سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جنجال بنزین آلوده ادامه دارد؛

مدیران نفتی دولت دهم پای میز محاکمه

بروز شده : ٨-٠٣-١٣٩٣, ٢٢:٣٧    نسخه چاپی    
حالا هم به نظر می رسد ماجرای بنزین های آلوده به پایان نرسیده است چرا که عضو هیات‌رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس از پیگیری مجلس برای شناسایی عاملان تولید و توزیع سوخت سرطانزا خبر داده و گفته: با کسانی که در سالیان گذشته باوجود تذکرات و هشدارهای مسئولان مربوطه با جان هموطنان بازی کرده و سوخت سرطانزا تولید و توزیع کرده‌اند، برخورد می‌کنیم.
هر ساله با شدت گرفتن آلودگی هوا آنچه که بیش از قبل مورد سوال قرار می‌گیرد میزان استاندارد بنزین‌هایی است که در حال حاضر در جایگاه‌ها توزیع می‌شود.

پس از آغاز تولید بنزین پالایشگاهی در داخل کشور، برخی کار‌شناسان تردیدهای خود را نسبت به میزان استاندارد بودن آن ابراز کردند. این تردید‌ها زمانی قوت می‌گیرد که بحث آلودگی هوا و علت‌های اصلی این آلودگی به میان می‌آید علت‌هایی که‌گاه گداری به متهم‌های ردیف اول در این آلودگی تبدیل می‌شوند.
این در حالی است که برخی از رسانه‌ها در گفت‌وگو با کارشناسان مختلف، بر بی‌کیفیت‌بودن بنزین پتروشیمی‌ها تاکید کرده‌اند .

با این حال هرسال به خصوص در فصل زمستان با آلوده‌شدن هوای کلانشهرها بالاخص تهران مسوولان نفتی فعال می‌شوند تا شاید این ذهنیت را که بنزین یکی از دلایل اصلی آلودگی هوا در کشور است را در ذهن‌ها منتفی کنند.
البته به تازگی دولت یازدهمی ها از توزیع سوخت پاک در جایگاه های سوخت گیری تهران و سایر کلان شهرهای آلوده خبر داده اند.

با این حال همین چند وقت پیش بود که سخنگوی فراکسیون محیط‌‌زیست و توسعه پایدار مجلس، با انتقاد از تولید بنزین بی‌کیفیت در پتروشیمی‌ها، گفت: راه‌افتادن سونامی سرطان نتیجه مصرف بنزین غیراستاندارد و گاز به‌عنوان سوخت است.

موید حسینی صدر گفت: تولید بنزین در پتروشیمی‌ها که از تجهیزات لازم برای این مهم برخوردار نیستند عامل اصلی آلودگی هواست.
از سوی دیگر بر اساس اظهار نظر کارشناسان محیط زیست، بر اساس پیگیری‌های صورت‌گرفته درخصوص نحوه تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی، بنزینی که در پتروشیمی‌ها تولید می‌شود دارای آروماتیک بالایی است که به اذعان کارشناسان این بخش اگر آروماتیک موجود در بنزین نهایتا شش‌درصد باشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد درحالی‌که بیش از این رقم می‌تواند ناراحتی‌های سطحی چون سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و خستگی مستمر را ایجاد کند و در نهایت، استنشاق مستمر آن می‌تواند نتیجه‌ای چون سرطان خون به‌همراه داشته باشد.

در این میان نکته اینجاست که حتی نفتی های دولت روحانی نیز بعد از اعلام توزیع بنزین یورو 4 ، آلودگی بنزین در پترو شیمی ها را رد نکردند .
اواخر اردیبهشت ماه بود که عباس شعری‌مقدم، معاون وزیر نفت‌ در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا سلامت بنزین پتروشیمی‌ها را تایید می‌کنید یا خیر گفت : به نظر من نباید در مورد میزان بنزن موجود در بنزین مانور داد بلکه باید توجه کرد با این حجم ترافیک در تهران و کلان شهر‌ها، هر چه استفاده کنیم فضا را آلوده می‌کند.تا به این ترتیب شایعه ادامه ساخت بنزین آلوده در کشور رد نشود.

حالا هم به نظر می رسد ماجرای بنزین های آلوده به پایان نرسیده است چرا که عضو هیات‌رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس از پیگیری مجلس برای شناسایی عاملان تولید و توزیع سوخت سرطانزا خبر داده و گفته: با کسانی که در سالیان گذشته باوجود تذکرات و هشدارهای مسئولان مربوطه با جان هموطنان بازی کرده و سوخت سرطانزا تولید و توزیع کرده‌اند، برخورد می‌کنیم.
کمال‌الدین پیرموذن با بیان این مطلب افزوده: هیات‌رئیسه فراکسیون محیط زیست از ابتدای مجلس نهم با توجه به گزارشات موثق مبنی بر اینکه 80 تا 90 درصد آلودگی هوا در کلانشهرها ناشی از سوخت و خودروهاست، به سازمان‌های متولی تذکر داده بود.

به گزارش شفاف، به گفته او اما همواره وزارت نفت با توجیهات و بهانه‌های مختلف زیر بار نمی‌رفت و غیراستانداردبودن سوخت را قبول نمی‌کرد.
با این تفاسیر باید منتظر معرفی مدیران نفتی دولت دهم و حتی دولت یازدهم به دادگاه توسط بهارستان نشین ها بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٣-١٣٩٣, ٢٢:٣٧

   

پر مبحث ترین ها