سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سرپیچی واردکنندگان خودرو از قانون ادامه دارد

«اسقاط نشدن خودروها باعث شده است که مردم نتوانند خودروهای خود را تحویل بگیرند. خودروها با حجم موتور کمتر از 2500 سی سی براحتی وارد کشور می شوند اما به دلیل حجم زیاد این خودروها، تعداد خودروهای اسقاطی کم است و به همین دلیل شماره گذاری خودروهای وارداتی متوقف شده است.»
شرکت های وارد کننده خودرو با شرایط نسبتاً خوب پول از مردم می گیرند، اما در عمل به تعهدات خود پایبند نیستند.

طی روزهای اخیر، تماس های مردمی با روزنامه ایران بابت پلاک نشدن خودروهایشان، ما را بر آن داشت در این خصوص گزارشی تهیه کنیم. وارد کنندگان خودرو طبق قانون مکلف هستند به ازای واردات یک خودرو، 4خودرو را از رده خارج کنند، قیمت این خودروها نیز حدود 4میلیون تومان است. این در حالی است که در گذشته به ازای واردات یک خودرو تنها یک خودرو فرسوده اسقاط می شد و مبلغ آن کمتر از 3 میلیون تومان بود. همچنین در مقطعی واردکنندگان خودرو، پول اسقاط خودرو فرسوده را به ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت پرداخت می کردند که این امر برخلاف قانون بود. حال با ساماندهی قانون و ملزم شدن واردکنندگان خودرو به قوانین موجود، آنها از اسقاط خودرو سر باز زدند و برخی از آنها به صورت غیرقانونی خودروها را بدون پلاک به مردم تحویل دادند و گروهی ضمن آنکه خودرو را تحویل ندادند دیگر پاسخگو هم نیستند. در این میان مردم به سراغ سازمان های مختلف رفتند اما هیچ بخشی پاسخگو نبوده است.

*روزانه 2 هزار خودرو از رده خارج می شود


علیرضا فیض بخش رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور درباره اینکه چرا موضوع شماره گذاری خودروهای وارداتی با مشکل مواجه شده است و اینکه دارندگان خودروهای فرسوده منتظر افزایش قیمت هستند به خبرنگار «ایران» گفت: «ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت قیمت خودروهای فرسوده را تعیین نمی کند و در حقیقت بازار است که قیمت را مشخص می کند. قیمت خودروهای فرسوده ظرف 10 روز گذشته 10درصد ارزان تر شده است. قیمتی که خود ستاد خریداری می کند حدود دو میلیون و 800هزار تومان است لذا دارندگان خودروهای فرسوده تمایل به فروش خودرویشان به ما ندارند.»

وی ادامه داد: «در حالی که شرکت های وارد کننده خودرو صحبت از کمبود خودرو اسقاطی در بازار می کنند آمارهای رسمی نشان می دهد روزی 2 هزار خودرو برای از رده خارج شدن در فهرست ثبت نام قرار می گیرند. با توجه به این آمار چطور واردکنندگان خودرو حرف از نبود خودروی اسقاطی می زنند. همچنین بر اساس آمار ناجا یک میلیون خودروی فرسوده وجود دارد حال اگر واردکنندگان بخواهند قطعاً در این خصوص چالشی وجود ندارد.»

فیض بخش درباره اینکه چرا ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت پول خودروهای اسقاطی را از وارد کنندگان خودرو اخذ نمی کند تا روند شماره گذاری خودرو اصلاح شود گفت: «این امرخلاف قانون است. سال 88 مصوب شد که واردکنندگان خودرو و خودروساز می توانند خودرو از رده خارج کنند. اگر پیش از این نیز پول اسقاط خودرو دریافت می شد کاملاً خلاف قانون بود. متأسفانه در آن دوره پول اخذ شده صرف اسقاط خودرو نشد به همین دلیل ما مجدداً وارد این عرصه نخواهیم شد.»

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: «در کمیسیون اصل 90 مجلس نیز موضوع اسقاط نکردن خودرو توسط واردکنندگان خودرو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت تصمیم گرفته شد در قالب کارگروهی این موضوع پیگیری شود. وارد کنندگان خودرو امیدوار هستند که ستاد بابت اسقاط خودروها پول دریافت کند و آنها نیز مجوز شماره گذاری بگیرند اما به هیچ عنوان چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.»

وی با بیان اینکه کارگروه ایجاد شده به دنبال پیدا کردن راهکار مناسب تر برای سهل تر شدن روند اسقاط خودروها است تصریح کرد: «سال گذشته تنها 70 هزار خودرو اسقاط کردیم اما امسال روزی 2هزار خودرو برای از رده خارج شدن ثبت نام می کنند. وارد کنندگان خودرو باید به تعهدات خود نسبت به مردم پایبند باشند و از ابتدا هم می دانستند برای شماره گذاری خودرو باید 4 خودرو را اسقاط کنند لذا مشکلات پیش آمده از سوی آنها قابل قبول نیست وباید پیگیری شود.»

*14 هزار خودرو شماره گذاری نشد

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور تأکید کرد: «یکی از واردکنندگان خودرو چندی پیش 8 هزار خودروی خود را پلاک کرد و این به منزله اسقاط 32 هزار خودرو فرسوده است اما برخی دیگر از واردکنندگان حاضر به انجام چنین کاری نیستند. اکنون 14 هزار خودرو در انتظار شماره گذاری است که در این راستا باید 56 هزار خودرو اسقاط شود.»

وی با بیان اینکه اسقاط خودرو 10 الی 15 روزه انجام می شود تصریح کرد: «واردکنندگان خودرو متعهد هستند به مردم خودرو پلاک شده تحویل دهند. آنها می خواهند از طریق فشارهای مردمی تن به اسقاط خودرو ندهند.»
در این خصوص نیز چندین بار با سازمان حمایت از مصرف کنندگان تماس گرفتیم تا از آنها درباره مشکلات مردمی سؤال کنیم اما متأسفانه این بخش پاسخگو نبود.

*دارندگان خودروهای فرسوده امیدوار به افزایش قیمت

فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو درباره چرایی پلاک نشدن خودروهای وارداتی و معطلی مردم در این خصوص به خبرنگار ایران گفت: «اسقاط نشدن خودروها باعث شده است که مردم نتوانند خودروهای خود را تحویل بگیرند. خودروها با حجم موتور کمتر از 2500 سی سی براحتی وارد کشور می شوند اما به دلیل حجم زیاد این خودروها، تعداد خودروهای اسقاطی کم است و به همین دلیل شماره گذاری خودروهای وارداتی متوقف شده است.»

وی ادامه داد: «خودروهای وارداتی آماده تحویل به مردم است اما روند اسقاط ضمن آنکه زمان بر است، میزان عرضه خودروهای اسقاطی نسبت به تقاضا خیلی کم است، لذا در این بخش واردکنندگان خودرو و مردم با چالش روبه روشدند.»
این کارشناس افزود: دارندگان خودروهای فرسوده به امید افزایش قیمت خودروهایشان حاضر به اسقاط نیستند.

این کارشناس صنعت خودرو به دولت توصیه کرد: «برای دارندگان خودروهای فرسوده مهلت زمانی قرار گیرد تا رویه اسقاط کردن خودروها با سرعت انجام شود. اگر دارندگان خودروهای فرسوده جریمه شوند آن زمان آنها چنین خودروهایی را به امید افزایش قیمت نگهداری نمی کنند.»

صدیقه آقایی یکی از خریداران خودروهای خارجی دراین باره به خبرنگار ایران گفت: «از یکی از شرکت های واردکننده بنام خودرو خریداری کردم اما این خودرو به دلیل نداشتن پلاک در پارکینگ است.»
وی افزود: «شرکت واردکننده پول خودرو را به صورت کامل دریافت کرده و خودرو را بدون پلاک به مشتریان تحویل داد ولی به هیچ عنوان اعلام نکرد که شماره گذاری مشکل دارد،؛ حال با گذشت دو ماه واردکنندگان خودرو هیچ اقدام مثبتی انجام نداده اند و حتی تعهدی به پلاک گذاری خودرو فروخته شده ندارند.»

محمد مهدی مشیری یکی دیگر از خریداران خودروهای وارداتی که این روزها با مشکل پلاک نشدن خودرو خود روبه رو شده است به خبرنگار ایران گفت: «شرکت وارد کننده خودرو هر هفته می گوید هفته آینده می توانید برای شماره گذاری اقدام کنید. این مجموعه که حتی هزینه نگهداری خودرو را متقبل نشده این خودروها را به مشتریان تحویل داده است.» وی با بیان اینکه بیش از دو ماه است که خودرو بدون پلاک را تحویل گرفته است، تصریح کرد: «این شرکت وارد کننده تمام خریداران خودرو را مجبور به تحویل خودروهای ثبت نامی کرد. آنها می خواهند از طریق فشار های مردمی از اسقاط کردن خودروها طفره بروند. در این میان از دولت می خواهیم مشکلات ثبت نام کنندگان را حل کند.»

مصطفی جهانشاهی نیز از دیگر خریداران خودرو های وارداتی که قرار بود مردادماه خودرو خود را تحویل بگیرد، گفت: «خودرو ثبت نامی را به دلیل آنکه هنوز پلاک نشده است تحویل نگرفته ام. از سویی شرکت وارد کننده در قبال تأخیر صورت گرفته هیچ تعهدی ندارد و حتی پرداخت غرامت را به دلیل آنکه در قرارداد قید نشده است، قبول ندارند.». وی با بیان اینکه شرکت های وارد کننده خودرو با شرایط نسبتاً خوب پول از مردم می گیرند امادر عمل به تعهدات خود پایبند نیستند اذعان داشت: «چند وقتی است که شرکت واردکننده خودرو دیگر جواب تلفن های مردم را نمی دهد.

*مرجان اسلامی فر
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٧-١٣٩٣, ١٢:۵۶

   

پر مبحث ترین ها