سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واردات كشاورزان را درو مي‌كند

علاوه بر ميادين ميوه و تره‌بار، پيشخوان بيشتر ميوه فروشي‌هاي كشور، پر است از ميوه‌هاي الوان وارداتي از سراسر دنيا؛ از آفريقا و آمريكا گرفته تا اروپا و آسيا، از سيب و پرتقال و نارنگي گرفته تا انگور، موز، گلابي، سير و... . از طرفي، محصولات استراتژيک و توليدات داخلي كشور، به خاطر نبود حمايت درست، دچار مشكلات گوناگون بازاريابي، نگهداري و كاهش سطح توليد شده‌اند. كاهش سطح توليد گندم، ذرت، پنبه، چاي، نيشكر و چغندر قند از جمله اين موارد است.
كارشناسان بخش كشاورزي و تغذيه بر اين باورند، بلايي که واردات كنترل نشده اين ميوه‌ها بر سر ذائقه مردم ايران مي‌آورد، همان بلايي است که بر سر چاي ايران آمد و امروز چاي با کيفيت ايران، در انبارها فداي چاي با عطر شيميايي و بي‌كيفيت خارجي مي‌شود. چه بسا با تغيير ذائقه، چند سال بعد، ديگر کسي سيب گلاب خوش عطر ايراني و انگور عسکري بي‌همتا را نشناسد!
حتما شما هم به‌رغم وفور سيب در تمام ميوه‌فروشي‌ها چشمتان به سيب‌هاي سبز فرانسوي افتاده و احتمالا يكي دو كيلويي از اين سيب‌هاي متفاوت را به خانه برده‌ايد. پرتقال‌هاي مصري هم كه يكي دو سالي است بازار را فتح كرده‌اند، در اكثر فصول سال حتي تابستان هم تازه و خوش‌طعم در غرفه‌هاي ميوه‌فروشي‌ها ديده مي‌شود. كافي است تا كمي در بازارهاي تره‌بار قدم بزنيد تا چشمتان به جمال انگورهاي وارداتي از شيلي هم روشن شود كه با دانه‌هاي درشت و خوشه‌هاي خوش‌رنگ دل مشتريان را مي‌برند. براي آنهايي كه اهل خريد كردن در زمان سريع نيستند و براي خريدشان وقت مي‌گذارند ديدن قارچ‌هاي صدفي هم با قيمتي بالاتر از قيمت قارچ‌هاي موجود در بازار خالي از لطف نيست.
بايد در ليست نام‌هايي كه از ميوه‌ها مي‌دانيم و از كودكي برايمان تكرار شده تغييراتي ايجاد كنيم. بايد بدانيد ميوه‌هايي هم هست كه اسمشان حتي به گوش ما هم نرسيده چه برسد به اينكه از طعمشان باخبر باشيم. تنوع هميشه كار خودش را مي‌كند و اين بار در بازار ميوه محصولات جديدي عرضه مي‌شوند كه ما هنوز با آنها غريبه‌ايم. «استارفروت» و «رامبوتان» را تجار ايراني از دبي وارد كرده‌اند.
اين ميوه‌ها كه در مالزي رشد مي‌كنند حالا با قيمت‌‌هاي بالا در بازار تهران هم براي خودشان دنبال نام مي‌گردند تا مهمان سبد خريد شهروندان شوند. داستان به اينجا ختم نمي‌شود وقتي «آووكادو» از كنيا به بازار مي‌رسد يا «لاريبا» كه ميوه درخت كاكتوس است، در بعضي ميوه‌فروشي‌ها به چشم مي‌آيد. كدوي فرانسوي با شمايلي عجيب با دو رنگ سبز و شيري هم يكي از همين محصولات تازه از راه رسيده است. خواص متفاوت اين محصولات باعث شده فعلا مشتري‌هاي خاص سراغشان را بگيرند. به عنوان مثال: «لاريبا» به تمام آنهايي كه سنگ كليه دارند سفارش مي‌شود و استارفروت براي آنها كه قند و چربي دارند. شايد اين ميوه‌ها هم روزي مثل كيوي بدل به يك محصول معمولي شوند اما فعلا نورسيده‌ها يكه‌تازي مي‌كنند. واردات بي‌رويه ميوه، جداي از وارد آوردن ضربه به اقتصاد کشاورزي، از لحاظ فني و سلامتي نيز مشکلاتي ايجاد خواهد کرد.
طي دو ماهه ابتدايي امسال بيش از 212 هزار و 192 تن انواع ميوه‌هاي نارگيل، موز، آناناس، گلابي هندي، سيب، پرتقال، نارنگي، انگور، هلو، پاپايا و چند نوع ديگر به ارزش 117 ميليون و 696 هزار دلار وارد کشور شده است.
به گزارش ايسنا طي اين مدت بيشترين ميوه وارداتي موز، نارنگي و گريپ‌فروت بوده است که به ترتيب به ميزان 110 هزار، 70 هزار و 14 هزار تن به ايران وارد شده‌اند.
موز، نارنگي، گريپ‌فروت
ارزش اين ميزان واردات نيز به ترتيب براي موز که با قيمت متوسط 52 سنت وارد شده، بيش از 57 ميليون دلار، براي نارنگي که با قيمت متوسط 56 سنت وارد شده، بيش از 40 ميليون دلار و براي گريپ‌فروت که با قيمت متوسط 41 سنت وارد شده، بيش از پنج ميليون دلار بوده است. اين موزهاي وارداتي از کشورهاي اکوادور، امارات، ترکيه، فيليپين و هند وارد شده‌اند. ميوه نارنگي نيز از سه کشور پاکستان، امارات و ترکيه وارد ايران شده و مبدأ ميوه گريپ فروت نيز دو کشور تايلند و ترکيه بوده است.
سيب، گلابي، آناناس
براين اساس طي دو ماهه امسال بعد از اين ميوه‌ها، سه ميوه سيب، گلابي و به و همچنين آناناس بيشتر از ميوه‌هاي ديگر وارد شده‌اند.
سيب‌ها از کشورهاي ايتاليا، آفريقاي جنوبي، امارات، شيلي، فرانسه و فيليپين به ميزان بيش از شش هزار تن به ارزش 6.3 ميليون دلار و با متوسط قيمت 98 سنت وارد ايران شده‌اند.
ميوه گروه گلابي و به نيز از پنج کشور چين، آفريقاي جنوبي، امارات، ترکيه و فيليپين به ميزان حدود سه هزار تن به ارزش 1.4 ميليون دلار و با متوسط قيمت 48 سنت وارد شده است.
آناناس‌هاي وارداتي نيز از کشورهاي امارات، تايلند‌، فيليپين، مالزي و هند به ميزان دو هزار تن به ارزش 1.4 ميليون دلار و با متوسط قيمت هر کيلو 68 سنت وارد شده است.
انگور، هلو، شليل و پرتقال
همچنين طي اين مدت انگورهاي آفريقاي جنوبي، اماراتي، شيلي و هندي، هلو و شليل‌هاي ترک و پرتقال‌هاي چيني، اماراتي، ترک و مصري ميهمانان ايرانيان بودند.
در دو ماهه ابتدايي امسال به ميزان بيش از 600 تن انگور با قيمت متوسط 65 سنت، بيش از 500 تن هلو و شليل با قيمت متوسط 94 سنت و حدود 200 تن پرتقال با قيمت متوسط 65 سنت وارد ايران شده که ارزش آنها به ترتيب بيش از 400 هزار، 500 هزار و 120 هزار دلار بوده است.
پاپاياي اماراتي!
نکته قابل توجه در اين آمار اعلام شده گمرک کشور از جزييات واردات دو ماهه امسال ميوه به کشورمان، واردات ميوه پاپايا يا همان انبه هندي‌ از کشور امارات است که خود نشان مي‌دهد که در اين ميان کشور امارات تنها به عنوان يک واسطه اقدام کرده است.
چرا که اصل اين ميوه براي جنوب مکزيک، پورتريکو و آمريکاي مرکزي و شمال جنوب آمريکاست و امروز در بيشتر مناطق استوايي مانند برزيل، هند، جنوب آفريقا، سريلانکا،‌هايتي و کشور‌هاي جنوب شرق آسيا مانند مالزي و سنگاپور کاشت مي‌شود. بنابراين بعيد به نظر مي‌رسد که در امارات به کشت آن پرداخته باشند.
بر اين اساس، طي اين مدت يک تن از اين ميوه به ارزش حدود چهار هزار دلار و با قيمت متوسط 3.1 دلار وارد کشورمان شده است.
از سوي ديگر آمار دو ماهه واردات ميوه در حالي است كه طبق آمار مراكز رسمي، واردات ميوه و خشکبار در دولت نهم نسبت به دوره قبل، پنج برابر شده بود.
طي سال‌هاي 87 ـ83 واردات انواع ميوه و خشکبار در مجموع پنج ميليون و 558 هزار و 988 تن به ارزش يک ميليارد و 876 ميليون و 722 هزار دلار گزارش شده است که نسبت به چهار سال دولت هشتم 519 درصد به لحاظ وزن و 534 درصد به لحاظ ارزش افزايش و رشد 6 برابري را نشان مي‌دهد.
طبق آمار اخذ شده از گمرک واردات اين محصولات در اين چهار سال مجموعا 897 هزارو 110 تن به ارزش 295 ميليون و 885 هزار دلار برآورد شده است همچنين اين آمار بيانگر رشد 364 درصدي واردات ميوه و خشکبار در سال 87 نسبت به سال پاياني دولت هشتم است. به اين ترتيب که در سال 83 واردات محصولات مزبور 299 هزار و 189 تن به ارزش 94 ميليون و 884 هزار دلار بوده است اما در سال گذشته اين رقم به سه ميليون و 426 هزار و 937 تن به ارزش يک ميليارد و 185 ميليون و 849 هزار دلار رسيده است.
از سوي ديگر قياس واردات ميوه و خشکبار بين دو سال 86 و 87 رشد 292 درصدي به لحاظ وزن و 309 درصدي از نظر ارزش را نشان مي‌دهد. در سال 86، 873 هزار و 615 تن انواع محصولات ميوه و خشکبار به ارزش 289 ميليون و 495 هزار دلار وارد شده است.
واردات غيررسمي
در کنار واردات محصولات کشاورزي و مواد غذايي و خوراکي، قاچاق اين محصولات به داخل نيز رقم بالايي را به خود اختصاص داده است.
آمار گمرک در مورد پرونده‌هاي متشکله قاچاق کالا نشان مي‌دهد در 3 ماهه ابتداي امسال 52 گروه کالا از جمله برنج، ماکاروني، کشمش، شکر، روغن زيتون، خشکبار، گوشت، گردو و پرتقال کشف شد که ارزش آنها بيش از 2700 ميليارد تومان بود. اين آمار مربوط به قاچاق کشف شده است و ميزان کالاهاي قاچاق کشف نشده‌اي که در بازار عرضه مي‌شود را تقريبا هيچ کس نمي‌داند.
در واقع بازارايران هميشه با حجم زيادي از واردات از طريق رسمي يا غير رسمي روبه‌رو است که از مسئولان گرفته تا کارشناسان و توليد کنندگان وجود آن را تصديق مي‌کنند.
خودنمايي کالاهاي خوش رنگ و رو با بسته بندي‌هاي زيبا و نام‌هاي ايراني که قادر به غلبه بر هويت خارجي محصولات نيستند، هر روز در بازار بيشتر مي‌شود اما دستگاه‌ها و ارگان‌هاي ناظر بر بازار مي‌گويند صادرات بيش از واردات است!
اين روزها در تمامي مراکز عرضه گوشت قرمز و مرغ دولتي يا خصوصي توليدات کشورهاي برزيل، ترکيه، استراليا، و ديگر کشورهاي آسياي ميانه ديده مي‌شود، ميوه‌هاي وارداتي در تمام فصول سال در ميوه فروشي‌ها و ميادين ميوه و تره بار با رنگ و رويي درخشان برق مي‌زنند.
در اين ميان برنج ايراني به عنوان بهترين برنج دنيا که سال‌ها در سفره خانوار ايراني جا خوش کرده بود، کم کم جاي خود را به برنج خارجي مي‌دهد. برنج‌هايي با نام‌هاي ايراني در بسته بندي‌هاي مختلف و با قيمتي ارزان تر از برنج ايراني در اغلب فروشگاه‌ها خود نمايي مي‌کنند و جايي براي برنج ايراني نگذاشته‌اند.
بازار محصولاتي مانند کشمش، سير و زيتون که ايراني آن هميشه جزو بهترين‌ها بود از هجوم کالاهاي وارداتي بي نصيب نمانده و حضورشان روز به روز در بازار کمرنگ‌تر مي‌شود.
عنايت‌ا... بياباني، رئيس هيأت مديره اتحاديه باغداران مرکبات در گفت‌وگو با خبرگزاري ايسنا، با اشاره به اينکه سال‌هاي گذشته در زمان شکوفه دادن باغ‌هاي ميوه محصول را روي شاخه پيش‌خريد مي‌کردند، گفته بود: «متأسفانه امسال با وجود اينکه محصول با کيفيت و مرغوبي نيز توليد شده ولي اغلب باغداران با مشكل فروش روبه‌رو بودند.»
وي ضمن ابراز نگراني از وضعيت بازار ميوه، به واردات بي‌رويه اين محصولات اشاره کرده و گفته بود: «واردات بي‌رويه‌اي که در گذشته انجام شده و همچنان نيز ادامه دارد باعث شده باغداران در نگراني و دل زدگي به سر ببرند و اين دل‌زدگي به جايي رسيده که مردم در حال رها کردن باغ‌هاي خود هستند.»
بياباني با اشاره به اينکه ثباتي در بازار ميوه نيست، افزود: «اگر توليدکننده بخواهد محصول خود را نگهداري کند به دليل نداشتن قدرت کارگري براي جمع‌آوري، بسته‌بندي و سورت و افزايش قابليت نگهداري محصول، ناگزير است که محصول خود را در معرض حوادثي همچون باران، طوفان و سيل قرار دهد که در نتيجه محصولش مورد تهديد قرار مي‌گيرد.»
مجلس شوراي اسلامي در اقدام قابل تقدير مسئوليت واردات محصولات كشاورزي را به عهده وزارت جهاد كشاوورزي سپرد و اين وزارتخانه نيز واردات بسياري از محصولات را ممنوع كرد. ولي بي ترديد مافياي ميوه ودلالاني كه اين سال‌ها روزهاي رؤيايي آنها بوده است آرام نخواهند نشست. آنها هنوز نبض بازار را دردست دارند واگر رها شوند فضايي به وجود خواهند آورد كه همه چيز دوباره برمدار ميل آنها بچرخد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٨-١٣٨٩, ٢٢:۴٠

   

پر مبحث ترین ها