سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازتاب سخنرانی اردوغان در روز عاشورا؛

حاضر شدن نخست وزیر ترکیه در عزاداری روز عاشورا و سخنرانی وی در این مراسم بازتابهایی در داخل و خارج این کشور داشته که به بخشی از آنها اشاره می شود.
حاضر شدن نخست وزیر ترکیه در عزاداری روز عاشورا و سخنرانی وی در این مراسم بازتابهایی در داخل و خارج این کشور داشته که به بخشی از آنها اشاره می شود.
 سایت "ورود بولتن" ترکیه در این باره می نویسد : "رجب طیب اردوغان" نخستین نخست وزیر ترکیه بود که در مراسم عاشورا شرکت کرد و به ایراد سخنرانی در آن پرداخت.

هر چند ترکیه کشوری است که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می دهند اما با این وجود شیعیان در اقلیت هستند و دو مرکز شیعی در استانبول به نام‌های "کوثر" و "زینبیه" فعال است و هر سال شیعیان ترکیه با حضور در این دو مرکز، یاد و خاطره سید و سالار شهیدان را زنده نگه داشته و عزاداری می ‌کنند.

در همین رابطه برخی از رسانه ها حادثه جانسوز عاشورا را عاملی برای اتحاد شیعه و سنی در ترکیه اعلام کردند.

حضور اردوغان در مراسم عاشورا می تواند عاملی باشد برای اتحاد بیشتر گروه های مختلف مسلمانان ترکیه در برابر احزاب و گروه های سکولار و لائیک که در گذشته مشکلات زیادی را برای مسلمانان ترکیه به وجود آورده اند.
در همین رابطه دکتر "حسین امیری" از کارشناسان ایرانی حاضر در استانبول در این باره گفت: حضور اردوغان در مراسم روز عاشورا را می توان نقطه عطفی در تاریخ شیعیان ترکیه در نظر گرفت زیرا تا پیش از آن مردم ترکیه شناخت کمی درباره مذهب شیعه داشتند.
 
وی در ادامه افزود: اغلب مردم ترکیه شیعیان را با علویان ترکیه قاطی کرده و گمان می کنند که هر دو مورد یکی هستند و این در حالی بود که در سالهای گذشته مقامات دولتی این کشور نیز تلاشی برای شناسدن مذهب شیعه به مردم ترک انجام ندادند.
 
وی مهمترین فراز سخنان اردوغان در مراسم روز عاشورا را ذکر این جمله دانست که اردوغان وعده داده از این پس احکام دینی مربوط به شیعیان نیز در کتابهای درسی دانش آموزان ترک گنجانده خواهد شد.
 
به اعتقاد دکتر امیری، حضور اردوغان در یک مراسم شیعی می تواند موجب نگرش جدید مردم ترکیه به این مذهب و نزدیکی بیشتر مذاهب مختلف در ترکیه شود.
 
البته در این میان روزنامه های چپگرا و مخالف دولت ترکیه فقط به پوشش سطحی این حضور و سخنرانی اردوغان در مراسم روز عاشورا پرداختند اما با زیرکی قسمت نظارت را برای این خبر باز گذاشتند تا افراد لائیک حضور اردوغان در این مراسم را به باد انتقاد بگیرند.
 
این افراد در انتقادات خود اغلب معتقد بودند که اردوغان این کار را برای جمع کردن رای انجام می دهد.

 
همانگونکه اشاره شد در حال حاضر دو سازمان شیعی در ترکیه فعالیت دارند یکی کوثر و دیگری زینبیه. "شیخ صلاح ‌الدین اوزگوندوز" رئیس زینبیه است. این گروه در سال‌های اخیر به موفقیتهای زیادی دست یافته است.
 
سازمان دیگر شیعی که در استانبول به فعالیت می ‌پردازد، "کوثر" نام دارد که به شکل شواریی اداره می‌ شود. گروه کوثر بیش از ۱۴ سال قبل، توسط تعدادی از علما بنیان گذاشته شد.
 
در همین رابطه، "صلاح الدین اوزگوندوز" رهبرشیعیان ترکیه در مراسم عاشورای حسینی که در استانبول برگزار شد ضمن اشاره به حضور نخست وزیر ترکیه در این مراسم گفت: حضور رجب طیب اردوغان در مراسم عاشورا فتنه گران خارجی را ناامید کرد.
 
وی در ادامه اظهار کرد: شرکت رجب طیب اردوغان در این مراسم نیروهای خارجی منطقه که با هزینه کردن میلیارد ها دلار قصد ایجاد تفرقه و فتنه و در نتیجه راه اندازی جنگ بین مسلمانان دارند را نا امید می کند.
ازسوي ديگر حضور اردوغان در مراسم عشورا بازتاب وسيعي در ايران ورسانه هاي جمهوري اسلامي شد. پخش فيم وصداي سخنان كم نظير اردوغان راجع به قيام امام حسين (ع) و مبارزه باظلم انعكاس وسيعي در ايران ومحافل مذهبي داشت.آیت سبحانی از مراجع تقليد ‌در پیامی خطاب به "رجب طیب اردوغان"، با تقدیر از شرکت نخست وزیر ترکیه در مراسم عزاداری سیدالشهدا‌(ع)، آن را نشانه حمایت از اهداف حسین‌بن‌علی‌(ع)؛ یعنی ظلم ستیزی وعدالت‌خواهی که جامعه بشری بدان نیازمند است،دانست.

سخنرانی جانانه اردوغان برای عزاداران ترك


بر پايه اين گزارش نخست وزیر سنی تركیه برای اولین بار در تاریخ این كشور در مراسم عاشورای حسینی در استانبول شركت كرد و در مدح و شناخت امام حسین (ع) سخن گفت.

به گزارش سایت خبری زینبیه تركیه، نخست وزیر تركیه  برای اولین بار در تاریخ این كشور در مراسم عزاداری عاشورای حسینی شركت كرد. رجب طیب اردوغان سخنان خود را در این مراسم با تسلیت و ادای احترام به شهدای كربلا آغاز كرد.

وی در مراسم عاشورا گفت: در این روز ماتم من قبل از هر چیز امید دارم كه حضور در سر مزار شهدای كربلا نصیب هر كس شود. از پیغمبر(ص) سوال كردند كه كدام یك از اهل بیت را بیشتر توجه دارید؟ ایشان فرمودند: امام حسن(ع) و امام حسین(ع). حسین از من است و من هم از حسین. كسی كه حسین را دوست دارد من و خدا را دوست دارد. كسی كه خدا را دوست دارد حسین را دوست دارد.

امام حسین(ع) 1370 سال قبل در چنین روزی به همراه خانواده اش در كربلا شهید شد. از آن روز تا به امروز سینه همه ما به درد آمده و جگرمان آتش گرفته است. از آن روز تا به امروز دعاها و مرثیه های ما عرش را به لرزه در می آورد. از آن روز تا به امروز می دانیم كه فرشته ها در عرش ها گریه می كنند. شهادت امام حسین(ع) مرگ نیست، نابودی نیست بلكه زندگی و زنده بودن است. وداع نیست، به وصال رسیدن است. پایان نیست، بلكه شروع است. جدایی نیست، بلكه وصلت است.

شهادت آن انسان مبارك كه به خاطر آن عرش اشك می ریزد، وسیله ای برای برادری است. وحدت و همبستگی است. بدانید كه هر كس بخواهد از فاجعه كربلا به منظور استثمار و ایجاد تفرقه سو استفاده كند علیه امام حسین(ع) حق كشی كرده است. پیغمبر اسلام امام حسن و امام حسین (علیهما اسلام) را به دو گوشواره عرش الهی تشبیه كرده است.

امام حسین (ع) در 1370 سال قبل به همراه خانواده عزیزش در كربلا به شهادت رسیده اند. تاریخ تا به امروز شاهد چنین قتل عامی نبوده و ما امروز در دهم محرم سنگینی این درد و رنج را با خود حمل می كنیم.

امام حسین (ع) در آن روز وقتی صدای فریاد خواهرش حضرت زینب (ع) را شنید با متانت و صبری تاریخی گفت: خواهرم به خدا پناه ببر و بدان كه هرچه در آسمان و زمین هست روزی خواهد مرد، آسمان هم باقی نخواهد ماند، به غیر پروردگار همه چیز محكوم به نابودی است. مادرم، پدرم و برادرم حسن (ع) خیرشان از من بیشتر بود. هر كدام از آنها یك به یك رفتند. خداحافظ زینب.

وقتی می شنویم در یك جایی یك انسان معصوم و بیگناه به قتل رسیده كربلا، امام حسن، امام حسین و حضرت علی اكبر (علیهم السلام) یادمان می آید و قلبمان به لرزه می افتد.
telegram 19dey.com
احمد    25 دی 1389 12:39
این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٩-١٣٨٩, ٢٠:٠٣

   

پر مبحث ترین ها