سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سهام عدالت بالاخره قابل خرید و فروش خواهد شد؟

اما موضوع خريد و فروش سهام عدالت توسط مشمولين از جمله گره هاي کوري است که بنظر مي رسد به آساني و در کمترين زمان ممکن باز نخواهد شد، چرا که هنوز تعداد قطعي مشمولين طرح مشخص نشده و اقساط سهام عدالت مشمولين هم تسويه نشده است و از همه مهمتر سازوکار خريد و فروش سهام عدالت از طريق بورس يا فرابورس معلوم نيست.
يكي از طرح‌هاي پرطمطراقي كه دولت نهم كليد زد و آن را به ‏عنوان نشانه‏ايي از اقدام دولت براي كمك به قشر پايين جامعه دانست، طرح توزيع سهام عدالت و پرداخت سود ساليانه به دارندگان چنين سهامي بود.

پرداخت سود سهام عدالت یکی ازشیوه‌های بود که دولت نهم آن را ابداع کرد تا از این طریق هم سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران را افزایش دهد و هم عدالت اجتماعی افزایش یابد.
به گفته مقامات مسئول تا پایان سال ۸۸، برای ۴۱ میلیون نفر دعوت‌نامه سهام عدالت ارسال شد که از این میان ۳۷ میلیون نفر برای دریافت سهام به شرکت‌های سرمایه‌گذاری مراجعه و ثبت‌نام کرده‌اند.

در‌‌ همان روز‌ها بود که مقداری سهام بین واجدین شرایط توزیع شد. بعد از آن اما در زمان انتخابات دهم ریاست جمهوری، حرف و حدیث‌های زیادی درباره توزیع انتخاباتی سهام عدالت رسانه‌ای شد. حرف و حدیث‌هایی که آن روز‌ها تکذیب می‌شد اما با گذشت نزدیک به 4 سال، سرانجام علی لاریجانی، رئیس مجلس هشتم هم به انتقاد از روند سهام عدالت پرداخت و بسیاری از نمایندگان مجلس نیز شایعات در مورد توزیع این سهام را تایید کرده اند.

به گزارش شفاف، شهریورماه سال 90 نیز رییس کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق تامین اجتماعی از سرنوشت نامعلوم سهام عدالت بازنشستگان خبر داد و در گفت‌و‌گویی، اعلام کرد : طی چهارسال گذشته فقط یک‌بار سود سهام عدالت به بازنشستگان پرداخت شده است. تا حرف و حدیث ها درباره تبلیغاتی بودن سهام عدالت رنگ و بوی جدی تری به خود بگیرد.

در هر حال با وجود خبرهای مدام سازمان خصوصی سازی از پرداخت سود سهام عدالت و در حالی که در اوایل سال 91معاون سازمان خصوصی سازی ضمن پاسخ به برخی انتقادات شرکت های سرمایه گذاری استانی از ارایه پیشنهاد واگذاری سهام عدالت به یک دهک دیگر، امکان معامله سهام تا 5 سال دیگر و دستور ویژه رئیس جمهور برای پرداخت بدهی شرکت ها خبر داده بود، بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه تاكنون تنها در يك مرحله و كمي قبل از انتخابات سال 1388 اولين مرحله سود سهام عدالت توزيع شده است و ديگر خبري از اين سود نیست.

بعد از آن هم در دولت دهم تکلیف سهام عدالت و سودش مشخص نشد تا همگان آن را حربه ای انتخاباتی بدانند که تنها کاربرد انتخاباتی داشت.
با روی کار آمدن دولت جدید، اواخر آبان ماه بود که خبر رسید با تصویب هیات وزیران ، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شد نسبت به طراحی امکان خرید و فروش سهام عدالت اقدام کند.

پس از اين که کميسيون ويژه توليد ملي و نظارت بر اجراي اصل 44 قانون اساسي با حضور نمايندگان مرکز پژوهش‌ها، ديوان محاسبات، رئيس سازمان خصوصي‌سازي در روز دوشنبه 15 ارديبهشت امسال جلسه اي را با محوريت موضوعات مربوط به معاملات سهام عدالت برگزار کردند و فولادگر، رئيس اين کميسيون گفت که براساس اصل 44 قانون اساسي خريد و فروش سهام عدالت بايد سال 96 انجام شود و اگر دولت قصد دارد اين کار در سال جاري انجام شود بايد به مجلس لايحه ارائه کند؛ نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس هم خواستار اين شد تا دولت تکليف منابع سهام عدالت را مشخص کند، چرا که به گفته پورابراهيمي وضعيت تاسف باري در سهام عدالت وجود دارد و اخيرا هم به او خبر داده اند که در يکي از شهرستانها 20 درصد از سهام عدالت به نام اشخاص زده شده است.

اما موضوع خريد و فروش سهام عدالت توسط مشمولين از جمله گره هاي کوري است که بنظر مي رسد به آساني و در کمترين زمان ممکن باز نخواهد شد، چرا که هنوز تعداد قطعي مشمولين طرح مشخص نشده و اقساط سهام عدالت مشمولين هم تسويه نشده است و از همه مهمتر سازوکار خريد و فروش سهام عدالت از طريق بورس يا فرابورس معلوم نيست.

بعلاوه اين که سهامداران عدالت در کشور حدود 50 ميليون مشمول هستند که اطلاعات کافي و مناسبي در خصوص سهام و معاملات بورسي ندارند که اين موضوع کار آزادسازي سهام عدالت را با مشکلات بيشتري مواجه مي کند.
با اين حال نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس به خانه ملت گفته است: موضوع آزاد سازي خريد و فروش سهام عدالت در حال پيگيري است و در اين زمينه تعاملاتي از سوي جمعي از نمايندگان مجلس با دولت انجام شده است.

نماينده کرمان و راور در مجلس افزوده: دولت در حال حاضر در حال تدوين پيش نويس طرح جامعي در زمينه آزادسازي معاملات سهام عدالت است و مقرر شده که اين طرح تا پايان خرداد به مجلس ارائه شود.
اين نماينده مردم در مجلس نهم تصريح کرده: اگر پيش نويس طرح جامع آزادسازي خريد و فروش سهام عدالت که با هماهنگي وزارت اقتصاد و سازمان خصوصي سازي در حال تدوين است تا پايان خرداد به مجلس ارائه شود، مجلس اين آمادگي را دارد که بررسي هاي تخصصي در اين زمينه را انجام دهد و به عبارتي تکليف اين موضوع را مشخص کند.

با این تفاسیر به نظر می رسد، موضوع آزادسازي سهام عدالت اتفاقي است که رفته رفته به وعده و وعيد منجر شده به زودی با همت دولت و مجلس حل خواهد شد.
هر چند باید بتوان مالکیت قانونی سهام عدالت را مشخص کرد تا معاملا این سهام به طور صحیح انجام شود و تا انجام این کار راه درازی باقی مانده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩٣, ١٧:١٠

   

پر مبحث ترین ها