سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

«مازوت»جان می‌دهد یا جان می‌گیرد؟

سوخت مصرفی نیروگاه منتظر قائم فردیس سالهاست از متهمان آلودگی هوای این شهرستان است و تهدیدی جدی برای سلامت ساکنان منطقه به شمار می آید که گفته می شود دهه سوم خردادماه جاری تعیین تکلیف می شود.

به گزارش مهر، موضوع آلایندگی نیروگاه منتظر قائم(عج) فردیس که می گویند تامین کننده بیش از سه درصد برق سراسری کشور و بخشی از برق کلانشهرهای تهران و کرج است، بار دیگر وارد فازی تازه شد.

این نیروگاه که حدود ۳۴ سال پیش در منطقه فردیس کنونی راه اندازی شد، به علت مصرف سوخت مازوت از متهمان اصلی آلودگی هوای منطقه است.

گرچه آلایندگی این نیروگاه در چند سال اخیر از موضوعات پرتکرار بوده و بارها از سوی رسانه ها از جمله خبرگزاری مهر، بررسی شده و مسئولان نیز وعده هایی برای کاهش آثار آلایندگی نیروگاه مطرح کرده اند اما، همچنان سوخت مازوت که سوختن آن آلودگی زیادی ایجاد می کند، به طور کامل از چرخه مصرف نیروگاه حذف نشده است و در این بین شهروندان منطقه فردیس و حومه بیشترین خسارت را به جرم مجاورت با این نیروگاه متحمل می شوند.

فعالیت گسترده نیروگاه قائم و مجاورت این نیروگاه با منازل مسکونی ساکنان شهرستان فردیس، موضوعات مهمی همچون محیط زیست، ترافیک و آلودگی هوا را تحت شعاع فعالیت های خود قرار داده است.

امروز ساکنان این منطقه به جد خواستار رسیدگی به وضعیت آلایندگی نیروگاه منتظر قائم هستند تا بخشی از دغدغه های شهروندان در رابطه با آلودگی هوا کاسته شود.

سهم ساکنان فردیس از نیروگاه برق "منتظر قائم"

برخی از شهروندان این مناطق در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن انتقاد از آلودگی خروجی دودکش های این نیروگاه، این پرسش را مطرح کرده اند که چرا سهم ساکنان این مناطق از همسایگی با نیروگاه، فقط باید تنفس هوای ناسالم باشد و چرا بخشی از درآمدهای حاصله از این نیروگاه ملی صرف آبادانی و زیباسازی منطقه نمی شود.

موضوعی که حجت الاسلام علی ایمانی نماینده ولی فقیه در شهرستان فردیس نیز در سال های گذشته مورد اشاره قرار داد و خواستار تخصیص بخشی از درآمد نیروگاه برای آبادانی و رفع نیازهای مشهود این منطقه شد.

اما گلایه اصلی شهروندان مربوطه به آلایندگی نیروگاه است که دست به دست آلودگی ناشی از سوخت خودروها و سایر وسایل نقلیه داده و گاهی نفس کشیدن را برای آنها دشوار کرده و سوزش چشم و آسمان خاکستری کمترین نتایج این همدستی است؛ به آن اضافه کنید تشدید بیماری های قلبی و ریوی و بیماری های پنهان و سایر را.

ضرب الاجل دادستانی کرج به مرکز بزرگ تولید انرژی

آلودگی سوخت مصرفی مازوت در این نیروگاه کار را به شکایت اداره حفاظت محیط زیست کشاند و چندی پیش هم دادستان عمومی و انقلاب کرج در جمع خبرنگاران اعلام کرد که تا ۱۶ خرداد به مسئولان این نیروگاه فرصت داده شده تا نسبت به حل مشکل سوخت آن اقدام کنند.

حاجی رضا شاه کرمی گفت: ما به پرونده اشراف کامل داریم، سازمان محیط زیست و دیگر نهادها پای کار هستند و یک تیم از دانشگاه شریف در حال بررسی راه کارهایی است که میزان آلودگی این نیروگاه را به حداقل برسانند.

وی وضعیت آلایندگی این نیروگاه را نگران کننده خواند و تصریح کرد: اگر مسئولان چاره ای نیاندیشند دستگاه قضا با اهرم های فشاری که دارد وارد عمل خواهد شد. این نیروگاه باید از آخرین سیستم های پایش آلودگی هوا استفاده کند زیرا بهداشت و سلامت مردم در اولویت است.

۷۵ درصد سوخت نیروگاه قائم، گاز شد

بهمن ماه سال گذشته، خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان "بررسی آلایندگی نیروگاه فردیس از سوی شورای تأمین/ آغاز۹۴؛ پایان وعده ها" آخرین پیگیری ها برای حذف سوخت مازوت از چرخه مصرف نیروگاه منتظر قائم فردیس را بررسی کرد.

در آن گزارش مسئولان اعلام کردند که از ابتدای سال ۹۴ سوخت گاز جایگزین سوخت مازوت نیروگاه خواهد شد اما با گذشت بیش از سه ماه از سال جدید، هنوز این وعده عملی نشده است.

مرتضی شکوری رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فردیس در گفتگو با مهر، از تامین ۷۵ درصد سوخت گاز مایع نیروگاه خبر داد و گفت: تا مدتی پیش عمده سوخت مصرفی نیروگاه منتظر قائم مازوت بود و تنها ۳۰ درصد آن از طریق گاز مایع تامین می شد اما از اوایل اردیبهشت امسال سهم گاز مایع به ۷۵ درصد رسید و مازوت به ۲۵درصد کاهش یافت. با این حال اصرار داریم که سوخت نیروگاه به طور کامل از گاز مایع تامین شود.

وی افزود: همزمان با این اقدام تست های آنلاین نیروگاه برای بررسی میزان آلایندگی سوخت مازوت به آزمایشگاه ارسال می شود و این روند تا ۲۰ خردادماه ادامه دارد. پس از آن و با اعلام نتیجه آزمایشگاه تکلیف نهایی برای جایگزینی کامل گاز یا ادامه فعالیت نیروگاه به شیوه ۷۵ درصد گاز و ۲۵ درصد مازوت مشخص می شود.

ممنوعیت حق برداشت از زمین های کشاورزی آبیاری شده با پساب نیروگاه

شکوری با اشاره به پساب فاضلاب این نیروگاه گفت: ۶۲ هکتار اراضی کشاورزی پشت نیروگاه واقع است که برخی کشاورزان برای تامین آب مورد نیاز این زمین ها از پساب خروجی نیروگاه استفاده می کردند که در پی نمونه برداری های انجام شده، به دستور مقام قضایی شهرستان از اول خردادماه امسال کشاورزانی که به این شیوه اقدام به آبیاری زمین های کشاورزی می کنند، حق برداشت از زمین ها را ندارند.

وی یادآور شد: تابلوهایی نیز به منظور اطلاع رسانی مبنی بر ممنوعیت حق برداشت از این زمین ها در محدوده اراضی کشاورزی مورد نظر نصب شده و هماهنگی های لازم با سازمان جهاد کشاورزی به عمل آمده است.

انتظار برای اعلام نتیجه بررسی های آزمایشگاهی

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فردیس با بیان اینکه منتظریم نتیجه بررسی های آزمایشگاهی اعلام شود، گفت: آنچه مدنظر ما است حذف کامل سوخت مازوت از چرخه مصرف نیروگاه است و امیدواریم هرچه سریعتر گاز طبیعی جایگزین مازوت شود.

 شکوری با اشاره به شکایت اداره حفاظت محیط زیست از آلایندگی نیروگاه گفت: سال گذشته با شکایت این اداره موضوع آلایندگی سوخت مصرفی نیروگاه در شورای تامین شهرستان و استان مطرح شد و مواردی به تصویب رسید و به دستگاه های متولی تکلیف شد نگاه نظارتی ویژه ای در امر سوخت رسانی و تزریق هر چه بیشتر گاز برای جلوگیری از آلودگی فسیلی ناشی از مصرف سوخت مازوت و گازوئیل اعمال کنند.

وی افزود: باتوجه به قرارگیری نیروگاه در نزدیکی محل سکونت شهروندان و آلایندگی مازوت، تهدیداتی متوجه سلامت ساکنان منطقه است و باید برای حذف سوخت مازوت اقدامات لازم انجام شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست فردیس در پاسخ به چرایی اجرا نشدن وعده سال ۹۳مبنی بر جایگزینی کامل سوخت گاز تاکنون و عدم همکاری وزارتخانه های نفت و نیرو به رغم قول های داده شده، تاکید کرد: برای کاهش آلایندگی نیروگاه هر اقدامی نیاز باشد انجام می دهیم اما اینکه چرا این وزارتخانه ها به طور کامل برای حذف مازوت اقدام نکرده اند برای ما نیز روشن نیست.

وی در پاسخ به تعداد روزهای پاک شهرستان فردیس پس از افزایش میزان گاز مصرفی نیروگاه گفت: در مقایسه با سال گذشته که فردیس ۱۳۵ روز پاک را تجربه کرد، تعداد روزهای پاک این شهرستان بیشتر شده است و امیدواریم به زودی با تعیین تکلیف سوخت مصرفی این نیروگاه، مازوت از مدار مصرف خارج شود.

به گزارش مهر، گرچه امروز تامین ۷۵ درصدی سوخت گاز حرکت رو به جلویی برای حذف مازوت از نیروگاه محسوب می شود اما مشخص نیست آیا سوخت مازوت آخرین نفس هایش را در نیروگاه ۳۴ ساله می کشد یا راه تازه ای برای ادامه حیات خود و قطع حیات موجودات زنده جستجو می کند؟ مسئولانی که امروز در مسند مسئولیت های ملی و استانی نشسته اند و صاحبان نیروگاه باید به این دغدغه پاسخ دهند

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٣-١٣٩۴, ١٢:٢١

   

پر مبحث ترین ها