سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تغییر موضع ریاض،نرمش غرب در قبال سوریه؛ ناامیدی از براندازی نظام سوریه

بروز شده : ٣-١١-١٣٩١, ١۵:۴٣    نسخه چاپی    
باراک اوباما در مراسم سوگند خود برای آغاز دور دوم ریاست جمهوریش هم پیمانان خود در خاورمیانه را ناامید کرد و با بیان اینکه «یک دهه جنگ پایان یافته و گفت‌وگو تنها راه به سوی صلح است»، در را به روی هرگونه دخالت نظامی بست.
آمریکا و عربستان به عنوان نمایندگان کشورهای غربی و عربی در بحران سوریه، اخیرا از لزوم حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه سخن به میان آورده‌اند؛ موضوعی که با مواضع قبلی‌ آنها درباره لزوم مداخله نظامی در این کشور متفاوت است.

ظاهرا ورق در بحران سوریه برگشته. در حالی که معارضان سوری و حامیان غربی و عربی آنها بر این گمان بودند می‌توانند با فرسایشی کردن بحران سوریه نظام این کشور را از پا در آورند و بشار اسد را وادار به کناره‌گیری از قدرت کنند، اکنون خود دچار فرسایش شده‌اند.

عربستان سعودی که از پیشگامان منطقه‌ای ارسال سلاح و پول برای معارضان سوری بود، اولین زمزمه‌های کنار کشیدن از جنجال بحران سوریه را بر زبان آورد. در حالی که ریاض علاوه بر کمک‌های تسلیحاتی و مالی، نشست‌های غیر علنی متعددی نیز در شهر جده برگزار می کرد تا امور نظامی علیه نظام بشار اسد به خوبی ساماندهی شود، اواسط دی ماه از لزوم حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه سخن به میان آورد. در واقع، «سعود الفیصل»، وزیر خارجه این کشور در دیدار «کامل عمرو»، همتای مصری خود با بیان اینکه راه حل مسالمت آمیز برای پایان بحران سوریه مطلوب است، از ملت سوریه به عنوان تعیین کننده سرنوشت خودشان نام برد.

وزیر امور خارجه عربستان اگرچه امروز سعی کرد تا از مواضع قبلی خود کمی عدول کند و ادبیات تندتری را علیه نظام سوریه به کار گیرد ولی در سخنان خود بحث مداخله نظامی را مطرح نکرد و از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا در این زمینه وارد عمل شود.

تغییر در مواضع عربستان در قبال سوریه را عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه القدس العربی نیز اخیرا بدان اشاره کرده و در این باره نوشته:« شاید مواضعی که عربستان سعودی اخیرا اتخاد کرده و برخی شبکه‌های ماهواره‌ای طایفه گرای سلفی را از پخش برنامه‌های خود بازداشته و سعود الفیصل نیز خواستار حل مسالمت آمیز بحران در سوریه شده و موضوع خروج بشار اسد از قدرت را به مردم این کشور واگذار کرده، نشانه ای از این باشد که موضع این کشور در قبال سوریه تغییر کرده است، این در حالی است که گزارش های موجود نیز نشان از برقراری کانال های ارتباطی محرمانه میان ریاض و دمشق دارد.»

اما در این میان، مهمتر از عربستان سعودی که به نظر می رسد در موضع اش انعطاف بیشتری علیه سوریه دیده می شود،‌ آمریکا بود که به عنوان اصلی‌ترین محرک علیه نظام سوریه و به رغم هشدارهای متعدد درباره احتمال به کارگیری گزینه نظامی برای حل بحران این کشور، آب پاکی را روی دست همه ریخت و از مذاکره به عنوان تنها راه‌حل برون رفت از ناآرامی‌های سوریه سخن به میان آورد.

باراک اوباما در مراسم سوگند خود برای آغاز دور دوم ریاست جمهوریش هم پیمانان خود در خاورمیانه را ناامید کرد و با بیان اینکه «یک دهه جنگ پایان یافته و گفت‌وگو تنها راه به سوی صلح است»، در را به روی هرگونه دخالت نظامی بست.

به نظر می‌رسد فعالیت‌های گروه‌های مسلح در سوریه مثل جبهه نصرت و شکست مخالفان سوری در تشکیل دولتی انتقالی، هر دو باعث شد تا دولت اوباما در سیاست‌هایش در قبال سوریه بازنگری کند و در نهایت درخواست‌ها برای دخالت نظامی در این کشور را نادیده بگیرد.

شاید این عقب نشینی به برتری ارتش سوریه در کانون اصلی درگیری‌ها و موفقیت آنها در پاکسازی مناطق مختلف از وجود باندهای تروریستی نیز مربوط باشد چراکه همین موضوع موجب شده، معارضان سوری با شکست در عرصه میدانی به عملیات زیرزمینی و بمبگذاری در مناطق غیرنظامی رو آورند. شاهد این مدعا انفجارهای اخیر در شهر سلمیه در استان حما و یا بمب‌گذاری در دانشگاه شهر حلب است که به کشته‌ شدن ده‌ها تن منجر شده است.

در واقع، تمسک گروه‌های مسلح سوری به اقدامات تروریستی این چنینی نشان از ضعف آنها در مقابل ارتش سوریه دارد؛ موضوعی که یکی از کارشناسان شبکه خبری الجزیره نیز به آن اشاره کرد و گفت:‌ « تا چندی قبل افراد مسلح در انجام حملات پیشگام بودند و نظام سوریه صرفا در حال دفاع بود اما در حال حاضر، دولت سوریه استراتژی خود را تغییر داده و مخالفان را با اقدامات خود غافلگیر می‌کند». وی افزود: « همین موضوع موجب شده خسارت فراوانی به تروریست‌ها وارد شود و در نتیجه روحیه آنها تضعیف شود».

به نظر می‌رسد به علت درک همین آشفتگی و ضعف بود که «نبیل العربی»، دبیرکل اتحادیه عرب چند روز پیش آتش‌بس را تنها راه‎حل آغاز روند انتقال قدرت در سوریه عنوان کرد و اظهار داشت: «از بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل تقاضا کردیم برای برقراری آتش‌بس بر مبنای بند هفتم منشور سازمان ملل، نیروی حافظ صلح به این کشور اعزام کند».

در واقع، در جریان 22 ماه درگیری در سوریه، هر زمان حامیان گروه‌های تروریستی سوری و نیز میانجی‌های به ظاهر بی‌طرف درباره شکست معارضان سوری احساس خطر کرده‌اند، از ترفند «آتش بس» برای متوقف کردن موقت درگیری‌ها بهره‌ جسته‌اند تا در وقفه‌ به وجود آمده، این گروه‌ها بتوانند نیروهای خود را بازسازی و ساماندهی مجدد کنند و تازه‌ نفس‌تر از قبل وارد درگیری با ارتش سوریه شوند.

حتی به گفته برخی ناظران بین‌المللی انتشار خبری درباره احتمال استعفای «اخضر ابراهیمی»، نماینده سازمان ملل در بحران سوریه صرفا بازی روانی برای چانه‌زنی با نظام سوریه برای گرفتن امتیاز از بشار اسد است و در واقع، استعفایی در کار نیست.

مجموعه این عوامل از ناامیدی کشورهای عربی و غربی از موفقیت گروه های مسلح سوری نشان دارد، از این رو، هر یک به نوعی در تلاشند با تاکید بر لزوم حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه، از موضع پیشین خود درباره لزوم اقدام نظامی عقب نشینی کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١١-١٣٩١, ١۵:۴٣

   

پر مبحث ترین ها