سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پاتک حامیان "علی" به حامیان "غلامعلی"!

بروز شده : ۴-٠٣-١٣٩١, ٠٨:۵٣    نسخه چاپی    
به نظر می رسد فراکسیون "رهروان ولایت" (حامیان لاریجانی) به دنبال عضو گیری از میان منتخبین مستقل مجلس نهم شورای اسلامی است تا از این طریق بتواند از نظر تعداد اعضای بر "فراکسیون پایداری" و "رهپویان" (حامیان حدادعادل) برتری پیدا کند.
جدال ها داخلی اصولگرایان برای انتخاب رییس مجلس بالا گرفته است. حامیان ریاست علی لاریجانی و غلامعلی حداد عادل در تلاش هستند که گزینه مورد نظر خود را به کرسی ریاست برسانند. گفته می شود 152 نماینده مجلس از دیگر منتخبان خواسته اند به فراکسیون "رهروان ولایت" بپیوندند.

به گزارش فرارو، رسانه های حامی ریاست علی لاریجانی بر مجلس نهم از تشکیل بزرگترین فراکسیون اصولگرایان خبر داده اند. کاظم جلالی، نماینده اصولگرای مجلس و از حامیان علی لاریجانی، ادعا کرد که 152 نماینده منتخب مجلس نهم، بیانیه ای امضا کرده و از سایر منتخبان دعوت کرده اند در مجمع عمومی فراکسیون "رهروان ولایت" شرکت کنند.

سایت عصر ایران درباره این اظهارنظر کاظم جلیلی نوشت: «هنوز اسامی 152 امضا کننده بیانیه فراکسیون "رهروان ولایت" اعلام نشده است و اگر نام این افراد اعلام و واقعی بودن این تعداد ثابت شود، باید گفت فراگیرترین و بزرگترین فراکسیون اصولگرای مجلس نهم با محوریت علی لاریجانی شکل گرفته است.»

به نظر می رسد فراکسیون "رهروان ولایت" (حامیان لاریجانی) به دنبال عضو گیری از میان منتخبین مستقل مجلس نهم شورای اسلامی است تا از این طریق بتواند از نظر تعداد اعضای بر "فراکسیون پایداری" و "رهپویان" (حامیان حدادعادل) برتری پیدا کند.

قرار است مجمع عمومی فراکسیون رهروان ولایت، شنبه 6 خرداد ماه از ساعت 14 در تالار مجلس قدیم واقع در خیابان پاستور برگزار شود.

در همین حال حامیان ریاست غلامعلی حداد عادل نیز به دنبال یافتن راهی هستند تا از این طریق بتوانند مانع از ریاست علی لاریجانی شوند. آن ها به دنبال تشکیل فراکسیون فراگیر اصولگرایان هستند، فراکسیونی که مستقل ها در آن جایی ندارند.

به نظر می رسد حامیان حداد عادل قصد دارند با تشکیل فراکسیون فراگیر هیئت رئیسه مجلس را ابتدا در فراکسیون انتخاب کنند و سپس منتخبان فراکسیون فراگیر اصولگرایان در صحن علنی و در انتخاباتی نسبتا تشریفاتی کرسی های هیئت رئیسه را به دست آورند. در واقع حامیان حداد عادل در تلاش اند هیئت رئیسه مجلس را با رای حدود 200 نماینده انتخاب کنند. آن ها سعی می کنند در انتخابات داخلی علی لاریجانی را حذف و حداد عادل را به عنوان تنها گزینه ریاست در صحن علنی معرفی نمایند.

از طرف دیگر حامیان لاریجانی با انتشار نامه 152 نماینده به این تلاش حامیان ریاست حداد عادل برای تشکیل فراکسیون فراگیر اصولگرایان پاتک زدند. حامیان لاریجانی قصد دارند منتخبین مستقل را هم به فراکسیون فراگیر اصولگرایان مجلس نهم اضافه کنند.

کاظم جلالی منتخب شاهرود و از حامیان سر سخت لاریجانی در گفت وگو با سایت "خبرآنلاین" درباره تشکیل نشست فراگیر اصولگرایان گفت: «ما خواهان وحدت اصولگرایان هستیم و در قالب 3 فراكسیون اصولگرای رهروان ولایت، پایداری و رهپویان می‌توانیم ساز‌ و كاری برای وحدت و تصمیمات كلی مجموعه اصولگرایی بیندیشیم.»

دبیر هیئت موسس فراکسیون رهروان ولایت همچنین از شکل گیری هیات سه نفره برای رایزنی در راستای تشکیل فراکسیون فراگیر اصولگرایان خبر داد. بنا به گفته جلالی، وی به نمایندگی از رهروان ولایت و علی رضا زاکانی و زارعی نیز به نمایندگی از رهپویان و پایداری در این هیات سه نفره حضور دارند.

این نماینده حامی لاریجانی اظهار کرد: «ما قائلیم فعلاً فوری‌ترین دستور كار نمایندگان مجلس نهم انتخاب هیأت‌رئیسه است و جهت اینكه رئیس و هیأت‌رئیسه با رأی بالا انتخاب شوند، بهترین مسیر دعوت همه منتخبان در یك اجتماع و انتخاب اعضای هیأت‌رئیسه و نهایتاً نامزدی همان افراد در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی می‌باشد.»

وی افزود: «متأسفانه دوستان پیشنهاد منطقی ما را نپذیرفتند لذا ما راهكار دومی ارائه كرده‌ایم و آن اینكه در مجموع 9 منتخب غیراصولگرا در مجلس حضور دارند كه ما می‌توانیم نشست فراگیر اصولگرایان منهای این 9 نفر را تشكیل دهیم و هیأت‌رئیسه را انتخاب كنیم و هرچه خروجی این نشست بود به آن در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ملتزم باشیم.»

جلالی درباره اختلاف حامیان حداد عادل با این پیشنهاد عنوان کرد که نقطه اختلاف ما و دوستان در این است كه آنان قصد حذف تعداد بیشتری را جهت حضور در نشست اصولگرایان فراگیر دارند.

به این ترتیب حامیان علی لاریجانی برای مقابله با تاکتیک حامیان حدادعادل که انتخاب رییس مجلس از بین حدود 200 نماینده اصولگراست، طرح جدیدی را پیشنهاد کرده اند که براساس آن فقط 9 تن از نمایندگان اصلاح طلب از فرآیند انتخاب رییس مجلس خارج می شوند و 281 نماینده در این باره تصمیم می گیرند. اما از نکات جالب و عجیب این طرح این است که حامیان لاریجانی در تلاش اند، منتخبین مستقل را وارد فراکسیون اصولگرایان کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٣-١٣٩١, ٠٨:۵٣

   

پر مبحث ترین ها