سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایران اولین نفت سبز جهان را استخراج کرد

بروز شده : ٩-١١-١٣٨٩, ٢١:۵٧    نسخه چاپی    
در هيچ نقطه‌اي از جهان گزارشي در مورد توليد نفت سبز رنگ وجود ندارد و رنگ اين نفت منحصر به فرد است. اين نفت اصلا آب ندارد و نمك آن حدود هشت درصد است. حجم H2S آن نيز كمتر از چهل درصد گزارش شده است.

ایران با تولید 16 هزار بشکه نفت از میدان مشترک "هنگام" ضمن جلوافتادگی از شریک عمانی خود در خلیج فارس، برای نخستین بار در تاریخ 102 ساله صنعت نفت امکان استخراج طلای سبز رنگ فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، جبران عقب ماندگی در طرح توسعه تمامی میادین نفت و گاز ایران در خلیج فارس یکی از سیاستهای اولویت دار این روزهای وزارت نفت است؛ از این رو در شرایط فعلی با تامین منابع مالی تمامی پروژه های مشترک نفت با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، طرح توسعه هیچ میدان نفتی معطل مانده ای در این منطقه وجود ندارد.

در حال حاضر به طور همزمان 23 دستگاه دکل حفاری دریایی در میادین نفت و گاز خلیج فارس (به استثنای فازهای پارس جنوبی) مشغول به کار است به طوری که حداقل یک دستگاه حفاری در میادین نفت و گاز فعالیت می کند.
 
بدون شک در میادین مشترک نفتی ایران در خلیج فارس در سالهای اخیر طرح توسعه میدان هنگام یکی از بحث برانگیزترین پروژه های صنعت نفت در این منطقه ژئو انرژی و استراتژیک خلیج فارس بوده است.
 
میدان مشترک هنگام در سال ۱۹۷۵ با حفر یک حلقه چاه در خلیج فارس کشف و به دنبال آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، با حفر دومین چاه و انجام مطالعات مخزن مشخص شد، میزان نفت درجای این میدان بیش از ۷۰۰ میلیون بشکه و گاز درجای آن حدود 2 تریلیون فوت مکعب است.
 
در همین حال عمان با مشارکت یک شرکت انگلیسی، تولید نفت خام از این میدان مشترک را از اسفند ماه سال 1387 و با ساخت یک خط لوله به طول 25 کیلومتر از بخش مشترک میدان هنگام – البخاء و استفاده از تاسیسات موجود در راس الخیمه امارات را با ظرفیت 10 هزار بشکه نفت در روز آغاز کرد.
 
اما طرف عمانی در حالی طرح توسعه میدان مشترک هنگام را با مشارکت خارجیها در خلیج فارس آغاز کرده بود که ایران با ارائه پیشنهاد "مشارکت به جای رقابت" قصد داشت با مشارکت این همسایه جنوبی، امکان حداکثر تولید صیانتی را در این میدان مشترک دریایی فراهم کند.
 
بهره برداری از طرح تولید زودهنگام میدان نفتی هنگام
 
همزمان با تولید ناپایدار روزانه پنج تا 10 هزار بشکه ای نفت توسط طرف عمانی از میدان هنگام، طرح توسعه زودهنگام این میدان مشترک توسط ایران در دو بخش ساحلی و دریایی به صورت ضربتی آغاز شد.
 
با سرمایه گذاری حدود 400 میلیون دلاری ابتدا بهره برداری از تاسیسات فرآورش، 500 هزار بشکه مخازن ذخیره سازی نفت، دستگاههای آب شیرین کن، خطوط انتقال آب، نصب و راه اندازی یک پایه سکوی دریایی و ایجاد یک پایانه جدید نفتی در اسکله لافت در جزیره قشم آغاز شد.
 
سپس از فروردین ماه سالجاری هم با حفاری یک حلقه چاه جدید در این میدان مشترک امکان تولید روزانه چهار بشکه نفت خام از این میدان مرزی در خلیج فارس آغاز و در نهایت طرح توسعه زودهنگام این میدان نفتی شهریور ماه سالجاری با ظرفیت تولید روزانه بیش از 10 هزار بشکه نفت به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار گرفت.
 
در حال حاضر ساخت دومین جکت (پایه سکوی دریایی) این میدان نفتی در جزیره قشم به پایان رسیده است که مطابق برنامه زمان بندی این سازه یکهزار و 900 تنی تا پایان اسفند ماه سالجاری در خلیج فارس نصب و راه اندازی خواهد شد.
 
پیش بینی می شود با نصب و راه اندازی این جکت دریایی، ظرفیت تولید نفت خام از میدان هنگام با افزایشی حدود دو برابری از مرز 20 هزار بشکه در روز عبور کند.
 
افزایش تولید روزانه نفت میدان هنگام به 16 هزار بشکه
 
پیگیری های خبرنگار مهر از شرکت ملی نفت درباره آخرین وضعیت طرح توسعه میدان نفتی هنگام، نشان می دهد: هم اکنون با حفاری دومین حلقه چاه دریایی ظرفیت تولید طلای سیاه از این میدان مشترک به بیش از 16 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
 
از سوی دیگر حفاری سومین حلقه چاه توسعه این میدان مشترک با عمان در عمق سه هزار و 500 متری از بستر خلیج فارس در حال انجام بوده که با تکمیل این چاه و نصب جکت جدید امکان تولید بش از 20 هزار بشکه نفت خام در روز فراهم می شود.
 
در طرح جامع توسعه میدان نفتی هنگام تولید روزانه 30 هزار بشکه برنامه ریزی شده است که باید برای تحقق این هدف با نصب دو جکت در آبهای خلیج فارس امکان حفاری چاههای بیشتر در این میدان فراهم شود.
 
 
 
 
محمود زیرکچیان زاده مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره هم پیشتر با بیان اینکه در حال حاضر یک دستگاه دکل مشغول حفاری در میدان هنگام است به مهر گفته بود: با نصب و راه اندازی پایه سکوها امکان فعالیت همزمان سه دستگاه دکل حفاری برای توسعه این میدان مشترک نفتی فراهم خواهد شد.
 
به گفته این مقام مسئول با حفر حدود 10 حلقه چاه جدید امکان افزایش تولید نفت از میدان هنگام به روزانه 25 تا 30 هزار بشکه در روز فراهم می شود.
 
برآوردها نشان می دهد از ابتدای سالجاری تاکنون با آغاز تولید از این میدان دریایی در مجموع بیش از یک میلیون و 500 هزار بشکه نفت خام استخراج و بازارهای داخلی و خارجی عرضه شده است.
 
ورود اولین طلای سبز به سبد نفتی ایران
 
به گزارش مهر، یکی از مهمترین ویژگی های نفت تولیدی از میدان مشترک هنگام درجه ای.پی.آی حدود 42 این نفت خام بوده که جز یکی از سبک ترین نفت خامهای جهان به شمار می رود.
 
در حال حاضر نفت خام استحصالی از این میدان مشترک عمان بر خلاف رنگ مرسوم سیاه سایر نفت خامها، سبز رنگ بوده که با توجه به سبک بودن آن امکان تولید حداکثری بنزین و گازوئیل با کمترین هزینه های پالایش از این نفت خام وجود دارد.
 
از سوی دیگر در شرایط فعلی سبد نفت خام صادراتی ایران از هفت نوع نفت سبک، سنگین و فوق سنگین تشکیل شده است که با ورود نفت هنگام به عنوان سبک ترین نفت تولیدی کشور، سبد نفت صادراتی ایران هم متنوع خواهد شد.
 
در همین حال نفت تولیدی از میدان هنگام دارای میزان گوگرد استاندارد، آب و رسوبات در حد صفر و نمک هفت تا هشت  پی.تی.بی است.
 
میدان مشترک نفتی "هنگام" در فاصله تقریبی 45 کیلومتری جزیره قشم و بر روی خط مرزی ایران و عمان در خلیج فارس قرار گرفته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٨٩, ٢١:۵٧

   

پر مبحث ترین ها