سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حال و هوای شهر کریمه اهل بیت(ع) در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی

مراسم ورود نمادین کاروان شمر و عمربن سعد به کربلا نیز شب تاسوعای حسینی در میدان آستانه و حرم مطهر برگزار و مراسم نمادین آتش زدن خیمه‌های امام حسین (ع) نیز بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در روز عاشورای حسینی برگزار می‌شود.
شهر مقدس قم در آستانه فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی سراسر غرق در ماتم و حزن است و دسته جات عزاداری و هیئات مذهبی خود را برای برپایی مراسمات دسته روی آماده می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، شهر مقدس قم با فرارسیدن ماه محرم الحرام؛ ماه عزای سید و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) جامه سیاه بر تن کرد و در هر کوی و برزن این شهر پرچم‌های سیاه عزا برافراشته شد.

همزمان با فرا رسیدن ماه محرم، همانند سال‌های گذشته پرچم بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه (س) تعویض و پرچم مشکی متبرکی حرم مطهر اباعبدالله الحسین (ع) بر فراز آن گنبد نورانی برافراشته شد.

خیابان‌های منتهی به حرم مطهر کریمه اهل بیت (ع)، میادین اصلی شهر، مساجد و تکایا و همچنین بقاع متبرک امامزادگان با پرچم‌ها و کتیبه‌های عزای سیدالشهداء (ع) سیاه پوش شدند و مردم هر شب؛ مجالس عزاداری در جای جای شهر برپا می‌کنند و در مصیبت خاندان اهل بیت عصمت و طهارت به عزاداری می‌پردازند.

حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان کانون مراسمات عزاداری شهر مقدس قم یکپارچه سیاهپوش است و خیل عظیم سوگواران از قم و زائرانی که از سایر شهر‌ها به این مکان مقدس مشرف می‌شوند به سوگ نشسته و اشک ماتم می‌ریزند و مراسمات عزاداری در زمان‌های مختلف بخصوص بعداز اقامه نماز مغرب و عشاء در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر با سخنرانی واعظان و مریثه خوانی مادحین اهل بیت (ع) برپا است.

هیئت‌های بزرگ عزاداری در شهر مقدس قم همانند سالهای گذشته مراسم دهه اول محرم خود را برپا داشتند که هیئت رزمندگان اسلام در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) هر شب میزبان هزاران نفر از عزاداران سیدالشهداء (ع) در جوار امامزاده واجب التعظیم علی بن جعفر (ع) و در جوار مراز شهدای هشت سال دفاع مقدس است.
حال و هوای شهر کریمه اهل بیت(ع) در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی


هیئت خادم الرضا (ع) نیز همانند سنوات گذشته در مجموعه شهید حیدریان قم هزاران نفر از جوانان و نوجوانان شهر را زیر پرچم عزای اباعبدلله الحسین (ع) گرد هم جمع می‌کند و شور و شعوری که در این محفل رقم می‌خورد زبانزد استان قم و کشور است.

در بیوت مراجع عظام نیز این روز‌ها با حضور مراجع معظم تقلید؛ مجالس عزاداری بر پاست و واعظین به بیان تاریخ و تبیین اهداف نهضت و قیام سیدالشهداء (ع) پرداخته و مداحان نیز در مصیبت خاندان اهل بیت (ع) نوحه سرایی می‌کنند و رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس قوه قضائیه نیز در این مراسمات حاضر شدند.

همزمان با اولین جمعه ماه محرم، که به نام روز جهانی علی اصغر (ع) نامگذاری شده؛ همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی با حضور مادران عاشورایی قمی به همراه نوزادانشان در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد.

در این همایش معنوی که صبح روز جمعه نهم آبان ماه همزمان با سراسر کشور با حضور مادران و فرزندان شیرخوار قمی در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد، مادران و زنان عاشورایی حاضر در این همایش در سوگ سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و حضرت علی اصغر (ع) عزاداری کردند.

مادران با بر تن کردن لباس‌های متحدالشکل و سبز رنگ بر تن نوزادانشان و بستن سربندهایی که منقوش به نام مبارک اباعبدالله الحسین (ع) و علی اصغر (ع) بود، به یاد شهادت شش ماهه امام حسین (ع) در واقعه عاشورا با رباب مادرش و و مصیبت‌های حضرت زینب کبری (س) همدردی و اشک ماتم ریختند.

این مراسم در مسجد مقدس جمکران و همچنین در جامعه المصطفی العالمیه ویژه کودکان خردسال طلاب خارجی این مرکز، با خلق جلوه‌های زیبا از دلدادگی شیعیان کشورهای مختلف جهان به ساحت حضرت سیدالشهدا (ع) و کودک شش ماه‌اش باب الحوایج حضرت علی اصغر (ع) برگزار شد.

این روز‌ها شهر مقدس قم بار دیگر میزبان شهدای گمنام سالهای دفاع مقدس بود که با حضور خود بار دیگر حال و هوای شهر را عاشورایی و کربلایی کردند.
حال و هوای شهر کریمه اهل بیت(ع) در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی


سه تن از شهدای گمنام که به تازگی در جبهه‌های جنوب تفحص شده بودند بعد از اقامه نماز جمعه هفته گذشته بر روی دستان مردم انقلاب و ولایتمدار قم تشییع شدند و صبح شنبه نیز دو تن از این شهدای گمنام در موسسه علمی دارالحدیث و همچنین یک تن از این شهدا در اداره کل اطلاعات استان با حضور گسترده مردم قدر‌شناس و شهید پرور قم خاکسپاری شدند.

در آستانه فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی نیز دسته جات عزاداری قم خود را برای برپایی دسته روی‌ روزهای تاسوعا و عاشورا و حرکت به سمت بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه (س) و ابراز عرض تسلیت به بانوی کرامت آماده می‌کنند.

مسیر اول حرکت دسته جات عزاداری در روز تاسوعا و عاشورای حسینی شامل خیابان‌های ۱۹ دی، ‌ ۱۵ خرداد، طالقانی، خیابان انقلاب، دورشهر، صفاییه، ‌صدوق و بلوار امین بوده که در خیابان ارم و آستانه به حرکت خود ادامه می‌دهند و از درب سوم حرم مطهر وارد و سپس از درب شماره ۵ خارج می‌شوند.

مسیر دوم حرکت هیئت‌های عزاداری به سمت حرم مطهر، که خیابان‌های نیروگاه، امامزاده ابراهیم، امام خمینی (ره)، ‌خاکفرج، را شامل می‌شود از طریق میدان مطهری به سمت چهار راه بازار، میدان بزرگ امام خمینی (ره) و سپس میدان آستانه از درب اول وارد حرم مطهر شده و پس از ادای احترام به سمت صحن امام هادی (ع) حرکت کرده و از صحن مسجد اعظم خارج می‌شوند.
حال و هوای شهر کریمه اهل بیت(ع) در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی

مسئولان حرم مطهر حضرت معصومه (س) نیز اعلام کردند که اقامه نماز ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی به امامت حجت الاسلام سعیدی تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه (س) در شبستان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود و همچنین صحن جوادالائمه (ع)، صحن ‌امام رضا (ع)، صحن فاطمی و میدان آستانه و میدان امام خمینی (ره) نیز از جمله مکان‌های اقامه نماز ظهر تاسوعا و عاشورا است.

در صبح روز عاشورای حسینی مراسم مقتل خوانی در آستان کریمه اهل بیت (س) و همچنین در برخی از تکایا و حسینه‌های دیگر برگزار می‌شود.

مراسم ورود نمادین کاروان شمر و عمربن سعد به کربلا نیز شب تاسوعای حسینی در میدان آستانه و حرم مطهر برگزار و مراسم نمادین آتش زدن خیمه‌های امام حسین (ع) نیز بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در روز عاشورای حسینی برگزار می‌شود.

این مراسم همه ساله از سوی کربلایی‌های مقیم قم در تقاطع خیابان انقلاب و ۴۵ عمار یاسر برگزار می‌شود و تعزیه ‌خوانان خیمه‌ها و چادرهایی را که از صبح عاشورا به یاد خیمه‌ها کاروان امام حسین (ع) برپا می‌کنند پس از برگزاری نماز ظهر عاشورا و شهادت اباعبد‌الله (ع) و یاران با وفایش و‌ اسیر شدن زنان و کودکان کاروان سیدالشهدا (ع) ‌ به صورت نمادین توسط یزیدیان به آتش کشیده می‌شود.

.......................................

مهدی بخشی سورکی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٨-١٣٩٣, ١١:٢١

   

پر مبحث ترین ها