سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نمايشگاهي خالي از هدف

مرجع تقليد جهان تشيع با اشاره به سفر مقام معظم رهبري به قم گفت: تمام گروه‌ها بدون تفاوت به استقبال رهبر انقلاب آمده بودند و همه احساس مي‌کردند که با هم متحد و متفق هستند.
نمايشگاه جلوه‌هاي همت و تلاش که به منظور ارائه دستاورد‌هاي دستگاه‌هاي دولتي و معرفي برکات سفر سال 74 مقام معظم رهبري تا سال 89 برگزار شده است داراي نواقص فراواني است.
معاون برنامه‌ريزي استاندار قم روز چهار‌شنبه هفته گذشته از برگزاري اين نمايشگاه خبر داده و گفته بود: نمايشگاه جلوه‌هاي همت و تلاش در آستانه سفر مقام معظم رهبري به منظور نمايش دستاوردهاي دستگاه‌هاي دولتي به ويژه خدمات انجام شده از سفر قبلي مقام معظم رهبري در آذرماه سال 74 تا مهرماه سال 89 برپا مي‌شود.
سيد رضا دهناد زمان آغاز اين نمايشگاه را پنج شنبه 22 مهر ماه اعلام کرد و اظهار داشت: در اين نمايشگاه پروژه‌هاي در حال اجراي استان از جمله منوريل، صحن غربي، صحن شرقي، ميدان بزرگ امام خميني(ره)، انتقال آب از سرشاخه‌هاي دز، مسکن مهر، فناوري اطلاعات و... تبيين و تشريح مي‌شوند.
اين توضيحات و اهداف معرفي شده از برگزاري نمايشگاهي بسيار با شکوه حکايت داشت. از سال 74 تا کنون قم تغييرات زيادي کرده است و عرضه تمامي آنها کار بسيار بزرگي است. حتي نشان دادن نيمي از آنها و يا مهم‌ترينشان نيز باعث جلب اعتماد بيشتر مردم به کارآيي نظام مي‌شود. به علاوه از آنجا که برخي از مديران از احتمال بازديد رهبري از اين نمايشگاه سخن مي‌گفتند بر اهميت آن مي‌افزود اما در بازديد از آن چهره متفاوتي ديده شد.
نمايشگاه از لحاظ نظم و زيبايي ظاهر در وضعيت مطلوبي قرار داشت اما مشکل از آنجايي شروع مي‌شود که از مديران يا کارشناسان داخل غرفه‌ها بخواهيد که کارنامه خود را در اين 15 سال نشان دهند. در بهترين حالت خدمات انجام شده در دولت نهم ودهم را به صورت نمودار نشان داده بودندو هيچ کدام از دستگاه‌ها حتي پوستر آماري مربوط به فعاليتهاي 15 سال پيش خود را نداشتند.
اداره گمرگ، غرفه خود را پر کرده بود از عکس امام و رهبري و همايشي که قرار است به زودي در سطح کشور با موضوع گمرک برگزار شود و وقتي از کارشناس آنها پرسيده شد که شما براي معرفي دستاورد خود در اين 15 سال چه چيزي براي ارائه داريد، کاتالوگي را به من نشان داد و گفت: در اين کاتالوگ مي‌توانيد با گمرک و فعاليت‌هاي آن آشنا شويد. اما در رابطه با آمار و پيشرفت‌ها اظهار داشت: در اين زمينه چيزي در غرفه نداريم.
سازمان بهزيستي نيز چند پوستر زده و در آن تمامي معاونت‌هاي خود را معرفي کرده بود اما خبري از معرفي دستاورد و برکت‌هاي سفر قبلي و ارائه دستاوردهاي اين 15 سال نبود. وقتي از کارشناسان اين غرفه خواسته شد تا فعاليت‌هاي خود را حد اقل در بازه سال گذشته بيان کنند مسئول غرفه چند برگه در زمينه مشاوره ازوداج و مسائل ژنتيک ارائه داد و گفت: آن چيز‌هايي که گفتيد را نداريم اما مي‌توانيد از اين برشور‌ها استفاده کنيد.
کميته امداد نيز آمار خدمات انجام شده در دولت نهم را به نمايش گذاشته بود و در مورد آمار سال‌هاي قبل‌تر گفت: چيزي نداريم. اما به عنوان دستاورد، دستگاه سکه شماري را نشان داد و وقتي از او پرسيده شد که آيا اين دستگاه را در قم ساخته‌ايد گفت: نه.
اما جالب تر از همه اداره گاز بود که وقتي از کارشناس آنها در مورد آمار سال‌هاي قبل از 84 پرسيده شد: با تلاش فراوان سعي مي‌کرد ثابت کند که آمار ارائه شده در پوسترها صحت دارد.
در واقع آنچه ديده شد حاکي از عدم انطباق بين محتواي ارائه شده در غرفه‌ها و هدف نمايشگاه بود. علي رغم آن که گفته شده بود قرار است دستاوردهاي 15 سال گذشته معرفي شود برخي غرفه‌ها حتي دستاورد يک سال گذشته خود را هم معرفي نکرده بودند و هيچ کدام از 15 سال پيش خبري نداشتند.
تاريخ اوليه آغاز نمايشگاه سه‌شنبه و به منظور ارائه دستاورد يک ساله بود گفته شده بود
با پرس‌وجو‌هاي بيشتر مشخص شد اکثر ادارات نمي‌دانستند قرار است گزارش 15 ساله ارائه دهند. مسئول يکي از ادارات که مانند تمامي افرادي که با آنها مصاحبه شد اصرار داشت که نامش محفوظ بماند در اين رابطه اظهار داشت: به من گفته شده بود که تاريخ آغاز نمايشگاه سه شنبه مي‌باشد و قرار است گزارشي از فعاليت‌هاي يک ساله خود ارائه دهيم و ما نيز در اين روز غرفه خود را آماده کرديم اما ساعت 2 روز سه شنبه که در حال ترک سالن بوديم از طريق پيامک به ما گفته شد که نمايشگاه جلوه همت و تلاش به منظور ارئه دستاورد‌هاي 15 ساله و معرفي برکت سفر قبلي آقاي خامنه‌اي است.
کارشناس يکي ديگر از ادارت نيز ابراز داشت: اين نمايشگاه قرار بود به جاي نمايشگاه هفته دولت که در ماه رمضان برگزار نشده بود باشد و دهناد هم به ما گفته بود بهتر است در جلوه همت و تلاش دستاورد‌هاي دولت قبل با دولت‌ فعلي و بعد از انقلاب با قبل از انقلاب مقايسه شود اما وقتي وارد سالن شديم با پوستري رو برو شديم که با هدف قبلي اظهار شده متفاوت بود. اگر گفته اين کارشناس را هم بپذيريم همين هدف نيز محقق نشده بود.
تقريبا بيشر ادارات از اين که قرار بوده است دستاورد 15 ساله معرفي کنند اظهار بي اطلاعي مي‌کردند و اين مسأله ضعف در فراخوان و اطلاع رساني را به خوبي نشان مي‌دهد.
اما در زمينه بخش دوم اين نمايشگاه يعني معرفي برکات سفر قبلي تقريبا چيزي ديده نشد. اگر از مسئولين استانداري در مورد اين مسأله سؤالي پرسيده مي‌شد تنها به استان شدن قم و تصويب برخي طرح‌ها که مانند حرم تا جمکران كه تاکنون ناقص مانده‌اند اشاره مي‌کردند که براي معرفي آنها اختصاص يک غرفه کافي بود.
انتخاب زمان نمايشگاه بد سليقگي بوده است
مديران اکثر ادارات زمان برگزاري اين نمايشگاه را بسيار نا مناسب و نتيجه بدسليقگي مي‌دانستند. اين مديران معتقد بودند، در حالي که بخشي از نيروي سازمان آنها مشغول فراهم کردن مقدمات سفر مقام معظم رهبري است حتي برخي امور اجرايي سازمان آنها معلق شده است و با برگزاري اين نمايشگاه بخش ديگري از نيرو‌ها مجبور به حضور در آن هستند و ادارت کوچک دچار مشکل جدي شده‌اند.
برخي ادارات غايب بودند
از نکات جالب توجه اين نمايشگاه عدم حضور اداره کل نظارت و بازرسي بود به عنوان مهم‌ترين اداره نظارتي استان بود. استانداري نيز غرفه اختصاصي نداشت و تنها دو دفتر آمار و آي تي آن غرفه‌هايي را به خود اختصاص داده بودند.
فضاي نمايشگاه کافي نبود
با اين حال برخي ادارات مانند آموزش و پرورش علت ضعف‌هاي ذکر شده را کوچک بودن فضاي نمايشگاه مي‌دانند و معتقدند که اگر فضاي کافي در اختيار بود مي‌توانستند دستاورد‌هاي خود را به رخ بکشند.
نمايشگاه آزمايشي براي توان بهره‌مندي از سفر رهبري
علي رغم تمامي اين نقاط ضعف به يمن تبليغات مناسب استقبال خوبي از اين نمايشگاه شده است. اما افسوس که مراجعين اگر با همان هدفي که در پوستر‌هاي تبليغاتي گفته شده است به آن مراجعه کنند با غرفه‌هايي پر از خالي روبه‌رو مي‌شوند و با دست خالي باز مي‌گردند. سفر رهبر معظم انقلاب به قم يکي از فرصت‌هاي تاريخي براي برداشتن چندين گام در مسير توسعه به صورت همزمان است اما اگر از اين فرصت نيز به مانند اين نمايشگاه استفاده شود قطعا از مزاياي آن بي‌بهره خواهيم ماند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٧-١٣٨٩, ١٣:٢٧

   

پر مبحث ترین ها