سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ماجراهای عباس آخوندی و مسکن اجتماعی؛

مسکن اجتماعی آری یا خیر؟

بروز شده : ۴-٠٣-١٣٩٣, ١٧:١۵    نسخه چاپی    
به این ترتیب، بر اساس این طرح دولت قصد دارد 60 درصد اجاره بهاي مسکوني 700هزار خانوار را به صورت بن تامين کند و آن‌ها را تحت حمايت خود قرار دهد.همچنین دولت سپرده‌اي در بانک قر ار می دهد و به ازاي 700 هزار نفر تقسيم‌بندي صورت مي‌گيرد؛ به طوري که ماهانه 650 هزار تومان بن را بين 700 هزار نفر مدنظر تقسيم مي‌کند و با در نظر گرفتن 1500 ميليارد تومان سپرده در بانک‌ها با نرخ 23 درصد 340 ميليارد تومان پول دريافت خواهد کرد.
این روزها ماجرای مسکن مهر و جایگزینی آن با مسکن اجتماعی و مسکن امید که طرح های پیشنهادی دولت یازدهم برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد است داغ شده است و همین مساله باعث شده افکار عمومی به خصوص بی خانه ها اخبار مربوط به حوزه مسکن را با امیدواری رصد کنند.

اواخر فروردین ماه بود که عباس آخوندی ، وزیر مسکن دولت یازدهم گفته بود: مسکن اجتماعی بازگشت به گفتمان امام (ره) طی فرمان 21 فروردین 1358 و سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری است.ماموریت مهم اجرای این طرح که براساس آن طی 10 سال ،5/1 میلیون واحد مسکونی احداث خواهد شد ، به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نهادهای عمومی از جمله شهرداری‌ها ابلاغ می شود.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه گفتمان حضرت امام خمینی (ره) و سیاستهای ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب پایه‌های طرح مسکن اجتماعی هستند ، تاکید کرده بود : ماموریت مهم اجرای این طرح که براساس آن طی 10 سال یک ونیم میلیون واحد مسکونی احداث خواهد شد ، به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نهادهای عمومی از جمله شهرداری‌ها ابلاغ می شود. تا ماجرای جایگزینی مسکن مهر با مسکن اجتماعی جدی تر شود.
به تازگی نیز حجت‌الله عبدالملکي، عضو هيات مديره دانشگاه امام صادق(ع) و عليرضا خسروي، عضو کميسيون عمران مجلس با حضور در يک برنامه تلويزيوني جزئيات مسکن اجتماعي و حمايتي را تشريح کرده اند و اعلام کرده اند :در طرح مسکن اجتماعي و حمايتي قرار است دولت 60درصد اجاره بهاي واحد مسکوني را به صورت بن اجاره براي 700 هزار خانوار دهک‌ يک و دو تامين کند.

به این ترتیب، بر اساس این طرح دولت قصد دارد 60 درصد اجاره بهاي مسکوني 700هزار خانوار را به صورت بن تامين کند و آن‌ها را تحت حمايت خود قرار دهد.همچنین دولت سپرده‌اي در بانک قر ار می دهد و به ازاي 700 هزار نفر تقسيم‌بندي صورت مي‌گيرد؛ به طوري که ماهانه 650 هزار تومان بن را بين 700 هزار نفر مدنظر تقسيم مي‌کند و با در نظر گرفتن 1500 ميليارد تومان سپرده در بانک‌ها با نرخ 23 درصد 340 ميليارد تومان پول دريافت خواهد کرد.

در هر حال علاوه بر ابهاماتی که هنوز در طرح مورد نظر دولتی ها وجود دارد، طرح های جدید مسکنی در حالی در دولت یازدهم کلید خورده که هنوز تکلیف ساخت و ساز های نیمه کاره و حتی بعضا غیر مجاز مسکن مهر که متقاضیان چشم انتظار دارد مشخص نشده است.

در واقع اجرای طرح مسکن مهر که از سال 86 با هدف خانه‌دار شدن اقشار ضعیف جامعه آغاز شد اکنون با گذشت نزدیک به 7 سال هنوز به اتمام نرسیده است و با مشکلات زیادی همراه شده است؛ مشکلاتی که به زعم وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم گرفتار کردن دولت‌های آینده و مردم را دربر دارد.در این میان تکمیل یک و نیم میلیون واحد مسکن مهر در 17 شهر جدید، میراث دولت قبل برای دولت یازدهم است و حال دولت یازدهم چه بخواهد و چه نخواهد باید انتظارات پیش‌خریداران را برآورده کند و حالا این انتظارات برآورده نشده، صحبت از طرح های مسکنی جدید است.این در حالی است که بنا بر اخبار رسیده از پروژه های مسکن مهر، بسیاری از واحدهای مسکونی ساخته شده فاقد آب، فاضلاب و خدمات هستند و هنوز تکلیف انها روشن نشده است.

از سوی دیگر هر روز اخباری از گرانی مسکن مهر به گوش می رسد و در حال حاضر هم اعلام شده، موج سوم افزایش قیمت مسکن مهر نیز در راه است و پس از دستور العمل اول و دوم مسكن مهر كه هر دو شرايط اين پروژه را وخيم تر كرد حالا دستور‌العمل سوم نيز از راه رسيده كه بر اساس آن قیمت‌ هر واحد محاسبه و اعلام خواهد شد.

نکته مهم اما در خصوص مسکن اجتماعی اینجاست که خود عباس آخوندی در ابتدای کار مسکن مهر را همان مسکن اجتماعی معرفی می کرد و به آن انتقاد شدید داشت و گفته بود: پیش از این، مسکن مهر فعلی در قالب مسکن اجتماعی پیش‌بینی شده بود، حالا از کلید خوردن طرح مسکن اجتماعی سخن می گوید.
طرحی که به زعم کارشناسان مسکن همه مشکلات مسکن مهر از تورم زا بودن تا اشکالات مربوط به مکان سنجی و ساخت و ساز را در خود دارد!

محمدرضا دهقان ، کارشناس اقتصادی و مسکن در خصوص مسکن اجتماعی به شفاف می گوید: در کشورهای مختلف دنیا معمولا سه نوع سیاست اصلی برای ساخت مسکن وجود دارد .یک مدل ساخت واحدهایی است که دولت ها با توجه به قوانین اساسی خود با تجمیع انبوسازان و استفاده از تسهیلات بانکی می سازند و در اختیار متقاضیان قرار می دهند.
وی اضافه می کند: در واقع این طرح باید مکمل برنامه های اصلی دولت باشد و نباید به عنوان سیاست اصلی تلقی شود

این کارشناس اقتصاد مسکن با توجه به اینکه مالکیت مسکن اجتماعی به کسی واگذار نمی‌شود، ادامه می دهد:‌ این‌که در مسکن اجتماعی مردم مستاجر دولت باشند، مشکلی حل نمی‌شود. از سوی دیگر باید به این نکته توجه شود که ساخت و عرضه مسکن توسط بخش خصوصی و بدون نظارت دولت بازار مسکن را دچار نابسامانی خیلی بدی خواهد کرد.

در هر حال واقعیت این است که مسکن مهرتنها توانست بخشی از جامعه آماری و دهک‌های چهار و پنج را پوشش دهد و دهک یک و دو نصیبی از این ساخت و ساز گسترده نبردند که البته دهک های ذکر شده نیز هنوز با مشکلات مربوط به مسکن مهر دست و پنجه نرم می کنند .
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٣-١٣٩٣, ١٧:١۵

   

پر مبحث ترین ها