سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

كليد تدبير و اميد كارگشا شد

بازگشت آرامش به بازار

سفر دكتر روحاني به نيويورك و احتمال كاهش تحريم ها عليه كشورمان، بازار بورس را نيز تحت تاثير قرار داد به طوريكه ديروز بازار بورس تهران با افزايشي بيش از 1000 واحد به بالاي 62 هزار واحد رسيد.
ظهر 25 خرداد با اعلام نتايج اوليه انتخابات رياست جمهوري يازدهم قيمت دلار در بازار آزاد با يك كاهش محسوس از بالاي 3600 تومان به زير 3500 تومان سقوط كرد و اين اميد در ميان مردم زنده شد كه با پيروزي دكتر روحاني روند كاهشي قيمت دلار و طلا و به طور كلي تثبيت قيمت ها در بازار ادامه يابد و به دنبال آن با استقرار دولت و اجراي برنامه هاي اقتصادي با كاهش قيمت ها در بازار روبرو باشيم.

هر چند كه در آخرين روزهاي عمر دولت احمدي نژاد، بانك مركزي سعي كرد با تزريق گسترده دلار در بازار قيمت آن را به زير 3000 هزار تومان برساند و با اين قيمت دلار، دولت را تحويل روحاني بدهد اما در اين كار هم همانند ديگر سياسيت هاي ارزي و اقتصادي‌اش موفق نبود و نكته جالب اينجا بود كه در روز 15 مرداد روزي كه دكتر روحاني دولت را از احمدي نژاد تحويل گرفت با جو رواني مثبت ايجاد شده در بازار قيمت دلار به زير سه هزار تومان كاهش يافت.

در روزهاي ابتدايي دولت يازدهم قيمت دلار در بازار با نوسان جزئي بين 3000 تا 3200 معامله ‌مي‌شد اما در اوایل شهریور ماه با جدی شدن احتمال حمله به سوریه قیمت ارز در بازار مقداری افزایش یافت اما بعد از منتفی شدن احتمال حمله، قیمت ها دوباره روند نزولي به خود گرفت.

اما در روزهاي اخير به دنبال اخبار مثبت از ديپلماسي دولت روحاني و گفتگوی دكتر روحاني با شبکه ان بی سی امريكا كه با واكنش مثبت داخلي و خارجي همراه بود و همچنين در پی انتشار مقاله ای به قلم روحانی در روزنامه واشنگتن پست آمريكا و مواضع رئیس جمهور کشورمان در سفر به نیویورک که گویای قصد جدی ایران به تنش زدایی در روابط بین المللی و تقویت احتمال مذاکره رو در رو با آمریکایی ها دارد، قیمت آزاد دلار و طلا را در اولین روز کاری در تهران نزولي كرد. در همين حال ديروز بازار بورس با رشد بيش از 1000 واحدي شاخص ها به ركوردي جديد دست يافت.

قیمت هر دلار در بازار آزاد که در روز پنج شنبه به حدود 3060 تومان رسیده بود ديروز شنبه به زیر 3000 تومان رسید و با 100 تومان کاهش در حدود 2960 تومان قرار گرفت. اين در حاليست كه در سال گذشته در مقطعي قيمت دلار به بيش از 4000 هزار تومان رسيده بود. این وضعیت در بازار طلا نیز مشاهده شد. در اولین ساعات آغاز معاملات سکه در بازار قیمت هر سکه بهار آزادی با حدود 60 هزار تومان کاهش به 940 هزار تومان رسید. این افت 60 هزار تومانی البته همزمان با کاهش 40 دلاری قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی حمایت شده است روز شنبه قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی به حدود 1325 دلار رسيد كه حتی روند قیمت جهانی طلا را نمی توان بدون ارتباط به مواضع اخیر دولت ایران در قبال سوریه دانست.

طی روزهای گذشته سكه گرمي و ربع بهار كه داراي حباب بودند داراي بيشترين كاهش قيمت شدند. در این بین کاهش قیمت سکه و ارز بازگشت اقتصاد به مدار ثبات را نوید داده‌ اما هنوز مشخص نیست که این وضعیت نشان از یک پایداری اقتصادی دائمی دارد یا اینکه وضعیتی موقتی‌است.

محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور می‌گوید وضعیت بازار ارز و طلا یکی از نشانه‌های برنامه‌ریزی و عملکرد دولت است.

در این خصوص اما محمد رضا خباز كارشناس اقتصادي می گوید: نمی توان گفت که تمام فعالیت صورت گرفته برای کاهش قیمت سکه و طلا از سوی دولت یازدهم بوده اما تصمیم گیری های اعضای دولت نیز بی تاثیر نبوده است. چراکه ادبیات سیاسی دولت در طول ماه های گذشته حاکی از اعتماد و اطمینان و نوعی امید دادن به مردم بوده است. همین اطمینان و امید هم کمک کرده تا قیمت طلا و سکه در بازار کاهش یابد.

خباز همچنين گفته است اگر دولت تلاش کند که ارز 2500 تومانی مصوب شده مجلس را پایدار کند، طبیعتا قیمت دلار در کشور پایین می آید. یعنی مردم باید احساس کنند که تصمیم گیری های دولت وجود دارد و تاثیر گذار است. در حال حاضر نیز سیاست دولت بر این است که نرخ دلار را تا پایان سال 92 بر اساس همان رقمی که مجلس مشخص کرده تطبیق دهد.

به هر شکل می توان پیش بینی کرد در صورت ادامه بازتابهای خبری مثبت از سفر حسن روحانی و تیم همراه به نیویورک، مقر سازمان ملل متحد، انتظار کاهش قیمت دلار تا مرز 2800 تومان را در بازار آزاد داشته باشیم.

سفر دكتر روحاني به نيويورك و احتمال كاهش تحريم ها عليه كشورمان، بازار بورس را نيز تحت تاثير قرار داد به طوريكه ديروز بازار بورس تهران با افزايشي بيش از 1000 واحد به بالاي 62 هزار واحد رسيد.

وضعيت رو به كاهش قيمت ها تنها به بازار ارز و طلا محدود نمي‌شود به طوريكه با ركود موجود در بازار ملك اخبار منتشره حاكي از كاهش قيمت آپارتمان دارد.

بر اساس گزارشي كه ديروز خبرگزاري مهر منتشر كرد در حال حاضر در برخی از محله های تهران قیمتها به طور محسوسی کاهش پیدا کرده است به طوریکه تا هر مترمربع 800 هزار تومان پایین تر خرید و فروش می شود در واقع محله هایی که بیشترین حباب مسکن را داشتند با کاهش قیمت بیشتری مواجه شده اند.

همچنين اسدالله عسگر اولادی رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفتگو با جماران گفته بود كه اگر این کالاهای انباشته شده در گمرک ترخیص شود قیمت لوازم خانگی، رادیو و تلوزیون تا 15 درصد کاهش قیمت را تجربه خواهد کرد.

اخبار رسيده از بازار دارو نيز حكايت از تثبيت قيمت و حتي در برخي موارد كاهش و توزيع گسترده برخي داروهاي حياتي دارد به طوريكه در روزهاي گذشته دكتر ديناروند معاون وزیر و ورئیس سازمان غذا و دارو از کاهش قیمت داروهای بیماران خاص و صعب العلاج از اول مهر ماه و كاهش قيمت اين داروها به قيمت سال 91 خبر داد.

اگر يك نگاه دقيق به روند كاهشي قيمت دلار و طلا و همچنين تثبيت نسبي قيمت ديگر كالاها در بازار داشته باشيم متوجه مي‌شويم با توجه به سياست هاي اجرا شده از سوي دولت يازدهم و همچنين ديپلماسي دولتمردان كه باعث ايجاد موجي از اميد در مردم شده است مي‌توان گفت كليد دولت تدبير و اميد در همين مدت كوتاه كارگشا بوده است و با اجراي كامل سياست هاي اقتصادي دولت در مرحله اول شاهد تثبيت نرخ تورم و قيمت كالا در بازار و در ادامه كاهش نرخ تورم و قيمت كالا در بازار و بازگشت آرامش به زندگي مردم باشيم.

مسعود كيهان
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠۶-١٣٩٢, ٢٣:٣٩

   

پر مبحث ترین ها