سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وقتی بابک زنجانی قصد همکاری ندارد؛

بدهی های سر به فلک کشیده میلیاردر معروف چگونه پرداخت می شود؟

پیش از آن نیز وی مدعی شده بود که 13 هزار میلیارد تومانی که برای خرید سوخت از دولت گرفته را به دولت برگردانده و فیش های آن را نیز دارد.
بابک زنجانی در زندان است اما هنوز حاشیه های مربوط به او خبر آفرین می شود.

میلیاردر معروفی که مدتی پیش توسط قوه قضاییه به اتهام عدم پرداخت پول نفت کشور بازداشت شد، حالا در آستانه سال نو و از پشت میله های زندان هنوز خبر ساز است و این در حالی است که تکلیف پرونده وی و اتهاماتی که هر روز به جرم او اضافه می شود چیست؟

همین چند روز پیش بود که مسئولان کمیته پیگیری پرونده این میلیاردر متخلف خبر داده اندکه ادعای زنجانی مبنی بر بلوکه‌شدن دومیلیاردیورو از اموالش صحت نداشته است تا به این ترتیب دروغ دیگری از او رونمایی شود.

پیش از آن نیز وی مدعی شده بود که 13 هزار میلیارد تومانی که برای خرید سوخت از دولت گرفته را به دولت برگردانده و فیش های آن را نیز دارد.
در همین زمینه عزت‌الله یوسفیان‌ملا، عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، ارزش اموال داخلی زنجانی را هزارمیلیاردتومان برآورد کرده و می‌گوید: طلب نظام از زنجانی دومیلیاردو۳۵۰میلیون‌یورو است.

به این ترتیب به نظر می رسید، میان ارزش واقعی اموال به جای‌مانده از بابک زنجانی در ایران و بدهی میلیاردی او به بیت‌المال فاصله بسیاری است و حتی چک های زنجانی به وزارت نفت هم وصول نشدند تا وکلای ملت آنها را کاغذ پاره بنامند.

حالا اما به نظر می رسد، مجلس، قوه‌قضاییه و وزارت دادگستری رفته‌رفته در پرونده زنجانی به خطوط یکسانی نزدیک می شوند چرا که بابک زنجانی حرف تازه‌ای ندارد و آنها که پشت پرده ماجرا بوده‌اند هم حالا علاقه‌مند به حمایت از او نیستند.

در واقع می توان گفت بابک زنجانی حالا مهره سوخته گروهی شده که یک‌روز از او برای رسیدن به پول‌های کلان استفاده کرده‌اند.
به تازگی هم وزیر دادگستری به‌صراحت اعلام کرده که بابک زنجانی چندان مایل به همکاری نیست و دارایی‌های به‌جامانده از او هم کفاف بدهی‌هایش را نمی‌دهد.
مصطفی پورمحمدی در حاشیه جلسه هیات دولت گفته: در بازجویی‌ها، بابک زنجانی آنچنان همکاری خوبی نداشته است و اموال شناسایی‌شده از او در داخل کشور جوابگوی بدهی‌های او نیست.

این در حالی است که پورمختار، رییس کمیسیون اصل 90 هم چندی پیش از عدم همکاری زنجانی در بازجویی‌ها خبر داده بود و گفته بود: حالا در وضعیتی هستیم که بهتر است خانواده زنجانی با مسوولان همکاری لازم را داشته باشند. ردپای برخی از خانواده زنجانی بارها در ثبت شرکت‌ها و عقد قراردادها آمده اما گویا نه‌تنها زنجانی که خانواده او هم همکاری خاصی با مسوولان نداشته‌اند.

به این ترتیب است که از بابک زنجانی این روزها تنها اموالی به‌جا مانده که اغلب در گرو بانک‌هاست و به هیچ رو نمی‌شود به نقدشدن این اموال دلخوش بود.
به نظر می رسد او به‌جز همان دو قطعه زمینی که گویا تنها کفاف 15درصد از بدهی‌های او را خواهد داد، چیزی در بساط ندارد.

به گزارش شفاف:گفتنی است، بابک زنجانی ۹ دی ۱۳۹۲ توسط دادستانی کل کشور بازداشت شد. به‌گفته وزیر نفت او بیش از 5/2میلیاردیورو به وزارت نفت و بانک مرکزی بدهکار است. از دیگر اتهام‌های واردشده علیه زنجانی می‌توان به جعل اسناد بانکی با پرداخت رشوه به بانک ملی تاجیکستان اشاره کرد.

البته نام زنجانی همچنین در پرونده رضا ضراب، ایرانی دستگیرشده در ترکیه به اتهام قاچاق طلا هم مطرح شده و با تکذیب و تاییدهای مکرر مواجه شد. بر اساس حساب و کتاب وزیر نفت، زنجانی تا به اینجای کار به هر ایرانی 110هزارتومان بدهکار است.
باید منتظر ماند و دید بالاخره بدهی های بابک زنجانی به بیت المال چگونه پرداخت خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩٣, ٠٠:١٩

   

پر مبحث ترین ها