سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دست‌نشاندگان مبارک، همچنان در راس"

برخي تحليل‎گران بر اين باورند که خواست مردم مصر براي دست‌يابي به آزادي و برگزاري انتخابات مردمي و اصلاحات سياسي هنوز تحقق نيافته است.

 

 

اداره امور کشور مصر پس از مبارک در حالي به شوراي عالي نيروهاي مسلح انتقال يافته است که عمر سليمان معاون رياست جمهوري و احمد شفيق نخست وزير تازه منصوب شده اين کشور، از مقامات سابق ارتش بوده‌اند، بنابراين برخي تحليل‎گران بر اين باورند که خواست مردم مصر براي دست‌يابي به آزادي و برگزاري انتخابات مردمي و اصلاحات سياسي هنوز تحقق نيافته است.

 

 

عمر سليمان معاون رياست جمهوري مصر، جمعه (22 بهمن) طي اظهاراتي که از تلويزيون دولتي مصر پخش شد، خبر کناره‌گيري حسني مبارک از قدرت و انتقال آن به شوراي عالي نيروهاي مسلح را در اين کشور اعلام کرد.

 

بنابر تاييد سليمان، محمد طنطاوي وزير دفاع مصر رياست شوراي عالي نيروهاي مسلح اين کشو را بر عهده خواهد داشت.

 

اين در حالي است که گروه اخوان‌المسلمين، در پي انتقال قدرت از حسني مبارک به يک شوراي عالي نظامي، از ارتش اين کشور خواسته است تا قدرت را به يک دولت غير نظامي واگذار کند.

 

پرس تي‌وي درباره تحولات اخير در دستگاه سياسي مصر با چند تحليل‌گر مسائل مصر به گفت‌وگو نشسته است که متن آن را در ادامه مي‌خوانيد:

 

سعيد ذوالفقار، تحليل‌گر سياسي در قاهره: من هنوز ترديدهايي در مورد کليت قضيه دارم چون با وجود کناررفتن مبارک، رژيم همچنان بر سر کار است. ژنرال طنطاوي، يک نظامي و از نزديک‌ترين افراد به مبارک است. او بيش از 25 سال است که وزير دفاع مصر بوده و دوست صميمي و نزديک مبارک است. به اعتقاد من آنچه اتفاق افتاده، اين است که سران ارتش متوجه شدند تداوم حکومت مبارک به ضررشان تمام مي‌شود و بايد او را کنار بگذارند تا بتوانند جايگاه و موقعيت خود را حفظ کنند.

 

در مورد عمر سليمان هم هيچ‌کس دقيقاً نمي‌داند او همچنان بر سر کار است يا کنار رفته. اعضاي اين شوراي عالي نظامي هم همگي افرادي هستند که خود مبارک در طول سال‌هاي اخير آنها را انتخاب کرده، مهر تاييد سيا را در موردشان گرفته و در نهايت آنان را بر سر کار گمارده است.

 

به همه اين دلايل من هنوز در مورد کل اين روند ترديدهايي دارم. البته کناره‌گيري مبارک مساله مهمي است اما او در اين پنج سال اخير در واقع اصلاً امور را اداره نمي‌کرد و بيشتر در ويلايش در شرم الشيخ بود و ندرتاً به قاهره مي‌آمد. کشور را در اين مدت ژنرال عمر سليمان اداره مي‌کرد. مسائل امنيتي و سياست خارجي را عمر سليمان تعيين مي‌کرد. او دوست نزديک اسراييلي‌ها و امريکايي‌ها است.

 

تحولات اخير مصر نشان از اين دارد که مردم ديگر از رژيم هراسي ندارند و حال اين رژيم است که از مردم هراس دارد. مردم مصر نبايد کار را تمام‌شده قلمداد کنند و بايد همچنان خواهان انحلال پارلمان و لغو قانون حکومت نظامي و شرايط اضطراري 30ساله شوند. من مي‌خواستم از مردم تونس که راه را به ما نشان دادند و ثابت کردند که مي‌توان با دست خالي و با نيروي مردم يک ديکتاتور را سرنگون کرد، تشکر کنم. جواناني مانند احمد ماهر و وائل غنيم که اين نهضت را از طريق شبکه‌اي اجتماعي اينترنت به راه انداختند، شايسته تحسين هستند و لياقت اين را دارند که در حکومت آينده مصر پست و مقام بگيرند.

 

رمزي بارود، نويسنده و روزنامه‌نگار، در سياتل امريکا: يک تغيير بنيادي و عظيم در مصر به وقوع پيوسته است. مردم مصر يک طرف اين منازعه بودند و مبارک و رژيمش طرف ديگر. مساله مردم مصر تنها با شخص مبارک نبود بلکه با کليت رژيم وي و آنچه وي نمايندگي آن‌را بر عهده داشت بود؛ با فساد، سرکوب، فقدان آزادي‌ها و فقدان دموکراسي. ارتش تا کنون بي‌طرف بود و البته در ابتدا و هنگامي که گذاشت اوباش مبارک وارد ميدان آزادي (تحرير) شوند و مردم را مورد ضرب و شتم قرار دهند، متمايل به رژيم بود اما ورق برگشت و ارتش طرف مردم را گرفت.

 

اسراييل اصلاً انتظار اين تغييرات را در مصر نداشت و فکرش را هم نمي‌کرد که يک متحد نزديکش به اين شکل سرنگون شود. طرح آنها براي تفرقه‌افکني ميان اعراب با اين تحولات به شکست منتهي شده است.

 

علي حجازي، عضو سازمان «مصري‌هاي متحد»، در لندن: يک تئوري که برخي مطرح مي‌کنند اين است که ميان سامي عنان و طنطاوي از يک‌سو و مبارک و سليمان از سوي ديگر اختلاف و شکاف ايجاد شده است و اين رويدادهاي اخير نتيجه اين شکاف است اما به اعتقاد من اين مساله آن‌چنان اهميتي ندارد چون رويدادهاي سه هفته اخير منجر به دستاوردهاي بسيار بزرگ و مهمي شده‌اند.

 

مهم‌ترين اين دستاوردها اين است که مردم مصر صاحب قدرت و توانمند شده‌اند. درست است که انقلاب مردم مصر به پيروزي نهايي نرسيده اما گام اول برداشته شده است. حمايت خانواده سلطنتي سعودي از مبارک شرم‌آور بود. فکر مي کنم کشورهاي بعدي که شاهد چنين اعتراضات مردمي باشند، عربستان سعودي، يمن و ليبي هستند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١١-١٣٨٩, ٢٢:١٠

   

پر مبحث ترین ها