سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مصر، کی‌بوردهای انقلابی، فعالان اینترنتی

این صفحه را چه کسی بر روی فیس‌بوک ایجاد کرده است؟ شخصی با نام مستعار «الشهید» (El Shaheed) که هیچ کدام از فعالین مصری از هویت واقعی او اطلاعی ندارند. «الشهید» یک صفحهٔ اینترنتی مجزا نیز تحت عنوان «ما همه خالد سعید هستیم» به راه انداخته است که محل تجمیع اخبار و اعلان‌های مربوط به حوادث جاری مصر است.
پارسينه// سید کمال‌الدین دعائی

«خالد سعید»؛ او یک تاجر جوان در اسکندریه بود که 10 ژوئن 2010 به‌خاطر امتناع از پرداخت پول به دو مأمور پلیس مصری در یک کافی‌نت، مورد ضرب و شتم واقع شد و بر اثر جراحات وارده به قتل رسید. چنان‌که گفته می‌شد، اتهام او پخش فیلمی از فساد پلیس بر روی اینترنت بوده است. تأثیر قتل خالد سعید در انقلاب جاری مصر را می‌توان مشابه تأثیری دانست که خودسوزی «محمد بوعزیزی» در قیام مردم تونس به جا گذاشت.

هم‌اکنون صفحه‌ای در فیس‌بوک به یاد او و با شعار «ما همه خالد سعید هستیم» ایجاد شده است که علی‌رغم اختلال در اینترنت مصر، تاکنون توجه بیش از 375هزار عضو را به خود جلب کرده است و اولین اعلام همگانی برای حضور در روز «جمعهٔ خشم» بر روی این صفحه اعلام شده است. این صفحه در هفتهٔ گذشته، نیروی محرکهٔ اصلی در اطلاع‌رسانی و هدایت نیروهای انقلابی مصر از طریق اینترنت بوده است.

اما این صفحه را چه کسی بر روی فیس‌بوک ایجاد کرده است؟ شخصی با نام مستعار «الشهید» (El Shaheed) که هیچ کدام از فعالین مصری از هویت واقعی او اطلاعی ندارند. «الشهید» یک صفحهٔ اینترنتی مجزا نیز تحت عنوان «ما همه خالد سعید هستیم» به راه انداخته است که محل تجمیع اخبار و اعلان‌های مربوط به حوادث جاری مصر است.

اگرچه نقش رسانه‌های اجتماعی در جریان‌سازی برای انقلاب مردم مصر قابل انکار نیست، با این حال تاکنون تحلیل‌های متفاوتی از کم و کیف این تأثیر ارائه شده است. در حالی که گروهی اصرار دارند تا این حرکت را یک «انقلاب توییتری» بنامند، از سوی دیگر نیز گروهی بر نقش فرعی اینترنت در قیام مردم مصر تأکید دارند.

پایگاه اینترنتی NewsWeek گزارشی تصویری از چند فعال اینترنتی در جریان انقلاب مصر ارائه داده است:«وائل عباس» به عنوان پدرخواندهٔ وبلاگ‌نویسان مصری شناخته می‌شود. او از سال 2004 وبلاگ‌نویسی را آغاز کرده است و اکنون به عنوان مشهورترین مبارز اینترنتی مصر معرفی می‌شود. او اینترنت را «تنها رسانه»‌ی انقلابی‌های مصر می‌داند.
«شهناز عبدالسلام»؛ او به‌طور مداوم و با ذکر دقیق‌ترین جزئیات، اعتراضات مصر را توییت می‌کند

«کریم البحیری» کارگر پارچه‌باف سابق که اکنون یک فعال و بلاگر حقوق کارگران است. او می‌گوید که به خاطر کارش به زندان افتاده و مورد شکنجه واقع شده است.
«روضه احمد» از شبکهٔ عربی حقوق بشر، یکی از فعال‌ترین وکلای مدافع برای آزادی اینترنتی. او که یک وکیل است، فعالیت خود را جهت آزادی بلاگرهای زندانی متمرکز کرده است.
 
روزنامه‌نگار مصری «فاذی ابو حطب»‌ به همراه دخترش در دفتر شبکهٔ «اسلام آنلاین» در قاهره.

«احمد ماهر» از پایه‌گذاران جنبش دانشجویی 6 آپریل توسط یک صفحهٔ فیس‌بوک است. او می‌گوید: "ما انتظار خشونت شدید از طرف دولت را داریم، اما برای آن آماده شده‌ایم. ابتکارهایی برای متوقف کردن تانک‌های پلیس و گریز از گاز اشک‌آور وجود دارد!"
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١١-١٣٨٩, ٢٢:١۵

   

پر مبحث ترین ها