سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کوهکن در گفتگو با 19 دی:

بستر بزه های اجتماعی در ایران فراهم است

مجموعه ای از علل دست به دست هم داد تا آنچه اخیرا وزیر کشور در خصوص آمار بالای آسیب های اجتماعی به مجلس شورای اسلامی ارائه داد شکل گرفت و در حال حاضر پیش از هر مساله ای باید در خصوص آموزش و پیشگیری عمل شود

محسن کوهکن در گفتگو با خبرنگار روزنامه 19 دی اظهارداشت: مجموعه ای از علل دست به دست هم داد تا آنچه اخیرا وزیر کشور در خصوص آمار بالای آسیب های اجتماعی به مجلس شورای اسلامی ارائه داد شکل گرفت و در حال حاضر پیش از هر مساله ای باید در خصوص آموزش و پیشگیری عمل شود.

نماینده مردم لنجان به دلایل پیدایش آسیب های اجتماعی از قبیل اعتیاد و طلاق اشاره کرد و افزود: تمامی کشورهایی که از تکنولوژی های روز و فضای ارتباطات الکترونیک استفاده می کنند اگر سرمایه گذاری برای هدایت و کنترل آن نداشته باشند آثار منفی فناوری های جدید به شکل های مختلف بروز خواهد کرد و کشور ما هم از این امر مستثنی نبود.

وی با بیان این که جامعه به سمت مصرفی شدن و افزایش توقعات پیش رفته است، خاطرنشان کرد: زمانی فرهنگ عمومی ایران به نحوی بود که فرزندان با والدین زندگی می کردند و این امر را ارزش تلقی می کردند  اما امروز نه تنها ارزش نمی دانند بلکه گاهی به عنوان شرطی برای ازدواج با مرد هم گذاشته می شود.

وی ادامه داد: بنابراین بالارفتن سطح توقعات و عواملی که باعث می شود که سرپرست خانواده نتواند تامین نیازها را داشته باشد نیز یکی از دلایل آسیب های اجتماعی است.

کوهکن با اشاره به این که بیکاری سبب بالا رفتن سن ازدواج و بسیاری از طلاق ها می شود نیز عنوان کرد: بیکاری، افزایش انتظارات، تغییر فرهنگ مصرفی، وجود اختلاف طبقاتی و انعکاس اخبار تجمل گرایانه نیز موجب برخی ناهنجاری ها و آسیب ها در جامعه می شود.

وی گفت: به عنوان مثال وقتی نقل قول و خبری از یک عروسی منعکس می شود که میزان هدایا در آن یک میلیارد است هیچ سودی برای جوانان ما نخواهد داشت زیرا همه که عارف، عاقل و از دنیا گذشته نیستند که این اخبار تاثیری روی آنان نداشته باشد بلکه این خبرها در روند آسیب های اجتماعی تاثیرگذار است.

وی با ابراز تاسف از این که ایران رتبه چهارم دنیا را در دورریز موادغذایی دارد، بیان کرد: در همه جای دنیا پس انداز ارزش است و ایجاد فرهنگ پس انداز حتی اگر اندک باشد از ریخت و پاش و اسراف می کاهد.

این منتخب مردم درمجلس دهم اضافه کرد: با ایجاد فرهنگ پس انداز و عمل به دستورات اسلام از اسراف که مغایر با فرهنگ دینی مسلمانان و عملی شیطانی است مقابله می شود.

وی در ادامه به راهکارهای مقابله با آسیب های اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: بایستی ریشه یابی و بررسی شود تا با راه های کوتاه و بلند مدت از آسیب های اجتماعی کاسته شود.

وی با بیان این که توجه و حساسیت کنونی حاکمیت به این موضوع درخور تقدیر است، اظهارداشت: روان سازی قوانین، هدایت برخی از تسهیلات به سمت کاهش اقداماتی که منجر به ایجاد ناهنجاری می شود، ارزیابی دقیق و پرداختن به تمام ابعادبزه های اجتماعی، فرهنگ سازی، به باورعمومی تبدیل کردن میان مسئولان و مردم که ناهنجاری های اجتماعی تیشه به ریشه همه جامعه می زند نه فقط یک قشر خاص از افزایش آسیب ها می کاهد.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس دهم ادامه داد: اتخاذ راهکارهای کوتاه، میان و بلند مدت، تولید فرهنگ، جلوگیری از تخریب فرهنگ دینی و ملی و ارائه تولیدات داخلی فاخر و تاثیرگذار در کاهش بزه ها بسیار موثر است.

وی با بیان این که بایستی در بودجه ریزی ها مسائل را اولویت بندی کنیم، افزود: اگر منابع واحدی را به این امر اختصاص ندهیم روز به روز بر آثار منفی آن ها افزوده می شود و به جایی می رسد که صرف هزینه های هنگفت مملکت نیز سودمند نخواهد بود.

کوهکن در خصوص ارائه آمارهای متناقض از بزه های اجتماعی از سوی مسئولان نیز گفت: تفاوت زیاد در ارائه آمارها باید به چالش کشیده و بحث و گفتگو شود تا آمار دهندگان دقت لازم را داشته باشند.

وی با بیان این که آمارگیری به شکل های مختلف انجام می شود گفت: آمارها باید از سوی یک مرجع قانونی منعکس شود و آماردهندگان مختلف مواخذه و پاسخگو باشند که آمار صحیح داده شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٣-١٣٩۵, ١٨:۴۶

   

پر مبحث ترین ها