سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مسافران نوروزي ومشكلات تكراري

بروز شده : ٢-٠١-١٣٩٠, ١۴:٢١    نسخه چاپی    
تنها در داخل حرم همه چيز عالي است و در بيرون از آن امکانات زير صفر است، نه فضاي سبزي وجود دارد و نه خبري از بهداشت محيط است، ديشب نيز در داخل رودخانه آب فاضلابي جاري شد که زير چادرها آب رفت و مجبور شديم جلوي آب را که باعث ايجاد بوي بدي هم شده بود با ريختن خاک بگيريم، قسمت‌هاي خاکي محل هم باعث شده که با کوچکترين رفت و آمد يا وزش باد غبار از زمين بلند شود و ايجاد مشکل کند.


نبود پاركينگ، ‌ترافيك وحشتناك شهري، وجود دستفروشان مزاحم، نصب چادر در بستر رودخانه، عدم نظارت كافي در خصوص قيمت و كيفيت اجناس فروخته شده توسط مغازه‌هاي اطراف حرم، سرويس‌هاي بهداشتي، حمل و نقل عمومي، وضعيت نامناسب فرهنگي شهر، نبود آب شرب بهداشتي براي زائران، عدم وجود حمام براي زائران، عدم وجود فضايي مناسب براي استراحت زائران، عدم برنامه‌ريزي مناسب به منظور استفاده از وقت زائران، عدم برنامه‌ريزي براي افزايش مدت زمان حضور زائران در قم، استفاده از رودخانه به عنوان محلي براي اقامت زائران با توجه احتمال خطراتي كه دارد، نزاع‌هاي مسافران بر سرمحل پارك اتومبيل وكشيدن كار آنها به كلانتري ودادگاه وزندان و... از جمله مشكلاتي است كه هرسال بعداز نوروز در گزارش‌هاي رسانه‌ها ومطبوعات استان هرسال از زبان مسافران قم عنوان مي‌شود. مروري دوباره به اين مشكلات در سال گذشته شايد بتواند از تكرار آنها جلوگيري كند.

 

 

 

 

ايام نوروزو روزهاي منتهي به آن، فرصتي است که بسياري دل در مسير جاده‌ها مي‌سپارند و براي خود و اهل خانه مسافرتي چند روزه را رقم مي‌زنند تا به قول معروف هم آب و هوايي عوض کنند و هم با روحيه‌اي بالاتر کار و زندگي خود را ادامه دهند و شهر قم نيز اين روزها پذيراي زائران و مسافران بسياري است که اگرچه کوتاه مدت ولي سري به شهر قم مي‌زنند تا به زيارت کريمه اهل بيت، حضرت فاطمه معصومه(س) مشرف و در مسجد مقدس جمکران اقامه نماز کنند.
در اين ميان وضع شهر قم که بايد به ميزباني در خور جايگاهش اهتمام داشته باشد به گونه‌اي ديگر رصد مي‌شود .در اين گزارش ابتدا به سراغ مسافراني که جايي به غير از بستر رودخانه قمرود براي توقف و استراحت خود پيدا نکرده‌اند مي‌رويم و پاي صحبت‌ها و بيان مشکلات آنان مي‌نشينيم تا شايد تلنگري باشد براي اين كه مسئولان شهري قم برنامه‌ها و وعده‌هاي چند ساله خود در خصوص احداث پارکينگ در هسته مرکزي شهر و طرح ساماندهي بستر رودخانه و اسکان زائران را هرچه سريعتر عملي سازند.
اولين مشکل، کمبود جاي پارک در رودخانه
افچنگي يکي از مسافراني که از سبزوار راهي شهر قم شده و بستر رودخانه قمرود را براي توقف شبانه خود انتخاب کرده است در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما در خصوص مشکلات خود و خانواده‌اش در اين سفر مي‌گويد: من يک کارگر ساده هستم و پول رفتن به هتل را ندارم و وقتي قرار است تنها يک شب را در اينجا توقف کنم صرف کردن هزينه براي جاي خواب اصولا معنا پيدا نمي‌کند.
وي ادامه مي‌دهد: وقتي در ساعات پاياني روز به اينجا رسيديم در حدود نيم ساعت دور زديم تا جاي پارک خالي شد، علاوه بر مشکل جاي پارک خودرو با مشکلات ديگري همچون کمبود سرويس بهداشتي روبه‌رو بوديم و براي استفاده از سرويس بهداشتي هم که در بالاي پله‌هاي رودخانه وجود داشت از ما به اجبار پول درخواست مي‌کردند.
دسترسي به آب شيرين و آب مخصوص شست‌و‌شو دشوار است
فرشاد، مسافري ديگري که از شهريار به قم آمده، اضافه مي‌کند: ما در اين جا با مشکل کمبود آب شيرين مواجه بوديم به طوري که آب کتري را از آب شور پرکرديم، همچنين تعداد شيرهاي آب براي شست‌و‌شو بسيار کم است و بايد براي استفاده از آنها در صف بمانيم و سطل زباله هم در نزديکي جايي که ما چادر زده بوديم اصلا وجود نداشت، اما کارگران شهرداري مرتب براي جمع آوري زباله مي‌آمدند.
يکي ديگر از مسافران به نام غلامي از بابل که دل پري هم از مشکلات محل اسکان موقت زائران داشت، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما گفت: تنها در داخل حرم همه چيز عالي است و در بيرون از آن امکانات زير صفر است، نه فضاي سبزي وجود دارد و نه خبري از بهداشت محيط است، ديشب نيز در داخل رودخانه آب فاضلابي جاري شد که زير چادرها آب رفت و مجبور شديم جلوي آب را که باعث ايجاد بوي بدي هم شده بود با ريختن خاک بگيريم، قسمت‌هاي خاکي محل هم باعث شده که با کوچکترين رفت و آمد يا وزش باد غبار از زمين بلند شود و ايجاد مشکل کند.
برخي مغازه داران اجناس خود را با قيمت بالا به مسافران عرضه مي‌کنند
اين مسافر شهر قم از گراني کالا در برخي از مغازه‌ها هم شاکي است و در اين باره مي‌گويد: براي خريد اقلام صبحانه به مغازه رفتم ولي با قيمت‌هاي بسيار بالاتري از شهر خودمان روبه‌رو شدم. در مورد آب معدني هم وضع همين طور بود و در حالي كه ما آب معدني را در شهر خودمان بسته‌اي هزار تومان مي‌خريم اينجا آب تصفيه شده به قيمت هزار و 500 تومان عرضه مي‌شود.

 

 

 

 

دلالان نان را با قيمت بالا به صورت دستي توزيع مي‌کنند
وي ادامه مي‌دهد: مغازه هم از اين جا دور است و بايد مسافتي را طي کرد تا به يک سوپرمارکت رسيد، کمبود و گراني نان هم بيداد مي‌کند، صف‌هاي نانوايي بسيار شلوغ است و هر نان بربري کنجدي را 500 تومان و نان سنگک سايز کوچک را 300 تومان مي‌فروشند تازه پديده‌اي هم در اين جا وجود دارد که نان را دلالان با قيمت پايين در تعداد بالاي 30 تا 40 عدد از نانوايي‌ها خريداري مي‌کنند و به صورت دستي با قيمت بالا به مردم مي‌فروشند و مردم هم که با صف‌هاي شلوغ نانوايي مواجه مي‌شوند مجبور هستند از آنها خريداري کنند.
عبور و مرور خودروهاي سنگين حادثه آفرين است
صالحي، اهل همدان نيز در خصوص مشکلات اسکان در رودخانه قمرود به خبرنگار ما مي‌گويد: محيط اينجا بسيار ناامن است و به دليل کمبود جا بسياري از چادرها در حاشيه راه مستقر شده‌اند و هر لحظه ممکن است فرمان ماشيني منحرف شود يا‌ترمز نگيرد و آن وقت معلوم نيست چه اتفاقي مي‌افتد.
مرادي از اصفهان در خصوص مشکلاتش مي‌گويد: مسير عبور و مرور براي کساني که در محل سيماني داخل رودخانه چادر مي‌زنند بسيار مشکل است و بايد پله‌هايي براي بالا و پايين آمدن مسافران تعبيه شود، خود من چندين بار شاهد سر خوردن زنان و کودکان از اين جا بودم، مشکل نبود سايبان هم در اين جا ديده مي‌شود و مسافران مجبور هستند در زير نور شديد آفتاب استراحت کنند يا غذايي بخورند، به علاوه اگر محلي براي پر کردن گاز پيک‌نيک مسافران هم وجود داشته باشد بسيار خوب خواهد بود.
در ادامه عبدا... زاده از ديگر زائران حرم حضرت معصومه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما مي‌گويد: بالا آمدن از بستر رودخانه جهت عزيمت به حرم مطهر براي افراد مسن مشکل است و بايد پله‌هاي برقي براي اين منظور وجود داشته باشد، همچنين بر وضع حجاب برخي از مسافران نظارت شود.
صدور قبض جريمه 13 هزار توماني مسافران را شگفت زده کرد
مشکلات بسياري از سوي مسافران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما مطرح شد اما چيزي که همه مسافران را در ساعات اوليه صبح با شگفتي همراه با عصبانيت روبه‌رو کرده بود، قبض‌هاي جريمه 13 هزار توماني مأموران راهنمايي و رانندگي بود که در پشت برف پاکن تقريبا تمامي خودروها گذاشته شده بود.
علت جريمه توقف در منطقه پارک ممنوع بود و افسر جريمه کننده در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما گفت: مشکل اصلي مسافران در اين جا مشکل پارکينگ است و ما مسافران را به رغم اين كه مي‌دانيم در ساعات شب و اوايل صبح عملا جايي براي پارک خودرو آنها در پارکينگ‌هاي مجاز نيست ولي آنها را به سمت پارک سوار جنوبي و پارکينگ شرقي حرم مطهر راهنمايي مي‌کنيم، همچنين در برخي از ساعات در اين محل آنچنان گره‌هاي‌ترافيکي براي بيرون آمدن از داخل پارک براي خودروها به وجود مي‌آيد که حتي با تلاش زياد ما هم، مدت زمان زيادي طول مي‌کشد تا گره‌ترافيکي باز شود.
اين موارد تنها بخشي از مشکلات مسافران در محل اسکان موقت زائران در بستر رودخانه قمرود است، اما آنچه علاوه بر اين مشکلات که چند سالي مي‌شود که همچنان به قوت خود باقي هستند، قابل تأمل و درنگ است اين موضوع است که در محلي که در جوار حرم حضرت معصومه(س) قرار دارد و تعداد زيادي مسافر از شهرهاي مختلف مستقر هستند خبري از فعاليت‌هاي فرهنگي و توزيع بسته‌هاي فرهنگي نيست، بسته‌هايي که مي‌تواند هم جايگاه علمي و مذهبي قم را تببين کند و هم راهي براي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري شهر قم و جذب توريست باشد، در حالي كه تعداد زيادي از مسافران در پاسخ به سؤالاتي كه خبرنگار ما مبني بر بازديد آنها از موزه آستانه مقدسه يا جاذبه‌هاي تاريخي و گردشگري شهر قم پرسيد، به جز تعداد معدودي از مسافران بقيه حتي اطلاعي در خصوص اين مکان‌ها نداشتند.
ازسوي ديگربه گزارش ايرنا، گردشگران مي‌گويند: گرچه قم علاوه براماكن مذهبي و زيارتگاه‌هاي مختلف داراي مراكز تاريخي و جذاب نيز مي‌باشد، اما كمتر نشاني از اين مراكز و تابلويي براي راهنمايي مسافران به اين مراكز ديده مي‌شود.
اين در حالي است كه برخي كارشناسان نيز معتقدند كه روي آوردن مردم به ويژه زائران و مسافران، نيازمند فرهنگ‌سازي و توجه جدي به اين امر مهم است.
به گفته آنان، قم با داشتن فضاي طبيعي و تاريخي گسترده ازجمله درياچه حوض سلطان ـ دشت مسيله ـ پارك ملي كويرـ درياچه نمك ـ مقابرگنبد سبزـ مدارس و مساجد تاريخي وديگر آثار باستاني ازارزش بالايي براي گردشگري برخوردار است .
آنان افزودند: بي اطلاعي مردم از وجود چنين اماكن تفريحي و چشم‌اندازهاي دلپذير موجب شده است تا اين مكان‌ها اغلب خالي از بازديدكننده باشد.
به گفته آنان، قم با وجود اماكن مذهبي زمينه جذب زائران زيادي را از نقاط مختلف كشور و جهان فراهم كرده است لذا با وجود چنين توانمندي بايد هدايت اين افراد به فضاهاي گردشي را فراهم كرد.
يكي از زائران دراين زمينه گفت: نبود تبليغات مناسب وگسترده باعث شده است تا حتي زائران و مسافران از وجود اماكن تاريخي داخل شهر قم نيز بي‌خبر مانده و ازآن استفاده لازم را نبرند.
رضا نظري افزود: حتي مراكزي كه به عنوان راهنماي زائران و مسافران نيز مي‌باشند، بروشوري درخصوص اماكن تاريخي و گردشگري در اختيار ندارند و راهنمايان نيز تنها از تعداد اين مراكز مطلع بوده و اطلاعات كامل‌تري ندارند.
وي يادآور شد: اين مسأله باعث شده است كه زائران كمتر رغبت داشته باشند به جست‌وجو براي پيدا كردن اطلاعات مراكز تاريخي و گردشگري بپردازند.
وي ادامه داد: در شهرهاي مختلف مذهبي و گردشگري، متوليان از همان ابتداي ورود مسافر به شهر، اطلاعات لازم را از طرق مختلف از جمله تابلوهاي راهنما دراختيار مسافران قرار مي‌دهند تا زمينه جذب آنان را فراهم كنند.
يكي ديگر از زائران نيز دراين زمينه گفت: درقم بيشترين تابلو مربوط به مسير حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد جمكران است كه البته نسبت به استا‌ن‌هاي ديگر، اين گونه تابلوها نيز به‌اندازه وجود ندارد.
رضا رستمي افزود: مسافران و زائران علاقه مندند از مراكز ديدني و تاريخي قم بازديد كنند، اما به نظر مي‌رسد مسئولان قم هنوز مقدمات لازم براي اجراي اين امر را فراهم نكرده و يا كمتر به آن توجه كرده‌اند.
---------------------------

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠١-١٣٩٠, ١۴:٢١

   

پر مبحث ترین ها