سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با پایان یافتن حفر تونل انتقال آب از سرشاخه های دز به قم

انتظار مردم قم برای آب شیرین وارد مرحله جدیدی شد

کار جمع آوری، ذخیره سازی و انتقال کامل آب به شهر قم یک هزار و 100 میلیارد تومان هزینه در بردارد که پیش بینی میشود عملیات طرح در شش ماهه ابتدای سال آینده به بهره برداری کامل برسد.
مسعود کیهان

بالاخره روز شنبه بعد از 10 سال از شروع طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قم وارد مرحله پایانی آن شد و مهمترین و سنگین ترین بخش اجرای پروژه که حفاری بزرگترین تونل انتقال آب خاورمیانه بود به پایان رسید و انتظار مردم قم برای انتقال آب از سرشاخه های دز به قم وارد مرحله نهایی اجرایی آن شد.

مطالعات آب شهر قم از سال 1330 توسط يك گروه از مهندسين مشاور فرانسوي و ايراني آغاز شد. براي تامين آب شهر مسير رودخانه قمرود براي حفر چاه‌هاي نيمه عميق انتخاب شد. براي اين منظور 4 حلقه چاه در مسير اين رودخانه حفر و با نصب 83 كيلومتر لوله چدني و 2همزن بتني هوايي هريك به ظرفيت 2000 متر مكعب تا سال 1343 استخوان بندي اوليه شبكه آب شهري قم ايجاد شد و به دنبال آن دايره آبياري در شهرداري قم شكل گرفت. به تدريج با افزايش جمعيت، تعداد چاه‌هاي حفر شده به 34 حلقه در مسير همين رودخانه و حومه شهر افزايش يافت. در سال 1345 سازمان آب قم تحت نظر وزارت كشور تاسيس شد. در سال 1356 با توجه به كيفيت آب موجود، مطالعات انتقال آب از دشت علي‌آباد آغاز شد و سرانجام در سال 1359 ، يازده حلقه چاه عميق در اين دشت حفر شد كه با احداث 65 كيلومتر خط انتقال و ايستگاه پمپاژ شكوهيه و منابع ذخيره، براي اولين بار در سال 1362 آب نسبتا شيرين به قم انتقال يافت.ولی با گسترش شهر قم و افزایش ناگهانی جمعیت آن ، استفاده از اب شیرین علی اباد دیرزمانی بطول نینجامید و دوباره کیفیت آب قم به وضعیت سابق خود بازگشت ، زیرا حجم آب علی آباد همانطور که امروز شاهد ان هستیم ، هرگز جوابگوی مصرف روزافزون قم نمی توانست باشد، بنابراین در همان زمان ، ایده طرح ساخت سد پانزده خرداد ، رقم خورد.

مردم قم در سال 73 همزمان با افتتاح سد 15 خرداد منتظر بودند تا ثمره تنها دستور عمرانی مستقیم حضرت امام در طول حیات خویش خطاب به کارگزاران نظام را با شیرین شدن کام خود ، مزه نمایند ، اما آنچه که از این محصول باقی مانده ، جز ایجاد یک گردشگاه تفریحی رایگان برای اهالی دلیجان و پرآب شدن چاههای پایین دست بواسطه نفوذ بیش از حد آب در بازوی چپ سد ، قابل توصیف نیست.

اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم افتتاحیه این سد تاکید کرد افتتاح این سد مشکل آب قم را به صورت مقطعی حل خواهد کرد و باید به فکر انتقال آب از سر شاخه های دز به قم بود که در ان زمان هم 10 میلیارد تومان برای شروع مطالعه این طرح اختصاص یافت.

وی در روز شمار خاطرات 17 اسفند 1367چنین می نویسد: "ساعت هفت به مجلس رسیدم کلیات لایحه بودجه مطرح بود. ظهر [آقای مجید قاسمی] رئیس بانک مرکزی آمد بر شرکت در طرح های انتقال آب از سرشاخه های کارون و دز به قم تأکید کردم".

خود این امر نشان دهنده این است که از سال ها قبل مسئولین کشوری تنها راه حل تامین آب شرب مصرفی مردم قم را طرحی بزرگ که بتواند آب را از سر شاخه های دز به قم منقل کند عنوان می کردند.

در سال‌های 67 و 78 مطالعاتی در خصوص چگونگی اجرای این طرح انجام شد که در همين‌ راستا طرح انتقال آب شیرین از الیگودرز (واقع در شرق استان لرستان) به برخی شهرهای مرکزی ایران نظير قم از سال 81 رسماً آغاز شد. بدين ترتيب و با اجرای این طرح سالانه 181 میلیون مترمکعب آب از رودخانه‌های الیگودرز به سد «کوچری» و تصفیه‌خانه آن منتقل می شود.

درابتدا، اجرای این پروژه باروند کندی به پیش می رفت تا اینکه در سال 1384 در دور اول سفر های استانی احمدی نژاد به قم مصوبه ای درخصوص پروژه انتقال آب از سرشاخه هاي دز به قم تصویب شد که در آن مقرر گردید سازمان مديريت وبرنامه ريزي کشور اعتبار طرح در سال جاري را 95 درصد تخصيص داده ودر سال 1385 مبلغ يکهزار ميليارد ريال اعتبار براي اجراي تونل ها ومطالعه خط انتقال از تصفيه خانه به قم اختصاص دهد.

عمليات اجرايي خط انتقال آب از سد كوچري به شهر مقدس قم در آبان ماه 87 با حضور رئيس جمهور آغاز شد که با شروع اين طرح، انتقال آب به استان قم، وارد فاز جديدي شد و زمينه براي تسريع تكميل اين طرح فراهم آمد.

احمدی نژاد در این مراسم گفت: براي اجراي اين پروژه 230 ميليون يورو و 850 ميليارد ريال اعتبار ارزي در نظر گرفته شده است و از سوي قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء(ص) طي 18 ماه انجام خواهد شد.

محمود احمدی نژاد روز های پایانی سال در مراسم افتتاح پروژه های حرم مطهر حضرت معصومه (س) علت به تاخیر افتادن انتقال آب از سرشاخه های دز به قم را اینگونه عنوان کرد: اتمام این طرح به حدود 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت اما این اعتبار را در اختیار ما قرار ندادند.

هدف از اجرای این طرح، انتقال آب برای تامین آب شرب و مصارف صنعتی 10 شهر و 100 روستا از جمله شهر های خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیمور، سلفچگان، ساوه ،قم و پردیسان قم جهت جبران کمبود آب شهرهای مرکزی با رشد جمعیتي اعلام شد.

در اوایل سال گذشته بود که بمب خبری پایان انتظار مردم قم برای نوشیدن آب شیرین منفجر شد و مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان قم گفت: پس از سال‌ها انتظار سرانجام روياي مردم قم به واقعيت پيوست و آب شيرين سرشاخه‌هاي دز به قم رسيد.

مهندس عبدالحميد توكلي‌ بينا در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به پايان تست نهايي خط انتقال آب به قم گفت: آب سرشاخه‌هاي دز به صورت آزمايشي وارد تصفيه خانه آب قم شد.

اما بعد از این اتفاق مهم، بارها به دلایل مختلف شیر انتقال آب شیرین به خانه های قمی ها بسته شد.

همزمان با اعلام خبر ورود آب شیرین از سرشاخه های دز به قم حجت الاسلام محمد حسین موسی پور استاندار وقت قم بـا بیان گزارشی از این طرح گفت : بـرای تـامین آب مصرفی مورد نیـاز مردم قم و با توجه به اینکه از پارسال بهره برداری از آب موجود در سد 15 خرداد متـوقف شد در یک طـرح اضطراری انتقال آب از سرشاخه های دز بـه قم سرعت گرفت و در مرحله نخست این طرح هزار و700 لیتر آب در ثانیه وارد شبکه آب شهری قم می شود و به تدریج این میزان بـه 2 هـزار و 500 لیتر بر ثانیه خواهد رسید .

حجت الاسلام علی بنایی نماینده مردم قم در مجلس هشتم هم در این رابطه گفت: رهبر معظم انقلاب همواره پيگير رفع مشکل آب شهر قم بوده‌اند و بر روي اين مسئله حساسيت ويژه‌اي داشتند و ايشان در سفر تاريخي سال گذشته خود به قم نيز بار ديگر بر رفع مشکل آب قم تاکيد کردند و هم اکنون با رسيدن آب سرشاخه‌هاي دز يکي از ثمرات سفر پر خير و برکت مقام معظم رهبري به قم به دست مردم رسيده است.

بنايي با اشاره به كمك 230 ميليون يورويي مقام معظم رهبري به اين طرح تصريح كرد: ايشان هر لحظه پيگير وضعيت اجراي طرح انتقال آب به قم بودند و با حساسيت ويژه اي اين مسئله را دنبال مي كردند.

حضرات آیات یزدی، مومن، مقتدایی و رئیس مجلس و تعدادی از علمای قم در نامه ای از عنایات رهبر فرزانه انقلاب در اجرای این پروژه عظیم قدردانی کردند.

بعد از طـرح اضطراری انتقال آب از سرشاخه های دز بـه قم هر از گاهی اخباری از مراحل پیشرفت این پروژه به گوش می رسید تا اینکه روز چهارشنبه هفته گذشته خسرو ارتقایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران که شرکت متبوعش مجری انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود است گفت: عملیات حفاری تونل انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قمرود به اتمام رسید و هفته آینده به بهره برداری می رسد.

وی در نشست خبری آیین اتمام حفاری تونل انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود افزود: این طرح به لحاظ گستردگی بالغ بر 270 کیلومتر است و از دو حوزه آبریز سرشاخه‌های دز در استان لرستان و حوزه آبریز قمرود در استان‌های اصفهان، مرکزی و قم تشکیل شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران گفت: برای نخستین بار بلندترین تونل خاورمیانه در این طرح به بهره برداری می رسد و با اتمام عملیات های مربوط قادر خواهیم بود تا سه ماه آینده 23 مترمکعب برثانیه آب را انتقال دهیم.

وی افزود: بخش انتقال آب از سرشاخه های دز با اعتباری بالغ بر 650 میلیارد تومان به اتمام رسیده و برآورد ما برای اجرای طرح 700 میلیارد تومان بود که تاکنون 560 میلیارد تومان هزینه شده است.

ارتقایی گفت: کار جمع آوری، ذخیره سازی و انتقال کامل آب به شهر قم یک هزار و 100 میلیارد تومان هزینه در بردارد.

وی افزود: پیش بینی می کنیم که عملیات طرح در شش ماهه ابتدای سال آینده به بهره برداری کامل برسد.

سید حسن رضوی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم هم با تایید این خبر گفت: بهار سال 92 این طرح به‌طور کامل به بهره‌برداری مي‌رسد و آبی شیرین و با کیفیت مناسب در اختیار مردم قم قرار مي‌گيرد.

روز شنبه مراسم پایان حفاری بزرگترین تونل انتقال آب خاورمیانه با حضور وزیر نیرو ، استاندار قم ، نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی و برخی از مسئولین کشوری و استان های قم و لرستان به پایان رسید.

وزیر نیرو در این مراسم گفت: اکنون ظرفیت سد 15 خرداد قم در حداقل مقدار خود قرار دارد و اگر این انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قم صورت نمی‌گرفت، اکنون قم در موضوع کم آبی در وضعیت بدی قرار داشت.

مجید نامجو افزود: اولین اقدام که برای مدیریت در حوزه آب در کشور باید صورت گیرد، این است که مواظب باشیم اشتباه نکنیم و اگر کسی به موضوع آب به صورت محلی نگاه می کند، آن فرد را آگاه سازیم.

نامجو با تأکید بر اینکه آب مانند نفت یک موضوع ملی است، بیان کرد: وزارت نیرو عزم خود را جزم کرده است که در این بخش دچار مشکل نشود.
همچنین استاندار قم در این مراسم با اشاره به ابعاد گستره این طرح گفت: هنر بزرگی است که کسی میاندار این طرح شود و ابعاد مختلف این پروژه را مستندسازی کند.

پیریایی ادامه داد: اجرای این پروژه کار بزرگی است و جایگاه آن باید سالها به عنوان یکی از بلندترین پروژه‌های انتقال آب در دانشگاه‌ها برای مهندسین ارائه شود و از جناب وزیر هم می خواهم به تفصیل این پروژه بزرگ را در هیئت دولت شرح دهند.

با اتمام حفر تونل این پروژه و خروج دستگاه حفاری تی بی ام از تونل آن گام بلندی در نزدیک شدن به آرزوی چندین سالیه مردم قم در جهت تامین آب شرب شیرین این شهر برداشته شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠۶-١٣٩١, ١٣:۴٣

   

پر مبحث ترین ها