سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کارنامه یکساله رسانه ملی دربرابر دیدگان ملت و رهبری

یک سال از ابقای مهندس ضرغامی بر ریاست صداو سیما می‌گذرد و زمان، زمان مناسبی است برای ارزیابی این مهم که آیا نشانه‌های تحولی که مورد انتظار رهبری انقلاب بوده است، دیده می‌شود. آیا امروز رسانه ملی، رسانه‌ای فرهنگ ساز، به طراز رسانه‌ای رسیده است است که «دین وَ اخلاق وَ امید وَ آگاهی»، بارزترین نمود آن باشد؟
یک سال پیش در چنین روزی رهبر معظم انقلاب حکم ریاست مهندس ضرغامی بر سازمان صداو سیما را صادر کردند و البته در متن حکم به برخی مسائل نیز اشاره داشتند که نشان از عدم رضایت کامل ایشان از عملکرد صداو سیما داشت.

در 16 آبان سال گذشته و در شرایطی که حرف و حدیث‌های مختلف و گمانه‌زنی‌های متفاوتی درباره ریاست سازمان صداو سیما وجود داشت و با وجود انتقاداتی که برخی چهره‌های اصول‌گرا از عملکرد صداو سیما داشتند، رهبر معظم انقلاب رئیس این سازمان را برای یک دوره دیگر ابقا کردند.

با این حال محتوای حکم رهبری به گونه‌ای بود که از آن به «حکم مشروط» یاد شده و برخی از فعالان فرهنگی و رسانه‌ای بارها در اظهارات خود به این مشروط بودن حکم مقام معظم رهبری اشاره کرده‌اند.

در حکم رهبر انقلاب برای مهندش ضرغامی آمده بود:

« بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای مهندس عزت الله ضرغامی

با پایان گرفتن دوره ریاست پنجساله جنابعالی بر سازمان صداوسیما، با قدردانی از تلاش‌های طاقت فرسائی که در مدیریت این رسانه گسترده و فراگیر به کار برده و خدماتی که شما و همکارانتان در زمینه‌های گوناگون به انجام رسانیده‌اید، برای دوره‌ای دیگر شما را به ادامه این کار سنگین و حساس می‌گمارم.

برجستگی‌ها و نقاط قوّت کنونی صداوسیما در کنار کمبودها و نقاط ضعف آن باید پیوسته در برابر چشم جنابعالی و دیگر مدیران آن سازمان و در معرض ملاحظه و مقایسه قرار گیرد و همت بر روند نقص زدائی، به هیچ رو کاهش و سستی نیابد.

سفارش اساسی اینجانب نزدیک کردن و رساندن این رسانه فرهنگ‌ساز، به طراز رسانه‌ای است که دین و اخلاق وَ امید وَ آگاهی، بارزترین نمود آن باشد و رفتار اجتماعی مخاطبان و نیز نهاد حساس و مهمی چون خانواده بر اساس آن شکل گیرد و هنر و شیوه‌های گوناگون حرفه‌ای و آزموده شده یا نوپدید، یکسره در خدمت رشد این شاخص‌ها در آید. از تجربه‌های موفق یا ناموفقِ دوره پنجساله باید برای رساندن این رسانه به این کیفیت برتر سود ببرید و با زمانبندی برنامه‌ها و تعیین شاخص‌های قابل اندازه گیری، حرکت مجموعه را تکمیل یا تصحیح نمائید. انتظار دارد نشانه‌های این تحول در اولین سال مسئولیت جنابعالی مشاهده شود‌. توفیق شما را از خداوند متعال خواستارم.»

همان گونه که از متن این حکم بر می‌آید رهبر انقلاب تاکید فرموده‌اند که نشانه‌های تحول در اولین سال مسئولیت مشاهده شود. مرور اخبار و گزارش‌های مربوط به صداو سیما در یک سال گذشته نشان می‌دهد که در کنار برخی تعریف‌ها و اظهار رضایت‌ها و تمجیدهایی که از عملکرد صداو سیما شده است، از کیفیت و کمیت انتقادات موجود بر این رسانه نیز چیزی کاسته نشده و عملکرد صدا و سیما همچنان به مذاق بسیاری از کارشناسان و فعالان فرهنگی و رسانه‌ای کشور نیست.

مشکل تنها شخص ضرغامی نیست

ابراهیم فیاض از این فعالان فرهنگی و استاد دانشگاه است که درباره عملکرد صدا و سیما گفته است: « ... صدا و سیما از لحاظ رسانه‌ای به شدت عقب مانده است. این سازمان از لحاظ نرم‌افزاری بسیار ضعیف است و اگر به جای آقای ضرغامی شخص دیگری بر سر کار بیاید باز هم به دلیل ایراد نرم‌افزاری، مشکل حل نخواهد شد؛ و اگر این مشکل حل نشود، اوضاع به مراتب بدتر خواهد شد. به نظر بنده باید یک نسل جدید در این سازمان بر سر کار بیاید. در بین نسل جوان نیروهای بسیار خوبی وجود دارد که باید از آنها استفاده کرد. باید برای مدیریت این رسانه از نیروهایی استفاده شود که در خود سازمان صدا و سیما، تربیت نشده و ارتقاء نیافته باشند. بلکه باید از تحصیل‌کردگانی استفاده شود که در خارج از این سازمان پرورش یافته باشند. از اینگونه نیروها کم نداریم.

کار فرهنگی درستی در صدا و سیما تولید نمی‌شود، فرهنگ غالب در صدا و سیما، فرهنگ «پاپ»است. تنها فرهنگ روزمره، عوام‌زده و فیلم‌های ماهواره‌ای را در این رسانه مشاهده می‌کنیم...»رهبر معظم انقلاب علاوه بر پذیرش برخی انتقادات بر عملکرد صداو سیما در آن جلسه معروف با نخبگان جوان، در سفر اخیر خود به قم و در دیدار با اعضای جامعه مدرسین هم تلویحا بر عدم استفاده از علمای مذهبی و اعضای جامعه مدرسین در برنامه‌های این سازمان انتقاد کردند.

آیت الله خامنه‌ای دراین دیدار با اشاره به مطالبی كه برخی از اعضای محترم جامعه مدرسین درخصوص مسائل فرهنگی و صدا و سیما بیان كردند، افزودند: «من بخشی از نقایص موجود در مسائل فرهنگی بویژه صدا و سیما و آموزش و پرورش را متوجه روحانیت و حوزه علمیه می‌دانم زیرا وظیفه جهت دهی صحیح فرهنگی و منطبق با ارزش‌ها واعتقادات دینی برعهده روحانیت و حوزه علمیه است. حضور روحانیون در صدا و سیما فقط به معنای سخنرانی و وعظ و خطابه نیست بلكه باید حضوری عمیق‌تر و تأثیرگذارتر باشد. انجام این وظیفه مهم نیازمند مجموعه‌ای روحانی و مطلع از مسائل هنری بویژه چگونگی بروز انحراف در این مسائل و آشنا با راههای جلوگیری از انحراف در جهت‌گیری‌های فرهنگی و هنری است. لازمه تشكیل چنین مجموعه‌ای از مشاوران روحانیِ صاحب‌نظر و آگاه و توانا در صدا و سیما، امكان اعمال نظر و جهت‌دهی صحیح در برنامه‌ها است...»

در پی فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت حضور بیشتر روحانیت در صداو سیما، حجت الاسلام غروی عضو این تشکل روحانی در گفتگویی با «فردا» تصریح کرد که بارها به ضرغامی رئيس سازمان صدا و سيما تذکر داده تا از پتانسيل حوزه در مسائل فرهنگی و مشاوره استفاده کند، اما وی به اين موضوع اهميتی نداده است.

به هر روی امروز یک سال از ابقای مهندس ضرغامی بر ریاست صداو سیما می‌گذرد و زمان، زمان مناسبی است برای ارزیابی این مهم که آیا نشانه‌های تحولی که مورد انتظار رهبری انقلاب بوده است، دیده می‌شود. ایا امروز رسانه ملی، رسانه‌ای فرهنگ ساز، به طراز رسانه‌ای شده است است که دین وَ اخلاق وَ امید وَ آگاهی، بارزترین نمود آن باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٨-١٣٨٩, ١٣:۴٧

   

پر مبحث ترین ها