سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازار در تعلیق؛ نتیجه مذاکرات هسته ای چه خواهد شد

اما او مهمترین علت رکود به وجود آمده را احتیاط مردم و مشتری های شهرستان می داند و می گوید مردم هنوز وضعیت اسف بار بازار قطعنامه ۵۹۸ را فراموش نکرده اند و منتظر تعیین تکلیف نتایج مذاکرات هسته ای هستند.
بسیم لاله: خیابان چراغ برق،اکباتان و سعدی بی رمق ترین روزها را می گذراند. باربر ها و چرخی ها گوشه ای نشسته اند، افرادی که زیر خط فقر هستند ملتمسانه به مغازه داران نگاه می کنند. شاید از روی ترحم باری به آنها بدهند پسرک باربری که از الیگودرز آمده تهران تا کمک حال خانواده اش باشد به تمام مغازه ها سرک می کشد شاید باری داشته باشند اما مغازه هایی که بعضا ۳ روز است یک ریال هم نفروخته اند. فاکتورهای شهرستان هم مانده است مشتری شهرستان جنس ندارد اما می گوید فعلا جنس نفرست بزار ببینم مذاکرات چه می شود.

به گزارش پیام نو، احتکار خودرو کمبود کامپیوتر بعضی از خودروها و رکود بازار این ها بخشی از مشکلاتی است که امروزه گریبانگیر آن بخش از جامعه ای شده است که دارای خودروی شخصی هستند که این یعنی بیش از ۵۰ درصد جامعه شهری و ۲۰ در صد جامعه روستایی.

به طور مثال کامپیوتر خودرو ۲۰۶ تبدیل به قطعه نایاب در نمایندگی ها شده است اما در بازار موجود است حال چه دزدی باشد چه اصل اما فرقی نمی کند هیچ کاسب و مغازه داری جرات خرید و فروش آن را ندارد. احمدی که یکی از کاسبان قدیمی خیابان اکباتان است می گوید اصلا باید بی خیال سود همچین کالایی شد به دردسرش نمی ارزد. او مهمترین دردسر این کالا را برخورد های گاه و بی گاه نیروی انتظامی با فروشندگان این کالا می داند به طوری که حتی وارد کننده ای هم تمایل به واردات این کالا ندارد و کسانی که مجبور به تهیه این کالا باشند باید بروند سراغ دستفروش های زیر زمین پاساژ کاشانی. روال کار به این منوال است که بعد از دادن پول و نشانی تعمیرگاهی که خودرو در آنجا است کامپیوتر را در عرض ۴۸ ساعت برای شما ارسال می کنند.

رکود و امید به خروج از آن با مذاکرات

به غیر از کمبود قطعات خاص در بازار مشکل دیگر رکود موجود در بازار است که صدای کاسبان این صنف را در آورده است علی که در فروشگاه ۹۱ در پاساژ کاشانی مشغول به کار است به دالان پاساژ اشاره می کند و می گوید مشتری در پاساژ نیست ۳روز است که حتی یک ریال هم فروش نکرده ام او علت این رکود را گران بودن اجناس و پایین آمدن قدر ت خرید مردم می داند و به مکمل بنزین کاسپین اشاره می کند که هفته گذشته قیمت آن۶۷۰۰ بوده است اما این هفته قیمت آن به ۷۰۰۰ تومان رسیده است و یا ضد یخ کاسپین از ۶۰۰۰ تومان به ۸۰۰۰ تومان رسیده است.

اما او مهمترین علت رکود به وجود آمده را احتیاط مردم و مشتری های شهرستان می داند و می گوید مردم هنوز وضعیت اسف بار بازار قطعنامه ۵۹۸ را فراموش نکرده اند و منتظر تعیین تکلیف نتایج مذاکرات هسته ای هستند. نتیجه این مذاکرات به قدری بر روی بازار تاثیر گذار است که فردای پایان یافتن مذاکرات باید شاهد افزایش ۵۰ درصدی قیمت ها و یا کاهش ۳۰ درصدی قیمت ها باشیم.

نکته ای که دیده ور دیگر قطعه فروش پاساژ شیرین نیز آن را تایید می کند. دیده ور که سابقه ۳۶ ساله ای در این صنف دارد به آینده بازار بسیار امیدوار است اما تمام این امیدواری را منوط به توافق ایران با آمریکا و کشور های اروپایی می داند او در ادامه می گوید در صورت حاصل شدن این توافق دیگر بازار و مردم از شر کالای بی کیفیت چپینی رها خواهند شد و با آمدن نمایندگی های قطعه سازان جهان و حذف واسطه ها قیمت ها نیز بین ۳۰ تا ۵۰ درصد ارزان خواهد شد. وی متوسط افزایش قیمت یک سال گذشته را بین ۲۰ تا ۳۰ درصد می داند و از این افزایش قیمت راضی است . دیده ور و دیگر کاسبان هنوز روزهای سیاه سه سال گذشته را از یاد نبرده اند به طوریکه می گوید الان راضی هستیم تا اون موقع که مثل بازار دلار و طلا اول صبح باید قیمت جدید می گرفتیم.او نیز بر اهمیت تعامل ایران با سایر کشورها واقف است و آنقدر این توافق و تعامل را پر اهمیت می داند که می گوید در صورت عدم توافق باید درب مغازه را بست و از کشور رفت.

صدای پایین کشیدن کرکرهای مغازه ها به گوش می رسد اما هنوز پسرک باربر منتظر نشسته است.در آخر هم می گوید امروز هم تمام شد و هیچی کاسب نشدیم. نمی دانم پسرک ظریف را می شناسد و می داند او به دنبال توافق است و یا نمایندگان جبهه پایداری را که مخالف مذاکرات هستند. به هر حال آنها نماینده او هم در مجلس هستند و شاید به اندازه ظریف «دلواپس» پسرک باربر نیستند!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠۶-١٣٩٣, ٢٣:٣١

   

پر مبحث ترین ها