سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سران عدم تعهد چه گفتند؟

نکته جالب نوع پوشش سخنراني مرسي از سوي برخي رسانه‌هاي غربي و عربي بود که قسمت‌هايي از سخنراني وي که در مورد سوريه بود را مورد تأکيد قرار دادند. و سخنان وي راجع به فلسطين، مقاومت وظالمانه دانستن حق وتو را سانسور کردند.
مسعود کيهان
شانزدهمين اجلاس سران جنبش عدم تعهد صبح پنجشنبه با سخنراني رهبر معظم انقلاب اسلامي در سالن اجلاس سران گشايش يافت.
پس از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي، محمد مرسي رئيس جمهوري مصر رياست جنبش عدم تعهد را به طور رسمي به ايران واگذار کرد.
پر سر و صدا‌ترين سخنراني سران را محمد مرسي رئيس جمهوري تازه به ميدان آمده مصر انجام داد. وي در بخشي از اين سخنراني گفت: همبستگي با ملت سوريه عليه حکومتي سرکوبگر که مشروعيت خود را از دست داده است به‌‌ همان‌اندازه که ضرورت سياسي و استراتژيکي است، يک وظيفه اخلاقي است. ما بايد حمايت کامل خود را از مطالبه کنندگان آزادي و عدالت در سوريه اعلام کنيم و همدردي خود را به طرح سياسي شفاف تبديل کنيم که از انتقال مسالمت‌آميز قدرت در سوريه به حکومت دموکراتيک و بيان کننده تمايلات ملت سوريه براي آزادي باشد و در عين حال سوريه را از سقوط در دامن جنگ داخلي يا تجزيه يا جنگ مذهبي منع کند.
هيأت سوري حاضر در اجلاس در اعتراض به صحبت‌هاي مرسي سالن جلسه را‌ترک کرد.
وزير امور خارجه سوريه اين اظهارات رئيس جمهور مصر را زير پا گذاشتن اصول جنبش عدم تعهد و دخالت در امور سوريه عنوان کرد و گفت: محمد مرسي با اظهارات خود اصول جنبش غير متعهد‌ها را زير پا گذاشت.
نکته جالب نوع پوشش سخنراني مرسي از سوي برخي رسانه‌هاي غربي و عربي بود که قسمت‌هايي از سخنراني وي که در مورد سوريه بود را مورد تأکيد قرار دادند. و سخنان وي راجع به فلسطين، مقاومت وظالمانه دانستن حق وتو را سانسور کردند.
همانطور که انتظار مي‌رفت، آمريکا خيلي سريع به اظهارات مرسي در تهران واکنش نشان داد و پاتريک ونترل يکي از سخنگويان وزارت خارجه آمريکا در صفحه فيس بوک وزارت خارجه آمريکا به زبان فارسي، اظهارات محمد مرسي در تهران را بسيار سازنده، محکم و مثبت خواند.
البته سخنان مرسي در داخل کشور هم با واکنش‌هايي همراه بود. بسيج دانشجويي ? دانشگاه با صدور بيانيه‌اي خطاب به محمد مرسي نوشتند: همسويي سياست‌هاي دولت حضرت عالي در مسأله سوريه با آنچه که از‌تريبون‌هاي دولت‌هاي مستکبر شنيده مي‌شود باعث بهت‌زده شدن ما شد و نگراني‌هاي ملت ما مبني بر ايجاد درگيري در بين نيروهاي جبهه‌ واحد اسلامي رنگ واقعيت گرفت.
همچنين حسين شيخ الاسلام مشاور امور بين الملل رئيس مجلس شوراي در اين باره گفت: متأسفانه آقاي مرسي پختگي لازم در اداره نشست سران نم را نداشت و برنامه و نظم اجلاس را به هم ريخت و رهبر يک جنبش بايد نظرات همه اعضا را منعکس کند و به بيان نظرات شخصي خود نپردازد.
اما ‌بان کي مون که برخلاف هشدارهاي آمريکا و اسرائيل، به ايران سفر کرده بود در زمينه برنامه هسته‌اي تهران، ايران و گروه 1+5 را به اعتمادسازي دعوت کرد.
دبيرکل سازمان ملل نم را پس از سازمان ملل بزرگ‌ترين سازمان دانست که حافظ صلح و به دنبال همکاري مشترک است و از تمام اعضاي نم خواست که سعي کنند بدون خشونت اختلافات خود را حل و فصل کنند.
بان کي مون گفت: بايد به حقوق بشر معتقد باشيم. در برخي کشور‌ها تظاهرات مسالمت آميز به ناآرامي‌ مي‌گرايند. بايد براي کشورهايي مثل سوريه به دنبال راه حل مسالمت‌آميز باشيم نه به دنبال نظامي‌گري که وقتي سخن از 18 هزار کشته مي‌شود از مردماني سخن گفته مي‌شود که به دنبال آزادي بودند و ما مي‌توانستيم راه حل بهتري را پيدا کنيم.
يکي از چهره‌هاي مهم شرکت کننده در اجلاس تهران مان موهان سينگ نخست‌وزير هند بود که همراه با هيأتي 150 نفره براي شرکت در اجلاس غير متعهد‌ها به تهران سفر کرده بود که در سخنان خود، تنها راه موفقيت در اين برهه تاريخي را همبستگي کامل ميان کشور‌ها عنوان کرد.
به گفته‌مان موهان سينگ چالش‌هايي که در روند توسعه يافتن انرژي‌هاي جديد مي‌تواند وجود داشته باشد، مورد توجه ماست و ما نيازمند استفاده از مهارت‌ها و آموزه‌هاي جديد هستيم تا به توسعه پايدار دست پيدا کنيم.
نوري المالکي نخست وزير عراق به ايجاد اختلاف بين دولت و مخالفين سوريه توسط دشمنان اشاره کرد و گفت: از عدم تعهد مي‌خواهيم که با همکاري سازمان ملل يک راهکار را براي حل مشکل سوريه اتخاذ کند چراکه نزاع‌هاي مسلحانه به جايي نخواهد رسيد.
نوري المالکي به استفاده صلح آميز از انرژي هسته‌اي و منع گسترش از سلاح هسته‌اي تأکيد کرد و گفت: بايد در اين زمينه گام‌هاي عملي برداشته شود سلاح کشتار جمعي مانعي براي ملت‌هاي منطقه است و اسرائيل هنوز با قطع نامه‌هاي بين المللي براي حفظ ثبات و امنيت منطقه مخالفت مي‌کند.
حامد کرزاي رئيس‌جمهور افغانستان بر تلاش اعضاي جنبش عدم تعهد به دموکراتيزه کردن جهان اشاره کرد و اظهار کرد: امروزه چالش‌هاي بسياري در جهان وجود دارد و براي حل اين چالش‌ها نياز به برقراري دموکراسي بسيار احساس مي‌شود.
کرزاي با ابراز همدردي مردم مردم افغانستان با مردم سوريه گفت: ما از طرف‌هاي درگير مي‌خواهيم براي يافتن راه‌حل از طريق مذاکره اقدام کنند و همچنين از تلاش‌هاي اخضر ابراهيمي براي حل مسائل سوريه حمايت مي‌کنيم.
اصلاح ساختار سازمان ملل، مهم‌ترين محوري‌ترين بخش سخنراني عمر البشير رئيس جمهور سودان بود.
عمر البشير بيان کرد: دموکراسي و شفافيت در فعاليت‌هاي سازمان ملل بايد در چارچوب گفت‌و‌گو‌ها ميان همه کشورهاي عضو وجود داشته باشد و ساختار اين سازمان بايد اصلاح شود و ما بدنبال برقراري نظام و سيستم بين المللي متوازن و عادل در سازمان ملل هستيم تا قدرت داشته باشد با چالش‌هاي جهان مواجه شود و حاکميت قوانين بين المللي در آن لحاظ شود.
رابرت موگابه رئيس جمهور زيمبابوه اعتراض دارندگان سلاح اتمي به برنامه هسته‌اي ايران را خنده دار دانست گفت: ناعادلانه است که ايران براي استفاده از انرژي هسته‌اي مورد تحريم قرار گيرد و خنده‌دار اين است که کساني که خود سلاح هسته‌اي دارند بيشترين اعتراض را به برنامه هسته‌اي ايران وارد مي‌کنند.
شيخ حسينه نخست وزير بنگلادش در سخنراني خود بر مبارزه جنبش عدم تعهد با‌تروريسم تأکيد کرد.
شيخ حسينه با بيان اينکه سياست من مبارزه کردن با‌تروريسم است و ما از بندهايي که در سند جنبش عدم تعهد براي مبارزه با‌ تروريسم آمده است، حمايت مي‌کنيم گفت: نم براي راه‌حل‌هايي که براي مشکلات جهاني دارد، بايد صداي خود را بلند‌تر کند و اعضاي جنبش نم بايد پيگير مطالبات و اهداف خود به صورت مستمر باشند.همچنين آصف علي زرداري رئيس جمهور پاکستان با ابراز نگراني از شرايط حاکم بر کشور سوريه گفت: از شرايط سوريه نگران بوده و معتقديم که حقوق مردم اين کشور بايد رعايت شود. اعلام استقلال يکجانبه در مالي را نيز محکوم مي‌کنيم.
وائل نادر الحلقي نخست وزير سوريه با بيان اينکه بعضي از کشور‌ها ادعا نمودند که در تلاش براي يافتن راه حلي مسالمت‌آميز هستند گفت: اين کشور‌ها براي ادامه تنش‌ها در سوريه تلاش مي‌کنند و همچنين واقعيت‌ها را وارونه جلوه مي‌دهند.
به گفته تساخياگين البگدورج رئيس جمهور مغولستان، نم بايد صداي خود را به جهانيان برساند و همه کشور‌ها بايد سرنوشت کشور خود را، خودشان تعيين کنند. بيووري کاگوتا موسوني رئيس جمهور اوگاندا بر امکان حل مشکلات بين کشور‌ها با تکيه بر ارزش‌هاي مشترک تأکيد کرد.
شيخ صباح خالد احمد الصباح وزير امور خارجه کويت طي سخناني بيان کرد: هنوز اسرائيل به برخورد‌هاي نظامي خود با فلسطيني‌ها، شهرک‌سازي و تغيير جمعيتي فلسطين ادامه مي‌دهد وما اميدواريم مسأله حمايت از فلسطين تا دستيابي به صلح پايدار و عقب‌نشيني اين رژيم از اراضي اشغالي ادامه يابد و دولت فلسطين به پايتختي قدس شرقي تبديل شود.
ايرجان قاضي خانوف وزير امور خارجه قزاقستان، محمد غريب بلال غريب معاون وزير خارجه تانزانيا، المار محمد ياراف وزير خارجه آذربايجان عاشور بن خيال وزير خارجه ليبي سوراپونگ توويچاک چايکول وزيرامورخارجه تايلند و برخي ديگر سران شرکت کننده در شانزدهمين اجلاس سران جنبش عدم تعهد طي سخناني ديدگاه‌هاي کشور متبوع خود را بيان کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠۶-١٣٩١, ١٨:۵۵

   

پر مبحث ترین ها