سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دانش‌آموزان کوچکترین مدرسه مازندران خواب گُرگ می‌بینند

سیمین کوهستانی معلمی مهربان و فداکار که هر هفته از مسیر 80 کیلومتری شهرستان چالوس به روستای چمرکوه سفر می‌کند تا به دانش آموزان منطقه، درس بیاموزد، می‌گوید: با وجود داشتن 7 سال سابقه کاری هنوز بیمه نیستم و مزایا و سنوات نیز به من تعلق نمی‌گیرد.
دانش آموزان دبستان "حُر" روستای چمرکوه، کوچکترین مدرسه مازندران همواره نگران آن هستند تا مبادا، معلم‌ شان در مسیر رفت و آمد به روستا، طعمه گرگ‌های گرسنه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، روستای کوهستانی و صعب‌العبور چمرکوه در بخش کجور از توابع شهرستان نوشهر واقع شده که معلم 6 دانش آموز این روستا، مجبور است هر هفته مسیر خطرناک این مدرسه را به عشق تحصیل شش دانش‌آموزش، گاه پیاده و گاه سواره طی کند.

چمرکوه، روستایی ییلاقی و کوهستانی است که در 9 ماه از سال خانوارهای کمی در آن سکونت دارند و بقیه به دلیل نبود امکانات به دیگر شهرستان‌ها کوچ کرده‌اند.

خانه‌های حلبی با ایوان چوبی که در آن حصیری کهنه پهن شده، دیوارهای کاهگلی که هر لحظه در حال خراب شدن روی سر ساکنان است و روستاییانی که مجبورند برای نوشیدن آب، آن را در دبه های پلاستیکی صبحگاه را به شبانگاه پیوند زنند.

مدرسه‌ای کوچک و قدیمی که در ورودی آن، کارهای دستی و دست ساخته‌های دانش آموزان چیده شده و بوی گیاهان دارویی همچون گل‌های بابونه و گل گاو زبان فضای خاصی را به مدرسه بخشیده است.

معلمی که هنوز بیمه هم نیست!

سیمین کوهستانی معلمی مهربان و فداکار که هر هفته از مسیر 80 کیلومتری شهرستان چالوس به روستای چمرکوه سفر می‌کند تا به دانش آموزان منطقه، درس بیاموزد، می‌گوید: با وجود داشتن 7 سال سابقه کاری هنوز بیمه نیستم و مزایا و سنوات نیز به من تعلق نمی‌گیرد.

دانش‌آموزان کوچکترین مدرسه مازندران خواب گُرگ می‌بینند

مدرسه روستای چمرکوه

این معلم سخت کوش که می‌توان در چشمانش خستگی را دید، می‌گوید: دو سال گذشته حقوقی دریافت نکردم و برای اینکه بچه‌های این منطقه بتوانند آموختن را یاد بگیرند با وجود تمام مشکلات همچنان مشغول تدریس هستم.

وی ادامه می‌دهد: بدلیل نبود ماشین در این منطقه زمانی که می‌خواهم به شهر بروم، بچه‌ها بالای کوه می‌نشینند و سر و صدا می‌کنند تا گرگ به من حمله نکند.

معلم دبستان "حر" روستای چمرکوه با بیان اینکه 6 دانش آموز از اول ابتدایی تا پایه ششم در این دبستان مشغول تحصیل هستند، افزود: زمانی که وارد منطقه کجور شدم با خدا قرارداد بستم و می‌دانم که خدا دستم را می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه، مردم این منطقه بیشتر دامدار هستند و در زمستان تنها 6 خانوار در این منطقه مستقر هستند، به مشکلات منطقه اشاره کرد و گفت: در گذشته هر کس که دستش به دهنش رسیده، از این روستا مهاجرت کرده است.

دانش آموزان کوچکترین مدرسه حافظ قرآن هستند

کوهستانی با تاکید بر حمایت از مناطق محروم، ادامه داد: بچه‌های این روستا بسیار مستعد بوده بطوری که دو دانش آموز دختر در طول 3 ماه، دو هزار بیت شعر حفظ کردند و همه شاگردان جزء 30 قرآن را حفظ هستند.

یکی از دانش آموزان دبستان حر نیز در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر که دوست داری چه کاره شوی می‌گوید: می‌خواهم قاضی شوم تا دزدی را که 200 گوسفند پدرم دزدید را محاکمه کرده و دستگیر کنم.

دانش‌آموزان کوچکترین مدرسه مازندران خواب گُرگ می‌بینند

مدرسه چمرکوه

دانش آموز دیگری با بیان اینکه معلم مهربانم را خیلی دوست دارم می‌گوید: همواره خواب می‌بینم و نگرانم که نکند، معلمان در مسیر آمدن به روستا، گرفتار حمله و طعمه گرگ‌های گرسنه شود و ما دیگر معلمی نداشته باشیم.

دانش آموزان مدرسه چتن کجور یکی دیگر از مدارس این منطقه نیز مشکلات خاص خودشان را دارند و آنان علاوه بر اینکه خواهان دایرشدن مدرسه در مقاطع بالاتر هستند از مشکلات بسیاری از جمله نبود خانه بهداشت، نداشتن آب شرب مناسب ، آسفالت و نداشتن طرح هادی رنج می برند.

جاده منتهی به روستا، بسیار باریک و با شیب تند است که هر لحظه امکان تصادف و سقوط خودرو وجود دارد و دبستان این روستا از سال 1387 تاسیس شده است که حدود 22 دانش آموز در آن مشغول تحصیل هستند و دو معلم غیر بومی نیز در آن تدریس می کنند.

احسان ولی‌پور معلم و مدیر این مدرسه در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: 22 دانش آموز در این مدرسه در 6 پایه تحصیلی مشغول تحصیل هستند.

وی که تدریس سه پایه اول، دوم و چهارم را بعهده دارد، می‌گوید: متاسفانه بدلیل بعد مسافت مشکلاتی دراین منطقه وجود دارد و درفصل زمستان عبور و مرور در این مناطق بدلیل بارش برف بسیار سخت است.

سعید خزائلی که دانش آموزانش را با اسم کوچک صدا می زند، و تدریس کلاس‌های سوم، پنجم و ششم را برعهده دارد نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: در بین دانش آموزان سه کودک استثنایی وجود دارند که همراه دیگر بچه ها در مدرسه مشغول تحصیل هستند.

دانش‌آموزان کوچکترین مدرسه مازندران خواب گُرگ می‌بینند

مدرسه روستای چتن

مهتاج ، رئیس آموزش و پرورش کجور نیز به مشکلات این منطقه اشاره کرد و بیان داشت: براساس سیاست آموزش و پرورش که در آن تداخل ممنوع شده است تجمیع مدارس و تبدیل به مجتمع ها را در دستور کار قرار دادند و براساس قانون در هر کلاسی باید 12 تا 15 نفر باشند تا مدارس متوسطه در آن منطقه دائر شود که متاسفانه در این روستا این تعداد دانش آموز وجود ندارد.

سیدعلی قاسمی، مدیرکل آموزش و پرورش مازندران نیز گفت: آموزش و پرورش برای رفع مشکلات دانش آموزان، هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان را تقبل و آنها را در بسته حمایتی قرار می دهد.

وی با تاکید بر ثبت نام دانش آموزان در مدرسه شبانه روزی، افزود: اهالی در تیرماه سال آینده درخواست خود را مبنی برتشکیل مدرسه متوسطه اول، به اداره آموزش و پرورش ارائه کنند که در صورت رسیدن دانش آموزان به حد نصاب این مدرسه در روستا دائر می شود.

762 دانش آموز در 38 مدرسه بخش کجور تحصیل می کنند که 157 معلم هدایت تحصیلی آنان را عهده دار هستند.

...................

زهرا باغبانی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٧-١٣٩٣, ١١:۵٩

   

پر مبحث ترین ها