سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شيوه‌هاي جديد درآمدزايي در ادارات دولتي

بروز شده : ١-٠٣-١٣٩١, ١٠:١٣    نسخه چاپی    
مراجعه به برخی ادارات و مشکلاتی که پیش می آید موجب شده تا جامعه به اين نتيجه برسد:«فقط مي‌خواهند از مردم پول بگيرند.» نتيجه‌اي خطرناك كه در نبود نظارت جدي بر ادارات، شفاف نبودن قوانين، تفسيرهاي ساختگي و حال روز متصدي به وجود مي‌آيد.
شيوه‌هاي جديد درآمدزايي در شركت‌هاي گاز و برق منطقه‌اي به شكل فراگيري جذاب شده است، به طوري كه به گفته مهندسان اين ادارات اين شيوه‌ها بسيار مرسوم بوده و مردم بايد با آن مدارا كنند هرچند برخلاف قانون است!

حضور در سازمان نظام مهندسي، شهرداري و اداره‌هاي گاز و برق و مراجعاني كه با انبوهي از برگه‌ها به اين سو و آن سو مي‌روند و از ترس، زيرلب شكوه سر مي‌دهند را نبايد از دست داد؛ مراجعه‌كنندگاني كه به مثابه توپ پينگ‌پنگ شده‌اند و از هر سني مي‌توان آنها را مشاهده كرد. فردي به علت يك تماس تلفني ساده چند روزي است ‌‌گاز منزلش قطع شده است، زن ميانسالي كه بايد تاوان اشتباهات اداره برق را بپردازد، جانبازي كه بايد براي برق‌دار كردن خانه خود بيش از يك ميليون تومان هزينه كند و مواردي فراتر از اينها از جمله مواردي است كه موجب شده تا جامعه به اين نتيجه برسد:«فقط مي‌خواهند از مردم پول بگيرند.» نتيجه‌اي خطرناك كه در نبود نظارت جدي بر ادارات، شفاف نبودن قوانين، تفسيرهاي ساختگي و حال روز متصدي به وجود مي‌آيد.

يكي از افرادي كه به اداره برق مراجعه كرده است در گفت‌و‌گو با «جوان» درد‌دلي مي‌كند كه دست آخر به نقطه‌اي ابهام آميز مي‌رسد كه مايه تعجب است. «پس از اينكه خانه قديمي خود را ويران كردم تا ساختماني چهار طبقه بنا كنم، براي برق كشي به اداره برق مراجعه كردم. اداره برق فهرستي از چند شركت را به من ارائه كرد و تأكيد كرد كنتورهاي خود را تنها و تنها بايد از اين شركت‌ها تهيه كنم. در مراجعه به يكي از اين شركت‌ها متوجه شدم قيمت كنتورهاي آن حدود ۲۰ درصد بالاتر از قيمت بازار است. به اجبار از يكي از اين شركت‌ها كنتور گرفتم و در ساختمان نصب شد. (البته اگر مي‌خواستم كنتور خود را از شركت ديگري تهيه كنم هم بايد فاكتور خريد آن شركت را به قيمت چند ۱۰ هزار تومان مي‌خريدم‌). مأموري از اداره برق آمد و گفت اين كنتور ايراد دارد و مورد تأييد ما نيست! به هر صورت متوجه شدم چاره كار جاي ديگري است كه به سرعت برطرف كردم!

وي ادامه داد: پس از برطرف شدن اين مشكل، اداره برق بهانه آورد و گفت نمي‌توان به منزل شما برق كشي كرد، بايد كابل كشي شود. نقشه كابل كشي را به من دادند و گفتند بايد از اين نقطه تا آن نقطه كابل كشي شود، در حالي كه اين مسير هيچ ارتباطي به خانه من نداشت، با اين حال بر اساس نقشه بايد حدود ۴ ميليون تومان مي‌دادم. جالب‌تر اينكه براي كابل‌هاي شبكه شهري هزينه مي‌پرداختم، در حالي كه اين كار جزو وظايف شركت برق است! اعتراض كه كردم به دليل شرايط ويژه طول كابل كشي ام حدود يك سوم كم شد و بنابراين با يك شانس و تعمق بيشتر كارشناس مربوطه (!) هزينه‌ام يك سوم شد و به گفته كارشناس مربوطه رفتم كه خوش باشم» براي برق دار كردن منزل خود قبضي در اختيار من قرار دادند؛ بيش از يك ميليون تومان براي هزينه حفاري، پول را پرداخت كردم و به شهرداري مراجعه كردم تا عمليات حفاري را آغاز كرده و شركت برق هم كابل كشي كند. در مراجعه به شهرداري دريافتم كه اين پول را بايد اداره برق بابت عوارض مي‌داد نه من و جالب‌تر اينكه پول واريزي، ازجيب من اما از طرف اداره برق لحاظ شده است !

وي افزود: در واقع بنده پولي را واريز كردم كه نبايد واريز مي‌كردم و وقتي واريز كردم به نام اداره برق ثبت شد، مشخص هم نيست كه اين پول به كجا رفته و در جيب چه كسي قرار دارد. پس از اينكه از اين موضوع انتقاد كردم، گفتند بايد چندين ماه صبر كنم و اگر بخواهم بيشتر اعتراض كنم بايد ماه‌هاي زيادتري به انتظار بنشينم تا حفاري صورت بگيرد. فراموش كردم بگويم كه اگر قرار بود از نزديك‌ترين پست زميني هم برق بگيرم و شركت برق و شهرداري رضايت مي‌دادند، هزينه حفاري و انشعابم بسيار كمتر از اينها مي‌شد.
گاز خوري!

اما در گوشه‌اي ديگر از اداره نظام مهندسي پيرمردي روي پله نشسته و از خستگي و نفس نفس زدن در حال استراحت است. با وي همكلام مي‌شويم كه پي مي‌بريم به خود لعنت مي‌فرستد كه چرا با اداره گاز تماس تلفني برقرار كرده است: چند هفته پيش با شركت گاز تماس گرفتم تا براي بوي گازي كه در ساختمان به راه افتاده چاره جويي كنم. بعد از چند دقيقه تيمي از اداره گاز آمد و بدون هيچ صحبتي كنتور را كند و با خود برد. به ما هم گفت بياييد اداره گاز!

وي گفت:گفتند برويد نظام مهندسي و از آنها درخواست كنيد بيايند براي بازديد. به اينجا آمدم و ۴۲ هزار تومان به حساب آنها واريز كردم تا قدم رنجه كنند و براي بازديد بيايند. ناظر آمد و گفت بايد لوله كشي‌ها تغيير كند. دوباره مبلغ ۱۵۰ هزار تومان به حساب يكي از شركت‌هاي مهندسي واريز كردم تا براي لوله كشي و بازديد بيايد.

وي افزود: پس از بازديد آنها چند برگه را امضا كردند و گفتند برويد نظام مهندسي تا مهر شود. براي مهر كردن هم چندين ساعت وقت سپري كردم. دست آخر گفتند برو شركت گاز. الان هم بايد بروم شركت گاز اما از فرط خستگي فعلاً رمقي برايم نمانده است، شده با ويلچر هم خواهم رفت زيرا اگر براي فردا بماند بهانه‌اي جديد تراشيده مي‌شود. به خاطر يك بازديد ساده ۲۰۰ هزار تومان پول واريز كردم به حساب چندين نهاد. موارد بسيار ديگري هم در اين باره وجود دارد كه متأسفانه مورد غفلت مسئولان قرار گرفته است. جالب است كه هيچ مديري نمي‌داند چه اتفاقي در زيرمجموعه خود رخ مي‌دهد؛ پول هايي كه به هر بهانه‌اي از شهروندان اخذ مي‌شود و درآمدزايي هايي كه سكه‌ رايج اين روزهاي ادارات دولتي شده است!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٣-١٣٩١, ١٠:١٣

   

پر مبحث ترین ها