سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خسارات آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در قم

به نظر من يکي ازعلل اين كه اين بيماري از ابتدا و در‌‌ همان کانون اول و دوم مهار نشد و شدت گرفت، ناکارآمدي سيستم‌هاي حمايتي و بيمه‌اي در کشور بوده است چرا که احساس عدم حمايت و‌ترس از خسارت ناشي از معدوم سازي توليدات باعث شده تا مرغداران از ابتدا در کانون‌هاي اوليه اين مسأله را پنهان نگه دارند تا توليدات آنها معدوم نشود.

واحدهاي مرغداري استان قم چند هفته‌اي است که درگير آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان شده‌اند اما مسئولان قم حاضر به هيچگونه اطلاع رساني شفاف دراين زمينه براي مردم نشده‌اند ولي خبرهايي که اززبان مسئولان کشوري و استان‌هاي ديگر منتشر مي‌شود بخشي از واقعيات را براي مردم روشن مي‌کند.

 

 

از يک سو معاون وزير جهاد کشاورزي علت نوسانات قيمت دربازار تخم مرغ را بروز عوارض تنفسي درواحدهاي مرغداري اعلام کرد و گفت: اين وضع در روزهاي گذشته تشديد و موجب افزايش قيمت تخم مرغ شد.
وي در گفت‌و‌گو با ايرنا درعين حال برخي اخبار مبني بر افزايش چند درصدي قيمت تخم مرغ را رد کرد و گفت: وزارت جهاد اقداماتي را براي تأمين کمبود‌ها در نظر گرفته تا اين افزايش قيمت جبران شود.
از ديگر سو مديرعامل شرکت مرغ تخم گذار استان اصفهان در گفت‌و‌گو با ديگر خبرگزاري‌ها در خصوص علت افزايش قيمت تخم مرغ در کشور اعلام کرد: بالا رفتن قيمت تخم مرغ در بسياري از شهرهاي کشور، به دليل شيوع بيماري آنفلوانزاي مرغي در واحدهاي توليدي استان‌هاي تهران و قم است.
محمدرضا نقشينه در ادامه اظهار داشت: با شدت گرفتن اين بيماري در واحدهاي توليدي استان‌هاي تهران و قم، دولت تصميم به معدوم کردن مرغ‌هاي بيمار گرفت و در نتيجه ميزان تخم مرغ توليدي واحد‌ها با کاهش چشمگيري روبه‌رو شد.
همچنين رئيس اتحاديه سراسري شرکت‌هاي تعاوني مرغداري‌هاي کشور گفت: طيور 20 تا 25 درصد مرغداري‌هاي تخمگذار،10 تا 15 درصد واحدهاي مادري وحدود 5 درصد واحدهاي توليدي مادر در4 استان تهران، قزوين، البرز و قم به دليل شيوع بيماري آنفلوانزاي مرغي معدوم شده‌اند.
حميد فاضلي در خصوص اين كه افزايش قيمت تخم مرغ تا چه‌اندازه با شيوع آنفلو‌انزاي مرغي مرتبط است، اظهار داشت: چند واحد بزرگ توليدي در استان‌هاي تهران، قزوين، البرز و قم درگير اين بيماري هستند که بيشتر آنها تخمگذار و مادري بوده و جسته و گريخته در برخي استان‌ها واحدهاي گوشتي هم مبتلا به اين بيماري هستند.
اينها بخشي ازاظهار نظر مسئولان درمورد گراني تخم مرغ درکشور به دليل شيوع بيماري آنفلوانزاي مرغي است که مسئولان استاني در رابطه با آن سکوت اختيار کرده‌اند.
عدم اطلاع رساني مناسب باعث نگراني شهروندان قمي شده است
اما آنچه اين روز‌ها موجب نگراني شهروندان قمي شده گراني نرخ تخم مرغ نيست بلکه بخش دوم سخنان مسئولان مبني بر شيوع آنفلوانزاي مرغي در واحدهاي مرغداري استان و به گوش رسيدن اخبار ضد و نقيض در گوشه و کنار در مورد سرايت اين بيماري دربين مردم و خطر جان باختن شهروندان بر اثر آن است که خبر افزايش نرخ تخم مرغ را کمرنگ و در خود هضم کرده است.
خبر شيوع آنفلوانزاي مرغي در واحدهاي مرغ تخمگذار استان قم چند هفته‌اي است که عاملي براي گراني تخم مرغ در کشور و رواج شايعاتي در بين شهروندان قمي شده و عدم اطلاع رساني شفاف در خصوص اين موضوع از سوي مسئولان استاني، موجبات دامن زدن به اين شايعات را از سوي برخي فراهم آورده است.
آنچه اين روز‌ها در بين مردم دهان به دهان مي‌چرخد آمار ضد و نقيض جان دادن چند تن در قم بر اثر اين بيماري است، اگر خبر سرايت اين بيماري از طريق پرندگان به انسان‌ها و جان باختن چند نفر بر اثر آن درست است، آيا عقل و وجدان اين طور حکم نمي‌کند به مردم اطلاع داده شود تا از بروز تلفات بيشتر جلوگيري شود.
اگر اين خبر نادرست و کذب است و امکان هيچگونه سرايت اين بيماري از طريق مرغ‌ و تخم مرغ به انسان وجود ندارد، آيا باز پاي عقل به ميان نمي‌آيد که با اطلاع رساني شفاف جلوي رواج شايعات بيشتر در جامعه گرفته شود.
سکوت مسئولان استان و عدم اطلاع رساني آنها شائبه‌هاي زيادي را در اذهان متبادر مي‌کند که شايد مسئولان در مواقع بحراني آمادگي رويارويي با مشکلات، ساماندهي آن و آرام کردن اذهان جامعه را ندارند يا به دليل پاره مصلحت‌ها مانند گران شدن اين محصول در بازار، عدم استقبال مردم از گوشت مرغ و محصولات مربوط به آن و در نتيجه گرايش به سمت محصولات ديگر و ناياب شدن آنها در بازار، جلوگيري از به وجود آمدن استرس در بين مردم و... از گفتن و شفاف سازي موضوع امتناع مي‌کنند.
به هر روي انکار و پرده پوشي در مورد مسائلي که با سلامت مردم و جامعه سروکار دارد با هر توجيهي پذيرفتني نيست.
نمي‌توانيم در اين خصوص صحبت کنيم
براي روشن شدن بيشتر زواياي اين موضوع خبرنگار ما با محمد رستمي، رئيس اتحاديه مرغ و ماهي فروشان استان قم، تماس گرفت که وي انجام هر نوع مصاحبه‌اي را منوط به نظر رئيس مجمع امور صنفي استان قم دانست.
به سراغ غلامرضا تفتي، رئيس مجمع امور صنفي استان قم، رفتيم و او نيز با بيان اين كه در اين خصوص اطلاعاتي دارد اما از هرگونه اظهار نظري پرهيز مي‌کند، گفت: هرکس ديگري هم که در اين مورد اطلاعاتي دارد نبايد صحبت کند و نمي‌تواند مصاحبه‌اي داشته باشد چرا که اين موضوع به ما ربطي پيدا نمي‌کند و بايد اداره کل جهادکشاورزي و دامپزشکي استان در اين خصوص پاسخگو باشند.
در ادامه رضا سيار، مديرکل جهاد کشاورزي استان قم، نيز در پي تماس تلفني خبرنگار ما از امضاي تفاهمنامه‌اي بين وزير بهداشت و وزير جهاد کشاورزي خبر داد و گفت: ‌بر اساس اين تفاهمنامه در خصوص موضوع آنفلوانزاي نوع A و مرغي تنها اين دومرجع و آن هم در رسانه ملي مي‌توانند بحثي را مطرح کنند زيرا اين موضوع يک مسأله سياسي، امنيتي واقتصادي است.وي همچنين تأكيد کرد: بنده شايعه بروز اين بيماري در افراد را تکذيب مي‌کنم.
همچنين در پي تماس خبرنگار ما، دکتر مهدي رفيعي، مديرکل دامپزشکي استان، نيز در اين خصوص بيان داشت: مصاحبه در خصوص مسائل فوق حاد و محرمانه برعهده سازمان دامپزشکي و اعلام وزارت بهداشت است و ما نمي‌توانيم دراين خصوص صحبتي داشته باشيم.
شهروندان قمي در معرض تهديد بيماري نيستند
يونس عالي‌پور، رئيس سازمان بازرگاني استان قم، نيز در پاسخ به اين بحث که مرغ‌هاي آلوده به ويروس آنفلوانزاي مرغي در استان وجود دارد و ممکن است جزو مرغ‌هاي مصرفي مردم قرار گيرند، ‌گفت: شکر خدا مرغ منجمد براي ايام پاياني سال و ايام نوروز به‌اندازه کافي در انبار‌ها وجود دارد و نيازي به اين موضوع نيست که ما جايگزيني براي گوشت مرغ در بازار داشته باشيم چرا که اين محصولات از قبل در انبار‌ها ذخيره سازي شده و سالم هستند.
همچنين از آنجايي که هر کدام از مسئولان پاسخ در مورد اين موضوع که آيا مواردي از اين بيماري در بين شهروندان قمي ديده شده يا نه را در حوزه اختيارات بهداشت و درمان استان تعريف کردند. در پي تماس خبرنگار ما با مجيد محمديان، رئيس مرکز بهداشت، درمان و آموزش پزشکي استان قم، وي دراين خصوص حاضر به مصاحبه نشد و تنها از طريق روابط عمومي اداره متبوع خود گفت: امسال تاکنون هيچ مورد مرگ و مير يا ابتلا به آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در قم گزارش نشده است.
90 هزار قطعه مرغ‌ را با گاز گوگرد خفه کرده و تخم مرغ‌ها را معدوم کردند
صاحب يکي ازواحدهاي مرغ تخم گذار دراستان قم که ويروس بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان واحد او را درگير کرده است درگفت‌و‌گو با ما گفت: بعد ازمشاهده مواردي از بيماري درواحد خود سريعا مراتب را به مسئولان ذي ربط اطلاع دادم تا اقدامات لازم صورت گرفته و جلوي انتشار آن به ساير واحدهاي همجوار گرفته شود.
احمد آجوداني درباره چگونگي معدوم کردن مرغ‌هاي واحد خود و اقدامات مسئولان در اين زمينه گفت: بعد از اطلاع، مسئولان در محل حاضر و اقدام به معدوم کردن مرغ‌هاي تخم گذار و همچنين محصول تخم مرغ توليد شده در اين واحد مرغداري کردند و نحوه معدوم سازي به اين نحوه بود که ابتدا تمام محافظ و پنجره‌ها را بسته و هواکش‌ها و سيستم تهويه را خاموش کردند و بعد گاز گوگرد را در واحد مشتعل کردند تا تمام مرغ‌ها خفه شوند، سپس مرغ‌ها را در چاله‌اي به عمق 6 متر که در زير و روي آنها آهک ريخته شده بود دفن کردند.
وي در اين خصوص اضافه کرد: مراحل کار زير نظر مستقيم اداره کل دامپزشکي، جهاد کشاورزي و مرکز بهداشت و درمان استان انجام شد و در‌‌ همان مراحل اوليه نيز از کليه کارگران و افرادي که در ارتباط مستقيم با واحد مرغداري بودند به کرات آزمايش به عمل آمد تا مشکلي متوجه آنان نباشد و در اين مدت هيچگونه موارد ابتلا در بين افراد مرتبط به اين واحد مرغداري ديده نشده است.
آجوداني در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص مقدار مرغ معدوم شده و خسارات ناشي از آن بيان داشت: در اين واحد مرغداري 90 هزار قطعه مرغ و دوهزار و 300 کارتن تخم مرغ معدوم شد که خسارت وارد آمده بدون احتساب زمان خواب سرمايه و پول کارگر و... و تنها با در نظر گرفتن ارزش ريالي توليدات، 600 ميليون تومان بوده است.
اين بيماري اولين بار در استاني در شمال کشور ديده شد
وي در ادامه در خصوص علت انتشار و شيوع اين بيماري اظهار داشت: اين بيماري اولين بار در استاني در شمال کشور ديده شد و بعد از آن استان‌هاي قزوين، مرکزي، البرز، تهران و قم را درگير و خسارت‌هايي را وارد کرد و از آنجايي که عمده مرغ کشور و به خصوص تخم مرغ کشور از طريق اين استان‌ها تامين مي‌شود باعث گراني قيمت تخم مرغ در کشور شد.
مديرشرکت مرغداري نوک طلا اضافه کرد: به نظر من يکي ازعلل اين كه اين بيماري از ابتدا و در‌‌ همان کانون اول و دوم مهار نشد و شدت گرفت، ناکارآمدي سيستم‌هاي حمايتي و بيمه‌اي در کشور بوده است چرا که احساس عدم حمايت و‌ترس از خسارت ناشي از معدوم سازي توليدات باعث شده تا مرغداران از ابتدا در کانون‌هاي اوليه اين مسأله را پنهان نگه دارند تا توليدات آنها معدوم نشود.
 مرغداران بايد حمايت شوند
آجوداني در ادامه گفت: در صورتي که اگر به توليدکننده اين اطمينان داده مي‌شد که ضرر و زيان ناشي از معدوم سازي و از بين رفتن توليداتش بر اثر چنين پديده‌هايي از طريق سيستم‌هاي حمايتي جبران مي‌شود سريعا اطلاع ‌داده مي‌شد و جلوي انتشار اين بيماري از روزهاي اول گرفته مي‌شد.

 

وي تصريح کرد: مسأله عدم حمايت، در حال حاضر مشکل واحد ما و ديگر واحدهاي همجواري که توليدات آنها معدوم شده نيز است و در صورت عدم حمايت ممکن است برخي واحد‌ها تا سال‌ها نتوانند به چرخه توليد برگردند و در اين خصوص نيز اصلي تنظيم و براي تهران ارسال شده است تا با توجه به شرايط پيش آمده صندوق بيمه محصولات کشاورزي، حمايتي را از واحدهاي خسارت ديده در استان انجام دهد چرا که بيمه تنها يک سوم خسارت ما را جبران خواهد کرد و ما براي ادامه کار مشکلات عديده‌اي داريم، لذا دولت براي رفع نگراني توليدکنندگان و حمايت از آنها بايد وارد عمل شود.
وي همچنين در پاسخ به اين سؤال که آيا مواردي از بروز اين بيماري را در بين همکارانش مشاهده کرده يا نه، گفت: در اين مدت بنده هيچ مورد بيماري را در بين افراد مرتبط با واحد خود و چهار واحد همجوار با اين واحد که توليدات آنها نيز معدوم شد، نديده‌ام و کوچک‌ترين مشکلي براي هيچ کدام از اين افراد تا کنون پيش نيامده است.
پرندگان مهاجر از قزاقستان عامل انتقال ويروس بوده‌اند
عضو هيأت مديره تعاوني مرغداران مرغ تخم‌گذار استان قم در خصوص شيوع بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در بين واحد‌هاي مرغداري استان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما گفت: در چند واحد مرغداري مواردي از آنفلوانزاي مرغي شناسايي شد که از سوي اداره کل دامپزشکي، جهاد کشاورزي، مرکز بهداشت و درمان استان و با همکاري مرغداران اقدامات قانوني انجام و گله‌هاي مشکوک و توليدات آنها معدوم شد.
محمدتقي محمدي در خصوص علت اين موضوع بيان داشت: هر ساله پرندگان مهاجر در فصول سرد سال از کشورهاي ديگر وارد ايران مي‌شوند که حامل ويروس‌هايي مي‌باشند که خود در مقابل آن مقاوم هستند اما بر روي گله‌هاي پرندگان صنعتي تأثير مي‌گذارند.
وي افزود: بر اساس تحقيقي که از سوي سازمان محيط زيست انجام گرفته منشأ اين ويروس از پرندگان مهاجري بوده که از کشور قزاقستان وارد کشور شده بودند.
محمدي با اشاره به اين كه اقدامات پيشگيرانه در خصوص توسعه اين بيماري در بين واحدهاي مرغداري ديگر انجام گرفته است، گفت: مرغ‌هاي واحدهاي مرغداري در اين خصوص واکسينه شده‌اند.
آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان تلفات صد در صدي دارد

 

 

يکي از دامپزشکان استان قم در خصوص علايم و نشانه‌هاي بيماري آنفلوانزاي پرندگان و نحوه درگير شدن مرغ‌ها با اين بيماري در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما گفت: بيماري H5MA يا آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان بيماري تنفسي است که بافت هدف آن سيستم تنفسي پرندگان از جمله مرغ‌ها است و اين بخش از بدن پرندگان را به شدت درگير مي‌کند.
بهزاد معلمي‌پور با اشاره به اين که اين بيماري تلفات صد درصدي در مرغداري‌ها ايجاد مي‌کند، اظهار داشت: علايم ويروس اين بيماري در پرندگان از جمله مرغ‌ها پس از 2 تا 3 روز بعد بروز مي‌کند و به سرعت از راه هوا و تماس با اشيا آلوده بقيه مرغ‌ها را درگير کرده و حتي به صورت اپيدمي به واحدهاي اطراف نيز در بازه زماني کوتاهي سرايت مي‌کند.
وي در خصوص نحوه درمان اين بيماري در پرندگان گفت: آنفلوانزا اشکال و سويه‌هاي مختلفي دارد که براي سويه فعلي هيچگونه واکسن و درماني وجود ندارد و واکسن‌هاي موجود بر روي اين بيماري کاملا بي‌تأثير هستند.
شانس بهبودي انسان بعد از ابتلا تنها بين 20 تا 30 درصد است
معلمي در مورد احتمال سرايت اين بيماري از پرندگان به انسان و از انسان به انسان ديگر، بيان داشت: انتقال اين بيماري از پرنده به انسان در علم پزشکي تأييد شده است و از راه هوا و يا اشياء آلوده و يا تماس مستقيم با مرغ آلوده منتقل مي‌شود که بيشتر کارکنان مرغداري‌ها، افراد شاغل در کشتارگاه‌ها و در صورت تداوم مسير انتقال، خانواده‌ها را نيز درگير مي‌کند.
وي با اشاره به اين که بيماري آنفلوانزا در ارتباط مستقيم از انسان مبتلا به انسان ديگر هم سرايت مي‌کند، خاطر نشان کرد: اين بيماري با علايمي همچون اسهال، استفراغ، حالت تهوع و علايم سرماخوردگي شديد در انسان بروز مي‌کند که البته شرط ابتلا به اين بيماري اين است که شخص از لحاظ ژنتيکي، ژن گيرنده اين بيماري را در بدن خود داشته باشد که مجموعا 10 درصد افراد جامعه داراي اين ژن مي‌باشند.
اين دکتر دامپزشک با بيان اينکه شانس بهبودي انسان بعد از ابتلا به اين بيماري تنها بين 20 تا 30 درصد است، گفت: اين درصد به شرايط جسمي فرد مبتلا هم بستگي دارد و افرادي همچون اشخاص مسن، زنان باردار، نوزادان و افرادي که سيستم ايمني ضعيفي دارند را بيشتر درگير مي‌کند و احتمال مرگ و مير را افزايش مي‌دهد.
وي همچنين در خصوص نحوه پيشگيري از ابتلا به اين بيماري در انسان بيان داشت: بايد از تماس مستقيم با اشيا و مرغ آلوده و همچنين از قرار گرفتن در معرض و تماس مستقيم با کانون ويروس اين بيماري پرهيز کرد و در هنگام خرد کردن مرغ خام نيز از دست زدن به آن خودداري نمود، اما بعد از مرحله پخت کامل مرغ، ديگر خطر ويروس آنفلوانزا از بين خواهد رفت.
به هر روي گرچه بروز بيماري در دام و ... چندان غيرطبيعي به نظر نمي رسد اما آمادگي براي مقابله با آن، اتخاذ روش‌هاي صحيح مقابله و پيشگيري و اطلاع رساني به جا و به موقع، خود مي‌تواند آثار و تبعات منفي اين موارد را کاهش دهد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١٢-١٣٨٩, ١٧:۴٣

   

پر مبحث ترین ها