سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مسکن زیر سایه تورم و گرانی؛

وام 45 میلیونی مسکن چقدر به بی خانه ها کمک کرد؟

بروز شده : ٣-٠٣-١٣٩٣, ٢١:١٢    نسخه چاپی    
همین مقایسه‌ها باعث شد که از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم بحث افزایش وام مسکن در دستور کار قرار گیرد ولی نگرانی از تبعات افزایش بی‌مطالعه و عجولانه این اقدام باعث شد تا دولت در این زمینه دست به عصا حرکت کند تا اینکه بالاخره افزایش وام مسکن تایید شد.
در حالیکه که امسال طبق گفته بنگاهداران املاک هنوز خبری از نوسان قیمت‌های فروش نیست اما اخبار ناخوشایندی از گرانی آهن و مصالح ساختمانی به گوش می رسد که متقاضیان خرید مسکن را نگران کرده است چرا که بی تردید در صورت گرانی 20 تا 25 درصدی آهن و فولاد و مصالح ساختمانی نرخ مسکن نیز بالا خواهد رفت.

البته عده‌ای از بنگاهداران املاک دلیل ثابت ماندن قیمت‌های پیشنهادی فروش را حاصل رکود طولانی‌مدت در بازار اعلام می‌کنند و از سوی دیگر برخی از فعالان بازار مسکن هم افزایش تعداد فروشنده‌های پول لازم را علت عدم نوسان قیمت‌های فروش عنوان می‌کنند.

با این حال به نظر می رسد بعد از رسمی شدن افزایش قیمت سوخت و آغاز رسمی اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها طوفانی در راه بازار مسکن است و این در حالی است که دیگر از مسکن مهر هم خبری نیست.
هنوز از یادها نرفته است بر اساس آخرین آمارهای مرکز آمار ایران از قیمت مسکن در پایتخت که مربوط به بهار سال گذشته بود ، توان خرید وام مسکن 20 میلیون تومانی در سال 92 به کمتر از 5 متر مربع رسیده بود.

به این ترتیب بود که با یک حساب سرانگشتی می شد فهمید، برای آنکه توان خرید این وام معادل سال 84 شود باید وام‌های مسکن تا 78 میلیون تومان افزایش پیدا کند.
به زبان ساده تر این یعنی با 20 میلیون تومانی زمان دولت احمدی نژاد در تهران در بهترین حالت می شد 5 متر خانه خرید!
بعد از آن حالا در دولت جدید نیز آخرین اطلاعاتی که از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها منتشر شده، نشان می‌دهد که مردم ایران پس از اجرای این طرح، فقیرتر شده‌اند.

ماجرا هم از این قرار است که بر طبق آمار، میزان قدرت خرید خانوارهای ایرانی طی دوره اجرای فاز اول طرح هدفمندی یارانه‌ها به میزان 1/5 درصد کاهش یافته است و این در حالی است که طی اجرای فاز اول طرح هدفمندی یارانه‌ها قیمت حامل‌های انرژی500 درصد افزایش داشته است.

بررسی‌هایی که وزارت مسکن و شهرسازی برای اجرای طرح‌های مسکن انجام داده، نشان می‌دهد قدرت اقتصادی خانواده‌ها طی دوره نخست اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها 25درصد کاهش داشته است.
حتی پیش از این از هر صدخانواده‌ای که وارد بازار مسکن می‌شدند، حداقل 60خانوار به سمت مسکن ملکی می‌رفتند ولی همین عدد در حال حاضر به 65 خانوار رسیده که به سمت مسکن اجاره‌ای می‌روند.

به گزارش شفاف، همین مقایسه‌ها باعث شد که از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم بحث افزایش وام مسکن در دستور کار قرار گیرد ولی نگرانی از تبعات افزایش بی‌مطالعه و عجولانه این اقدام باعث شد تا دولت در این زمینه دست به عصا حرکت کند تا اینکه بالاخره افزایش وام مسکن تایید شد.

اواخر سال گذشته، شورای پول و اعتبار در جلسه روز گذشته پس از بررسی نظرات کارشناسان مختلف سرانجام سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن را به مبلغ 35 میلیون تومان افزایش داد.
سال جدید نیز اعلام شدکه بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار میزان وام مسکن به عدد 45میلیون‌تومان (به‌همراه 10میلیون‌تومان وام جعاله) افزایش یافته است.

وامی که اگر از مصائب دریافت ان برای متقاضیان بگذریم که باید برای دریافت وام 45میلیون‌تومانی متقاضیان باید حداقل مبلغ سه‌میلیون‌تومان را به‌مدت یک‌سال در بانک مسکن بدون دریافت سود سپرده‌گذاری کنند و هیچ سودی هم در یافت نکنند و کلی هم مراحل اداری طی کنند تا هفت خوان رستم وام طی شود، قیمت‌های بازار مسکن و وام‌های ارائه شده بانکی طی مدت اخیر حاکی از این است که وام 45 میلیونی مسکن حتی تسهیل‌گر خرید یک واحد مسکونی کوچک هم نیست چراکه متقاضیان قادر به بازپرداخت این تسهیلات نیستند و با وجود این مبلغ، باید حداقل 100 میلیون آورده شخصی برای خرید کوچکترین آپارتمان در جنوب تهران داشته باشند که عملا چنین موجودی در خانوارهای فقیر و متوسط وجود ندارد.

به این ترتیب است که وامی که با تحمیل هزینه نزدیک به 4 میلیون، رقم واقعی آن 41 میلیون تومان می شود و عملا باید بیش از 2 برابر پس داده شود! هیچ دردی تا امروز از بی خانه ها دوا نکرده و معلوم نیست دولتی ها چگونه می خواهند زمینه را برای خانه دار شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه فراهم کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٣-١٣٩٣, ٢١:١٢

   

پر مبحث ترین ها