سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در اولين روز بررسي كابينه پيشنهادي در مجلس صورت گرفت؛

فحاشي و توهين به‌جاي انتقاد

هر چند تعداد كساني كه براي مخالفت با كابينه ثبت نام كرده بودند (18 نفر) در مقايسه با 148 ثبت نام كننده براي دفاع و موافقت با كابينه پيشنهادي خود نشان دهنده استقبال نمايندگان مردم از كابينه پيشنهادي بود اما همين اندك مخالفان كابينه كه اغلب از اعضاي جبهه پايداري بودند كافي بود تا در مقام مخالفان كليت كابينه به جاي انتقاد دست به تهمت، افترا و گاها فحاشي بزنند و صحن علني مجلس را در روزي كه چشم تمام رسانه هاي داخلي و خارجي به خانه ملت دوخته شده بود متشنج سازند.
"صندوق عتیقه آقای هاشمی رفسنجانی و آقای خاتمی"، " برخی از این وزرا را بخواهیم در برخی پروژه‌ها ببریم، باید سرم به آنها وصل کنیم"، "زنگنه بیاید و باز هم آن آقازاده دله دزد مهدی هاشمی بیاید و میدان‌دار شود" ، " هر وزیری که رای آورد و به منطقه محروم من نگاه ویژه نداشت با چماق لری با وی برخورد خواهم کرد".

اين جملات قصار بخشي از سخنان حجت الاسلام بزرگواري عضو جبهه پايداري و از حاميان اصلي احمدي نژاد در مجلس نهم و از مخالفان كليت كابينه پيشنهادي دكتر روحاني بود.

هر چند تعداد كساني كه براي مخالفت با كابينه ثبت نام كرده بودند (18 نفر) در مقايسه با 148 ثبت نام كننده براي دفاع و موافقت با كابينه پيشنهادي خود نشان دهنده استقبال نمايندگان مردم از كابينه پيشنهادي بود اما همين اندك مخالفان كابينه كه اغلب از اعضاي جبهه پايداري بودند كافي بود تا در مقام مخالفان كليت كابينه به جاي انتقاد دست به تهمت، افترا و گاها فحاشي بزنند و صحن علني مجلس را در روزي كه چشم تمام رسانه هاي داخلي و خارجي به خانه ملت دوخته شده بود متشنج سازند.

اما سخنان بزرگواري در مجلس بي پاسخ نماند و تعدادي از وكلاي مردم در تذكراتي به آن پاسخ دادند.

نادر قاضی‌پور در تذکر آئین‌نامه‌ای تأکید کرد: کسی حق ندارد در نظام جمهوری اسلامی در پشت تریبون اسم افراد را بیاورد كه لاریجانی هم در پاسخ به وي تأکید کرد تذکر شما درست است. اینطوری حرف نزنید و اسم نبرید.

ایرج ندیمی نیز در تذکری آئین‌نامه‌ای گفت: اتهام و فحش جفای به مجلس است.

در ادامه کمال‌الدین پیرمؤذن هم در تذکری آئین‌نامه‌ای در واكنش به سخنان بزرگواري گفت: آن آقا اسم مدرس را هم می‌آورد. آیا مدرس چماق‌دار و بهتان‌زن بود؟

همچنین جواد جهانگیرزاده در تذکری آئین‌نامه‌ای خاطرنشان کرد: اگر ما قانونمند باشیم، نیازی به چماق نیست. انتظار مردم از ما این است که در یک فضای آرام‌تر بررسی کنیم. نباید تهمت زد و حرف‌هایی از جمله پیرمرد زد. رئیس‌جمهور مختار است که هر کسی را انتخاب کند.

یونس اسدی هم به سخنان بزرگواري واكنش نشان داد و تأکید کرد: غرور و تکبر اجازه نداد این آخوند بزرگوار درست صحبت کند. خود ایشان هم می‌داند که چقدر دستمال‌کش دولت بوده است. حالا به من می‌گوید چابلوس كه لاریجانی در پاسخ گفت: این کلمه چابلوس خوب نبود، شما هم چیزی روی آن نگذارید.

عبدالرضا عزيزي رئيس كميسيون اجتماعي مجلس هم در واكنش به صحبت هاي بزرگواري گفت: برای یک نماینده مجلس آن هم فردی سید و روحانی مناسب نیست که از لفظ چماق استفاده کند و یا اینکه از اشخاصی که حضور ندارند صحبت کند و اتهاماتی به آن‌ها بزند طبیعتا امکان دارد فردی که به وی اشاره شده فردا از دست ایشان شکایت کنند لذا بیان چنین حرف‌هایی درشأن یک نماینده مجلس نیست.

اما اظهارات بزگواري به اندازه اي تند و مملو از تهمت بود كه پيش بيني مي‌شد در خارج از مجلس نيز واكنش هايي را در پي داشته باشد.

پس از انتشار سخنان سرشار از توهین اين نماینده مجلس، دختر آیت الله هاشمی خواستار واکنش رئیس جمهور و رییس مجلس به این اظهارات شد.

فاطمه هاشمی در این مورد گفت: از این افراد توقع بیشتری نیست برخی زندگیشان با تهمت، غیبت و دروغ عجین است كه خوشبختانه در جامعه شناخته شده هستند و کسی توجهی به اظهارات آن‌ها نمی‌کند.

وی افزود: "التهمت اشد من زنا" را آقایان چگونه معنا می کنند؟ آیا از نظر این افراد، باید به همین سادگی از این اتهامات سنگین گذشت؟

فاطمه هاشمی با بیان اینکه «این اتفاقات برنامه ریزی شده بود»، ادامه داد: خواسته ما از روسای قوهٔ قضاییه و مقننه این است که همانگونه که از حقوق خانواده خود دفاع می‌کنند باید پاسدار حقوق دیگر مردم نیز باشند.

وی همچنین با تاکید بر نقش خاتمی و هاشمی در آرای دکتر روحانی گفت: ما از آقای رئیس جمهوری نیز توقع داریم موضع گیری کنند و به این بی‌حرمتی‌ها پاسخ دهند. چرا که افرادی چون هاشمی و خاتمی، افراد کوچکی نیستند که به اجازه توهین به آنان آن هم در تریبون مجلس و در تلویزیون داده شود.

اما مطالب جنجالي مطرح شده در اولين روز معرفي كابينه فقط به سخنان جنجالي بزرگواري ختم نشد و در ادامه نوبت به عطاالله حکیمی رسيد كه مدعي بود رییس ستاد مردمی روحانی بوده است كه وي پس از انتخابات، با برگزاری جلسات متعدد با چهره های خاص، خود را از اعضای اصلی دولت آینده معرفی كرده بود و به این افراد پیشنهاد پست می داد، اما دفتر روحانی ، طی بیانیه ای «ستاد مردمی» و دیگر ستادها را منحل اعلام کرده و دستش حكيمي را از سهم خواهي در دولت يازدهم كوتاه كرده بود.

وي در اتهاماتي بی سابقه خارج از چارچوب و حتی آداب و شان جمهوری اسلامی اين جملات را به زبان آورد: "آقاي روحاني در جلسه ای گفتند مشکل رهبر انقلاب است، شما هیچ نگفتید"، "هاشمی گفت شورای نگهبان ماشین امضای رهبری است"، "یادتان رفته دائم برای تایید صلاحیت تان به ما اصولگرایان مراجعه می کردید؟" ،"نعمت زاده پدربزرگ صنعت است نه وزير صنعت"و ...

یونس اسدی نماینده مشکین شهر در مجلس كه به عنوان موافق كليات كابينه پيشنهادي پشت تريبون قرار گرفته بود در واكنش به سخنان مطرح شده توسط مخالفان كابينه گفت: یکی از همکاران به عنوان مخالف کلا فحش دادند. مخالفان سعی کنند مخالفت خود را با برنامه اعلام کنند اما تخریب یک شخصیت و یک دولت و کسانی که کار خود را شروع نکردند دور از انصاف است.

برخي از منتقدان كابينه انگار فقط آمده بودند كه مخالفت كنند و اگر اندك مطالعه اي از قبل داشتند مانند بخشایش، نماینده تندروی مجلس که به عنوان یکی از مخالفین کلی کابینه و برنامه دکتر روحانی به سخنرانی پرداخت گاف نمي دادند.

وي در قسمتی از سخنانش برخی از اعضای کابینه را سهم خواهی اشخاص معرفی نمود و پورمحمدی را سهم آیت الله آملی لاریجانی از دولت دانست.
وی با اشاره به سخن روحانی مبنی بر این که من حقوقدان هستم، کابینه وی را شرکت سهامی عام و بلکه سهامی خاص عنوان کرده و افزود: دولت به جای آنکه به گروه ها سهم بدهد، به اشخاص سهم داده و برای نمونه آخوندی سهم ناطق نوری، پورمحمدی سهم آیت الله آملی لارجانی و حجتی سهم عبدالله نوری بوده است.

صحبت های آقای بخشایش در حالی مطرح شده که بر اساس قانون اساسی، گزینه وزارت دادگستری را ریاست قوه قضائیه به رئیس جمهور پیشنهاد داده و رئیس جمهور او را به مجلس معرفی می کند و این نشان از بی اطلاعی نماینده مجلس از اصول اساسی قانونی اساسی می باشد و نشان می دهد عمق دیگر تحلیل های او هم در همین میزان است.

سخنان جنجالي نسبت به كليت كابينه به همين جا ختم نشد و حجت الاسلام حميد رسايي كه چند روز قبل توسط حقيقت پور نايب رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس به دست داشتن در فتنه قم متهم شد پشت تريبون مجلس رفت و در ادامه ديگر سخنان جنجالي برخي نماينگان گفت: برخی امروز برای دولت لب مرزی یقه پاره می کنند. آقایی که پشت تریبون مجلس می‌گویید «کاسب فتنه»؛ آیا رهبرت که صد بار از فتنه سوال کرده است کاسب فتنه بود؟

سخنان تند رسايي بي پاسخ نماند و كاظم جلالي رییس فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی در تذکری آیین‌نامه‌ای گفت: ما امروز به دنبال این هستیم که با این رای و انتخابات اگر اندک شکافی در حاکمیت و بین دولت و ملت ایجاد شده، رفع شود، چرا این شکاف را افزایش می‌دهید!
وي خطاب به رسايي گفت: اگر ما نجابت می‌کنیم، اگر از روزنامه رنگی تو حرف نمی‌زنیم، اگر از پول‌های چندصدمیلیونی تومانی که به روزنامه تو و کار تو کمک می‌شود، نمی‌گوییم، قلمت و بیانت از بقیه بهتر نیست، اگر خدایی نکرده بخواهیم غیراخلاقی و غیرمودبانه صحبت کنیم، ادبیاتش را بلد هستیم.
همچنين محمدقسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در تذکر آیین‌نامه‌ای به صحبت‌های رسایی به عنوان مخالف کلیات برنامه کابینه یازدهم اشاره كرد و گفت: مخالف کلیات، رای مردم را امروز به تمسخر گرفت و از دولتی که سرکار آمده، به لب مرزی یاد می‌کند، پس آیا این حماسه‌ای که رخ داد لب مرزی بود؟!

در روز نخست بررسي كابينه پيشنهادي دكتر روحاني علاوه بر سخنان موافقان و مخالفان كليت كابينه، نوبت به بررسي صلاحيت وزير پيشنهادي آموزش و پرورش رسيد كه در اين مورد هم اتهامات اثبات نشده اي به دكتر نجفي اين مدير باسابقه و دلسوز نظام مانند همكاري با فتنه گران و اينكه دكتر نجفي خود فتنه هستند مطرح شد. با اين حساب مي‌شود پيش بيني كرد شكست خوردگان انتخابات رياست جمهوري يازدهم در 2 روز باقيمانده بررسي كابينه ساكت ننشينند و اين شكل فحاشي ها و توهين ها ادامه داشته باشد كه البته اميدواريم اين پيش بيني تحقق نيابد و مجلس در فضايي آرام و منطقي به بررسي تك تك افراد معرفي شده براي كابينه يازدهم بپردازد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۵-١٣٩٢, ٠٨:٣١

   

پر مبحث ترین ها