سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آهو بره‌ها به خانه بر نمی‌گردند

بروز شده : ٢-٠٨-١٣٨٩, ١٢:٢٧    نسخه چاپی    
ـ تا وقتي كه يك هستيد اين يك را كسي نمي‌تواند بشكند.
ـ اصولا دعوت به اسلام دعوت به وحدت است.
ـ در اسلام همين برادري است كه مبدأ همه چيز است.
ـ با حفظ برادري به اينجا رسيديد و با حفظ برادري بايد به جلو برويد.
ـ اگر علاقه به استقلال ايران داريد، وحدت داشته باشيد.
ـ مادامي كه وحدت خودتان را حفظ كنيد، خدا با شما است.
ـ همه بايد اين رمز را بفهميم كه «وحدت كلمه» رمز پيروزي است و اين رمز پيروزي را از دست ندهيم.
ـ ما در سايه آرامش و وحدت مي‌توانيم به مقاصد عاليه اسلامي برسيم.
ـ هي نگوئيد وحدت و دنبالش نباشيد، عملا با هم وحدت داشته باشيد.
ـ اگر سران با هم خوب باشند، اين كشور صدمه نمي‌بيند و اگر صدمه‌اي اين كشور ببيند از اختلاف‌سران است.
ـ امروز بيشتر از ديروز به وحدت كلمه احتياج داريد و فردا بيشتر از امروز
هنگام مراجعه به دشت مسیله که در حاشیه تالاب حوض سلطان قرار دارد و اصلی‌ترین منطقه زندگی پرنده‌اي به نام هوبره در استان به شمار می‌رود با لانه‌های خالی ـ و به تناسب فصل ـ جوجه‌ها و تخم‌های رها شده‌ای مواجه می‌شویم که از مرگ صاحب لانه خود بی‌خبر هستند.
صدای جوجه‌ها هرقدر بلند‌تر می‌شود بی اثرتر است و تخم‌هاي اين پرندگان قبل از آنکه متوجه شوند چه برسر آنها آمده نابود می‌شوند.
هوبره را امروز تنها خطر شکار بی‌رویه شکارچیان تهدید نمی‌کند. گویا همه عوامل همدست شده‌اند تا دشت مسیله دیگر این پرنده را نبيند و برای همیشه با آن خداحافظی کند.
شاید مقصر خود هوبره باشد که طبیعت او را برای شکارچیان بیش از حد شگفت انگیز کرده است.
& هوبره، همسایه‌ای که کمتر می‌شناسیمش
هوبره که محلی‌ها به آن آهوبره نیز می‌گویند از لحاظ تركيب و شكل ظاهري تا حدودي به بوقلمون شباهت دارد و به همین دلیل جزو بزرگ‌ترین پرندگان پروازی محسوب می‌شود و هنگام راه رفتن در بيابان از دانه‌ها، غله‌ها، جوانه‌ها، حشرات، كرم‌ها، حلزون‌ها و خزندگان كوچك مثل مارمولك‌ها‌، بزمجه‌هاي كوچك و انواع حشرات مثل سوسك و غيره كه در كويرها يافت مي‌شود تغذيه مي‌كند.
هوبره تک همسر است و با آنکه متوسط قد طول آن‌ها 65 سانتیمتر است جنس ماده آن حدود 10 سانتیمتر كوچك‌تر از جنس نر و پرهاي‌زینتي‌‏‎ حاشيه‌گردنش‌كمتر است. البته هوبره‌نر داراي‌دمي‌نسبتا بلندتر، زير تنه خاكستري پررنگ‌تر و بال‌هايي‌باريك‌در‏‎ ‎هنگام ‌پرواز است و این‌ها بهترین نشانه برای تشخیص آن هستند.
& هوبره و ما
‌گوشت لذیذ و به دست آوردن حجم زیادی از آن در یک شکار، این پرنده را به يكي از صيدهاي مورد علاقه شکارچیان درطول تاریخ تبدیل کرده است.
فردوسي در شاهنامه منظوم خود آنجا كه درباره شكار يلان و گردان و سپهسالاران دلير ايران سخن به ميان مي‌آورد از شكار آهوبره به وسيله رستم و گيو و گودرز ياد مي‌كند و جملگي اين پهلوانان، هوبره را به وسيله تير و كمان صيد مي‌كردند.
& هوبره و بحری عرب‌ها
البته مشکل هوبره تنها شکارچی‌های قمی نیستند که وقت و بی وقت به سراغ آنها می‌روند بلکه عرب‌ها نیز عاشق این پرنده شده‌اند. خلیج نشین‌های متمول درحسرت گوشت آن نیستند، بلکه از مبارزه آن با شاهین لذت می‌برند. مادر طبیعت به هوبره‌ها از همان زمانی که در تخم هستند آموخته است که وقتی شاهين، بحری یا هر پرنده شکاری دیگری از پشت به آنها نزديك مي‌شود ناگهان به سمت بالا تغيير ارتفاع دهند و از مقعد خود خمير رقيق چسبناكي را به سمت آن‌ها پرتاب كنند. این کار باعث می شود بال‌هاـ و حتی اگر شکارچی خیلی بدشانس باشد –چشم او بلافاصله از کار بیفتد و مهاجم سقوط كند. به همین دليل لقب بمب انداز را به این پرنده اتلاق کرده‌اند. همین صحنه نزاع که به جنگ فانتوم‌ها شباهت دارد برای اعراب آنقدر جذاب است که حاضرند تا 13 میلیون برای این پرنده هزینه کنند.
قاچاقچیان، هوبره را به قیمت خیلی کم از افراد محلی خریداری می کنند و معمولاً برای خرید هر قطعه از آنها در روستاها مبلغی بین 20 تا 50 هزار تومان پرداخت می‌کنند اما در مرزهای جنوبی هر قطعه هوبره را به قیمتی بین 6 تا 13 میلیون تومان به عرب‌ها می‌فروشند.
اما گاه خود عرب‌ها سوار بر لنج به این سوی خلیج می آیند تا هوبره را در خانه شکارکنند. بنا بر خبرهایی که علاقه مندان محیط زیست می دهند هرساله مجوز شكار اين پرندگان به مقامات كشورهاي خارجي و به خصوص مقامات عربي هدیه داده می‌شود و اين مقامات به همراه خانواده و همراهان خود به ايران آمده و اين پرنده زيبا و نادر را شكار مي‌كنند.
هرچند پديده قاچاق مربوط به ضعف قوانين حفاظتي و كمبود نيروهاي انساني در مناطق زيست‌محيطي اين پرنده است اما شكار اين پرندگان از طرف مسئولان قانونی است. مجوز شکار به خارجی‌هایی که از شکار در ایران لذت می‌برند داده می‌شود تا سطح روابط دیپلماتیک ارتقا یابد.
البته مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست استان، حاضر به مصاحبه درباره وضعیت شکار این پرنده نشد اما فعالان محیط زیست حضور شکارچیان غیربومی و گاه خارجی را در استان، قم رد می‌کنند و این پدیده را منحصر به مناطق جنوبی می‌دانند. با این حال این مشکل خطری است که هوبره رابه شدت درخارج از مرزهای استان تهدید می‌کند.
& هوبره و خانه‌اش
هوبره پرنده‌اي بيابان‌گرد و خجالتي است و درجزاير قناري، شمال آفريقا و جنوب غربي آسيا زندگي مي‌كند. اين پرنده در جنوب و جنوب شرقي کشور در بيابان‌هاي اطراف بندرعباس و بيابان‌هاي لار (لار و جنوب) ساكن شده‌اند و همچنين در مركز ايران در صحراي ولدآباد و ابراهيم آباد در شرق تاكستان و درقم نزدیک منطقه مسیله در حاشیه حوض سلطان زیست می‌کنند. بسیاری از قاچاقچی‌ها کارخود را همان جنوب کشور تمام می‌کنند اما اگر هوبره در آنجا نایاب شود قطعا برای 8 تا 13 میلیون می ارزد که تا نزدیک قم هم بیایند.
خرداد ماه سال جاری مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان از ارتقاي تالاب حوض سلطانـ که منطقه مسیله در حاشیه آن قرار داردـ به منطقه شکار ممنوع خبر داد و گفت: در منطقه حوض سلطان پرنده‌ای در حال انقراض به نام هوبره زندگی می‌کند که برای حفظ آن این منطقه را به شکار ممنوع ارتقا داده‌ایم.
اما شکار ممنوع شدن یعنی نصب یک تابلوکه روی آن نوشته است شکار ممنوع و هیچ نگهبان و محافظی در کار نیست. خود علی رضا نجیمی نیز به این مسأله اذعان کرد و در آن زمان گفت: البته برای برقراری تمامی این فعالیت‌ها احتیاج به اعتبارات داریم ولی در طول این چند سال علی رغم این که هزینه‌های خود را بسیار کاهش داده‌ایم و حتی آسانسور اداره را خاموش کرده‌ایم هنوز مشکل مالی بسیاری داریم.
& هوبره و سکونتگاه رو به ویرانی
مشکل اصلی هوبره‌های استان قم بعد از شکار، مسأله تخریب زیستگاه است. هوبره به بهترين وجه با زندگي در محيط بيابان سازگار است و به خوردن شور كه علف خودروي وحشي مخصوص اين مناطق مي‌باشد بسيار علاقه دارد. ندرتا آب مي‌نوشد و بيشتر آب بدنش را از غذايي كه مي‌خورد به دست مي‌آورد. زيستگاه اين پرنده در مناطق شني و تپه ماهورهاي ريگزار، بيابان‌ها و نواحي كويري و نيمه كويري که دارای بوته‌هاي پراكنده يا علف‌هاي كوتاه هستند می‌باشد. روي زمين آشيانه مي‌سازد و در هواي گرم تابستان و نيمروز در پناه بوته‌اي به اصطلاح جفت‌گيري مي‌كند و كمتر به چشم مي‌آيد و به همين جهت ديدن آن در چنان شرايطي بسيار مشكل است ولي وقتي كمي باد مي‌وزد چه صبح و چه عصر براي يافتن طعمه و نوشيدن آب حركت مي‌كند و در اين وضع از فاصله دور كاملا ديده مي‌شود. همین زیستگاه‌های کویری او نیز در حال نابودی‌اند. هم اکنون 42 درصد از مساحت استان قم در معرض بیابانی شدن قرار دارد و مدیر کل منابع طبیعی، مناطق کوه نمک، حسین آباد و دشت مسیله را کانون‌های بحران فرسایش بادی معرفی کرده است.
دشت مسیله از شور شدن خاک و از دست دادن منابع آبی خود رنج می‌برد و اگر طرح انتقال پساب دشت ورامین انجام نشود زوالی که از چند سال پیش دامن کشاورزی منطقه را گرفت دامن هوبره‌ها را نیز می‌گيرد. رها شدن انواع فاضلاب‌های صنعتی و خانگی در حوض سلطان نیز مشکل را دو چندان کرده است.
& ما و مرگ تدریجی هوبره‌ها
آنچه قطعی به نظر می‌رسد این است که اگربرای هوبره‌ها فکری نکنیم به زودی آنها را از دست خواهیم داد و در سال‌های آینده با تأسف به عکس این حیوان نگاه می‌کنیم و می‌گوییم که هوبره نیز مانند ده‌ها حیوان که تا دیروز بودند و امروز نیستند منقرض شد‌ه است. آن زمان فرصت‌ها از دست رفته‌اند و شاید دیگر نشود کاری کرد اما امروز که هنوز خداوند ما را از این نعمت خود محروم نکرده است باید وارد صحنه شویم و با حفظ زیستگاه، جلوگیری از شکار بی‌رویه و پرورش مصنوعی، نسل آن را حفظ کنیم. فراموش نکنیم که علاقه عرب‌ها به هوبره تهدیدی است که با پرورش و فروش هوبره به آن‌ها تبدیل به فرصت اقتصادی مطلوبی خواهد شد.
به امید روزی که لانه هوبره‌ها را خالی نبینیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٨-١٣٨٩, ١٢:٢٧

   

پر مبحث ترین ها