سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پارچه‌بافی، صنعتی مهم در دوران هخامنشی

رنگ پارچه نشان می‌دهد که لباس از پشم بومی منطقه بوده و رنگ‌آمیزی نداشته است و به جز ریسمان قرمزی که در اطراف آن دوخته می‌شد لباس‌ها خود رنگ بوده‌اند.‌یک باستان‌شناس که به بررسی پارچه‌های دوران هخامنشی و لباس مردان‌نمکی می‌پردازد، گفت: پارچه‌بافی صنعتی مهم در دوران هخامنشی بوده است.

 

«نادیا علیجانی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه زنجان، گفت: بیشتر مطالعات انجام‌شده در خصوص تکنیک‌های بافت پارچه و انواع پارچه‌های بافته شده در دوران هخامنشی بر روی مرد نمکی شماره 4 بوده است. از همین‌رو زیر نظر مهندس عالی متخصصانی از اتریش به زنجان آمده و مطالعات در زمینه پوشش و الگوی کارگران هخامنشی انجام شد.

 

وی افزود: باید تأکید کرد نتایج مطالعات در باستان‌شناسی بر اساس احتمالات بوده و با یافتن متناوب این آثار نتایجی بر اساس احتمالات اعلام می‌شود، از این‌رو باستان‌شناسان مشتاق یافتن آثار مختلفی هستند.

 

این باستان‌شناس خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات انجام‌شده بر روی مرد نمکی شماره چهار می‌توان گفت پوشش ملموس دوره هخامنشی جامع بالاپوشی یک تکه بوده و این موضوع نشان‌دهنده اقتصادی بودن نساجی در آن دوره است. پارچه‌ها در کارگاه بافته شده و مقدار مشخصی از پشم ریسیده می‌شد.

 

وی اظهار کرد: روش بافت پارچه و دوخت لباس در آن دوران به گونه‌ای بوده که دور ریز نداشته و این نشان‌دهنده مقرون به صرفه‌گی بافت این گونه لباس‌ها بوده است و برای تزئین نوار قرمز رنگی اطراف لباس دوردوزی می‌شد. هم‌چنین دوخت شلوار نیز در این دوران یک تکه بوده و دوخت در قسمت بیرونی پا قرار می‌گیرد در واقع این نوع شلوار فاق نداشته و دوخت آن یک تکه بوده است.

 

این راهنمای گردشگر تصریح کرد: جنس این نوع پارچه پشمی بوده و با تکنیک تار و پود بافته شده است روفوهای متعدد این پارچه نشان می‌دهد که این صنعت ارزان نبوده و از این‌رو حفظ و نگهداری پارچه اهمیت داشته است. تمام روفوهای انجام گرفته بر روی بالاپوش خصوصاً آستین این مرد نمکی شانزده ساله بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: رنگ پارچه نشان می‌دهد که لباس از پشم بومی منطقه بوده و رنگ‌آمیزی نداشته است و به جز ریسمان قرمزی که در اطراف آن دوخته می‌شد لباس‌ها خود رنگ بوده‌اند.

 

این راهنمای گردشگر با بیان این‌که مطالعات باستان‌شناسی در حوزه‌های مختلف میراث‌فرهنگی در استان زنجان در کنار مطالعات معدن نمک چهرآباد انجام می‌شود، تصریح کرد: معدن نمک چهرآباد در دنیا بسیار منحصر به فرد است و می‌توان شباهت‌هایی بین آن و معادن بزرگ دنیا هم‌چون معدن دون‌برگ اتریش یافت از همین‌رو مطالعات بر روی آن بسیار مهم بوده و پروسه‌ای طولانی یافته است.

 

به گزارش ایسنا،«نادیا علیجانی» به‌صورت تخصصی به مطالعات در زمینه سنگ می‌پردازد و دوره تخصصی مطالعات وی دوره فراپارینه سنگی که پیشینه‌ای 17 هزار ساله دارد است. بررسی‌های وی در زمینه گذار از دوره پارینه سنگی جدید به نوسنگی است و با توجه به این‌که بررسی سنگ در مطالعات باستان‌شناسی در زنجان ضعیف است می‌توان وی را جزو اولین کسانی دانست که به مطالعه سنگ در زنجان می‌پردازد. وی هم‌چنین زیر نظر اساتید خود در زمینه پارچه و انواع آن و تکنیک‌های بافت پارچه در مطالعات مردان نمکی فعالیت می‌کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٩-١٣٩۴, ١۶:٠٩

   

پر مبحث ترین ها