سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هیچکس از بیماری فشار خون مصون نیست

از هر 100 ایرانی حداقل 20 نفر فشار خون غیر طبیعی دارند و مشکل زمانی دوچندان می‌شود که بدانیم از این تعداد حداقل 10 نفر از بیماری خود اصلا اطلاع ندارند و از 10 نفر باقیمانده تنها 5 نفر اقدام به درمان و مراجعه به پزشک می‌کنند.
تاکنون گاز منو اکسید کربن به نام قاتل خاموش لقب گرفته بود، اما با آمارهایی که درباره عوارض ناشی از فشار خون بالا در ایران و جهان وجود دارد باید این بیماری خاموش را نیز به فهرست بیمارهای بی سر و صدا اما مرگ آفرین اضافه کنیم.

به گفته کارشناس ارشد مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم، فشارخون بالا، بیماری تقریبا شایع در دنیاست. به طوری که سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود در سال 2012 در ژنو بیان می‌کند که از هر سه نفر بزرگسال در دنیا یک نفر مبتلا به فشار خون بالاست و طبق این گزارش تقریبا نیمی از علل مرگ‌های ناشی از سکته‌های مغزی و بیماری‌های قلبی مرتبط با فشار خون بالا است.

محمد پرورش در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه از هر 100 ایرانی حداقل 20 نفر فشار خون غیر طبیعی دارند، اظهار داشت: مشکل زمانی دوچندان می‌شود که بدانیم از این تعداد حداقل 10 نفر از بیماری خود اصلا اطلاع ندارند و از 10 نفر باقیمانده تنها 5 نفر اقدام به درمان و مراجعه به پزشک می‌کنند.

بیش از نیمی از سکته‌های قلبی و مغزی مرتبط با فشار خون است

وی درباره چیستی و معرفی فشار خون توضیح می‌دهد: فشار خون نیروی خون در مقابل دیواره شریان‌هاست که باعث گردش خون در سراسر بدن می‌شود. فشار خون به طور طبیعی در شبانه روز بالا و پایین می‌رود اما اگر برای مدت زمان طولانی بالا باقی بماند می‌تواند باعث مشکلات سلامتی شود.

یک پزشک متخصص قلب و عروق درباره علت نامگذاری این بیماری به قاتل خاموش بیان می‌کند: این بیماری اغلب هیچ نشانه و یا نشانه‌های هشداری نشان نمی‌دهد و بسیاری از مردم متوجه نمی‌شوند که مبتلا هستند. به همین دلیل مهم است که فشار خون خود را به طور منظم چک کنیم.

دکتر مسعود قاسمی با هشدار این موضوع که فشار خون بالا زمینه ساز سکته‌های قلبی و عروقی و آسیب به مغز است، بیان می‌کند: شاید نیمی از انواع سکته‌های رایج منجر به فوت در کشور ناشی و مرتبط با فشار خون بالا باشد.

وی با ابراز خرسندی از اینکه این بیماری تقریبا همیشه قابل پیشگیری و درمان است، گفت: شما می‌توانید اقداماتی برای جلوگیری از فشار خون بالا و یا درمان آن اگر در حال حاضر مبتلا هستید انجام دهید.

وی با تبیین این مسئله که اندازه گیری فشار خون روشی سریع و بدون درد است، ادامه می‌دهد: دکتر یا همکارش کاف فشار سنج را دور بازوی شما می‌پیچد و آن را باد می‌کند و سپس به آرامی باد آن را خالی می‌کند و همزمان با گوشی پزشکی نبض شما را سمع می‌کند و به عدد روی دستگاه نگاه می‌کند. واحد اندازه گیری فشارخون میلی متر جیوه است.

خود درمانی در کنترل فشار خون یک معضل است

پرورش، کارشناس واحد آموزش و پژوهش مرکز فوریت‌های پزشکی قم در گفتگو با خبرنگار ما، با تأکید بر اینکه واحدEMS هیچ برنامه‌ای در پروتکل درمانی خود برای رفع بیماری از طریق روش‌های سنتی توصیه نمی‌کند، می‌افزاید: البته منکر راهکارهای سنتی برای کنترل فشار خون نیستیم اما این روش‌ها نیز باید زیر نظر متخصصان طب سنتی باشد.

وی با انتقاد از خود درمانی عوام در کنترل فشار خون بیان داشت: اغلب مردم فکر می‌کنند اگر مواد غذایی با کاربری سدیم و نمک تناول کنند می‌توان فشار خون را کنترل کرد. در حالی که شاید آن سرکه یا آبغوره‌ای که مصرف می‌شود اگر زیاد از حد شور و نمکی باشد اتفاقا نتیجه عکس می‌دهد و عوارض زیادی را در پی دارد.

این کارشناس مسائل پزشکی یکی از راه‌های عدم ابتلا به فشار خون نامطلوب را مصرف میوه و سبزیجات تازه عنوان می‌کند و می‌گوید: انواع تعذیه‌های با فراوری سریع از جمله فست فود، پیتزا و غذاهای آماده تاثیر مهم و مستقیمی در ایجاد فشار خون بالا و ابتلا به بیماری‌های ناشی از آن دارد.

یک پزشک عمومی هم با تایید این مطلب که بسیاری از بیماران تنها با مراجعه به پزشک متوجه وضعیت فشار خود می‌شوند، می‌گوید: بسیاری پیش بینی نادرستی از وضعیت فشار خود دارند. مثلا فکر می‌کنند چون سرشان درد گرفته ناشی از فشار پایین آنهاست درحالی که گاهی کاملا برعکس است.

فشار خون بالا مرموزتر و خطرناک تر از گاز منو اکسید کربن

دکتر محمد سبحانی با استقبال از طرح پزشک خانواده به عنوان یکی از راهکارهای مناسب برای کنترل وضعیت فشار نبض افراد توصیه می‌کند: متأسفانه فرهنگ خود درمانی و عدم فرهنگ سازی پیشگیری از ابتلا و چکاپ خطر بیماری‌هایی مانند فشار خون را که عوارض مشخصی ندارد را بسیار برجسته کرده است.

دکتر قاسمی با اعلام این مطلب که قند بالا یاعث تغییراتی در دیواره عروق و افزایش فشارخون می‌شود، بیان می‌کند: حدود 60 درصد از افرادی که مبتلا به دیابت هستند، فشار خون بالا نیز دارند.

این متخصص قلب و عروق نقش رژیم غذایی متعدل، حرکات ورزشی، زندگی کم استرس، وزن مطلوب را در فشار خون استاندارد را مهم می‌داند و می‌گوید: سیگار باعث احتمال ابتلا به فشار خون بالا می‌شود.

قاسمی با تبیین این مطلب که دستورالعمل‌های کنونی رژیم غذایی برای بزرگسال به طور کلی نباید بیش از 2300 میلی گرم سدیم در هر روز مصرف باشد، می‌گوید: مصرف غذاهای غنی از پتاسیم، مانند میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی گنجانده شود.

اگر شما سیگار نمی‌کشید، هیچ وقت آن را شروع نکنید. اگر شما سیگار می‌کشید، ترک سریع سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را در شما کاهش دهد.

خطر فشار خون بالا از گاز منو اکسید کربن بیشتر است

پرورش با اعتقاد به اینکه خطر بیماری فشار خون بالا از خطر گاز منو اکسید کربن بیشتر است برای تبیین ادعای خود می گوید: با چند توصیه پیش پا افتاده و ساده می‌توان خطر مرگ ناشی از گاز گرفتگی را گوشزد کرده و از وقوع آن پیشگیری کرد. اما آیا فشار خون که یک پدیده متغیر و پنهان است و از همه بدتر شناخت کافی وترس لازم از آن وجود ندارد خطر آفرین تر نیست؟

وی در پاسخ به این سئوال که چرا پایگاه سیار تعیین فشار خون و دوره‌های آموزش عمومی برای این موضوع ندارد می‌گوید: مرکز مدیریت و فوریت‌های پزشکی ذاتا یک مجموعه پیشگیرنده و آموزشی نیست و یک مرکز اورژانس برای بیماری به وقوع پیوسته است و این مسئولیت و وظیفه به عهده مراکز درمانی و بهداشتی وابسته دانشگاه علوم پزشکی است.

کارشناس ارشد مرکز مدیریت و فوریت‌های پزشکی قم با اشاره بر اینکه در ایام مناسبتی و ویژه واحد EMS در جایگاه‌های مختلف شهر خدمات پیشگیری و بیمار سنجی نیز ارایه می‌دهد، بر ضرورت ایجاد چنین پایگاه‌هایی در مراکز درمانی معتبر سطح شهر تاکید کرد.

وی یکی راه‌های مهم مبارزه با فشار خون بالا را تغییر سبک زندگی افراد بیان می‌کند و می‌گوید: فشارخون بالا می‌تواند سلامت شما را از راه‌های گوناگون تهدید کند. به عنوان مثال، می‌تواند باعث سخت شدن عروق کرونری (سرخرگ های قلبی) و... شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠١-١٣٩٢, ٠۵:۴١

   

پر مبحث ترین ها