سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کالاهای اساسی از کی گران می شوند؟

امسال نیز هر چه آمدن رمضان نزدیک می شود گمانه زنی ها در خصوص افزایش قیمت ها بیشتر و بیشتر می شود و مردم منتظرند ببینند امسال دولت یازدهم می تواند بازار را در آستانه رمضان کنترل کند یا باز هم گرانی در راه خواهد بود.
باز هم ماه رمضان نزدیک است و باز هم مانند هر سال مردم نگران سفره افطار خود هستند.سفره افطاری که هر سال چیزی از آن حذف می شود و مردم به دلیل گرانی های پی در پی نمی توانند آنطور که باید آن را برگزار کنند.

در هر حال ، هر سال، بررسي قيمت‌ها در ايام نزديک به ماه مبارک رمضان نشان مي‌دهد كه اقلام و ارزاق عمومي مردم جهش قيمتي کاملا محسوسي داشته و به تعبيري مي‌توان گفت جهش قيمت مواد غذايي هرساله در آستانه اين ماه به يک سنت تبديل شده‌است و قیمت گوشت و مرغ و برنج و ... همه و همه در آستانه رمضان گران می شود تا در گرمای داغ تابستانی که چند سالی است با میهمانی خدا همراه است؛ بحث بر سر گرانی ها و کنترل بازار داغ شود.
امسال نیز هر چه آمدن رمضان نزدیک می شود گمانه زنی ها در خصوص افزایش قیمت ها بیشتر و بیشتر می شود و مردم منتظرند ببینند امسال دولت یازدهم می تواند بازار را در آستانه رمضان کنترل کند یا باز هم گرانی در راه خواهد بود.

این در حالی است که اظهار نظر های مسئولان مختلف در خصوص گرانی های احتمالی در ماه رمضان آغاز شده و دوباره در سخنان مسئولین پر است از سخنانی که وعده به عدم گرانی و ثبات قیمت ها داده اند.
یکی از اقلامی که در آستانه رمضان همواره گران می شود مرغ است. رييس انجمن صنفي پرورش‌دهندگان مرغ گوشتي در خصوص قیمت مرغ در ماه رمضان گفته: "قيمت گوشت مرغ براي ماه رمضان از يک ماه پيش در کميته قيمت‌گذاري وزارتخانه‌هاي تجارت، کشاورزي و تشکل‌ها تعيين و تاکيد شده افزايش نخواهد داشت و همچون نرخ فعلي کيلويي 6100 تا 6200 تومان در بازار مصرف عرضه مي‌شود."

به گزارش شفاف‏، محمد يوسفي ادامه داده: " توليد‌کنندگان قيمت 7500 تومان را براي هر کيلوگرم مرغ پيشنهاد کرده‌اند ولي هنوز مجوزي براي افزايش قيمت صادر نشده است. قيمت مرغ از شهريور سال گذشته تاکنون هيچگونه افزايشي نداشته است و عليرغم اينکه هزينه تمام شده براي توليد‌کنندگان مرغ به دليل بالا رفتن قيمت نهاده‌ها و کالا‌ها افزايش يافته اما هنوز در قيمت مرغ تغييري ايجاد نشده است."
رئيس هيئت مديره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتي کشور، همچنین تاکید کرده: "معاون رئيس جمهور دستور داده‌اند که 9 قلم کالاي ضروري افزايش قيمت نداشته باشند و به همين دليل هم تاکنون ما نتوانسته‌‌ايم که قيمت مرغ را افزايش دهيم. ميزان عرضه مرغ بيشتر از مصرف است، بنابراين اين موضوع هم دليلي ديگري است که توليد‌کنندگان نمي‌توانند قيمت‌ها را افزايش دهند."

به این ترتیب به نظر می رسد مرغ فعلا در آستانه رمضان در حاشیه امن قرار دارد و گران نخواهد شد هر چند که بعد از ماه رمضان احتمال گرانی آن با توجه به ضرر و زیان تولید کننده گان وجود دارد.
از سوی دیگر، به تازگی نیز رئيس اتحاديه بنکداران موادغذايي تاکيد کرده:" با توجه به مکاتبه‌اي که با مسوولان مربوطه داشتيم قرار بر اين شد که هرگونه افزايش و تغييرات قيمتي کالاها به سي‌ام شهريورماه موکول شود."

با این تفاسیر پیداست که دولت یازدهم قصد دارد در اولین ماه رمضان خود بازار را به هر ترتیبی شده کنترل کند تا خاطره ای خوش برای مردم به جای بگذارد و بلافاصله بعد از ماه رمضان گرانی ها در راه خواهند بود.
البته نکته اینجاست که هر سال مسئولین وعده کنترل بازار در ماه رمضان را می دهند اما این وعده در نهایت محقق نمی شود و باز هم سفره های افطار کوچک و کوچک تر می شوند.
باید منتظر ماند و دید دولت یازدهم این بار می تواند این رسم هر ساله را بشکند یا خیر.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٣-١٣٩٣, ١۴:١٠

   

پر مبحث ترین ها