سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تناقض گویی مسؤولان در قيمت گذاري نرخ ارز

بروز شده : ٣-٠٩-١٣٨٩, ١۴:٣٠    نسخه چاپی    

رئیس جمهوری اخیرا در حالی خواستار تداوم کاهش نرخ ارز شده است که رئیس کل بانک مرکزی گفت: قیمت واقعی ارز را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند.
بهمنی با تاکید بر اینکه عرضه ارز در بازار قیمت آن را تعیین می کند، تصریح کرد: اگر ارز زیادی که ناشی از فروش نفت است، وارد بازار شود، قیمت ارز به شدت کاهش می یابد اما اگر ارز کمی وارد بازار شود، قیمت آن افزایش می یابد.

وی با تاکید بر اینکه قیمت واقعی ارز را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند، افزود: اگر ارز را با قیمت پائین تر وارد بازار کنیم ذخایر کشور را با قیمت بسیار ارزان از دست داده ایم، در عین حال کسی نیز ارز زیاد را خریداری نمی کند.

به گزارش جهان به نقل از مهر، رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: مدیریت شناور یعنی تعیین قیمت ارز در بازار و آنچه که بازار تعیین می کند، قیمت واقعی ارز است، وقتی نرخ ارز تک نرخی است باید اجازه دهیم که نرخ آن براساس شرایط تعیین شود.

بهمنی با اشاره به حجم صادرات 23 میلیارد دلاری و واردات 60 میلیارد دلاری کشور، گفت: میزان واردات کشور تقریبا 3 برابر صادرات است، وی با بیان این که مواد اولیه برخی از محصولات صادراتی از خارج از کشور تامین می شود تاکید کرد: اگر نرخ ارز افزایش یابد، نرخ تورم افزایش می یابد.

این اظهارات بهمنی در حالی است که رئیس جمهوری چندی پیش در یک برنامه زنده تلویزیونی از رئیس کل بانک مرکزی درخواست کرد که نرخ ارز را واقعی کند؛ واقعی نه از آن جهت که نرخ دلار به بیش از 1600 تومان افزایش یابد بلکه کاهش قیمت آن فعلا تداوم یابد.

دکتر محمود احمدی نژاد در این برنامه گفته بود: " از دکتر بهمنی (رئیس کل بانک مرکزی) خواسته ایم که قیمت ارز (دلار) را واقعی کند، زیرا وقتی ذخایر عظیم ارزی در اختیارداریم باید پول ملی را تقویت کنیم؛ لذا روند کاهشی نرخ ارز باید ادامه یابد. زمانی موفق خواهیم بود که پول ملی‌مان، پول قدرتمندی باشد."

از طرفی سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز با حمایت از خواست احمدی نژاد عنوان کرد که با توجه به افزایش قیمت نفت، افزایش درآمدهای ارزی کشور و افزایش عرضه ارز انتظار است که نرخ دلار باز هم کاهش یابد.

البته به نظر می رسد گرچه رئیس کل بانک مرکزی موضوع دیگری را مطرح و عنوان می کند که قیمت واقعی ارز را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند، اما سیاست گذاریها موضوع دیگری را نشان می دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٩-١٣٨٩, ١۴:٣٠

   

پر مبحث ترین ها