سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پشت‌پرده تجمع امروز ميدان فاطمي چيست؟

حالا مشخص است كه برنامه اين هفته جبهه پايداري فرهنگي است. شروع هفته با همايش دلواپسيم در حوزه سياست خارجي بود و پايان هفته با تجمع عليه بدحجابي. همه اين موارد نشان از برنامه‌ريزي‌هاي گسترده مخالفان دولت و تقسيم كار آنها در همه حوزه‌ها دارد.
اين هفته، هفته «جبهه پايداري» بود. براي دولت ويژه‌برنامه دارند. هفته را با تجمع دلواپسي شروع كردند و با تجمع اعتراضي به پايان مي‌برند. وعده‌شان امروز ساعت 16 ميدان فاطمي است. مي‌خواهند در اعتراض به بدحجابي تجمع كنند؛ تجمعاتي كه هشت سال به فكرشان خطور نكرده بود.

رييس دولت قبل مقابل 290 نماينده مجلس ايستاد و مبارزه با بدحجابي را به سخره گرفت اما آن روزها اصلا به فكرشان هم نرسيد كه بروند مقابل وزارت كشور تجمع كنند. جلوي سوال‌كنندگان از رييس دولت قبل را هم كه به دنبال علت تعلل دولت در مبارزه با بدحجابي بودند مي‌گرفتند و طرح اين‌گونه سوالات را به مصلحت نمي‌دانستند.

خودشان در گوشه و كنار مي‌گفتند كه دولت احمدي‌نژاد اعتقادي به مبارزه با بدحجابي ندارد اما حالا سكوت را شكسته‌اند. مي‌خواهند تجمع كنند و دغدغه و دلواپسي‌شان شده است «بدحجابي». تجمع به همت «حوزه علميه آيت‌الله ايرواني» قرار است برگزار شود. مدرسه علميه‌يي كه ارادت خاصي به جبهه پايداري دارد. حالا برنامه اين هفته مخالفان دولت، تجمع عليه بدحجابي است.

مي‌خواهند جمع شوند، شعار دهند و انتقاد كنند از دولت هشت ماهه‌يي كه به اندازه هشت سال احمدي‌نژاد و حتي بيشتر انتقاد شده است. حالا ديگر از جناح موافق دولت به جناح مخالف دولت تبديل شده‌اند و انتقاد جايز است. برنامه‌ريزي گسترده دارند. تا حالا هر هفت روز دولت روحاني بحران داشته باشد و دريغ از بخشيدن يك حواس جمع به دولتمردان براي حل مشكلاتي كه سكوت همين دل نگرانان به ارمغان آورده است.

درست در روزهايي كه اصلاح‌طلبان براي گرفتن مجوز يك همايش با سختي‌هاي متعددي روبه‌رو هستند، پايداري‌ها به راحتي آب خوردن همايش، تجمع، سخنراني و ميزگرد برگزار مي‌كنند.

تجمعي در اعتراض به هشت سال سكوت
خبر تجمع را اما خبرگزاري فارس منتشر كرده و بنرهاي آن نيز در سطح شهر توزيع شده است. بنا به اين خبر قرار است تجمع عظيمي در ميدان فاطمي تهران عليه بدحجابي برگزار شود؛ تجمعي كه مي‌گويند يك‌باره به فكرش نيفتاده‌اند و يك سال براي گرفتن مجوز آن دوندگي كرده‌اند، نكته‌يي كه نشان مي‌دهد دولت سابق حتي اجازه تجمع به حاميانش را هم نداده است. تجمع اما مبهم است. يك‌بار خبر از لغوش مي‌آيد و كمي بعد خبر از برگزاري‌اش. برايش اما تبليغات گسترده‌يي شده است تا اين همايش پرشور باشد.

در كامنت‌هاي اين خبر برخي اعلام كرده‌اند كه مسوولان بسيج تهران اين اجتماع را تاييد نكرده‌اند. آخرين بار چنين تجمعي در سال 85 و مقابل مجلس شوراي اسلامي صورت گرفته بود اما اين‌بار نوع تبليغات نشان مي‌دهد كه اين تجمع متفاوت از تجمع‌هاي ديگر است. برايش مجوز گرفته‌اند، تبليغات كرده‌اند و برنامه‌ريزي. نكته اينجاست كه چرا چنين تجمعاتي در دولتي كه به هر شكل مبارزه با بدحجابي را به سخره مي‌گرفت صورت نگرفت؟ آيا حسن روحاني كه اين روزها با حجم انبوهي از مشكلات روبه‌رو است بايد پاسخگوي اين مساله نيز باشد؟

تجمع شاكياني كه تا ديروز حامي بودند
24 اسفند سال 90 اما روز به ياد ماندني‌اي براي اصولگرايان حامي احمدي‌نژاد بود كه ظاهرا آن روز را تا اندازه‌يي از ياد برده‌اند. جلسه سوال نمايندگان از محمود احمدي‌نژاد كه پس از سال‌ها بي‌اعتنايي به صحن علني مجلس آمده بود آنقدر پاسخ‌هاي عجيبي داشت كه ظاهرا منتقدان امروز كه تا ديروز حامي همان فرد بودند آن اظهارات را از ياد بردند. يكي از محورهاي سوال از رييس‌جمهور موضوع بي‌توجهي دولت‌هاي نهم و دهم به بدحجابي بود. احمدي‌نژاد در اين جلسه گفت: كار فرهنگي با بگير و ببند نمي‌شود، آيا اين سخن بد است، اينقدر به دخترها و پسرها گير سه‌پيچ ندهيم. اينها فرزندان خودمان هستند، ‌بايد به اين جوان‌ها احترام گذاشت. همين‌ها بودند كه در دوران دفاع مقدس جنگ را اداره كردند.

وي در ادامه خطاب به نمايندگان مجلس گفت: حالا اينجا يك شوخي هم با هم بكنيم. اينكه در مناسبت‌هايي مانند 22 بهمن از همه تيپ آدم‌ها جلوي دوربين نمايش دهيم، اما وقتي اين مناسبت‌ها گذشت با همين افراد برخورد مي‌كنيم، تناقض است.

احمدي‌نژاد افزود: «كدام يك از ما گناه نكرده‌ايم، گناه بد است، اما چه كسي با من و شما برخورد كرده است؟ اين درست نيست، چراكه اگر با من و شما برخورد نشود، اين به ذهن متبادر مي‌شود كه «واعظان كاين جلوه در محراب و منبر مي‌كنند چون به خلوت مي‌روند آن كار ديگر مي‌كنند». آيا رييس‌جمهور حق اظهارنظر ندارد؟ نمي‌شود با يك اظهارنظر همه‌چيز يك مملكت زير و رو شود.»

اما جداي از اين بحث، اطرافيان محمود احمدي‌نژاد بارها در گوشه و كنار اعلام كردند كه او اعتقادي به مبارزه با بدحجابي و گشت ارشاد نداشته و بارها براي جلوگيري از آن تلاش كرده بود؛ نكته‌يي كه شاكيان امروز نه تنها به آن اعتراضي نكردند بلكه هر روز حمايت‌شان از احمدي‌نژاد را گسترده‌تر كردند.

مسووليت تجمع با كيست؟
براي اين تجمع ظاهرا حوزه علميه آيت‌الله ايرواني درخواست مجوز كرده است. وب سايت اين حوزه علميه اما نكات جالب توجهي دارد. چندي پيش و در 31 فروردين ماه 93 حوزه علميه مروي (شماره 2) طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه سراسر تهران را به تجمع عليه بي‌حجابي و بدپوششي فراخوانده بود. پوشش گسترده اظهارات و سخنراني‌هاي حجت‌الاسلام پناهيان از روحانيون نزديك به جبهه پايداري، سخنراني‌هاي آيت‌الله مصباح‌يزدي پدر معنوي جبهه پايداري، سخنراني‌هاي انتخاباتي كامران باقري‌لنكراني كانديداي ابتدايي جبهه پايداري در انتخابات 92 و در نهايت حمايت‌هاي گسترده اين حوزه از سعيد جليلي كانديداي نهايي جبهه پايداري خط و ربط اين حوزه را به خوبي نمايان مي‌كند.

حالا مشخص است كه برنامه اين هفته جبهه پايداري فرهنگي است. شروع هفته با همايش دلواپسيم در حوزه سياست خارجي بود و پايان هفته با تجمع عليه بدحجابي. همه اين موارد نشان از برنامه‌ريزي‌هاي گسترده مخالفان دولت و تقسيم كار آنها در همه حوزه‌ها دارد.

منبع: روزنامه اعتماد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٢-١٣٩٣, ٢١:۴۴

   

پر مبحث ترین ها