سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

16 شاهزاده در رویای ولایتعهدی

نگاهی به قدرت طلبان خاندان سعودی

در راس این گروه سعود الفیصل است که مدتهاست وزارت خارجه را در چنگ خود گرفته است. از دیگر افراد برجسته خاندان ملک فیصل می توان به خالد حاکم مکه، شاهزاده ترکی رئیس اطلاعات عربستان در فاصله سالهای 1977 تا2001 اشاره کرد.
در حالی دیروز یکی دیگر از فرزندان ملک عبدالعزیز به خاک سپرده شد که مدعیان زیادی رویای تصاحب منصب ولیعهدی را در سر می پرورانند.
مرگ دو ولیعهد در کمتر از هشت ماه نگرانی ها درباره داخل خاندان حاکم بر عربستان را افزایش داده است و شعله های جنگ قدرت میان فرزندان و نوه های عبدالعزیز بن سعود در حال زبانه کشیدن است.

شاخه های درونی خاندان سعودی به شرح زیر است:

السدیریون

افراد این گروه را فرزندان عبدالعزیز از همسرش "حصه بنت احمد السدیری" شامل می شود که در دوره پادشاهی فهد بن عبدالعزیز در فاصله سالهای 1982 تا سال 2005 در عرصه قدرت خودنمایی کردند اما با مرگ سلطان بن عبدالعزیز و نایف بن عبدالعزیز از قدرت آنها کاسته شده است اما هنوز بسیاری از السدیری ها در قید حیاتند که از جمله می توان به سلمان بن عبدالعزیز وزیر دفاع ،احمد بن عبدالعزیز معاون وزیر کشور، عبدالرحمن بن عبدالعزیز معاون وزیر دفاع سابق و ترکی بن عبدالعزیز اشاره کرد.

الفیاصله

در راس این گروه سعود الفیصل است که مدتهاست وزارت خارجه را در چنگ خود گرفته است. از دیگر افراد برجسته خاندان ملک فیصل می توان به خالد حاکم مکه، شاهزاده ترکی رئیس اطلاعات عربستان در فاصله سالهای 1977 تا2001 اشاره کرد.

فرزندان ملک عبدالله

شاهزاده متعب که فرمانده گارد ملی است، خالد عضو هیئت بیعت، شاهزاده مشعل حاکم نجران و عبدالعزیز مشاور درباره پادشاهی را شامل می شود.

کسانی که رویای ولایتعهدی را در سر می پرورانند:

سلمان بن عبدالعزیز: متولد سال 1936 است که از زمان مرگ برادرش سلطان بن عبدالعزیز عهده دار وزارت دفاع شده است. وی به مدت پنجاه سال حاکم ریاض بوده است.

مقرن بن عبدالعزیز: متولد سال 1945 رئیس اطلاعات عربستان. احتمال نقل وی به وزارت دفاع وجود دارد اما ارجحتر باقی ماندن وی در سمتش است.

خالد بن سلطان: متولد 1949 و معاون وزیر دفاع است. به احتمال زیاد در صورت ولایتعهدی سلمان وزارت دفاع به او می رسد.

بندر بن سلطان: متولد 1949 و سفیر سابق در آمریکاست. وی نقش مهمی در روند سیاسی گذشته و حال ایفا می کند.

سعود الفیصل: متولد 1941 و وزیر خارجه عربستان است. بحثهایی درباره کناره گیری اش از وزارت خارجه وجود دارد اما به نظر جدی نمی رسد.

ترکی الفیصل: متولد سال 1945 است. وی رئیس اطلاعات سابق و سفیر عربستان در انگلیس و آمریکاست که شخصیت مهمی به شمار می رود.

شاهزاده مشعل بن عبدالعزیز: متولد سال 1926 و وزیر دفاع سابق، حاکم سابق مکه و عضو هیئت بیعت است. سن زیاد وی اجازه تحویل گرفتن پست را به وی نمی دهد.

سطام بن عبدالعزیز: متولد سال 1941 است که از یکسال قبل به امارت ریاض که پست مهمی به شمار می رود گماشته شده است و احتمال ترقی وی به پستهای بالاتر وجود دارد.

احمد بن عبدالعزیز: متولد سال 1941 معاون وزیر خارجه، معاون امیر مکه است. وجهه خوبی دارد که احتمال دسترسی وی به پست برجسته را در هفته های آینده محتمل می سازد.

محمد بن نایف: متولد سال 1959 و معاون وزیر کشور است. نقطه بارز وی در مبارزه با تروریسم و دستگاه اطلاعاتی است. در صورتی که پدرش نایف نمی مرد و به قدرت می رسد احتمال ولیعهدی اش وجود داشت اما هنوز از رقبای اصلی محسوب می شود زیرا به هر حال از نسل السدیری هاست.

خالد الفیصل: متولد سال 1940 و امیر مکه است. امارت مکه مهم است و وی از پنج سال قبل این سمت را در اختیار دارد. وی یکی از بزرگترین نامزدها از میان نوه های ملک عبدالعزیز است.

عبدالعزیز بن عبدالله: متولد 1963 است معاون وزیر خارجه از چهار سال قبل است. وی فرزند ملک عبدالله است و شانس این را دارد که وزیر خارجه عربستان شود.

عبدالعزیز بن سلمان: متولد 1960 و وزیر نفت است. نقش مهمی در کشور دارد و احتمال دارد که به مقامات بالاتر برسد.

متعب بن عبدالله: متولد سال 1953 فرمانده گارد ملی عربستان و نامزد جدی ولایتعهدی در آینده است. ملک عبدالله می تواند به وی سمت معاون دومی نخست وزیر بدهد همان کاری که قبلا درباره نایف بن عبدالعزیز در سال 2009 صورت گرفت و مقدمات.

مشعل بن عبدالله : امیر نجران است با توجه به اینکه امیرمنطقه مرزی با یمن است که نقش مهمی در استراتژی سعودی دارد صلاحیت رسیدن به مقامات بالاتر را دارد.

محمد بن فهد: متولد سال 1951 و حاکم منطقه الشرقیه است که از اهمیت به سزایی برخوردار است و می تواند ایفا گر نقش بزرگتر در آینده باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٣-١٣٩١, ٠۶:۴۶

   

پر مبحث ترین ها