سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارش واشنگتن پست از مرکز بازپروری معتادان زن در تهران/تصویر

بسیاری از زنان معتاد در مرکز بازپروری می گویند در این سالن ها با مواد مخدر و شیشه آشنا شده اند و برخی فروشندگان این مواد به آنها گفته اند اگر می خواهند کاهش فوری وزن داشته باشند شیشه بکشند.
روزنامه واشنگتن پست آمریکا با انتشار گزارشی وضعیت یک مرکز بازپروری زنان معتاد در حومه غربی شهر تهران را بررسی کرده است.

به گزارش عصر ایران در این گزارش با اشاره به اینکه ایجاد مراکز بازپروری معتادان زن در ایران به عنوان یکی از نخستین نشانه های قبول کردن رسمی مساله اعتیاد زنان و بیماری بودن این قضیه از سوی مقامات حکومت اسلامی ایران است، از قول معصومه مدیر این مرکز بازپروری می نویسد:" ایجاد چنین مراکزی نخستین نشانه های این مساله است که مقامات تصمیم گیر در ایران به این نتیجه رسیده اند که اعتیاد یک بیماری است و نه یک جنایت، اما تغییر ذهنیت ها زمان می برد."

واشنگتن پست می نویسد : بخش عمده ای از مواد مخدر تولیدی در افغانستان برای رسیدن به بازار جهانی از مسیر ترانزیتی ایران می گذرد و این مساله سبب شده آمار معتادان در ایران یکی از بالاترین آمارها در جهان باشد و اخیرا آمار زنان معتاد نیز فزونی گرفته است.
آمارهای مختلفی درباره جمعیت معتاد در ایران وجود دارد اما آمارهای رسمی دولتی جمعیت معتادان این کشور را 3 میلیون نفر از 76 میلیون نفر جمعیت کل کشور برآورد کرده است که از این تعداد 700 هزار نفر زن هستند.

واشنگتن پست می نویسد : تاسیس مراکز بازپروری معتادان زن قدمی بزرگ در اصلاح نگرش رسمی در ایران درباره مقوله اعتیاد زنان است . این مساله پیشتر یک تابو محسوب می شد اما اکنون با تاسیس چنین مراکزی، این معضل به رسمیت شناخته شده است.
گزارش واشنگتن پست از مرکز بازپروری معتادان زن در تهران/تصویر


راضیه خدادوست مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان غربی ماه گذشته در جریان کنفرانسی درباره اعتیاد در شهر ارومیه ترویج اعتیاد در بین زنان ایرانی را توطئه و طرحی از جانب دشمنان دانست و گفت:" اعتیاد زنان به مواد مخدر ترفند دشمنان ما برای حمله به ارزش های اسلامی خانواده های ایرانی است. دشمنان جمهوری اسلامی سرمایه گذاری عظیمی روی این موضوع کرده اند."
واشنگتن پست می نویسد: پیدا کردن و تهیه مواد مخدر در ایران بسیار آسان است و بیشتر معتادان از شیشه و کراک تولید آزمایشگاه های زیر زمینی داخل ایران گرفته تا هرویین و سایر مشتقات گرفته شده از تریاک استفاده می کنند.

واشنگتن پست می نویسد : تا همین اواخر در ایران تابو بودن مساله اعتیاد زنان به مواد مخدر حتی بیان این مساله را از سوی معتادان زن و دختر مشکل می کرد چه برسد به ایجاد مراکزی برای بازپروری آنها.
گزارش واشنگتن پست از مرکز بازپروری معتادان زن در تهران/تصویر

ناهید 27 ساله معتاد به مصرف هرویین و شیشه که در مرکز بازپروری بستری است می گوید: دسترسی به مواد مخدر در ایران به آسانی آب خوردن است و شما می توانید هر جا و هر زمانی که اراده کنید در عرض چند دقیقه مواد مخدر تهیه کنید.

به دلیل محدودیت ها و فرهنگ مذهبی حاکم بر جامعه ایران و تابو بودن مساله اعتیاد زنان ، زنان معتاد این مواد را از مکان ها و محیط های کاملا زنانه تهیه می کنند و بسیاری از زنانی که در مرکز بازپروری بودند می گفتند برای نخستین بار با این مواد در سالن های زنانه و زیر زمینی زیبایی که بدون مجوز و در خانه ها تاسیس و دایر می شود، آشنا شده اند.
بسیاری از زنان معتاد در مرکز بازپروری می گویند در این سالن ها با مواد مخدر و شیشه آشنا شده اند و برخی فروشندگان این مواد به آنها گفته اند اگر می خواهند کاهش فوری وزن داشته باشند شیشه بکشند.

این روزنامه آمریکایی سپس به اظهارات رحمانی فضلی وزیر کشور ایران درباره مقوله اعتیاد زنان در ایران اشاره می کند و به نقل از او در کنفرانس خبری ابتدای سال جاری می گوید: مهم ترین مشکل ما در ایران این است که اعتیاد در میان زنان مساله ای پنهانی است.

واشنگتن پست می نویسد : علی رغم سیاست های مبارزه با مواد مخدر در ایران از مساله مقابله با توزیع و فروشندگان و قاچاق گرفته تا کمپین های تبلیغاتی مبارزه با مواد مخدر به عنوان یک کار فرهنگی، دولت ایران از سازمان های غیر دولتی نیز خواسته است برای یاری در این امر به کمک بیایند.

معصومه مدیر مرکز بازپروری که از 13 سال پیش مدیریت این مجموعه را بر عهده دارد نمی خواهد نام و فامیلش آشکار شود و می گوید:آنچه ما در طی این سال ها در اینجا انجام داده ایم به طور رسمی منتشر نمی شود و فقط دهان به دهان منتقل می شود.

او با اشاره به معضل ترویج اعتیاد در بین زنان می گوید: بدون کمک و همراهی اجتماعی ما نمی توانیم به طور موثر با این پدیده مبارزه کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٢-١٣٩٣, ١١:۵٢

   

پر مبحث ترین ها