سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ضعف اطلاع رسانی صنایع دستی قم را به کما برد

سوغاتی‌هایی که به صاحبانشان نرسید

بروز شده : ۶-٠٨-١٣٩٢, ١٠:۴۴    نسخه چاپی    
برای برپایی نمایشگاه در کرمانشاه 4 میلیون و در سنندج زیر سه میلیون تومان اعتبار هزینه کردیم اما جواب گرفتیم اما در قم حتی رسانه‌ها مطلع نشدند و یا در سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت هم نامی از نمایشگاه ما نبود و این امر سبب شد تا دودش در چشم من برود.
نمایشگاه سوغات و صنایع دستی قم به دلیل استقبال ضعیف مردم با نارضایتی و ناراحتی غرفه داران همراه بود.

برگزاری نمایشگاه‌ها تاثیر بسزایی بر اقتصادهای محلی و ملی دارند و در مناطقی که نمایشگاه‌ها برگزار می‌شود بطور مستقیم شاهد اشتغال آفرینی در بخش‌های مختلفی از جمله در بخش طراحی و غرفه آرایی، شرکت‌های ارائه دهنده فعالیت‌های خدماتی،‌ شرکت‌های تبلیغاتی، آژانس‌های مسافرتی و تورگردان‌ها، شرکت‌های باربری، هتل‌ها و رستوران‌ها، حمل و نقل و تاکسیرانی، بازار‌ها هستیم.

همچنین در بسیاری از نمایشگاه‌ها شرکت کنندگان بطور غیرمستقیم با ایجاد و گسترش روابط با مشتریان، یافتن مشتریان بالقوه و برقراری نمایندگی‌های جدید باعث توسعه بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ و ایجاد زمینه‌های لازم جهت افزایش فرصت‌های شغلی در محدوده جغرافیایی و در مجموع اشتغال زایی می‌‌شوند.

همچنین نمایشگاه به عنوان یکی از ابزارهای مهم بازاریابی در گسترش مبادلات بازرگانی در سطح بین الملل - تبادلات اطلاعات فنی، تخصصی و تجاری، ارتقاء سطح دانش متخصصین داخلی- ورود فناوری‌های نوین به داخل کشور - آگاهی متخصصین داخلی با جدید‌ترین فناوری‌های روز جهان و افزایش رفاه ملی حائز اهمیت می‌باشد.

از طرفی برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی علاوه بر توسعه صادرات غیر نفتی رشد اقتصادی و رونق بازار داخلی را در پی دارد.

هر چند برگزاری نمایشگاه‌ها به نظر بسیار آسان و عادی به نظر می‌رسد اما در برگزاری یک نمایشگاه موفق عوامل و مجموعه‌های مختلفی همکاری تنگاتنگ دارند و به صورت یک زنجیره به هم پیوسته و هماهنگ فعالیت می‌نمایند. لذا موفقیت هر یک مرهون تلاش و هماهنگی و همکاری حلقه‌های پیشین می‌باشد.

وجود تقویم نمایشگاهی، ناظران آگاه و متخصص، برپایی نمایشگاه‌های تخصصی، اطلاع رسانی اینترنتی و پوشش خبری لازمه برپایی یک نمایشگاه موفق است که در استان قم به این مسائل تاکنون کمتر توجه شده است.

امکانات نمایشگاه دائمی قم مناسب نیست

نمایشگاه سوغات و صنایع دستی چند روز قبل در محل دائمی نمایشگاه‌های قم برپا شد و به غیر از قم، از استان‌های مختلف ایران مانند تهران، شیراز، گیلان، آذربایجان، تبریز، گیلان، یزد در این نمایشگاه حضور پیدا کردند و سوغات استانشان را عرضه کرده بودند اما خبری از حضور مردم در نمایشگاه نبود، نظر غرفه داران و مردم را در این خصوص جویا شدیم.

یکی از غرفه داران این نمایشگاه به خبرنگار ما گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت، صنایع دستی، استانداری و شهرداری باید به صورت سازمان یافته نمایشگاه‌ها را ترتیب دهند این نمایشگاه اصلی شهر قم است اما امکاناتش مناسب نیست به عنوان مثال تعداد دستگاه‌های کارت خوان کم است و تهویه مناسب ندارد.

رحمانی افزود: یکی از مشکلات نمایشگاه‌های قم این است که زمان نمایشگاه و تاریخ آن در قم با برنامه و مناسب نیست به عنوان مثال نمایشگاه‌های بهاره و پاییزه با اینکه از لحاظ جمعیت قابل مقایسه با این نمایشگاه نیست اما کاستی‌هایی دارد به عنوان مثال نمایشگاه بهاره را برج دو برگزار می‌کنند که بی‌فایده است و تاثیر و کارایی برای مردم و غرفه داران ندارد باید برنامه ریزی مناسب باشد.

هر روز بد‌تر از دیروز

وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه آبرو و حیثیت قم است و تنها به مجری نمایشگاه مربوط نیست زیرا او گذرا است و یک نمایشگاه را برگزار می‌کند و می‌رود اما خاطره تلخی از شهر قم در ذهن غرفه داران به جای می‌ماند.

این فروشنده تاکید کرد: در نمایشگاهی که مردم از استان‌های مختلف آمدند نباید وجهه شهر قم این گونه خراب شود اما متاسفانه نمایشگاه‌ها در قم هر روز بد‌تر از دیروز می‌شود.

غرفه داران محصولات مختلفی را برای عرضه آورده بودند، از خوانسار برای عرضه عسل، از یزد برای کیک و کلوچه محلی، از اردکان ارده و حلوا از لاهیجان کلوچه سنتی، ازسبلان عسل و انواع حلوا گردویی، پسته‌ای و بادامی از ارومیه و تبریز انواع شکلات‌ها از آذربایجان گز، نقل، راحت الحلقوم‌ها یرنگی از کرمانشاه شیرینی کرمانشاهی از همدان سفال از قم سه غرفه کتاب و محصولات فرهنگی با 50 درصد تخفیف محصولات خود را عرضه می‌کردند اما این نمایشگاه تقریبا خالی بود.

50 هزار تومان هزینه یک شب هتل و اقامت

علی امینی از رودبار انواع زیتون را آورده بود که در گفتگو با خبرنگار ما گفت: فروش صفر است و دخل ما خالی است ما از شمال کشور آمدیم و سختی راه را به جان خریدیم و به غیر از هزینه غرفه، شبی 50 هزار تومان هزینه هتل آپارتمان و ناهار و شام و هزینه باربری را می‌دهیم اما اینجا جمعیت نیست تا خرید کنند.

وی افزود: ما شیشه‌های سیر، گل سیر، زیتون جنگلی، کنسروی، ماری، شکسته، بی‌هسته و پرورده و روغن زیتون و رب انار را به سختی آوردیم اما 100 درصد از آمدنمان پشیمان هستیم.

این فروشنده زیتون گفت: مشکل اینجاست که این نمایشگاه‌ها مستقل برگزار می‌شود و سازمان‌ها پشت یک شخص که مجری نمایشگاه است پنهان می‌شوند.

در ایران نمایشگاه‌ها تخصصی برگزار نمی‌شود

مسئول غرفه فرش و گلیم هم به بیان انتقادات پرداخت و گفت: فکر نمی‌کردم تنها نمایشگاه دائمی استان قم به این وسعت کم و با این امکانات محدود باشد.

آقای زارع افزود: به عنوان مثال مردم پول نقد همراه خود نمی‌آوردند و یک فرش ابریشم 60*90 حدود سه میلیون است که ببینند کارت خوان نیست می‌روند ما از فروش راضی نیستیم.

خانمی که از تبریز آمده بود گفت: ما را به اینجا آوردند اما برای فروش ما اقدامی انجام ندادند و نتوانستند مردم را جذب کنند.

آقایی که از تبریز آمده بود گفت: من نمایندگی 7 کارخانه را دارم. گفتم اگر استقبال از نمایشگاه قم، خوب باشد چند غرفه می‌گیرم اما اینگونه نشد.

وی افزود: من در تبریز 97 متر غرفه داشتم که استقبال خوب بود اما اینجا مردم نیستند.

وی با اشاره به اینکه در ایران نمایشگاه‌ها تخصصی برگزار نمی‌شود گفت: نام این نمایشگاه را باید می‌گذاشتند شیرینی و شکلات یا ترشی و شیرینی زیرا تنها سه غرفه صنایع دستی اینجا است.

آقایی که از اردبیل برای عرضه ترشک و لواشک آمده بود گفت: ما از راه دور کلی هزینه کردیم نمی‌دانیم چرا نمایشگاه قم، اینگونه است.

وی ادامه داد: ما برای نخستین بار بود به قم آمدیم و می‌رویم و پشت سرمان را هم نگاه نمی‌کنیم و برای اولین بار و آخرین بار بود که شرکت کردیم اما نسبت به هزینه‌ای که کردیم و آمدیم فروش راضی کننده نیست.

وی گفت: نمی‌دانیم مجری برگزار کننده به شکل مناسبی تبلیغ نکرده یا مسئولان شهری بی‌توجه به برگزاری نمایشگاه‌ها در قم هستند.

یکی از غرفه داران گفت: آنچه عیان است چه حاجت به بیان است ما از بیکاری در غرفه‌های دیگران می‌نشینیم. ما 12 ساعت در راه بودیم اما برایمان بی‌فایده بود.

وی افزود: باید رزومه کاری از مجری‌ها وجود داشته باشد ما هم اکنون پشتوانه‌ای نداریم سابقه، توانایی و سواد شخص را باید در نظر گیرند و جوابگو باشند و چهار روز است که 150 تومان فروش نداشتیم.

صاحب غرفه چرم تهران در این باره گفت: درباره این نمایشگاه چه صحبتی کنیم زیرا فروشی نداشتیم از اطراف شنیدیده بودیم نمایشگاه قم خوب است نمی‌دانستیم این گونه است کار ما صنایع دستی است کنار خوراکی‌ها باید چکار کنیم؟

نباید گذاشت که تحریم‌های اقتصادی روی نمایشگاه‌ها اثر بگذارد

وی اظهارداشت: نان نارضایتی فایده‌ای ندارد، اگر تبلیغات شد و مردم بیایند از ما نخریدند هم اشکال از ما است.

عبدالله رنجبر افزود: کتیبه‌های سر در غرفه‌ها را هم دیروز نصب کردند برخی هم کتیبه ندارند، قبل از نمایشگاه باید این اقدامات انجام شود.

غرفه دار گوهر شب چراغ شیراز که سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را عرضه می‌کرد درباره این نمایشگاه گفت: خلوتی این نمایشگاه عجیب و غیر عادی است زیرا اطلاع رسانی نشده است.

وی ادامه داد: نباید گذاشت که تحریم‌های اقتصادی روی نمایشگاه‌ها اثر بگذارد ما هزار کیلومتر آمدیم تا به قم رسیدیم اما اینجا هیچ خبری نیست.

غرفه سوغات زنجان که انواع چاقو را عرضه کرده بود گفت: ما سالی 4-5 نمایشگاه می‌رویم که بد‌ترین آن اینجا بود در شهرستان‌های کم جمعیت حداقل فروش روزانه ما 400 هزار تومان بوده است اما این نمایشگاه همه‌اش انتقاد است بازدید کم خیلی ضعیف است و ما روزی 100 هزار تومان فروش نداشتیم.

غرفه‌ای هم که از استان گلستان فرش، جاجیم، کیف و کفش و لباس‌های کار دست را عرضه کرده بود گفت: ما این همه را آمدیم اینجا بیکار نشستیم، در شهرستان‌های کم جمعیت 300 برابر اینجا بازدید کننده بوده است اما مشکل این نمایشگاه تنها تبلیغات است در تمام شهر‌ها روی پل عابر پیاده ورودی شهر را به معرفی نمایشگاه‌های این چنینی اختصاص می‌دهند، این بهترین تبلیغ است که مسئولان این استان به آن بی‌توجه هستند.

آقایی که برای عرضه گردو از نهاوند به قم آمده بود گفت: من برای نمایشگاه پاییزه هم به قم آمده بودم نسبت به آن این نمایشگاه نمره 10 را هم نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: اگر بی‌خیال هزینه غرفه شویم، نسبت به وقتی که تلف می‌کنیم نمی‌صرفید که به قم بیاییم.

آقایی که معجون‌های شیرازی را به قم آورده بود گفت: خوراکی‌هایمان دست نخورده مانده، نمایشگاه قم برای ما افتضاح بود چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است هیچ فایده‌ای برای ما نداشت.

وی ادامه داد: الان فصل نمایشگاه نیست و کسی که می‌خواهد غرفه اجازه کند باید کار مضاعف کند که این خلاء را پر کند و اگر برای نمایشگاه‌های بهاره و پاییزه و مانند آن 10 بنر می‌زدند باید برای اینجا 30 بنر در سطح شهر نصب شود یا حتی تیزر رادیو و تلویزیونی پخش کنند.

وی گفت: به ما گفتد نمایشگاه صنایع دستی و سوغات است و شما فقط مواد غذایی می‌فروشید اما سه نفر به صورت فله‌ای هم عرضه می‌کنند.

ابوالفضل فاریابی مدیر عامل کارخانه صنایع غذایی مبترک باز اظهار داشت: ما کاسبی نکردیم و کسبه متضرر شدند زیرا اینجا هیچ خبری نبود.

از مردم حاضر در نمایشگاه پرسیده شد که چگونه مطلع شدند، آقایی گفت: ما روز چهارم این نمایشگاه مطلع شدیم و تبلیغات برای این نمایشگاه بسیار کمرنگ بود.

محسن محمدی ادامه داد: تبلیغات باید در جاهای پر تردد و میادین اصلی شهر باشد اما ما که از فلکه جانبازان، ابتدای 75 متری عماریاسر و فلکه جهاد (19دی) گذشتیم تا به اینجا رسیدیم، هیچ تبلیغی در این خصوص ندیدیم.

وی با تاکید بر اینکه اطلاع رسانی در خصوص برپایی نمایشگاه‌ها باید همه گیر شود تا نمایشگاه‌ها هر چه پر شور‌تر برگزار شود اظهار داشت: اینکه چه نمایشگاه‌هایی در چه زمانی و به چه مدت در قم برپا می‌شود باید از طریق سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت، خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها، صدا و سیمای مرکز قم و بنر و تلویزیون شهری اطلاع رسانی شود زیرا هر کدام مخاطبان خاص خود را دارند.

خانمی در این باره گفت: ما تا نزدیک نمایشگاه که آمدیم گفتیم شاید نمایشگاه برپا نباشد زیرا یک پیامک برایمان آمد و به اینجا آمدیم.

خانم دیگری گفت: خانه ما آن طرف خیابان است متوجه نشدیم و من در سازمان ملی جوانان که در کنار این نمایشگاه است، کلاس داشتم آمدم ببینم چه خبر است.

آقایی هم که شاهد این گفتگو بود گفت: برای برخی نمایشگاه‌ها جای پارک نیست مشخص است که به مجری برگزار کننده و سازمان‌ها بستگی دارد هر‌گاه سازمان‌ها متولی باشند نمایشگاه درست برپا می‌شود.

از برگزاری نمایشگاه مطلع نبودیم

به دلیل اینکه این نمایشگاه نام صنایع دستی را یدک می‌کشید به سراغ معاون صنایع دستی قم رفتیم.

مهدی نصر اصفهانی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت برای برگزاری نمایشگاه‌ها به ما اطلاع می‌دهد اما این بار ما مطلع نشدیم.

وی در پاسخ به اینکه مگر شما متولی صنایع دستی استان نیستید؟ گفت: چرا اما من از تماس هنرمندان مطلع شدم که در قم نمایشگاه صنایع دستی برقرار است.

گله از شهرداری

مجری نمایشگاه سوغات و صنایع دستی در قم نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: من از شهرداری گله دارم زیرا شهرداری اجازه نصب بیش از 16 بنر را در سطح شهر به ما نداد و حتی کارتن پلاست را اجازه ندادند و گفتند تا حالا کسی در قم از کارتن پلاست استفاده نکرده و شهر خراب می‌شود.

سجاد خسروی ادامه داد: غرفه داران خوبی را از سراسر ایران جذب کردیم اما به دلیل کمبود اطلاع رسانی بازدید کننده زیادی نداشت.

سجادی با تاکید بر اینکه ناهماهنگی دستگاه‌های دولتی با هم سبب می‌شود تا بخش خصوصی ضربه بخورد، گفت: بدبختی مرا بنویسید که با 17 میلیون تومان ضرر، توبه کار شدم که به قم آمدم.

وی اظهار داشت: از 36 غرفه برپا در نمایشگاه، 13 میلیون تومان دریافت کردم در حالی که نمایشگاه خوب به طور میانگین 60 میلیون تومان سود را در پی دارد.

مجری نمایشگاه سوغات و صنایع دستی در قم گفت: یک میلیون و 700 تومان برای نصب داربست و 3 میلیون و 800 تومان برای تبلیغات محیطی هزینه کردم و به این منظور کار را به یک شرکت تبلیغاتی در قم سپردم اما همه می‌گفتند اطلاع رسانی مغفول مانده است.

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه قم نخستین جایی بود که ما ضرر کردیم، گفت: 20 میلیون تومان برای اجاره مکان دادیم اما به تمامی غرفه‌ها بیش از 50 درصد تخفیف خورد زیرا بازدید کننده نداشتند و مبلغی را که باید پرداخت نکردند.

سجادی گفت: برای برپایی نمایشگاه در کرمانشاه 4 میلیون و در سنندج زیر سه میلیون تومان اعتبار هزینه کردیم اما جواب گرفتیم اما در قم حتی رسانه‌ها مطلع نشدند و یا در سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت هم نامی از نمایشگاه ما نبود و این امر سبب شد تا دودش در چشم من برود.

فعالیت اکیپ‌های بازرسی، نظارتی و ارزیابی در نمایشگاه‌های قم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: مجری نمایشگاه برای نخستین بار در قم نمایشگاه برگزار کرده و از اقصی نقاط کشور غرفه داران را جذب کرده بود اما به دلیل اینکه یک نفرشان فوت کرد از لحاظ روحی حالشان مساعد نبود.

یونس عالی‌پور با اشاره به اینکه سه اکیپ بازرسی، نظارتی و ارزیابی در نمایشگاه‌های قم فعال است، افزود: پس از این نمایشگاه به منظور ارزیابی نمایشگاه‌ها در قم، تیمی را منسجم و معاون بازرسی این سازمان را رئیس آن کردم تا گردش کار مفصل از برگزاری نمایشگاه‌ها ارائه دهند.

وی ادامه داد: با این اقدام مجری نمایشگاه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا در صورت مشکل در برگزاری، در مزایده نمایشگاه‌های قم شرکت داده نشوند و نمایشگاه‌های بعد این مشکل‌ها را نداشته باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با اشاره به استقبال از نمایشگاه‌ها در قم گفت: به عنوان مثال برای بازدید از نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا در قم، روزانه 70 هزار نفر می‌آیند زیرا نمایشگاه‌ها در قم اعتبار دارد و مردم به آن باور و اعتماد دارند زیرا نظارت بر قیمت و کنترل کیفیت کالا‌ها به شکل دقیق انجام می‌شود و برنامه ریزی مناسب دارد.

وی اظهار داشت: نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا، نمایشگاه بهاره و پاییزه و فرش یک بخش گردشگری شده قم شده که از شهرهای اطراف هم برای خرید به قم می‌آیند و گردشگر مخصوص دارد.

عالی پور در پاسخ به اینکه چرا برخی نمایشگاه‌ها که نامشان در تقویم نمایشگاهی قم است مانند نمایشگاه هفته دولت، تعاون و استاندارد برگزار نمی‌شود یا در برخی کالاهای چینی عرضه می‌شود؟ گفت: برخی ادارات به سبب مشکلی نمایشگاه‌ها را برگزار نمی‌کنند و ما در نمایشگاه‌هایی که برای ادارات است یا مجری خصوصی دارد دخالت نمی‌کنیم فقط بازرسان این سازمان به مسئول برگزاری نمایشگاه تذکر می‌دهند.

وی ادامه داد: روی نمایشگاه‌های مهم و فراگیر که جنبه همگانی دارد مانند کلیه نمایشگاه‌های عرضه مستقیم مانند پاییزه و بهاره و نمایشگاه‌هایی که به جهت تنظیم بازار باشد مانند طرح ضیافت یا اختصاصی سازمان صنعت، معدن و تجارت باشد مانند توانمندی‌های صنعت و معدن و فرش که میهمان داخلی و خارجی دارد نظارت بر قیمت و کیفیت کالا‌ها را به طور جد پیگیر هستیم اما نظارت بر سایر نمایشگاه‌ها به عهده مجری نمایشگاه است.

..................................
فاطمه محمدی
telegram 19dey.com
علویه میری    6 آبان 1392 14:13
سلام ما به این نمایشگاه سرزدیم وفقط چاقوی زنجان گرفتیم نمی دانم این همه غرفه خوراکی چطور در صنایع دستی جامی گیرد. این نمایشگاه در واقع نمایشگاه صنایع دستی نبود. شاید 6 یا 7 غرفه به صنایع دستی اختصاص داشت.و نمی دانم غرفه پلاستیک برای چه آنجا بود آیا آنها هم صنایع دستی بودند یا خواسته بودند غرفه هایشان خالی نماند روی هم رفته نه ساعات بازدید مناسب بود نه اطلاع رسانی خوب بود و نه واقعا نمایشگاه صنایع دستی . با اینکه چند تا چاقو خریدیم که خیلی هم چاقوهای خوبی هستند اما از بقیه غرفه ها اصلا راضی نبودیم
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٨-١٣٩٢, ١٠:۴۴

   

پر مبحث ترین ها