سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زندگي در قم با طعم خاك

اشاره:
نزديك غروب است، دستي بر گونه‌هايش مي‌كشد و زبري غبار را احساس مي‌كند. مثل هميشه سرش را خم كرد تا از همان فاصله سلامي بدهد و عرض ادبي كند اما نتوانست، چون گرد و غبار بين نگاه او و گنبد طلايي حرم مطهر فاصله‌انداخته بود؛ غباري كه سال‌ها است گريبان شهر قم را رها نمي‌كند و همچنان براي خيلي‌ها درد سر شده است؛ غباري كه حتي امان زنان خانه‌دار را بريده و مهمان ناخوانده ريه‌هاي مردم شده است.
اين پديده ناميمون اگر چه زندگي شهروندان قم را غبار آلود كرده است اما اشتباه نشود؛ غبار اين شهر تنها ریزگردهای عربی و غیرعربی كه از خوزستان و لرستان و ايلام هم گذشته و تا قلب جغرافيايي وطن پیشتازی کرده و خاک خود را بر سر قمي‌ها تخلیه کرده‌اند! و مدارس و اقتصاد و... را به تعطيلي مي‌كشاند، نيست اما چه كنيم كه این تهدید به فرصت بدل نمي‌شود و كسي نيست كه لشکر شن‌های روان را به بیگاری بكشاند.
«روزانه 500 تن گرد و غبار بر روي شهر قم مي‌نشيند» اين خبري بود كه نه تنها مردم قم، بلكه بسياري از هموطنان را حيرت زده كرد.
اين آمار شايد در وهله اول باوركردني نباشد اما با كمي تأمل و مشاهده آنچه كه در زندگي روزمره ساكنين قم رخ مي‌دهد، نه تنها پذيرفتني است بلكه احساس مي‌شود حجم گرد و غبار اعلام شده به مراتب كمتر از ميزاني است كه زندگي عادي مردم را مختل كرده است.
به ديگر سخن، در برخي مواقع، غلظت گرد و غبار در استان قم به قدري بالا است كه شهروندان قمي تصور مي‌كنند آسمان اين شهر ابري است.
احمد عفتان، مدير كل منابع طبيعي استان قم كه اين خبر را نقل كرده بود در عين حال كه نخاله‌هاي ساختماني، آيش‌هاي زمين‌هاي كشاورزي، كانون‌هاي فرسايش بادي و اراضي با بافت سبك و شني را بيشترين منابع توليد گرد و غبار مي‌داند، به اين نكته اشاره مي‌كند كه با فعاليت‌هاي انجام شده، اين حجم از گرد و غبار كاهش يافته است. اما به نظر مي‌رسد مديركل منابع طبيعي استان قم منشأ خارجي گرد و غبار و يا حجم ريزگردهاي عربي كه با اندك بادي بر روي شهر قم جا خوش مي‌كنند را در آمارش نگنجانده است.
عفتان به سه كانون مهم فرسايش بادي در استان قم اشاره مي‌كند و مي‌گويد: 98 هزار و 125 هكتار از اراضي استان قم در اين سه كانون فرسايش بادي قرار دارند كه عامل مهمي در توليد گرد و غبار هستند و براي مقابله با هجوم گرد و غبار بايد سرمايه‌گذاري بيشتري انجام شود.
100 هزار نفر در قم در معرض ابتلا به بيماري‌هاي ريوي
افزايش گرد و غبار هر چند كه پديده نگران كننده‌اي به نظر مي‌رسد اما حداقل كاسبي پزشكان و متخصصان ريه را پررونق كرده است، به گونه‌اي كه هر روز تعداد قابل توجهي از بيماران ريوي ناچارند براي تسكين دردهاي مهمان ناخوانده خود به مراكز بهداشتي و درماني و مطب پزشكان مراجعه كنند. دكتر ابوالفضل مظفري، فوق تخصص ريه در اين زمينه به خبرنگار ما مي‌گويد: بحث آلاينده‌هاي زيست محيطي مربوط به امروز و ديروز نيست بلكه از زماني كه زندگي شهرنشيني گسترش يافت هر روز بر ميزان آلاينده‌ها اضافه شده و حتي بيماري‌هاي آسم و آلرژي و برونشيت به ميزان قابل توجهي شيوع پيدا كرد و در چند سال اخير با افزايش گرد و غبار، خطر ابتلا به بيماري‌هاي ريوي، ساكنان شهرها را تهديد مي‌كند.
وي با بيان اينكه امسال تعداد مراجعه كنندگان ناشي از بيماري‌هاي ريوي به پزشكان نسبت به سال گذشته افزايش يافته است، ادامه مي‌دهد: جاي تعجب است كه در سال‌هاي گذشته در فصل تابستان كمتر شاهد مراجعه بيماران ريوي به مراكز بهداشتي و درماني بوده‌ايم اما امسال علاوه بر اينكه تعداد مراجعه بيماران به پزشكان افزايش يافته است، زمان مراجعه بيماران نيز زودتر شده است، يعني در سال‌هاي گذشته بيشتر مراجعات در فصل پاييز بوده است اما امسال مراجعه اين بيماران در فصل تابستان چشمگير بوده است.
دكتر مظفري آمار جهاني مبتلايان به برونشيت را حدود پنج درصد اعلام مي‌كند و مي‌افزايد: بر اساس آخرين محاسبات انجام شده، تعداد مبتلايان آسم در كشور ما حدود شش درصد است و اگر اين آمار و ارقام را به صورت تخميني برآورد كنيم حدود 100 هزار نفر در استان قم در معرض ابتلا به بيماري‌هاي ريوي هستند. وي مي‌گويد: آلاينده‌ها و گرد و غبار بعد از عفونت‌ها، شايع‌ترين علتي است كه منجر به عود بيماري‌هاي ريوي مي‌شود. البته افرادي به بيماري ريوي مبتلا مي‌شوند كه سابقه آسم و آلرژي و برونشيت دارند و اين افراد بايد بيش از پيش به فكر سلامتي خودشان باشند و در هواي آلوده از ماسك استفاده كنند.
كسي به فكر ما نيست
هر چند كه افتتاح پروژه يا طرحي در يك منطقه شهري بارقه اميدي در دل شهرنشينان مي‌شود، اما شايد هيچ چيزي به‌اندازه يك پروژه نيمه تمام نتواند نارضايتي خانواده‌ها را بالا ببرد. بيان اين نكته خالي از لطف نيست كه مسئولان قم بارها گفته‌اند كه قم به كارگاه عمراني بزرگي تبديل شده است اما چه كسي تا به حال به اين مسأله فكر كرده كه اجراي ناتمام يك پروژه چقدر زندگي عادي مجاورين و عابرين را به مخاطره مي‌اندازد.
يكي از شهروندان قم كه ساكن محله انسجام است و دل پر خوني از وضعيت به هم ريخته خيابان 24 متري عدالت دارد مي‌گويد: وقتي خودرويي از اين خيابان رد مي‌شود طوفاني از گرد و خاك بلند مي‌شود و ساكنين و عابرين را با مشكلات عديده‌اي مواجه مي‌كند. قائم‌پناه در حالي كه سرفه امانش را بريده است مي‌افزايد: البته اين مشكل منحصر به اين خيابان نيست، بلكه بسياري از محله‌هاي قم به خصوص مكان‌هايي كه در مجاورت پروژه‌هاي نيمه كاره قرار دارند با اين مشكل دست و پنجه نرم مي‌كنند و كسي به داد آنها نمي‌رسد.
وي ادامه مي‌دهد: هيچ كسي مخالف اجراي پروژه‌هاي شهري نيست بلكه با اجراي اين پروژه‌ها در نهايت رفاه اجتماعي براي مردم ايجاد مي‌شود و باعث خرسندي اهالي محل است، اما طولاني شدن زمان اجراي پروژه و بدتر از آن عدم جلوگيري از هجوم گرد و غبار قابل تحمل نيست.
هواي قم در بيشتر مواقع استاندارد است
مديركل محيط زيست استان قم نيز در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، استاندارد هواي پاك را 150 ميكروگرم بر متر مكعب اعلام مي‌كند و مي‌گويد: هواي استان قم در بيشتر مواقع استاندارد است اما در برخي موارد شدت باد موجب افزايش گرد و غبار و آلودگي هوا مي‌شود.
عليرضا نجيمي خاطرنشان مي‌كند: هواي قم در برخي موارد به دو هزار ميكرو گرم بر متر مكعب يعني حدود 10 الي 12 برابر استاندارد رسيده كه زندگي مردم را با مشكلات عديده‌اي مواجه كرده است. در اين گونه مواردي كه تهديد جدي رخ مي‌دهد كميته اضطراري تشكيل مي‌شود و پيرامون فعاليت‌هايي كه بايد انجام شود تصميم گرفته مي‌شود.
وي ادامه مي‌دهد: تأثيرگذاري ريزگردهاي خارجي به جز در مواردي كه باد شديدي مي‌وزد، كمتر از گرد و غباري است كه منشأ داخلي دارد.
قصه تكراري كمبود اعتبار
نجيمي اجراي طرح‌هاي تثبيت شن و پيشگيري از گرد و غبار را نيازمند توجه بيشتر مسئولان در اختصاص اعتبارات مناسب مي‌داند و مي‌گويد: براي جلوگيري از هجوم ريزگردها عمليات‌هاي بيولوژيكي و غيربيولوژيكي انجام مي‌شود اما اين حجم فعاليت‌ها كافي نيست و بايد مورد حمايت قرار گيرد.
به دیگر سخن، برای مهار ریزگردها و یا آنچه که اصطلاحاً از آن با عنوان توفان‌های گرد و غبار یاد می‌شود، چاره‌ای نداریم جز آنکه به سراغ منشأ برخواستن این ذرات ریز رفته و به اصطلاح، چشمه‌های تولید ریزگردها را پیش از برخواستن از زمین شناسایی و تثبیت کنیم؛ به شرط آنكه ديگر شنونده قصه‌هاي تكراري كمبود اعتبار نباشيم و همت‌ها مضاعف شوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٨-١٣٨٩, ١٨:۵٩

   

پر مبحث ترین ها