سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس جمهور دیگر با مجلسی‌ها صفا نمی‌کند

گام بلند مجلس برای پاسخگو کردن رئیس جمهور به نمایندگان برداشته شد. اقدامی که با واکنش دولت مواجه شد و آن را تلاش برای سوق دادن دولت به سوی سقوط تعبیر کرد.
محمود احمدی نژاد در همه چیز اولین است؛ اگر تا چند روز قبل از او به عنوان تنها رییس جمهور نظام جمهوری اسلامی که در معرض سوال وکلای ملت قرار گرفته نام برده می‌شد،امروز باید او را اولین رییس جمهوری دانست که برای دومین بار پایش برای پاسخگویی به سوالی دیگر از سوی نمایندگان به مجلس کشیده شده است.

به گزارش نامه، محمود احمدی نژاد که در آخرین روزهای مجلس هشتم مجبور به پاسخگویی به سوالات نمایندگان شده بود، در آخرین ماه‌های حضور خود در پاستور باید در مقابل بهارستان‌نشینان نهم نیز قرار گیرد تا به سوالات اقتصادی آنها پاسخ دهد. شاید او گمان نمی‌کرد شکسته شدن تابوی سوال از رییس‌جمهور که با دیدی استهزاءگونه با آن برخورد کرد در کمتر از یک سال برای دومین بار دامن او را بگیرد تا نمره منفی دیگر در کارنامه 7 ساله دولتش ثبت شود.


سه مجلس و یک محمود احمدی نژاد!

سابقه سوال از محمود احمدی نژاد به مجلس هفتم باز می‌گردد، آنجا که چهره‌های سرشناس اصلاح طلب و تعدادی از اصولگرایان مجلس هفتم چون اکبر اعلمی، داریوش قنبری و علی عسگری مصرانه به دنبال اجرایی کردن طرح سوال از رییس جمهور به دلیل عملکرد جزیره‌ای و مستقل دولت، بی‌توجهی به نظرات کارشناسانه مجلس و لزوم تجدیدنظر در جهت گیری‌ها و تقویت بدنه کارشناسی دولت بودند. اما سال‌های اول روی کار آمدن احمدی نژاد سال‌های خوش یمنی برای او بود چه آنکه هم اصولگرایانی متنفذ در درون و بیرون مجلس پشتیبان‌اش بودند، هم رییس مجلس آن زمان مشی مصلحت سنجی افراط‌ گونه‌‍‌ای در برابر دولت داشت. اینگونه بود که محمود احمدی نژاد توانست با لابی‌گری این طیف از نمایندگان و انفعال رییس مجلس از زیر بار پاسخ به سوال نمایندگان شانه خالی کند.


علی مطهری یک تنه تابوی سوال از رییس جمهور را شکست!

مجلس هشتم و رییس‌اش اما متفاوت از مجلس هفتم و رییس مصلحت‌گرایش بود؛ اگر در مجلس هفتم بسیاری از چهره‌های شناخته شده و بانفوذ اصولگرا در مقابل اصلاح‌طلبان پیگیر سوال از رییس جمهور قرار گرفتند و سوال را منتفی کردند در مجلس هشتم پرچم سوال از رییس جمهور به دست چهره‌ای شاخص از بدنه اصولگرایی و از حامیان سابق دولت بود؛ علی مطهری!

کلید طرح سوال از رییس جمهور در مجلس هشتم با سخنان مشایی درباره اعلام دوستی با ملت اسرائیل و حمایت رییس دولت از معاونش زده شد. مطهری در شهریور 87 دست به کار شد تا از ظرفیت پیش‌بینی شده در قانون اساسی در راستای وظایف نظارتی مجلس بهره ببرد اما همراهی چندانی با او نشد. فرزند شهید مطهری اما از پای ننشست و طرح سوال را طی چند سال مفتوح نگه داشت و هربار بندی به آن اضافه کرد تا موعد مقرر برسد. سال 88 بار دیگر زمزمه سوال از رییس جمهور بلند شد آنجا که احمدی نژاد علی‌رغم نظر مخالف رهبری، مشایی را به عنوان معاون اول خود منصوب کرد و با وجود انتشار پیام مقام معظم رهبری، از اجرای آن ممانعت کرد اما این بار نیز با وجود اعتراضات و انتقادات شدید اصولگرایان به دولت باز هم سوال به مرحله اجرا نرسید. موضع‎گیری شخص رئیس‎جمهور مبنی بر در راس امور نبودن مجلس، باز هم علی مطهری را در سال 89 بر آن داشت تا برای چندمین بار طرح سوال از رئیس جمهور را در دستور کار خود قرار دهد. پیگیری‌های مطهری همچنان ادامه داشت تا اینکه در نهایت در تیرماه سال 90 طرح سوال از رییس جمهور با امضای 100 نماینده به هیات رییسه تحویل داده شد اما چند روز بعد هیات رییسه اعلام کرد امضاها از حد نصاب افتاده و سوال منتفی شده است.

مطهری اما این بار روشی متفاوت را در پیش گرفت؛ او در اعتراض به این اقدام هیات رییسه از نمایندگی مجلس استعفا داد تا اینگونه اعتراض خود به لابی‌های هیات رییسه را نشان دهد. 31 رای موافق در مقابل 167 رای ممتنع و مخالف به استعفای علی مطهری ورق را به نفع نمایندگان سوال کننده از رئیس جمهور برگرداند و فرایند عملیاتی شدن این طرح در صحن علنی مجلس شدت پیدا کرد و پس از کش و قوس‌های فراوان در نهایت طرح سؤال از رئیس جمهور که با 100 امضا به هیئت رئیسه ارسال شده بود در 18 بهمن ماه اعلام وصول شد.


شب عیدی که صفایی برای نمایندگان نداشت!

محمود احمدی نژاد در آخرین روزهای سال 90 در مجلس حضور یافت تا رودرو با نمایندگان به 11 سوال آنها پاسخ دهد. پاسخ‌هایی که بیش از قبل به اختلافات دولت و مجلس دامن زد. لحن کلام رئیس‌جمهور و شوخی‌های او در آن روز، اعتراضها و تذکرهای نمایندگان را به دنبال داشت. آنگونه که علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز به آن واکنش نشان داد.

احمدی نژاد با علم به ضعف آیین‌نامه داخلی مجلس به راحتی از زیر بار سوالات شانه خالی کرد، برخی را خارج از دامنه وظایف خود خواند، برخی را به شوخی گذراند و برخی دیگر را غیرضروری دانست. او بارها در خلال سخنانش خطاب به نمایندگان گفت«شب عید است برویم با هم صفا کنیم» پاسخ‌های رئیس جمهور به گونه‌ای بود که حتی نمایندگان حامی‌اش را هم قانع نکرد. تا آنجا که در اعتراض به آن بیانیه امضا کرده و سوال کنندگان را نیز به واکنش واداشت تا از پاسخ‌گویی دوباره به او سخن بگویند و البته این هشدار را نیز بدهند که «شرایط جهانی ایجاب می‌کند فعلا با احمدی‌نژاد بسازیم والا استیضاحش میکردیم».


رویارویی زودهنگام مجلس نهمی‌ها با دولت!

اگر مجلس هشتمی‌ها در آخرین روزهای حضور خود به فکر برخورد جدی با رییس جمهور افتادند، مجلس نهمی‌ها از ابتدا رویه انتقادی و جدی با رییس دولت و وزرایش را در پیش گرفته‌اند، که نقطه آغاز آن در به مجلس فراخواندن پی در پی وزاری دولت به جلسات غیرعلنی برای پاسخگویی به مجلس و به راه انداختن چند طرح استیضاح و نقطه اوج آن را نیز باید در به ثمر نشاندن طرح سوال از رییس جمهور دانست.

مهرماه امسال بار دیگر پرونده سوال از رییس جمهور باز شد اما برخلاف مجالس قبلی خیلی زود به ثمر نشست تا احمدی نژاد در آخرین پاییز از حضورش در راس دولت مجبور به پاسخگویی دوباره به وکلای ملت شود. احمدی نژاد گرچه در برابر 11 سوال نمایندگان مجلس هشتم سعی کرد با شوخی و خنده، سر و ته ماجرای سوال را به هم پیوند دهد و آن را به خوبی و خوشی به پایان رساند اما وضعیت نابسامان اقتصادی کشور طی چند ماه اخیر خصوصا آشفتگی‌های بازار ارز و مشکلات تحمیل شده به معیشت مردم آنچنان فضای کشور را ملتهب کرده است که صدای اعتراض از هرگوشه‌ای بلند شده است و او را مجبور به پاسخگویی زودهنگام به بهارستان نشینان نهم کرده است.

راه فرار و بذله‌گویی بر روی احمدی نژاد بسته شد

بی شک آنچه این سوال را از سوال قبلی متفاوت کرده است اصلاحات صورت گرفته در آیین‌نامه داخلی مجلس است. آنجا که نگرانی‌ها نمایندگان مجل هشتم از قدرت لابی دولت برای منتفی کردن طرح سوال از رئیس جمهور و نواقص آیین‌نامه داخلی مجلس در بررسی این سوال، آنها را بر آن داشت تا پیش از ترک کرسی‌های خود، اقدام به اصلاح روند برگزاری این سوال کرده و تدبیر کنند که شکایت از رئیس جمهور به قوه قضاییه؛ عاقبت پاسخ‌های غیراقناعی رئیس جمهور باشد. به این ترتیب گام بلند مجلس برای پاسخگو کردن رئیس جمهور به نمایندگان برداشته شد. اقدامی که با واکنش دولت مواجه شد و آن را تلاش برای سوق دادن دولت به سوی سقوط تعبیر کرد.

از سوی دیگر محمود احمدی نژاد هرچند تلویحا این بار نیز از در برخورد تهاجمی وارد شده و برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان اعلام آمادگی کرده است اما یقینا او نیز می داند که پاسخ به سوالی که با متن زندگی معیشتی و نان شب مردم گره خورده است هوشمندی و زیرکی بیش از بذله‌گویی را می‌طلبد و با خنده، شوخی و صفا کردن قابل رفع و رجوع نیست.

او که در همه این سال‌ها تلاش کرده است خود و کابینه‌اش را پیروز مناقشات و مجادلات با مجلسی‌ها نشان دهد این بار در آزمونی سخت و دشوار قرار گرفته است. آزمونی که کوچکترین لغزش او را به سیاستمداری بازنده در واپسین روزهای حضورش در قدرت تبدیل خواهد کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٨-١٣٩١, ٠٢:۴٧

   

پر مبحث ترین ها