سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ریزگردهای عربی مهمان ناخوانده ریه قمی‌ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در گفتگو با خبرنگار مهر در قم، با بیان اینکه گردوغبار قم تا اندازه ای منشا خارجی دارد، اظهار داشت: وزش باد شدید باعث شده که میزان گردوغبار در قم گسترش یابد.

: ورود ریزگردهای عربی به استان قم برای مردم این استان دردسر ساز شده، به گونه ای که زندگی آنها را غبارآلود کرده است.

 ریزگردهای عربی که از کرمانشاه و لرستان و ایلام هم گذشته و تا قلب جغرافیایی وطن پیشتازی کرده، از صبح چهارشنبه بر سر قمی‌ها تخلیه می شود و مهمان ناخوانده ریه آنها شده است.

شدت ذرات ریز و خاک معلق در هوا به گونه ای است که به داخل منازل نیز نفوذ کرده و در داخل خانه ها بوی خاک به مشام می رسد و این امر موجب نگرانی مردم قم شده است.

نگرانی مردم قم در مورد گسترش ریزگردهای عربی در حالی است که محیط زیست این استان وضعیت هوای قم را طبیعی اعلام کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در گفتگو با خبرنگار مهر در قم، با بیان اینکه گردوغبار قم تا اندازه ای منشا خارجی دارد، اظهار داشت: وزش باد شدید باعث شده که میزان گردوغبار در قم گسترش یابد.

علیرضا نجیمی در عین حال هوای قم را نرمال ارزیابی کرد و یادآور شد: چنانچه میزان آلودگی هوا از حد مجاز فراتر رود، سریعاً این موضوع را برای مردم اطلاع رسانی می کنیم.

در همین حال میزان عبور و مرور شهروندان قمی در این شهر کاهش چشمگیری داشته و حتی برخی از متصدیان واحدهای صنفی اقدام به تعطیلی کسب و کار خود کرده اند.

محورهای مواصلاتی استان قم هم شاهد پدیده ریزگردهای عربی است که این مسئله باید مورد توجه رانندگانی که قصد تردد در این محورها را دارند، قرار گیرد.

پیش بینی هواشناسی؛ وزش باد شدید و گردوغبار

این در حالی است که اداره کل هواشناسی استان قم پیش بینی هوای این استان در 24 ساعت آینده را نیمه ابری همراه با وزش باد شدید و گردوغبار، در پاره ای از نقاط رگبار و رعد و برق اعلام کرده است.

بیشینه هوای قم نیز 29 درجه سلسیوس و کمینه هوا 13 درجه سلسیوس و سرعت وزش باد 15 تا 20 متر بر ثانیه است.

اداره کل هواشناسی استان قم، هوای این استان در روز پنجشنبه را قسمتی تا نیمه ابری و وزش باد به تدریج کاهش ابر و سرعت وزش باد را 10 الی 15 متر بر ثانیه اعلام کرده است.

100 هزار نفر در قم در معرض ابتلا به بیماری‌های ریوی

چندی پیش دکتر ابوالفضل مظفری فوق تخصص ریه در گفتگو با خبرنگار مهر در قم، آمار جهانی مبتلایان به برونشیت را حدود 5 درصد اعلام کرد و افزود: بر اساس آخرین محاسبات انجام شده، تعداد مبتلایان آسم در کشور ما حدود 6 درصد است و اگر این آمار و ارقام را به صورت تخمینی برآورد کنیم حدود 100 هزار نفر در استان قم در معرض ابتلا به بیماری‌های ریوی هستند.

وی گفت: آلاینده‌ها و گرد و غبار بعد از عفونت‌ها، شایع‌ترین علتی است که منجر به عود بیماری‌های ریوی می‌شود؛ البته افرادی به بیماری ریوی مبتلا می‌شوند که سابقه آسم و آلرژی و برونشیت دارند و این افراد باید بیش از پیش به فکر سلامتی خودشان باشند و در هوای آلوده از ماسک استفاده کنند.

به گفته دکتر مظفری بحث آلاینده‌های زیست محیطی مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه از زمانی که زندگی شهرنشینی گسترش یافت هر روز بر میزان آلاینده‌ها اضافه شده و حتی بیماری‌های آسم و آلرژی و برونشیت به میزان قابل توجهی شیوع پیدا کرد و در چند سال اخیر با افزایش گرد و غبار، خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی، ساکنان شهرها را تهدید می‌کند.

ورود ریزگردهای عربی به داخل کشور علاوه بر آلودگی هوا باعث بروز اختلال در شبکه های مخابراتی، رفت و آمد، کاهش دید رانندگان، تعطیلی مکرر مدارس و ادارات، تحمیل هزینه های سنگین به سازمانها و... در برخی استانهای کشور شده و مسئولان بارها قول رسیدگی و حل ریشه ای این مشکل را دادند اما از آنجا که تنها بخش کمی از این مشکل را می توان در داخل کشور رفع کرد و برای چاره اندیشی اساسی در خصوص این مسئله نیاز به همکاری و اقدامات عملی از سوی مسئولان کشورهای همسایه است، هنوز کار اجرایی در این مدت انجام نشده و هر روز بر شدت ورود گرد و غبار به داخل کشور افزوده می شود.

توصیه‌های پزشکی

در چنین شرایطی کارشناسان به افرادی که بیماری‌های انسداد دستگاه تنفسی، آسم، بیماری‌های قلبی ‌-عروقی دارند توصیه می کنند که بیشتر از دیگران باید نکات ایمنی را رعایت و به اندازه کافی از مایعات استفاده کنید و از خوردن غذاهای آماده بیرون از منزل خودداری کنند.

استفاده از ماسک یکی دیگر از توصیه های کارشناسان به افرادی است که در بیرون از منزل هستند. از آنجایی که بیشترین تاثیر هوای آلوده و گرد و غبار روی سیستم تنفسی مخاط بینی و چشم است، شهروندان در چنین شرایطی از مصرف سیگار و قلیان پرهیز کنند.

همچنین افراد سعی کنند در هوای آزاد ورزش نکنند و در و پنجره‌ها را در منزل ببندند. سالمندان همیشه یکی از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها در برابر آلاینده‌های محیطی هستند که در زمان آلودگی هوا، سرفه، احساس سنگینی در سینه، سوزش چشم در سالمندان بسیار شایع است، بنابراین حتی‌المقدور از منزل خارج نشوند.

یکی دیگر از توصیه های پزشکان در زمان آلودگی هوا، محافظت از کودکان است. کودکان به علت آنکه دستگاه تنفسی‌شان در حال رشد است، بدنشان بیشتر از سایرین در برابر آلودگی هوا آسیب‌پذیر است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠١-١٣٩٠, ٢١:۴٢

   

پر مبحث ترین ها