سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عرضه قلیان‌های آغشته به مواد مخدر تائید شد

مدیر کل آزمایشگاه‌ مرجع سازمان غذا و دارو با تائید استفاده از مواد مخدر در قلیان‌های رستوران‌های سنتی گفت: این مراکز برای پاگیر کردن و مراجعه مجدد مشتری به قلیان‌ها، مواد مخدر اضافه به آن می‌کنند.


به گزارش ایرنا، دکتر حسین رستگار با اشاره به تحقیقات گسترده انجام شده در خصوص عرضه قلیان در سطح شهرها، افزود: متأسفانه نمونه‌های بررسی شده از توتون و تنباکوهای عرضه شده در قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی ، نشان می‌دهد که در این قلیان‌ها ماده THC (نوع ترکیب شیمیایی مواد مخدر) وجود دارد، THC به عنوان ماده مؤثره مواد مخدر صنعتی استفاده می‌شود که مصرف آن آسیب‌های جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.
وی ادامه داد: همچنین نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد که در این تنباکوها مقدار بسیار زیادی بنزن وجود دارد که این ماده نیز به شدت در اختلال سیستم عصبی تأثیرگذار و خطرآفرین است.
رستگار ضمن تأکید بر خطرات و معضلات مصرف این قلیان‌ها، گفت: این تنباکوها عموما به صورت بسته‌بندی وارد کشور می‌شوند و به شدت می‌توانند مخرب و آسیب‌رسان باشند.
مدیر کل آزمایشگا‌ه‌‌های مرجع سازمان غذا و دارو، گفت: آنچه به عنوان هشدار جدی باید مورد توجه قرار گیرد آن است که برخی رستوران‌های ارائه دهنده این گونه تفریحات ناسالم برای جذب مشتری دائم و پاگیر کردن مصرف‌کنندگان قلیان، پس از آماده‌سازی تنباکو به آن‌ مواد مخدر اضافه می‌کنند که موجب می‌شود فرد‌مصرف‌کننده بی‌آنکه مطلع باشد دچار یک لذت مضاعف ناشی از اعتیاد به مصرف اینگونه مواد شده که این مساله در مراجعه بعدی و مداوم به این گونه مراکز بسیار تأثیرگذار است.
رستگار تصریح کرد: اگر چه در هفته‌های اخیر برخوردهای مؤثری با این پدیده شوم در سطح کشور صورت گرفته است اما باید نیروی انتظامی با برخورد جدی‌تر از همه‌گیری این معضل و پیدایش عواقب ناشی از این اعتیاد خاموش پیشگیری کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٣-١٣٩۵, ٠٢:۵١

   

پر مبحث ترین ها