سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چک های بی محل میلیاردر معرف؛

تکلیف بدهی میلیاردی بایک زنجانی چه می شود؟

بروز شده : ٨-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:۵۶    نسخه چاپی    
اما در هر حال از این جهت می‌توان نتیجه گرفت که سخنان اخیر جهانگیری درباره چک 17‌هزار‌میلیاردتومانی صحت دارد که دی سال 92 یکی از اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس نیز به همین چک اشاره کرده بود و اینکه چک در اختیار زنجانی بوده و هنوز به تامین اجتماعی بازنگشته است.
هنوز از یادها نرفته است که اوایل دی ماه سال 92 بابک زنجانی دستگیر و به زندان اوین انتقال داده شد.

ماجرا هم از این قرار بود که بعد از اعمال تحریم ها علیه ایران، شرکت ملی نفت ایران بخشی از صادرات نفت را به بابک زنجانی واگذار کرد اما تضمین‌های لازم از او گرفته نشده بود و به همین دلیل او نیز پول حاصل از فروش نفت را به این وزارتخانه بازنگرداند. رقم بدهی وی به وزارت نفت 2 میلیارد و 400 هزار یورو بر آورد شده است.

پرونده بدهی وی به وزارت نفت مدت ها در کمیسیون انرژی و اصل نود بررسی شده بود ،وی علی رغم وعده‌ای که به دیوان محاسبات داده بود بدهی خود به وزارت نفت را پرداخت نکرد. بنابر این دیوان محاسبات پرونده وی را به قوه قضائیه فرستاد.

این بازداشت در حالی رقم خورد که یک هفته قبل از آن ، دوازده تن از نمایندگان مجلس از جمله احمد توکلی و الیاس نادران نمایندگان تهران در نامه سرگشاده‌ای به سران قوا، نسبت به اهمال در برابر پرونده‌های فساد انتقاد کرده و مصداق این روزهای سخنان خود را بابک زنجانی دانسته بودند و به این ترتیب بود که میلیاردر معروف ایرانی در نهایت بازداشت شد تا تکلیف بدهی های خود را به وزارت نفت مشخص کند.

اما اوایل فروردین ماه امسال بود که نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از ارزشیابی اموال بابک زنجانی توسط قوه قضائیه خبر داد و گفت: زنجانی به قوه قضائیه ضمانت داده که تا اوایل سال 93 بدهی خود به وزارت نفت را خواهد پرداخت کند و در غیر این صورت امول وی مصادره می شود.
حالا اما موعد چک بابک زنجانی به وزارت نفت سر امده و حساب وی هنوز خالی است!این یعنی بابک زنجانی نمی تواند چک های خود را پاس کند و در واقع به معنای این است که طلب وطارت نفت از این میلیاردر معروف وصول نخواهد شد.

کار حتی به ایی رسیده است که عضو کمیته پیگیری پرونده زنجانی در مجلس، چک‌های زنجانی را «کاغذپاره» خوانده و گفته: چک ششم اردیبهشت او وصول نشده. زنجانی برای همین سال‌جاری پنج چک در دست نهادهای دولتی دارد اما هیچ‌کدام از این چک‌ها وصول نخواهد شد. تا دیر نشده باید سراغ گردانندگان اصلی زنجانی رفت. زیرا انتظار برای وصول این چک‌ها سرابی بیش نیست.

به گزارش شفاف، البته پیش‌تر نیز سندی که زنجانی برای پرداخت بدهی خود به وزارت نفت در اختیار کمیسیون اصل 90 قرار داده بود، در نهایت جعلی از کار درآمد ه بود و بنابراین بی محل بودن چک هایش هم قابل پیشبینی بود.

حالا اما وکلای ملت می گویند باید هر چه سریعتر شبکه های حمایتی بابک زنجانی شناسایی شوند تا شاید بتوان از طریق آنها به نتیجه رسید.
از سوی دیگر، خبری از معاون اول رییس‌جمهوری نقل شده که نشان می‌دهد ارقام تخلف مالی زنجانی بیش از آن چیزی است که حتی بشود فکرش را کرد.
اسحاق جهانگیری با شاره به بابک زنجانی گفته: فردی که معرف حضور همه هست از همین تامین اجتماعی 17‌هزار‌میلیاردتومان چک گرفته و هنوز پس نداده است!

علیرضا محجوب نماینده مارگران در مجلس نیز از این موضوع نگران است و گفته: نگرانی اصلی من این است که زنجانی این چک‌ها را بیمه کرده باشد یا اینکه چک‌ها از کشور خارج شده و در اختیار برخی سازمان‌ها قرار گرفته باشد.

اما در هر حال از این جهت می‌توان نتیجه گرفت که سخنان اخیر جهانگیری درباره چک 17‌هزار‌میلیاردتومانی صحت دارد که دی سال 92 یکی از اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس نیز به همین چک اشاره کرده بود و اینکه چک در اختیار زنجانی بوده و هنوز به تامین اجتماعی بازنگشته است.

حالا ماجرای چک‏های در اختیار زنجانی به سریال ادامه‌داری تبدیل شده که پایان ندارد. زنجانی تا پایان 93 قرار است پنج چک دیگر را پاس کند؛ چک‌هایی که کمتر‌کسی به نقدشدن آنها امید بسته است و باید منتظر ماند و دید بالاخره این میلیاردر پر آوازه می تواند بدهی های خود را پرداخت کند یا کار به توقیف اموال و شبکه ای که با او در ارتباط بوده می رسد؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٢-١٣٩٣, ٢٣:۵۶

   

پر مبحث ترین ها