالن های سرپوشیده، احداث شهربازی، زمین ورزشی وسرویس بهداشتی و سکوهای استراحت، هتل، مجتمع های تجاری و اداری فرهنگی با قابلیت سرمایه گذاری و افزایش ظرفیت پارکینک از دیگر طرح ها است.

نظرتان در مورد این که مطرح می کنند واگذاری زمین به نفع شهر و شهرداری نیست و باید قیمت کارشناسی پرداخت شود، چیست؟

شهرداری در عرصه ای که مالکیت نداشته باشد نمی تواند ورود پیدا و هزینه کند و با مشکل مواجه می شود.

دراین مورد که زمین در اختیار شما باشد اما واگذار نشود چه پاسخی دارید؟

خودتان قضاوت کنید چرا مدیرانی که مسئولیت هایی در شهرداری هم داشتند در این مدت این کار را بدون واگذاری زمین انجام ندادند؟

تاکنون هم علت تاخیر در اجرای این طرح این بوده است؟

بیشتر به دلیل نبود متولی بود اما شهرداری منتظر وگذاری نبوده و تا حدودی کار بهسازی فضای موجود و شهدای گمنام را آغاز کرده است.

شهرداری اعتبار برای خرید ۷۵ هکتار زمین را دارد؟

یا دولت باید متولی کار باشد یا واگذار کند و یا اجاره دهند؛ به عنوان مثال بوستان های علوی، معصومیه و غدیر جزء زمین های دولتی ودر اختیار اداره کل منابع طبیعی بود که با انعقاد قراردادی به شهرداری واگذار شد و هزینه خاصی پرداخت نشد، برای این عرصه نیز راه وشهرسازی باید همکاری کند.

 برای برطرف کردن مشکلات شهر در همه امور شهری باید بخشی نگری کنار گذاشته و جامع نگری حاکم شود زیرا شهرداری دنبال سود انحصاری نیست و در نهایت فضاهای عمومی در اختیار مردم قرار می گیرد.

اگر کار بدون برنامه و طرح انجام شود دوباره کاری افزایش پیدا خواهد کرد.

شما پیشتر گفته بودید که اگر متولی این پروژه مشخص شود کار به سرعت پیش می رود هم اکنون که متولی مشخص شده باید شاهد سرعت در انجام این پروژه باشیم؟

هم اکنون رویکرد همدلی و اتحاد به وجود آمده اما در همه جای شهر اداره کل راه وشهرسازی می تواند در رفع مشکل زمین نقش مهمی را ایفا کند و اگر همکاری ها افزایش پیدا کند شاهد گسترش فضاهای سبز در شهر خواهیم بود.

 قیمت کارشناسی باید بدهند؟

  اگر قرار است ارزیابی انجام شود باید بر اساس قیمت منطقه باشد نه قیمت کارشناسی روز؛ به سرانجام رسیدن برخی فعالیت ها از جمله این پروژه نیازمند کار تیمی و هماهنگی وهمدلی میان همه ادارات است.

اعتبار در نظر گرفته شده از سوی شهرداری در سال جاری چقدراست؟ و آیا برای پیشگیری از مخاطره های مسیر دسترسی به مسجد بالای کوه خضر نبی تدبیری اندیشیده شده است؟

یک میلیارد و۲۰۰ میلیون تومان است که پس از تایید و نهایی شدن طرح اقدام عملی با در نظر گرفتن اولویت ها از جمله دسترسی آسان به مسجد انجام می شود.

درخواست اعتبارات دولتی برای این پروژه داده شده است؟

اعتبار دولتی برای پروژه های مهم اختصاص پیدا می کند و برای این طرح درخواست اعتبار داده و مقرر شد تا از محل اعتبارات استانی ۵۰۰ میلیون تومان اختصاص دهند.

در مورد ضرورت ایجاد چنین فضایی بفرمایید؟

قم از عقب ماندگی مضمنی رنج می برد با گسترش شهر و افزایش پنج برابری جمعیت پس از انقلاب و وجود سالانه ۲۰ میلیون نفر به این شهر کمبود فضای سبز بیشتر خود را نشان می دهد و در چند سال اخیر اقدامات مناسبی انجام شده و شهرداری تسهیلاتی برای سرمایه گذاران در این حوزه در نظر گرفته اما همچنان جای کار برای خدمات رسانی به مردم وجود دارد.

این پروژه در مسیر مسجد جمکران هم هست وافزایش و تنوع بخشی به فضاهای قم ماندگاری مسافران را افزایش می دهد و جبران مافات می کند زیرا حق مردم قم بیش از این فضاهای گردشی و تفریحی موجود است.

این طرح با توجه به اهمیتی که داشته و موزه آن که مصوب سفر رهبری است؛ آیا اولویت دست چندم بوده که پس از چند سال هنوز انجام نشده است؟

همه متولیان امر باید پاسخگوی این زمانی که گذشته باشند زیرا شهرداری دو سال اخیر اعلام آمادگی کرده که به شرط واگذاری زمین فضای سبز را ایجاد کند.

احداث بیمارستان پای کوه خضر به بهانه تورسیم درمانی به کجا انجامید؟

جانمایی این بیمارستان صورت گرفته بود که خوشبختانه در کارگروه هایی که صورت گرفت این موضوع منتفی شد.

به هر حال وعده ۱۴ ساله مسئولان قم این پروژه را تبدیل به مطالبه عمومی کرده و ضروری است تا همه مسئولان برای به سرانجام رسیدن این پروژه ملی همت کنند زیرا تاخیر بیش از این زیبنده استان قم نیست و در تعارض با شعارهای بلند مسئولان این استان است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٠-١٣٩۶, ١٠:٣۴

   

پر مبحث ترین ها