سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فقط افراد کارآفرین باسواد محسوب می شوند

معاون اجتماعی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با اشاره به نقش سواد بر سلامت گفت: امروزه تعریف سواد تغییر کرده است و فقط افرادی که بتوانند کارآفرین باشند و شغل ایجاد کنند، باسواد محسوب می شوند.

محمد هادی ایازی روز شنبه افزود: میزان سواد و سطح سلامت یک جامعه با هم ارتباط دارد. تحقیقات نشان می دهد که هر چه سواد و از جمله سواد سلامت مردم بالاتر باشد،میزان شاخص های سلامت نیز در یک جامعه بالاتر است.
وی گفت: سواد سلامت یکی از ابعاد سواد است و تعاریف مختلفی دارد، یک بخش از سواد سلامت دانستن و عمل کردن به اصول حفظ سلامت مانند کم مصرف کردن قند،چربی و شکر و نکشیدن سیگار است، بسیاری از مردم این نوع آگاهی‌ها را دارند اما چون به آن عمل نمی کند، از نظر شاخص سواد سلامت، بی‌سواد محسوب می‌شوند.
ایازی افزود: بر اساس تعاریف جهانی، کسی سواد سلامت دارد که آگاهی های مربوط به سلامت را بداند و به آن عمل کند به عنوان مثال اگر یک پزشک سیگار بکشد، از نظر شاخص سواد سلامت، با سواد محسوب نمی شود.
وی گفت: در بسیاری از کشورها، شاخص سواد سلامت را به عنوان یک شاخص مهم برای زندگی سالم پذیرفته‌اند، مثلا کم کردن شیرینی در نوشابه یا کم کردن میزان نمک یک محصول غذایی و مصرف این کالاهای کمتر مضر یکی از شاخص های مهم سلامت جامعه و بهداشت عمومی محسوب می‌شود و هر چه میزان رعایت این اصول بیشتر باشد، میزان سواد سلامت آن جامعه نیز بالاتر ارزیابی می‌شود.
وی درباره میزان سواد سلامت در ایران گفت: میزان دقیق این شاخص را در ایران اندازه گیری نکرده ایم اما واقعیت‌های اجتماعی نشان می دهد، از نظر شاخص سواد سلامت وضعیت مطلوبی نداریم.
معاون وزیر بهداشت درباره شاخص با سوادی توضیح داد: واقعیت‌های جهان امروز تعاریف سواد را تغییر داده است امروز با اضافه شدن شاخص های توسعه و به خصوص توسعه اجتماعی تعریف سواد تغییر کرده و شاخص های اجتماعی نیز در سواد تاثیر گذاشته است.
ایازی گفت: سازمان ملل متحد سال 2000 میلادی شاخص جدید با سوادی را اعلام کرد و بر اساس آن به فردی با سواد گفته می شود که بتواند حداقل یک شغل ایجاد کند و کارآفرین باشد، بنابراین خیلی وقت ها ممکن است، فردی دکترا داشته باشد اما نتواند یک شغل ایجاد کند، بنابراین نمی توانیم به این فرد باسواد بگوییم.
معاون وزیر بهداشت افزود: این یک واقعیت است که اگر فردی نتواند مثلا برای فرزند خود شغلی ایجاد کند دیگر با سواد محسوب نمی شود حتی اگر پزشک باشد و اطلاعات و دانسته های زیادی در رشته تخصصی خود داشته باشد.
معاونت اجتماعی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی اردیبهشت سال 95 تاسیس شد و به گفته ایازی، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت از جمله تاثیر سواد، درآمد، شغل، مسکن و محیط زیست سالم از جمله اموری است که در این معاونت با همکاری بین بخشی پیگیری می‌شود.

 

 

منبع:ایرنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٣-١٣٩۵, ١١:٣۵

   

پر مبحث ترین ها