سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توقف مسافر در قم کوتاه است/

کمبود اقامتگاه و ترافیک؛ مشکل کهنه زائران حضرت معصومه(س)

از روی شماره پلاک خودروها، تنوع چهره‌ها، شلوغی بازارهای اطراف حرم و اسباب و وسایل مسافران می‌توان فهمید که قم در ایام تعطیلات نوروزی میزبان میلیون‌ها مسافر نوروزی بود اما سرانه حضور این مسافران در قم از چند ساعت فراتر نمی‌رود.
قم در مسیر گذر از 17 استان کشور قرار دارد و محورهای مواصلاتی این استان در ایام تعطیلات جزو پرترددترین محورهای مواصلاتی کشور محسوب می شوند، اما چرا سرانه مدت ماندگاری مسافران نوروزی در قم از چند ساعت فراتر نرفته، سئوالی است که مسافران نوروزی با بیان مشکلات تکراری این استان به آن پاسخ گفتند.

یکی از مهمترین مشکلات مسافران نوروزی محل اسکان و اقامت آنهاست که تعداد تخت‌های اقامتی این استان پاسخگوی نیاز مسافران نیست.

گرایش به برپایی چادر در کمبود مراکز اقامتی ارزان قیمت
کمبود اقامتگاه و ترافیک؛ مشکل کهنه زائران حضرت معصومه(س)

به گفته علیرضا ارجمندی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعداد تخت‌های مراکز اقامتی رسمی قم حدود پنج هزار تخت است که نیاز این استان 50 هزار تخت است.

البته در ایام تعطیلات نوروزی حدود 400 مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی آماده سازی شد که به گفته محمدحسین امین جعفری رئیس کمیته اسکان ستاد تسهیلات زائران، امکان پذیرش همزمان 40 هزار نفر در این مدارس فراهم شده است.

این مدارس که ثبت نام آن به صورت اینترنتی بوده بیشتر برای فرهنگیان و مسافرانی که از قبل برای مسافرت به قم برنامه ریزی کرده‌اند کاربرد دارد ولی فضایی که میلیون‌ها مسافر عبوری را برای اقامت در این کلانشهر مذهبی ترغیب کند وجود ندارد و مسافران با وجود بارش باران در برخی روزها، اقدام به برپایی چادر مسافرتی می‌کردند.

علیرضا اسدی که از یکی از شهرهای شمالی کشور به قم مسافرت کرده در این زمینه گفت: من و خانواده‌ام هر سال در ایام تعطیلات نوروزی علاوه بر گشت و گذار از شهرهای توریستی و خوش آب و هوا به یکی از شهرهای زیارتی مهم مسافرت می‌کنیم. امسال که قصد مسافرت به اصفهان را داشتیم قصد کردیم یک شب را در قم اقامت کنیم تا در روزهای ابتدایی سال جدید از حرم حضرت معصومه زیارت کنیم.
کمبود اقامتگاه و ترافیک؛ مشکل کهنه زائران حضرت معصومه(س)

وی ادامه داد: برای اینکه خانواده‌ام در آسایش و امنیت باشند به هتل‌ها و هتل آپارتمان‌های اطراف حرم مراجعه کردم ولی هیچ کدام از آنها ظرفیت خالی نداشتند.

مسافر دیگری که در هنگام مصاحبه با اسدی تمایل به بیان نظر خود داشت اظهار کرد: اگر هتل‌ها و مهمانپذیرها ظرفیت خالی هم داشته باشند، بسیاری از مسافران به خاطر قیمت بالای این مراکز اقامتی به برپایی چادر مسافرتی اکتفا می‌کنند.

وی افزود: برای ما که کارگر هستیم پرداخت این هزینه سخت است بنابراین اگر زائرسرا یا مراکز کم هزینه به مسافران معرفی شود حتما رغبت بیشتری برای ماندن در قم پیدا می‌کنند.

بی‌توجهی به اخطارها

بیشتر مسافرانی که به قم مسافرت می‌کنند بر اساس تجربه قبلی مسیر رودخانه قمرود را برای عبور و مرور و استراحت انتخاب می‌کنند.

در تعطیلات نوروزی امسال شهرداری قم با نصب بنرهایی در سطح رودخانه اعلام کرد: با توجه به احتمال وقوع سیل و به منظور حفظ امنیت و ایمنی خود و همراهان از نصب هر گونه چادر در بستر رودخانه جدا خودداری و صرفا از اقامتگاه و استراحتگاه‌های موقت شهرداری در بوستان‌ها استفاده کنید.

شهرداری قم برای اقامت موقت مسافران و زائران نوروزی سه بوستان شامل فدک در اطراف میدان 72 تن، بوستان امام رضا(ع) در ضلع جنوبی بستر رودخانه و بوستان شهید بنیادی در ضلع شمالی بستر رودخانه را آماده سازی کرد اما به اعتقاد مسافران نوروزی ظرفیت این بوستان‌ها جوابگوی نیاز حجم زیاد مسافران نیست.

با وجود اینکه مسئولان استان در اواخر سال گذشته از ممنوعیت برپایی چادر در بستر رودخانه در ایام تعطیلات نوروزی خبر داده بودند اما تعداد قابل توجهی از مسافران برای اینکه در نزدیکی وسایل نقلیه خود اقامت کنند و دسترسی آسان‌تری به حرم و مراکز خرید داشته باشند به اخطارها و پیام های مسئولان بی‌اعتنایی کردند و متاسفانه به دلیل بی‌احتیاطی در استفاده از وسایل گرمایشی در چادرهای مسافرتی چند مورد گازگرفتگی گزارش شده که در این حوادث تعدادی از مسافران دچار مصدومیت شدند.

این ممنوعیت به خاطر وقوع سیل وحشتناک در سال 88 در رودخانه قمرود اعلام شده که به دنبال این سیل خسارت سنگینی به مسافران و شهر قم وارد شده است.


کمبود پارکینگ و ترافیک

یکی دیگر از مشکلاتی که برای مسافران نوروزی دردسرساز شده، مشکل کمبود پارکینگ و ترافیک در هسته مرکزی شهر است، به گونه‌ای که حتی در برخی موارد به خاطر کمبود فضای پارکینگ خودروها، مشاجرات لفظی بین مسافران نوروزی در پارکینگ‌های بستر رودخانه قمرود ایجاد شده بود.

حمید یزدانی که در مقابل خودروی خود منتظر خانواده‌اش بود تا از حرم حضرت معصومه(س) برگردند گفت: ما در اصفهان به پارکینگ رودخانه قم پارکینگ گودالی می‌گوئیم. متاسفانه دو سال قبل برای اینکه بیشتر از فضای معنوی حرم استفاده کنیم یک شب در این پارکینگ اقامت کردیم ولی صبح که بیدار شدیم بعضی از وسایل کنار چادر را دزد برده بود.

وی ادامه داد: الان هم وقتی ماشینم را در پارکینگ گذاشتم احساس می‌کنم احساس ترس از ناامنی می‌کنم، چون در پشت کارت پارکینگ اشاره شده که مشکلات حفاظتی خودروها بر عهده مالک است.

یزدانی افزود: ترافیک در اطراف پارکینگ و خیابان‌های اطراف حرم به قدری زیاد است که بیشتر وقت مسافران در ترافیک تلف می‌شود.

فرهاد نیری که از آذربایجان شرقی به قم سفر کرده با انتقاد از کمبود فضای پارکینگ گفت: این مشکل همیشه در قم وجود داشت، اما شدت آن کمتر شده است.

کمبود جایگاه گاز

علی قربانی که از اصفهان به قم سفر کرده با انتقاد از کمبود جایگاه های سوخت گاز در استان قم گفت: با توجه به زائرپذیر بودن قم انتظار از این استان خیلی بیشتر از خدمات ارائه شده است.
کمبود اقامتگاه و ترافیک؛ مشکل کهنه زائران حضرت معصومه(س)

وی ادامه داد: در اصفهان تعداد قابل توجهی جایگاه سوخت گاز در دسترس مسافران و شهروندان قرار دارد ولی مسلما طولانی بودن صف‌هایی که در مقابل جایگاه‌های گاز قم ایجاد شده به خاطر کمبود جایگاه‌هاست.

وی افزود: من برای سوخت گیری حدود دو ساعت در صف طولانی جایگاه گاز منتظر بودم که این مدت زمان برای خانواده‌ام خوشایند نبود.

بی‌اطلاعی از جاذبه‌های قم
کمبود اقامتگاه و ترافیک؛ مشکل کهنه زائران حضرت معصومه(س)

فریدون عباسی که برای زیارت حرم حضرت معصومه(س) به قم سفر کرده بود وقتی با این سئوال مواجه شد که چقدر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی قم اطلاع دارد، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

زمانی که خبرنگار مهر تعدادی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی قم را برای او بیان کرد با تعجب به خبرنگار مهر گفت: اگر می‌دانستم قم از این ظرفیت‌های گردشگری برخوردار است مدت زمان بیشتری را به همراه خانواده در قم اقامت می‌کردیم تا از این جاذبه‌ها دیدن کنیم.

انتقاد از آسفالت جاده‌ها

علیرضا جمشیدی که به همراه خانواده‌اش در مسیر برگشت از استان‌های جنوبی کشور به تهران برای زیارت بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) در قم توقف کرد، همانند دیگر مسافران نوروزی مشکل کمبود پارکینگ را یکی از مهمترین مشکلات مسافران عنوان کرد و گفت: برای ما که قصد توقف چند ساعته در قم را داشتیم کمبود پارکینگ مشهود است.

وی ادامه داد: در مسیر عبور از محورهای مواصلاتی قم به استان‌های جنوبی کشور کیفیت آسفالت و جاده‌های قم مناسب نبود و به نظر من کیفیت محورهای مواصلاتی دیگر استان‌های در مسیر مسافرت ما بهتر از جاده‌های قم بود.

کمبود خودپرداز

در ایام تعطیلات نوروزی امسال کمیته مالی و پشتیبانی ستاد تسهیلات زائران در راستای رفاه حال زائران و مسافران استان قم نسبت به استقرار بازرسان و نیروهای کشیک برای بازرسی از خودپردازهای سطح استان قم اقدام کرده که در مجموع 244 خودپرداز بانک‌های سطح استان مورد بررسی قرار گرفته که در این بازدیدها، هفت خودپرداز دارای مشکل بوده که 2.8 درصد خودپردازها را شامل می‌شود.

با اقدامات انجام شده کیفیت ارائه خدمات خودپردازها نسبت به سال‌های گذشته ارتقا یافته است اما مسافران نوروزی از کمبود تعداد خودپردازها و صف‌های ایجاد شده مقابل خودپردازها به ویژه در هسته مرکزی شهر و در مسیر تردد مسافران نوروزی گلایه داشتند.
کمبود اقامتگاه و ترافیک؛ مشکل کهنه زائران حضرت معصومه(س)

بهبود محیط شهری و خدمات فرهنگی

بیشتر مسافرانی که در این گفتگو مشارکت کردند نسبت به بهبود و تنظیف محیط شهری و برنامه های حرم حضرت معصومه(س) ابراز رضایت کردند.

علی حقی که بارها به همراه خانواده‌اش به قم مسافرت کرده است گفت: با توجه به خیل جمعیتی که برای زیارت حرم حضرت معصومه(س) به قم مسافرت می‌کنند محیط شهری قم نسبت به سال‌های گذشته تمیزتر بود و این مسئله برای من تعجب آور بود.

وی ادامه داد: برنامه های حرم حضرت معصومه(س) هم خیلی بهتر از سال‌های گذشته شده و هر کسی که وارد حرم می‌شود تحولات انجام شده را احساس می‌کند.

به گفته حقی برنامه های فرهنگی که امسال برای مسافران نوروزی چه در پارک‌ها و بوستان ها و چه در اماکن مختلف در نظر گرفته شد بهتر از سال‌های گذشته بود.

وی اظهار کرد: به نظر من امسال تلاش‌های خوبی برای رسیدگی به مسافران نوروزی صورت گرفته است که در گذشته کمتر مشاهده می‌شد.

بیشتر مشکلاتی که مسافران نوروزی به آنها اشاره کردند از جنس مشکلات سال‌های گذشته است که هر چند اقداماتی برای رفع آنها انجام شده ولی مسئولان استان قم مدعی بودند که تمامی شرایط و امکانات برای استقبال و پذیرایی از مسافران نوروزی در استان مهیا شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩١, ١۵:٣٧

   

پر مبحث ترین ها